Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Trudne warunki naświetlania
Tak sobie myślę (mam trochę czasu to sobie myślę). Czasami trafiamy na scenę o dużych kontrastach i zaczynamy mieć dylematy
- czy rozpiętość tonalna zmieści się do JPGa
- czy z jednego rawa wydusi ta ropiętość
- jakie parametry do tego naświetlania dobrać
- czy może zrobić na bracketingu i złożyć z trzech
Jakkolwiek sprowadza się to do pomierzenia kontrastów. No to włączamy spota i mierzymy.

Można przejść w tryb AV, zmierzyć spotem światła, ustawić korektę na te +2,5EV i powinno być w światłach przynajmniej OK. Tyle że DSowi kończy się korekta na +2EV. Da się to jakoś obejść?

Aby mieć podgląd drabinki trzeba się przełączyć w M, przyciśnięcie AE-L powoduje dobranie parametrów na 0EV. Wtedy na drabince ładnie widać ile gdzie.

Czy jest jakaś metoda będąc ciągle w AV wymusić na szybko tryb pomiaru? Wciskam coś - np AE-L, parametry są zafixowane ale drabinka ciągle mi pokazuje aktualny pomiar ze spota?

Ile EV można wydusić
- z jpega ?
- z jednego rawa po manewrowaniu krzywymi ?
- z jednego rawa robiąc z niego dwie odbitki (na światła i na cienie) i składając je?

A w ogóle jak sobie radzicie w trudnych warunkach?
Jak w takich warunkach sprawdza się 10D? Ma może coś czego nie ma DS?
 

Artooro  Dołączył: 11 Sty 2007
ja bym probowal zrobic HDR ale nic Ci nie podpowiem bo sam jeszcze nie testowalem tej opcji ;-)
raczej bym wybral opcje"bracketingu" z rozpietoscia co najmniej +/-1,5 EV trzy ujecia
prze wyszukiwarke znajdziesz w sieci pare dobrych wskazowek jak sie tym narzedziem posluzyc

[ Dodano: 2007-04-09, 13:08 ]
np. tutaj ale szukaj dalej
http://www.cyberfoto.pl/e...adnik-v-2-a.htm
http://www.cyberfoto.pl/e...tajac-z-hdr.htm
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Artooro napisał/a:
ja bym probowal zrobic HDR

Poradników jest cała masa, ale to ostateczności które od razu widać ze zdjęcia.
Generalnie próbuję najpierw wyciągnąć krzywymi, potem wołam dwa zdjęcia z RAW (jak ktoś pisze że z prawidłowo naświtlonego RAWa woła +1EV to ściemnia - bo od góry RAW szybko się kończy - moim zdaniem można zrobić +0,5 i -1,5) i składam je ręcznie albo jakimś softem. Bracketing to dla mnie ostateczność, bo zwykle nie mam statywu i robię z ręki - więc jeszcze muszę te kolejne odbitki nasunąć na siebie.

Ale mnie bardziej chodzi jak używać gałkologii pentaxa aby ułatwić sobie życie.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Jeżeli kontrasty są duże ale jeszcze w granicach "nie patologiczne" np. ostre światło słońca i głęboki cień to ustawiam najniższą czułość (do wyciągania cieni) i korektę ekspozycji -0.7 (uniknięcie przepaleń) i zazwyczaj wychodzi OK. Aczkolwiek nie zawsze.

[ Dodano: 2007-04-09, 18:03 ]
acha, przy wywoływaniu oczywiście kręcę krzywą. HDR unikam z braku doświadczenia. I w ogóle efekty jakieś zbyt "malarskie" wychodzą z tego co widziałem.
 

rusek  Dołączył: 02 Kwi 2007
a ja na duze kontrasty mam lekarstwo
w postaci dwoch warstw fotoszopa :)
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ile korekcji ma DS?
mi wychodzi że +/-2EV
Tymczasem na dpreview podają +/-3EV (tak jak 10D)
No to w końcu ile jest? Może ja nie umiem ustawić więcej niż 2?
(czasami przydała by się korekta +2,5EV i pomiar spotem na światła)

[ Dodano: 2007-05-13, 09:37 ]
I co nikt nie wie ile ma korekcji?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach