bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
pawel85wroc, jeśli paprochy są od góry, to trzeba wyjąć. Nie jest to specjalnie trudne, z tego co widziałem jak robić to Milo ;-) W DL-u jest łatwiej, niż w kasetce, bo tam jest tylko jedna taka blaszka-podkładka ustalająca położenie. W kasetce są dwie, jedna na górze, jedna na dole, i rozłożyć łatwo, ale złożyć tą "kanapkę" już nie - troche żeśmy się namordowali z tym...

Cały myk opiera się na tym, że matówka jest umocowana na takiej "ramce-tacce", która się otwiera (opada tak jak lustro), jeśli podwadzić jakimś śrobokręcikiem zaczep od przodu korpusu. Wystarczy podwadzić, uchylić, dmuchnąć i zamknąć. A jeśli wyjmować matówkę, to tylko pęsetą za taki wystający didolek, bo odciśniesz sobie palucha i to dopiero Cię wkurzy. Ogólnie - trzeba ostrożnie - było, nie było, jest to operacja wewnątrz komory, obok jest lustro, migawka itd. No i ja po tej akcji załapałem z kolei trochę paprochów na matrycy - więc, jak widzisz, przy odrobinie pecha można wyjść z tego paprochowe perpetum-mobile ;-) No i matowej powierchni matówki lepiej nie dotykać - to delikatne coś.

Czyli - musisz przygotować sobie: jakiś mały śrubokręt do podważenia zaczepu, pęsetę, gruchę, czyste i dobrze oświetlone miejsce, dużo cierpliwości, a najlepiej przed operacją walnąć kielicha na spokojność :-) Dodatkowo - jeśli będziesz wyjmował matówkę, to zapamiętaj, którą stroną do góry, bo będziesz miał harware'owy back-focus i będziesz składał jeszce raz (jak my :mrgreen: )

 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
U mnie problem częściwo rozwiązałem dmuchając gruszką przy krawędzi matówki nic nie wyjmując. W efekcie na matówce zosdtał tylko jeden paproch. Acha aparat obrucony "ryjkiem w dół" podczas tej operacji.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
I jeszcze dopiszę tak obok tematu - po takiej akcji dopiero widać, jaka załamująco malutka i delikatna jest matówka w cyfrówkach... I tak uważam za cud, że Pentaxowi udało się uzyskać w wizjerze taki efekt, jaki jest.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A mnie się zapaskudziła matówka w MZ-50 :evil:
 
pawel85wroc  Dołączył: 04 Kwi 2007
Dzieki beef. W swieta sie za zabiore, albo poprostu poczekam az wszystkie syfy wrocą na matryce:P
 
iwansosov  Dołączył: 04 Mar 2007
panowie a co powiecie na takie male odkurzacze do klawiatury,takie malutkie,na usb,ina bateerie tez sa,linka nie podam ale prosze poszukac na ebay.co.uk pod nazwa mini vacuum czy cos takiego.
pozdrawiam


ps
zamierzam sie na takie cos i jak ktosby byl zainteresowany to za tydzien jakos wybieram sie do polski i moze moze cos na allegro wystawie.
pozdrawiam
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Ale na allegro to maja, nawet w tesco kiedys bylo... Czy ja wiem czy to sie sprawdzi...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
matb napisał/a:
A mnie się zapaskudziła matówka w MZ-50 :evil:


jeżeli tylko zapaskudziła to pół biedy, da się wyczyścić, moja od MZ-50 porysowała się, no może nie "się", ja ją przerysowałem ostrym narzędziem, ponieważ nadal nigdzie nie mogę kupić nowej więc wziąłem matówkę od EOSa, zdjąłem z niej ramkę, opiłowałem boki i założyłem do MZ-50. Wszystko działa poprawnie (pomiar światła, AF itd). Pewnie jak miałbym możliwość zakupić czystą, orginalną, to zrobiłbym to od ręki, ale ponieważ zmęczyło mnie szukanie, to jest jak jest.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
Czy w K10d też jest tak trudno jak w K100D z matówką czy łatwiej, wpadł mi do środka jakiś gruby długi włos czy cuś i siadł akurat w centrum.... szlag mnie trafi....

Mogli by wymyślić jakąś powierzchnię elektrostatyczną czy cuś co by przyciągało śmieci w czasie wymiany okularów.... no i można łatwo wyczyścić... :)
Heeeee, może to opatentuję... :lol:


DOBRA PROBLEM ROZWIĄZANY.....


Poszedłem na całość matówkę wyjąłem i przedmuchałem, nie dotykałem powierzchni, złożyło się łatwo... ;)

to tak dla potomnych :)
 
BAN corso  Dołączył: 15 Kwi 2007
Glupie pytanie: ale skad sie u was biora te paprochy :P ? jecie w lozku czy co ?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Glupie pytanie: ale skad się u was biora te paprochy :P ? jecie w lozku czy co ?

corso, a to Ty aparatu używasz tylko w łóżku? Ciekawe.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
corso napisał/a:
Glupie pytanie: ale skad się u was biora te paprochy :P ? jecie w lozku czy co ?


Urok lustrzanki jak mniemam... Kiedy strzelałem cyfrowymi kompaktami temat był mi obcy. Od jakiegoś czasu strzelam lustrzanką i wystarczył 1 dzień w Krakowie, by matówka zasyfiła się dokumentnie! chyba będę musiał zaeksperymentować w kwestii wyciągania matówki z mz-50 ;)

BTW: ktoś próbował przedmuchiwać obiektywy? wlazły mi 3 paprochy i wyleźć nie chcą :) może dmuchanie w szpary przez które wlazły? (dobrze podejrzewam nieszczelności wokół pierścieni?)
 
BAN corso  Dołączył: 15 Kwi 2007
bEEf napisał/a:
Cytat
Glupie pytanie: ale skad się u was biora te paprochy :P ? jecie w lozku czy co ?

corso, a to Ty aparatu używasz tylko w łóżku? Ciekawe.


Nikt z was nie uzywa obiektywow z serii z uszczelkami?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
corso, do swojego aparatu używam tylko dedykowanych uszczelek renomowanej firmy.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
bEEf napisał/a:
do swojego aparatu używam tylko dedykowanych uszczelek renomowanej firmy

I unimilasz sobie życie przy okazji ;-)
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Ja mam zrysowaną potwornie w mojej D7. Podczas zmiany standardowej na ML nie miałem serwisówki i na czuja sprawdzałem "co i jak". Na szczęście kolejne 100PLN i nabyta wiedza pozwalą na bezproblemową i szybkią wymianę :-)
 
struna  Dołączył: 22 Mar 2007
no i milo także mi właśnie poprawił humor
szybka akcja przeprowadzona przez gg :P
i moja matówka znowu jest bezpaprochowa :D
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
o, to milo się wprawia. Niedługo będzie matówki na odległość siłą woli czyścił :mrgreen:
 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
bEEf, ależ Ty jesteś szybki! :-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
bEEf, wystawie aukcje za 99zl i ludzie beda mi przysylac body do czyszczenia matowki :P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach