jajurek  Dołączył: 10 Mar 2007
Problem z wymiennością obiektywów
Przywykło się uważać, że obiektywy z bagnetem K pasują do nowych aparatów bez ograniczeń. Ostatnio postanowiłem unowocześnić swój zestaw aparatów Pentax, zakupując dwa korpusy: MZ-10 oraz SFX (na eBay-u). O ile z SFX nie miałem żadnych problemów, to do MZ-10 mój stary obiektyw VIVITAR 28-200/3.5-5.3 po prostu nie dał się zainstalować. Po bliższych oględzinach okazało się, że ten obiektyw ma w tylnej części wystającą czarną tulejkę, która w MZ-10 koliduje z dodatkowymi stykami (do Power Zoom). Nie powiem, żeby to była dla mnie duża sprawa (mam inne obiektywy), raczej traktuję to jako ciekawostkę. Może ktoś z kolegów miał podobne problemy?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Niektore niefirmowe [chyba tylko zoomy] obiektywy, mają za szeroki kolnierz i przez to nie pasuja do wszystkich korpusów. Ten kolnierz mozna sobie przyciac i bez problemu korzystac z obiektywu.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Ja miałem takie problemy z Vivitarem 80-200/4.5 PKA - faktycznie chodzi o kołnierz (osłaniający popychacz przysłony?). Obiektyw nie pasował do K100D i MZ-M, drogą dedukcji wnioskuję że nie pasował do żadnego korpusu Pentaxa od serii MZ wzwyż.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
kiedys, ktos pisal, ze rosyjski MC Mir 20/2,5 zalozony do ktoregos z korpusow Pentaxa zawadzal tylna soczewka/oprawa o lustro i uniemozliwial jego ruch.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
wszystkie takie przypadłości [poza tą soczewką, o której wspomniał asklop] można łatwo wyeliminować i pracować sobie swobodnie. Największym problemem jest obecnie brak pierścienia przysłon w serii DA, ponieważ mimo, że szkła są pod APS-C, to optycznie [limitedy choćby] można ich teoretycznie używać na pełnej klatce. Teoretycznie, bo co to za zdjęcia na f22 (?) !.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
tref napisał/a:
Największym problemem jest obecnie brak pierścienia przysłon w serii DA, ponieważ mimo, że szkła są pod APS-C, to optycznie [limitedy choćby] można ich teoretycznie używać na pełnej klatce. Teoretycznie, bo co to za zdjęcia na f22 (?) !.


w sumie to nie jest duzy problem, bo sporo korpusow AF Pentaxa obsluguje przeslone z poziomu korpusu
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
asklop napisał/a:
sporo korpusow AF Pentaxa
no wlasnie, a manualne, choćby MX, K2 [czy uwielbiany tu LX] już nie! A ja kocham moje plesniaki i jak robię kliszę, to przeważnie MXem, choć korpus z AFem [MZ] leży w szafce i czeka!

Nie mam w nim Av, nie mam Tv, ale jakoś daję radę na M :mrgreen: [choć czasem na miasto Av sie przydaje :roll: ]

 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref napisał/a:
wszystkie takie przypadłości [poza tą soczewką, o której wspomniał asklop] można łatwo wyeliminować i pracować sobie swobodnie. Największym problemem jest obecnie brak pierścienia przysłon w serii DA, ponieważ mimo, że szkła są pod APS-C, to optycznie [limitedy choćby] można ich teoretycznie używać na pełnej klatce. Teoretycznie, bo co to za zdjęcia na f22 (?) !.

To nie taki problem jesli masz analoga ze sterowaniem przyslona z korpusu ;-) Ostatecznie jak masz w aparacie tryby P i Tv tez jakos mozna sobie poradzic z tym.
 
jajurek  Dołączył: 10 Mar 2007
Dziękuję za tak ożywiony udział w dyskusji, na pewno warto wiedzieć, jakie są ograniczenia naszego sprzętu. Chciałem dodać, że nie tylko obiektywy DA, ale również FAJ pozbawione są pierścienia przysłon, co w oczywisty sposób ogranicza ich zastosowanie do korpusów umożliwiających sterowanie przysłoną; najlepiej więc mieć więcej niż jeden korpus, coś starszego i coś nowszego. Pozdrawiam!
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
tref napisał/a:
asklop napisał/a:
sporo korpusow AF Pentaxa
no wlasnie, a manualne, choćby MX, K2 [czy uwielbiany tu LX] już nie! A ja kocham moje plesniaki i jak robię kliszę, to przeważnie MXem, choć korpus z AFem [MZ] leży w szafce i czeka!

Nie mam w nim Av, nie mam Tv, ale jakoś daję radę na M :mrgreen: [choć czasem na miasto Av się przydaje :roll: ]


przy portrecie na 2.4 70mm myslę że AF bardzo przydatny (tzn dla mnie naprzykład, bo nie pamiętam o soczewkach zazwyczaj) , oczywiście jeżeli cokolwiek w słabszym świetle potrafi ustawić :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
jajurek napisał/a:
le również FAJ pozbawione są pierścienia przysłon
ale ciągle nie wiem, jakie jest domyślne ustawienie przysłony w FAJach, bo może być odwrotnie niż w DA, czyli otwarta! Czy ktoś, kto ma FAJa powie mi to wreszcie*???? Proszę bardzo, bo jak nie, to założę specjalny wątek!

*-pytam z ciekawości, bo nie mam faja i mieć nie zamierzam, ale wiedza, jak mówią, rzecz przydatna.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ja mam FA J-a mieć. Jak będę miał i nie zapomnę, to powiem.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
jajurek napisał/a:
Dziękuję za tak ożywiony udział w dyskusji, na pewno warto wiedzieć, jakie są ograniczenia naszego sprzętu. Chciałem dodać, że nie tylko obiektywy DA, ale również FAJ pozbawione są pierścienia przysłon, co w oczywisty sposób ogranicza ich zastosowanie do korpusów umożliwiających sterowanie przysłoną;


nic nie ogranicza stosowania obiektywow DA i FAJ w korpusach umozliwiajacych sterowanie przyslona. :-P

za to sa ograniczenia w uzywaniu tych obiektywow w korpusach bez mozliwosci sterowania przeslona z poziomu korpusu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach