trylik  Dołączył: 16 Maj 2006
  Pentax K100D i K110D - specyfikacja oficjalna
Tutaj znajdziecie oryginał:

http://www.dpreview.com/n...pentaxk100d.asp

Oto dane nowych aparatów;l

Sensor
• 6.31 million piksli (6.1 efektywnych)
• Matryca CCD

Rozmiary zdjęć i formaty:
• 3008 x 2000
• 3008 x 2008 (RAW)
• 2400 x 1600
• 1536 x 1024• JPEG (8-bit)
• RAW (12-bit)
• DCF
• DPOF
• PRINT Image Matching lll

Mocowanie:
Pentax KAF

Focus:
• TTL 11-punktowy (SAFOX Vlll)
• AF Pojedyńczy
• Manual
• AF Ciagły

Stabilizacja (K100D)
Shake Reduction (SR)

Stabilizacja (K110D)
Brak (!)

asystent AF
Tak (poprzez wbudowaną lampę)

Pomiar
• TTL 16-segmentowy (sprzężony z danymi o szkle i AF)
• Wielosegmentowy
• Centralnie ważony
• Punktowy

ISO:
• Auto
• ISO 200
• ISO 400
• ISO 800
• ISO 1600
• ISO 3200

Kompensacja ekspozycji
• +/- 2EV
• w krokach co 1/2EV lub 1/3 EV

Bracketing ekspozycji
• 3 klatki z możliwymi odstępami +/-0.5EV, +/-1.0EV, +/-1.5EV (krok 0.5EV) or +/-0.3EV, +/-0.7EV, +/-1.0EV ( krok 0.3EV)

Migawka
• Elektroniczna

Prędkości migawki:
• 1/4000 - 30 sec

Tryby ekspozycji
• Auto Picture mode
• Picture mode
• Scene
• Program AE
• Shutter Priority AE
• Aperture Priority AE
• Metered Manual
• Bulb

Tryby predefiniowane
• Portrait
• Landscape
• Macro
• Action
• Night Scene Portrait
• Standard Flash Off

programy tematyczne
• Night Scene
• Surf & Snow
• Text
• Sunset
• Kids
• Pet
• Candlelight
• Museum

Balans bieli
• Auto
• Daylight
• Shade
• Cloudy
• Tungsten Light
• Fluorescent Light (W, D, N)
• Flash
• Manual

Wyzwalacz
• 2 or 12 sec

Tryb zdjęć seryjnych
• Około 2.8 fps: JPEG(do 5 kl), RAW(do 3 kl) (!)

Lampa
• Wbudowana, chowana, P-TTL
• Liczba przewodnia 15.6
• Gorąca stopka

Wizjer
• Mieszany, profilowany, 5-cio lustrzany
• pokrycie 96%
• Korekcja dioptri -2.5 do +1.0

Monitor LCD
• 2.5 cala TFT, polisilikonowy, niskotemperaturowy
• 210,000 pikseli

Łączność
• USB 2.0 Hi-speed
• NTSC/PAL

Wsparcie drukowania bezpośredniego
• PictBridge

karty pamięci:
• SD card

Zasilanie
• 4 x AA
• 2 x CR-V3
• Opcjonalny zasilacz

Waga (bez akumulatorów)
• K100D - 560 g
• K110D - 485 g

Wymiary:
129.5 x 92.5 x 70 mm


Hmmm trochę się zawiodłem

myślałem że bufor będzie nieco większy...

a wasze opinie?

 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
trylik napisał/a:
myślałem że jednak będzie te 10Mpix no i bufor taki jak ist D a szkoda

Ehhh... Przecież było już wielokrotnie mówione, że K100 ma być modelem prostszym, o matrycy6mpix i ma mieć wersję zubożoną o SR (czyli K110). Natomiast jesienią ma się pokazać model z wyższej półki z 10mpix. Jak na razie Pentax pięknie wywiązuje się z tych obietnic i nie widzę powodów do rozczarowania -przecież tak miało być.
 

trylik  Dołączył: 16 Maj 2006
http://www.dpreview.com/n...7pentaxnews.asp

zgodnie z tym co napisali wynika, ze owszem planują dwa modele - jeden - DSLR z 10Mpix a drugi - średnio formatowy

ale i tak ten bufor to troche mały jak na konkurencję
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
teraz, kiedy Samsung przejal poprzednie modele (DS2 i DL2), Pentax ucieka do przodu i bardzo slusznie :) 10Mpx bedzie na pewno na jesieni - tak obiecuja i nie widac powodow, dla ktorych mieli by slowa nie dotrzymac. Samsung pokazal juz prototyp swojego GX-II z matryca 10M - beda pewnie kosmetyczne roznice miedzy tym, a produktem z napisam Pentax.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Trylik - bufor rzeczywiście mógłby byćwiększy - na chwilęobecną to mniej więcej to samo, co w DL. Ale z drugiej strony, skoro mają to być aparaty o atrakcyjnej cenie, to być może będzie to usprawiedliwione.
Na razie nie ma co szat rozdzierać czy też odkurzać radzieckiego szampana. Zaczekajmy do premiery.
 
Piotr G. Dołączył: 05 Maj 2006
DS2 w nowym opakowaniu, większym bo trzeba było umieścić system stabilizacji matrycy, przy okazji zmieniono programy automatyczne, przycisk kierunkowy, a dla biedniejszych jest-będzie K110D Dlatego bufor stać na 2,8fps co mnie starczy.Nowy model mam na wygaszaczu ekranu z dpreview w 4 różnych odsłonach i robi lepsze wrazenie niż DL. Chyba ten K100 jest poligonem dla wersji 10mpix, zapoznam się chętnie z pierwszymi testami stabilizacji Pentaxa. Powtórzę, ciągle czekam na coś więcej w rynkowej cenie ze stajni Pentaxa. Canon m a 300,350,5,10,30..., Nikon 50,70,200, Pentax na razie klony udanego/ wysokie oceny uzytkowników/ DS.Piotr
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Nie moge tego sluchac - wieczne k...a stekanie, trzymajcie mnie bo osiwieje... :evil: :shock:

Toz to ma z kitek 700$ kosztowac :!: :evil: Co byscie za to dzisiaj chcieli... :?:

I nie wyliczajcie mi prosze co tam ma konkurencja bo Pentax naprawde sie stara - mysle, ze 10mpix na jesien/zime to bedzie klasa D200 wlasnie...

:evil: :shock: :roll: "Bufor" kurka... "inni to maja to i smio"... :shock: Marudy :-P

Pzdr
Spinner
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
(...)
:evil: :shock: :roll: "Bufor" kurka... "inni to maja to i smio"... :shock: Marudy :-P

Spinner nie unoś się 8-) A wie ktoś może czy zlikwidowali zaszumienie (tzw. "banding") występujący przy zdjęciach seryjnych w RAWie ? :evil: To jest problem dopiero...
 

brizz  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
A wie ktoś może czy zlikwidowali zaszumienie (tzw. "banding") występujący przy zdjęciach seryjnych w RAWie ? :evil: To jest problem dopiero...


Ze co?? Pierwszy raz slysze, ze cos takiego jest :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk, hmmmmm o ile wiem ten banding wystepuje tylko przy uzyciu microdrive-ow (CF-y z twardym dyskiem) okreslonych firm lub tez przy BARDZO MOCNYM wyciaganiu z cienia /czerni ......
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Spinner z ust/klawiatury mi to wyjąłeś. Moim zdaniem większe znaczenie w takim modelu jak K100/K110 ma cena niż wypasiony bufor. Jest to o co wielu jeszcze na osw płakało, czyli SR, jest przyzwoity kit, co powinno spowodować dobre wyniki w testach. Jeśli poprawią układ AF (a ponoć to zrobili) to będzie to bardzo dobry aparat. A ajk komuś mało to K10 będzie już wkrótce.
Trudno jest w ciągu kilku miesięcy wyjść na prowadzenie w wyścigu z C i N jak przez ostatnie wieeele lat było się kopciuszkiem. I tak jestem zaskoczony szybkością i zdecydowaniem zaprezentowanym przez Pentaxa. Przecież jeszcze kilka miesięcy temu wielu było przekonanych o końcu działu foto tej firmy...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
@ brizz & [b]Fafniak[b] ;-)
Podczas wykonywania serii zdjęc w RAWie na drugim i następnych zdjeciach pojawia się szum (jednak nie jednolity na całym zdjęciu tylko takimi poziomymi pasami) i jest to związane (o ile pamietam na forum DPReview pisali) z temperaturą matrycy (??). Oczywiście po zapisaniu wszystkich zdjęć na kartę jest w natępnym zdjęciu OK.

Zaraz spróbuję coś tu podłaczyc.... (cdn...)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk,
z tego co pamietam to problem byl taki jak opisalem.....nie pamietam watku o seryjnosci zdjec i banding-u...

[ Dodano: 2006-05-23, 18:56 ]
swoja droga moge to sprawdzic zaraz :)

[ Dodano: 2006-05-23, 19:05 ]
sprawdzilem na swoich seryjnych fotach.....brak bandingu.....
Jedyne co mi prz\ychodzi do glowy to foty w bardzo niskim kluczu + zdjecia seryjne + ciagniecie potem wszystkiego do gory...... ale wtedy z kazdym systemie wyjda dziwne szumy...
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Spinner: czy jeszcze sie nie naczuczyłeś, że wieściom o nowościach pentaxa zawsze towarzyszą stęki ii jęki forumowiczów? ;-) odkąd kupiłem SuperPrograma w 2002roku przeglądam forum nasze dość regularnie ii przy każdej nowości wypowiedzi są podobne. Co więcej - dziwiłbym się, gdyby tych jęków nie było - to by chyba oznaczało, że Pentax wypuścił produkt deklasujący rywali pod każdym względem.

Zawsze w takich chwilach przypomina mi się zdanie: "jeszcze sie taki nie narodził coby wszystkim dogodził" :-)

Czytając o tych wszystkich nowościach tak mi się zdaje, że Pentax zaczyna sobie pomalu przypominać jak się zarabia pieniądze iii w ogóle do czego zarabianie pieniędzy służy ;-) Ale robi to dość umiejętnie, bo oprócz SeRa, kilku nowych funkcji, nieco zmienionej obudowie, (być może) poprawionym oprogramowaniu, (być może, ale prawdopodobnie) usprawnionym AF ii jeszcze (być może) kilku innym usprawnieniem i podmalowaniom (czyli mniejszym nakładem finansowym) to reszta nie wiele się od DLa/DSa różni, ale czyż nie o to w tym całym biznesie chodzi?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
zorzyk,
z tego co pamietam to problem byl taki jak opisalem.....nie pamietam watku o seryjnosci zdjec i banding-u...

[ Dodano: 2006-05-23, 18:56 ]
swoja droga moge to sprawdzic zaraz :)

[ Dodano: 2006-05-23, 19:05 ]
sprawdzilem na swoich seryjnych fotach.....brak bandingu.....
Jedyne co mi prz\ychodzi do glowy to foty w bardzo niskim kluczu + zdjecia seryjne + ciagniecie potem wszystkiego do gory...... ale wtedy z kazdym systemie wyjda dziwne szumy...


:oops: :oops: Odszczekuję wszystko co napisałem wyzej :oops: :oops:
Sorry bardzo!

Dałem się zwieść podglądowi fotek w ACR (przy ustawionym "Use auto adjustments").
Jest dokładnie tak jak mówisz: ja robiłem serię, ale trybie P i jak teraz sprawdziłem EXIF to przymknął przysłonę przy drugim o 1EV i o 1.5EV przy kolejnych zdjęciach (w stosunku do pierwszego). Efekt opsałeś wyżej: ACR pociągnął do góry, a motyw raczej ciemny i stąd... mój post (a że przy okazji dał o sobie znać nasz znajomy Niemiec, to :oops: )

Darujcie zamieszanie :-?
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Czytając o tych wszystkich nowościach tak mi się zdaje, że Pentax zaczyna sobie pomalu przypominać jak się zarabia pieniądze iii w ogóle do czego zarabianie pieniędzy służy Ale robi to dość umiejętnie, bo oprócz SeRa, kilku nowych funkcji, nieco zmienionej obudowie, (być może) poprawionym oprogramowaniu, (być może, ale prawdopodobnie) usprawnionym AF ii jeszcze (być może) kilku innym usprawnieniem i podmalowaniom (czyli mniejszym nakładem finansowym) to reszta nie wiele się od DLa/DSa różni, ale czyż nie o to w tym całym biznesie chodzi?

Tym bardziej że DS jest bardzo udanym aparatem! Jak ktoś sądzi inaczej to zapraszam na ubitą ziemię!!! ;-)
 

S_p_i_d_e_r  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

daro  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava napisał/a:
Tym bardziej że DS jest bardzo udanym aparatem!

się dołączam i staję z własną kopią obok :lol:
mnie zaś ciekawi czy wreszcie uprościli przełaczanie trybu pomiaru światła, bo to chodzenie po menu do pasji mnie doprowadza. No i jak będzie działał AS - swoją droga to dobrze że poszli drogą Minolty i nie władowałi antyshake w obiektywy, moje stare szkiełka już się cieszą....Jest nieźle i teraz może być już tylko lepiej.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
menu jest praktycznie identyczne do juz znanych z deesa/deela - tak mowia rosjanie na tajwanskich forach ;]
 

daro  Dołączył: 19 Kwi 2006
no to dla mnie kicha - to szukanie punktowego pomiaru światła jest beznadziejne - a to dla mnie podstawa....niestety parafrazując klasyków : "nothing's perfect"....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach