Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dyski do RAID-a
Jakw temacie chce za jakis miesiac kupic dwa twardziele (napewno nie raptory bo mnie nie stac)....
sa takie dyski:
http://www.proline.pl/sho...ATE+ST3250620NS
ktos moze podpowiedziec czy to jest sens? Czy to nie sciema o tej dedykkacji do pracy 24h.....?
 

Radzik  Dołączył: 24 Lip 2006
Google jakiś czas temu opublikowało raport na temat dysków używanych na swoich maszynach. Wynika z niego, że obciążenie i temperatura pracy nie wpływają na awaryjność dysku czyli ta dedykacja to jakaś ściema.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
chcialbym tylko zauwazyc, ze ciagle wlaczanie i wylaczanie dyskow (jak ma to miejsce w domowych maszynach) jest o wiele bardziej szkodliwe dla dysku niz praca non stop.
Te baracudy es to powinien byc dobry wybor, np do serwera (ostatnio takie zamawialismy w pracy). A co to bedzie za raid? Mam nadzieje, ze chodzi Ci o mirror?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mirror - to ten ktory na dwoch dyskach ma identyczny "obraz" ---ochrona plikow....
no wiec nie.....
chce miec szybki bardzo plik wymiany dla photoszopa lightrooma itp.
noo chyba ze mozna to polaczyc..... ?
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Fafniak napisał/a:
noo chyba ze mozna to polaczyc..... ?

pewno że można, robisz macierz RAID 0+1. do tych dwóch twardych, musisz tylko dołożyć jeden (lub więcej) dysk o ich łącznej pojemności pojemności. [chyba trochę zamotałem]
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
macioh, czyli jezeli mam 2x 250 to zeby miec mirror musze miec dodatkowo 1x500 ?
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
Fafniak, raid 0 stosuje się dla polepszenia wydajności, raid 1 dla bezpieczeństwa danych. Połączenie 1+0 jest jak zwykle kompromisem. Nie wiem jaki masz kontroler raidowy, ale jesli możesz podłączyć do niego więcej dysków, to może zastanów się czy nie zastosować dwóch małych dysków na swap w raidzie 0 (np 80GB - mają porównywalny średni czas dostępu i są o połowę tańsze) oraz dwóch większych na dane w raidzie 1. Masz wtedy bardzo szybki plik wymiany (swapa oczywiście nie ma sensu mirrorować) i dane zabezpieczone przed padem pojedynczego dysku (o ile kontroler pozwala na utworzenie dwóch niezależnych grup raidowych).
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mma plyte ASUS P5B - E
i wedlug tego co pisza...mam mozliwosc robienia 0,1,5,10 - ....
ale wydaje mi sie ze najlepszym rozwiazaniem byloby kupno 2 tanich twardzieli ale wydajnych na SWAP-a i duzego twrdziela na archiwum...?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
kup raptora 36GB na swapa i duzy dysk na archiwum. Z raidem0 jest taki problemik, ze wydluza sie czas dostepu do danych, co przy swapie jest bardzo bardzo nie wskazane. Nie bez powodu Vista ma mozliwosc uruchomienia swapa na szybkiej pamieci usb (!) - czasy dostepu spadaja z kilkunastu milisekund dla zwyklego twardziela do zaledwie kilku ms dla dobrej pamieci usb flash. Raczej szedlbym w te strone. Poza tym, mowiac powaznie, przy 2GB ramu (mniej w nowym kompie to chyba nie ma sensu), po co w ogole korzystac ze swapa?

[ Dodano: 2007-03-28, 07:37 ]
tak jeszcze sobie przypomnialem, ze nie korzystac ze swapa w shopie sie nie da ;-) Zatem polecam raptora jako rozwiazanie sprawdzone i pewne (kiedys Janko Muzykant pisal na pl.rec.foto zachwycony raptorem; ja uzywam takiego w serwerze w domu i nie narzekam), ale przyjrzyj sie tez tym nowym mozliwosciom visty (skoro wiesz, ze bedziesz ja miec). Raida0 sobie odpusc.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
l_uka, - dzieki ......
viste bede mial zaaa jaaaaakis czas......teraz kupilem ponownie XP - tak na wszelki wypadek :-P
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Marcin - kupiłeś XP BOX?

Bo jeżeli OEM, to z tego co wiem - i stosuję, po kosultacji z Microsoftrm - mając Vistę Business OEM instalujesz XP Pro (jezeli masz legalny nośnik z poprzedniego komputera, a jak nie masz to dokupujesz nosnik XP) i aktywujesz go (czyli XP) telefonicznie. Na Vistę można przejść kiedyś w przyszłości.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk, nie kapuje zupelnie......
mam XP home edition OEM
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Chodzi o to, ze kupując system OEM masz prawo do downgradu (np. XP OEM do Win98, jeśli masz legalny nośnik. A masz legalny nośnik kupiony z innym komputerem). Ja tak robiłe, że od pewnego momentu kupowaliśmy komputery z XP Pro OEM, a zainstalowanym systemem był Windows 98 (legalnie). Obecnie te maszyny mogą być preinstalowane na przypisanego XP.

Ta sama zasada dotyczy Visty (na pewno wiem o wersji Business, która się downgraduje do XP Pro). Ale pewnie Vista Home do XP Home tez jest prawidłowe.

Więc skoro piszesz, że kupiłeś obecnie XP to nie był to do końca dobry pomysł. skoro kupując Vistę mógłbyś zainstalować XP. Z drugiej strony możesz domagać się od sprzedawcy formularza aktualizacji XP do Visty (białt kartonik z numerem w prawym górnym rogu) i przejść procedurę rejestracji na stronie ...moduslink. cos tam. cos tam (w domu mam to wieczorem moge Ci podać szczegóły), bo jeszcze do 31 marca musiałbyś wysłać ten formularz wypełniony zgodnie z procedurą. Wtedy za 15 EURO płatne kartą kredytową Microsoft dośle w terminie 4-6 tygodni Vistę jako upgrade do syetemu zakupionego przed 31 marca 2007.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
czy ten system nalezy instalowac odrazu czy mozna potem ?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oczywiscie mozesz potem zainstalowac Viste otrzymaną jako upgrade do XP. I chyba tylko da się ją zainstalować jako upgrade. A na razie uzywasz kupionego XP.

[ Dodano: 2007-03-28, 09:20 ]
Tylko tu są ważne terminy (poszukaj na stronie microsoftu hasła "Vista upgrade" tam będą szczegóły). W każdym razie data 31 marca jest graniczna co do zakupu komputera (albo wysyłki zgłoszenia, liczy się data stempla pocztowego ).
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie jest tak do konca jak piszesz.... :-x musialbym miec rachunek sprzed 15 marca.....
Mam ta karteczke ale tam jest wyraznie napisane ze rachunek za komputer ma byc sprzed 15 marca... :evil:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
A to sorry... z tymi datami nie byłem pewien....
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Fafniak napisał/a:
macioh, czyli jezeli mam 2x 250 to zeby miec mirror musze miec dodatkowo 1x500 ?

albo 2x250 (oczywiście ciągle jest mowa o RAID 0+1)
 

dpodlejski  Dołączył: 23 Kwi 2006
valdis62 napisał/a:
raid 0 stosuje się dla polepszenia wydajności, raid 1 dla bezpieczeństwa danych.


raid 1 (mirror) zwiększa też prędkość odczytu (teoretycznie dwukrotnie), niestety prędkość zapisu jest mniejsza niż przy pojedynczym dysku.
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
dpodlejski napisał/a:
raid 1 (mirror) zwiększa też prędkość odczytu (teoretycznie dwukrotnie)

ee, a to z jakiej racji? dyski które służą do mirrora są przecież zupełnie niewidoczne dla systemu. raid 0 zwiększa prędkość zapisu i odczytu x2.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach