Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
vito157, faktycznie, o gustach się nie dyskutuje. Jedni lubią jazz inni disco polo.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Sebastian, ja używam bardziej dosadnego określenia: jeden lubi ser, drugi jak mu nogi śmierdzą. :-D
A ten wątek nie jest ani o gustach, ani prezentacją zdjęć do oceny. Jego (czyli wątku) celem jest pokzanie schematów świateł i efektów, jakie uzyska się oświetlając w ten czy inny sposób.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ale Ty nie uzyskałeś tego efektu przy pomocy oświetlenia tylko sztucznie dodałeś pierdyliard gwiazdek w PSie i o to głównie mi chodzi.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Sebastian, znasz takie powiedzonko: klient płaci, klient wymaga? Klient coś takiego chciał na okładkę katalogu i wszystko... A ponieważ płaci mi 50 euro za godzine, więc zrobiłbym mu nawet dwa pierdyliardy gwiazdek, jeśliby sobie tego zażyczył.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
vito157, a Tobie się podoba to zdjęcie czy to, że płaci 50e/h?
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Sebastian, mnie bardziej sie podoba stawka.
A poza tym pisałem Ci już, że nie jest to wątek o gustach. Jeśli nie odpowiada Ci, o czym w tym wątku jest mowa - nie musisz go odwiedzać i robić OT. Jak na razie do dyskusji nie wniosłeś nic konstruktywnego, usiłujesz natomiast wkładać kij w szprychy.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
romeoad,

Hej, tu masz stronkę do budowy schematów oświetlenia, po angielsku, ale dość prosta w obsłudze ...

http://www.professionalsnapshots.com/PhotoDiagram/

Pozdrawiam,

J.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Na pustkowiu, w czasach, gdy lotnictwo dopiero raczkowało, rozbił się angielski samolot. Pasażerowie przeżyli i głodni, zziebnięci dotarli do jakiegoś pubu po środku 'niczego', prosząc o coś ciepłego na rozgrzewkę. Barman zrobił im mieszankę irish whiskey (uwaga: tu pisze się whiskey a nie whisky), czarnej, mocnej kawy, ciemnego cukru i śmietanki. Mieszanka tę można na całym świecie dostać pod nazwą irish coffee :mrgreen:
Dziś zdjęcie irish coffee. Ciemne tło, na którym - w sporej odległości od naczynia - rozwiesiłem lampki choinkowe. Octa z lewej, softbox z prawej, biała blenda od przodu. Ważna jest niewielka przysłona, aby lampki nie były widoczne (u mnie wynosiła ona 6,7).

 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
Fajny wątek. Nie widziałem go wcześniej.
vito157, :-B za chęci i czas
Też troszkę bawię się fotografią reklamową więc będę tu zaglądał
romeoad, tutaj też masz diagramy
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
DeKa, masz NIE TYLKO zaglądać, ale także PUBLIKOWAĆ! :mrgreen:
 

fuzzy  Dołączył: 17 Sty 2009
Próby z błyszczącą powierzchnią, w tym przypadku rozebrany dysk twardy.

1.


setup:



Obiektyw DA 35/2.8, lampa błyskowa, chińskie wyzwalacze. Między lampą a dyskiem materiał pełniący rolę dyfuzora. Parametry ekspozycji ISO 100, 1/100s, f6.3

2.


setup:



Do powyższego ustawienia doszła druga lampa błyskowa z domowej roboty gridem i białe tło za dyskiem. Parametry ekspozycji takie same jak na przy pierwszym zdjęciu.
 
BAN Gedeon  Dołączył: 22 Maj 2011
fuzzy, ciekawie, dobry wątek /temat/ można wiele ciekawych fotek zrobić... :-B
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
up!
Dopiero dziś zauważyłem ten wątas, kiedy sprawdzałem, któż to pożąda samsunga GX-1L, którego zaposiadam.....
===

Kolego vito157,
właśnie wynająłem małą salkę - 2,8x6m - gdzie mogę spokojnie trzymać swoje graty,
i pomyślałem o stworzeniu ministudia (no dobrze, mikrostudia) fotografii produktowej.


1.
I od trzech tygodni biję się w myślach, co wybrać:

duży namiot bezcieniowy czy stół bezcieniowy plus gadżety?

Po obejrzeniu kilkudziesięciu filmików na tubce, opisów na stronach fotogrqafów,
przechylam się do drugiego rozwiązanie, mimo że bardzo dużo droższego, ale (chyba) z dużo większumi możliwościami.
Czy tez może na początek samemu sobie zrobić taki stół. W Polsce to ponad 125 funtów!

2.
Jakim obiektywem? Który najlepszy? Czy stosujesz różne do różnych tematów/produktów?
Jestem w trakcie zamówienia w Akcji Hurtowej i mogę coś dopisać (na razie jest "eska"!)
===

Mimo 16-o miesięcznego brejka, może tu wątkotwórca looka :)
Stawiam wiskey! Gdy będę w Edynbra! (Jestem raz w roku.)
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
romeck napisał/a:
up!
Dopiero dziś zauważyłem ten wątas, kiedy sprawdzałem, któż to pożąda samsunga GX-1L, którego zaposiadam.....

Kasetki tudzież GX1L poszuję na gwiazdkę dla 10. letniej latorośli płci męskiej, która idzie w ślady protoplaty rodu. I już mi się znudziło wyrywać mu z ręki MÓJ w końcu aparat. Jemu dla odmiany znudziło się robić Sigmą SD10 - bo stary ma większą szklarnię. Ile chcesz za to body - bo jest Ci zbędne jak rozumiem?
===

romeck napisał/a:

I od trzech tygodni biję się w myślach, co wybrać:

duży namiot bezcieniowy czy stół bezcieniowy plus gadżety?

Po obejrzeniu kilkudziesięciu filmików na tubce, opisów na stronach fotogrqafów,
przechylam się do drugiego rozwiązanie, mimo że bardzo dużo droższego, ale (chyba) z dużo większumi możliwościami.
Czy tez może na początek samemu sobie zrobić taki stół. W Polsce to ponad 125 funtów!


Stół. Tylko i wyłącznie stół. Namiot bezcieniowy - tak naprawdę - wymyślono głównie do fotografii chromowanych czajników, w których odbija się wszystko.
Spokojnie możesz zrobić samemu. To, co jest na ebay'u - to wyroby wykonane małymi żółtymi rączkami, więc z jakością wiele wspólnego to nie ma. Nadal używam stołu zrobionego własnoręcznie z... Ale ab ovo. Kiedyś robiąc zakupy w Lidlu, mój syn (ten sam od aparatu ;) ) zwrócił mi uwagę na dużą i grubą półprzeźroczystą płytę plastiku. I stwierdził, że z tego byłoby dobre tło. Obejrzałem i... machnąłem ręką. Ale on nie dawał mi spokoju. I w końcu za 15 zanabyłem drogą kupna płytę, która z założenia ma zabezpieczać lakierowaną podłogę przed kółkami fotela. Płyka ma wymiary ok. 2x1 m, jest gruba (ok. 1,5 mm), półprzeźroczysta i matowa. Kładę ją na plastikowych kobyłkach budowlanych kupionych w jakimś sklepie DIY - i to się sprawdza!
Czego i Tobie życzę.

romeck napisał/a:

Jakim obiektywem? Który najlepszy? Czy stosujesz różne do różnych tematów/produktów?

Prawda jest bezlitosna: najlepszy obiektyw (także ten do macro) to ten, na który Cię stać. Mnie akurat stać na Tamrona 28-75/2,8 i Pentaxa 100/2,8. Mowa oczywiście o obiektywach, którymi robię na stole. Tamron do większych rzeczy, Pentax do dupereli - bo ma macro 1:1. Do tego oczywiście solidny statyw i wyzwalacz na kablu. O lampach nie wspominam - bo to jest oczywiste.
romeck napisał/a:

Mimo 16-o miesięcznego brejka, może tu wątkotwórca looka :)

Zainteresowanie wątkiem było żadne - więc produkowanie się 'sobie a muzom' uznałem za bezcelowe.
romeck napisał/a:

Stawiam wiskey! Gdy będę w Edynbra! (Jestem raz w roku.)

A możemy zamienić na gin?
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
offtopikowo:

vito157 napisał/a:
romeck napisał/a:
up!
Dopiero dziś zauważyłem ten wątas, kiedy sprawdzałem, któż to pożąda samsunga GX-1L, którego zaposiadam.....

Kasetki tudzież GX1L poszuję na gwiazdkę dla 10. letniej latorośli płci męskiej, która idzie w ślady protoplaty rodu. I już mi się znudziło wyrywać mu z ręki MÓJ w końcu aparat. Jemu dla odmiany znudziło się robić Sigmą SD10 - bo stary ma większą szklarnię. Ile chcesz za to body - bo jest Ci zbędne jak rozumiem?


Ale szybko odpowiedź!


Zaczne od synów!
Mój pierworodny, dwa lata temu, w wieku 10 lat, zamarzył mieć sobie lustrzankę - bo ja tak mam...
Dałem mu rok na przymyślenie, a w tym czasie zbierał kasę (znaczy się - nie wydawał za dużo z róznych prezentów itp), bo u nas zasada jest taka, że na coś droższego syn MUSI wyłożyć połowę kasy.

Mój pomysł był na bezlusterkowca.
Od dwóch lat uważam, że to przyszłość.
I kupiliśmy rok temy w maju Samsunga NX 5 (matryca APS przeważyła).
Następny rok zbierał na naleśnika, i w tym , w maju kupił 30mm.
Zestaw "smienowy", idealny: lekki, wygląda jak lustrzanka,
a czasem ja go "pożyczam, i nikt wtedy nie jest w stanie odróżnić fotek NX-a od K-5-i!!!

W te wakacje NX rządził, K-5 została w domu....

==

Dzwoniłem, ale pewnie jest w szkole, do chłopaka,
któremu pożyczyłem kamerę na kilka tygodni, by także spróbował.
Więc muszę do niego podjechać i zobaczyć w jakim jest stanie -
bo ja mu dałem w idealnym.

Tym GX-em zrobiłem nawet zdjęcia na 2,5 metrowe billboardy!!!
6Mp APS-c kontra 20Mp FF lokalnego fotografa - ja poprawiałem nawet jego zdjęcie dla jednej osoby!!!

Odezwę się, jak będę miał kamerę w rękach.
Nie wiem ile się ceni. Żal mi było oddawać,
a kupiłem go ...w Edynburgu

 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Ad. sprzętu o fotografii bezcieniowej.


Także myślałem o DIY, ale naprawdę już zacząłem myśleć, że te kupne mają coś więcej niż tylko ślady mini lini papilarnych na czymś co mogę sam kupić. :)

Maty pod fotele - ! - nie pomyślałem, ostatnio z dwóch takich starych syn zrobił rycerską zbroję!
(Miała być praktyczna, bo z kolegą na miecze tłuką się na serio i porządnie!)

Statyw mam dobry, ale tu myślałem nawet o jakiejś własnej (DIY) żelaznej pospawanej super-duper konstrukcji, jeźdżącej, z blokadą, itp.

Okrągły, jak pól ball'a, chromowy czajnik także zaposiadam i poćwiczę!!!! :D

Obiektyw. No właśnie, nie wiem, jak i kiedy biznes ruszy, więc na razie myślałem o mieszku makro do mojej DA*55....
Liczę, że ostrość K-5II"eski" tu bardzo pomoże.

Dzięi za rady.
W połowie stycznia mam zamiar ruszyć, trzeba poplastrować na razie ruinę, którą wziąłem!

===

Będzie gin!
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
romeck napisał/a:

Obiektyw. No właśnie, nie wiem, jak i kiedy biznes ruszy, więc na razie myślałem o mieszku makro do mojej DA*55....
Liczę, że ostrość K-5II"eski" tu bardzo pomoże.

Kitowe szkła się nie sprawdzą. OK, da się tym zdjęcia zrobić, ale to nie 'to'.
Mieszek? A po co Ci to? Szpilki będziesz fotografował? Może ze 3x w życiu musiałem robić coś z makro na stole. A i tak wówczas zastosowałem Raynoxa.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Tu bi kliir.
Zatem obiektywy makro?
Mam jeszcze czas do 6. grudnia na decyzję.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
romeck napisał/a:
Tu bi kliir.
Zatem obiektywy makro?


Najlepiej by było. Ale podstawowym kryterium jest jego ostrość, a nie funkcja macro. Macro rzeczywiście jest przydatne - ale jak się robi małe produkty (biżuteria itp.).
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Bardzo senkju!
Very mi to pomogło.
Nekstajm włożę tu swoje sety.

======

znalazłem wątek dla mnie na hamerykańskim forum

I jedna z odpowiedzi:
Cytat
Although, nothing is sharper (in the center at least) than the FA limited lenses, DA* 55 and FA 50 (and similar fast fifties)...at ~f/4.
But with digital, because of the Bayer pattern of sensors and the anti-aliasing filter, all images straight out of RAW will be a bit blurry at the pixel peeping level.


Czyli spróbuje moją DA*55 z korpusem z wyrzuconym filterm dolnoprzepustowym!:)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach