Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kilroy, Macioh miał na myśli Kasetkę.
Osobiście nie sądzę, by to było konieczne. Puszki typu Kasetka, to aparaty z segmentu entry level, gdzie teoretycznie użytkownik, wchodząc w świat fotografii i tak cyka tylko na matrycowym. Przypominam, że aparaty serii MZ miały tylko matrycowy pomiar światła.
Mi osobiście to nie przeszkadza. Cały czas walę na spocie, więc braku tego przełącznika nie odczuwam. Jużchyba wolałbym na korpusie obok MF, rozdzielenie AF na C i S.
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Michu napisał/a:
Osobiście nie sądzę, by to było konieczne. Puszki typu Kasetka, to aparaty z segmentu entry level, gdzie teoretycznie użytkownik, wchodząc w świat fotografii i tak cyka tylko na matrycowym.

Użytkownik takiej puszki, to może sobie i chcieć łatwo i szybko zmieniać tryb pomiaru, ale firma nie chce mu tego dać, bo przecież wyższy i droższy model musi mieć na tyle dużo przewag nad tym niższym, żeby chciało go kupić więcej ludzi. ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Michu, to tak jak ja, tylko ja jadę na CW :-) Spot to jednak dla mnie za trudna dyscyplina. I też mi brakuje raczej wyboru AF-C/S - choć, na takie rozwiązanie jak w kadyszce to kadyszkowcy chyba narzekają (pokrętełko zamiast suwadła)

[ Dodano: 2007-04-05, 09:38 ]
Korba, to żeś amerykę odkrył... :-P :mrgreen: Ale dzięki temu jest na co zbierać kasę, jak się aparat znudzi za parę lat :-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
waskiwidze napisał/a:
chodzi przede wszystkim o natlok funkcji
Dobrze, że nie kupiłeś kadyszki. Ten zmasowany atak guziczków, pokręteł i przełączników. :mrgreen: 8-)

Faktem jest, że teraz do menu zaglądam jedyni kiedy robie jakieś mega testy, na codzień Fn wystarcza.
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
troche podniesliscie mnie na duchu. aparat sam w sobie robi swietne wrazenie, jest masywny, dobrze spasowany etc. nie chodzilo mi o natlok przyciskow na korpusie tylko mnogosc opcji w menu. teraz sprobuje rozgryzc cale menu. chce wiedziec co, gdzie, jak i dlaczego. potem postaram sie stosowac w praktyce te funkcje. a teraz instrukcja do reki. jesli mimo to czegos nie pojme, zapytam. pozdrawiam
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Michu napisał/a:
Przypominam, że aparaty serii MZ miały tylko matrycowy pomiar światła.


No to teraz Michu przywaliles... :-P :mrgreen: Gdzies Ty takie madrosci wyczytal :?: :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
MZ3
Metering Modes with K and M Lenses center-weighted, spot
Metering Modes withA, F, and FA Lenses 6-segment, center-weighted, spot

MZ5n
Metering Modes with K and M Lenses center-weighted, spot
Metering Modes with A, F, and FA Lenses 6-segment, center-weighted, spot

MZ5
Metering Modes with K and M Lenses center-weighted, spot
Metering Modes with A, F, and FA Lenses 6-segment, center-weighted, spot

MZ6
Metering Modes with K and M Lenses center-weighted, spot (using exposure lock button when the appropriate "Pentax function" is activated)
Metering Modes with A, F, and FA Lenses 6-segment, spot (using exposure lock button when the appropriate "Pentax function" is activated)

MZ7
Metering Modes with K and M Lenses center-weighted
Metering Modes with A, F, and FA Lenses 6-segment

MZ10
Metering Modes with K and M Lenses center-weighted
Metering Modes with A, F, and FA Lenses 6-segment

MZ30
Metering Modes with K and M Lenses not possible
Metering Modes with A, F, and FA Lenses 6-segment (the "A" aperture-setting must be engaged)

MZ50
Metering Modes with K and M Lenses center-weigthed (correct exposure only at wide-open aperture)
Metering Modes with A, F, and FA Lenses 2-segment (correct exposure only at wide-open or "A" aperture)

MZ60
Metering Modes with K and M Lenses not possible
Metering Modes with A, F, and FA Lenses 2-segment (the "A" aperture-setting must be engaged)


MZM
Metering Modes with K and M Lenses center-weighted
Metering Modes with A, F, and FA Lenses 2-segment

MZS
Metering Modes withm K and M Lenses center-weighted, spot
Metering Modes with A, F, and FA Lenses 6-segment, center-weighted, spot
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Chodziło mi o serię amatorską MZetek - w takim kontekście to było pisane.
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
zaczynam ogarniac juz podstawy, dzis menu stalo sie bardziej przyjazne. jestem pod ogromnym wrazeniem. nie zaluje, ze pozbylem sie wielkiego zooma w h5 na rzecz takiej jakosci, kata widzenia i przyjemnosci z naciskania spustu migawki. niestety potwierdzila sie moja najgorsza obawa. makro w kasetce z kitem to nie to samo co w h5. tam od 1cm pieknie ostrzylo a jak jeszcze konwenter makro kupilem to bajka (jak dla mnie). co musze zrobic zeby moc robic podobne zblizenia w k100d? drogie obiektywy odpadaja. sa jakies konwertery nakrecane na gwint obiektywu ? mial ktos z czyms takimdo czynienia ? uwielbiam zdjecia makro i ciezko bedzie mi sie z nimi rozstac

[ Dodano: 2007-04-05, 14:12 ]
dokladniej chodzi mi o cos takiego jak mialem do h5 > http://allegro.pl/item179...an_na_52mm.html

czy zda to egzamin z kitem 18-55 ?
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
na temat makro było na forum dość sporo. Poszukaj :!:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Ten konwerter masz na 52mm wiec do kita pasuje...
 
libertyn  Dołączył: 12 Gru 2006
Jestem w podobnej sytuacji. Body K 100 D juz mam od miesiaca, ale obiektyw ( Tamron 90 mm makro) dostarczono mi dopiero dzisiaj. Caly czas focilem canonkiem ixusem 65. Glownie interesuje mnie makro insekty itp. itd. Czytam instrukcje, ale nie wszystko jeszcze kapuje i jakos mi nie wszystko wychodzi. Licze na wasza pomoc. Prosilbym o podstawowe ustawienia ( do zdjec makro, tylko wiadomo nie auto )w tym aparacie zebym mogl juz wyruszyc i w miare mozliwosci cos ustmrzelic. Jakie najlepsze ustawienia bylyby do makro. Jak narazie nie wiem jak ostrzyc recznie. Przelaczam na MF i nic. Krece krece i nic. Czy wogole mozna z tym obiektywem ustawic na priorytet przyslony ?
To samo gdy te zdjecia, ktore na probe zrobilem w mieszkaniu i chcialem przeniesc na komputer. Czarna magia. Poki komputer jest polaczony z aparatem, to moge je przegladac. Gdy tylko rozlacze daremno ich szukac. Chyba sie zastrzele.
Bede wdzieczny za kazda pomoc, uwage i wskazowki.
Z gory dziekuje.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
libertyn, no to od końca:

- aparat łączysz z komputerem. Pojawia sie nowy dysk w "moim komputerze" (znaczy w Twoim komputerze ;-) ). Kopijesz pliki zdjec stamtad na swój dysk (C: albo nawet D:0. Teraz obróbka (jesli to PEF) lub ogladanie i zachwyty (jesli robiles JPG).

- ostrosc reczna - dziwne bardzo! musisz widziec rozmyty albo ostry obraz jak sobie recznie pokrecisz, ale Tamrona nie znam.

A o makro to zaraz Ci inni Koledzy cos zaciemnią, znaczy, rozjaśnią :mrgreen:
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
libertyn, a lampę i rozpraszacz masz? Do tego makro.
 
libertyn  Dołączył: 12 Gru 2006
Zadnych dodatkow procz makro objektywu jeszcze nie mam. Wszystko w swoim czasie.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
libertyn napisał/a:
Przelaczam na MF i nic.
W K10D przełącz na MF oraz na obiektywie także MF. Czyli na Tamronie przesuń pierścień ostrzenia w stronę aparatu, tak, by zasłonić napis AF.
 
libertyn  Dołączył: 12 Gru 2006
Wielkie dzieki Argawen zgadza sie.
Zorzyk JPG kopiuje bez problemu, ale z RAW cos u mnie nie tak. Mysle, ze jakos do tego dojde. Czekam dalej na wskazowki co do makro. Na pewno znajdzie sie ktos z tamronkiem co foci makro i cos doradzi.
 
mucias  Dołączył: 20 Lis 2006
do makro najlepiej używać dużych przesłon (żeby duża głębia ostrości była), niskie iso, lampa, plus home-made dyfuzor z piłeczki do ping ponga :-P a ostrość łapiemy balansując ciałem (przy dużych powiększeniach)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
mucias napisał/a:
do makro najlepiej używać dużych przesłon ................................. (przy dużych powiększeniach)
Szczerze mówiąc, to wszystko. Pozostaje ćwiczyć, ćwiczyć. Na szczęście przy cyfrze to nic nie kosztuje :-) .
 
libertyn  Dołączył: 12 Gru 2006
Moze mi ktos wyjasnic dlaczego ostrosc chwyta tylko z jednej strony ? W tym przypadku z lewej strony.

http://img364.imageshack..../nowe083gt1.jpg

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach