Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
bbartlomiej napisał/a:
Wolę wizjer od pryzmatu, bo lubię widzieć cały kontekst sceny a nie tylko to, co wyciął mi obiektyw.

Rozumiem. Ale ktoś może powiedzieć, że kontekst sceny oraz chaos otoczenia (które w kadrze i tak się nie znajdzie) utrudnia odnalezienie ładu w zdjęciu, komplikuje poprawną i udaną kompozycję ujęcia. Ktoś może też powiedzieć, że jeśli chcesz zobaczyć kontekst zdjęcia, nie używaj żadnego wizjera, po prostu oderwij aparat od oka i spójrz wkoło.
Ot, kolejna akademicka dyskusja. ;-)

Inna rzecz, że ja wcale nie twierdzę, że dalmierze i wizjery lunetkowe są bez sensu. Nigdy i nigdzie czegoś takiego nie napisałem. Wręcz przeciwnie - wprost podkreśliłem, że z pewnością znajdą się ludzie, którzy będą zachwyceni możliwościami takiego wizjera. Co nie znaczy, że dla większości wygodniejszy będzie jednak pryzmat, EVF, albo LV na ekranie.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
bbartlomiej napisał/a:
Najbardziej chyba na wizjer narzekają Ci, którzy dalmierza/x100/x-pro1 w ręku nie mieli dłużej niż 10min.

Dlatego ta rozmowa jest trochę bez sensu - przed zakupem X100 również wydawało mi się, że OVF w hybrydowym rozwiązaniu fuji to marketingowa zajawka i nic więcej. Dzisiaj uważam, że to najlepsza rzecz - połączenie EVF i OVF, który to optyczny wizjer ma bardzo dużo możliwości ustawień wyświetlanych elementów. Wyświetlanie obszaru większego niż zdjęcie też ma plusy (na X100, na X-Pro1 i ogniskowej 60 jest bez sensu IMO) - chociażby dzisiaj robiąc zdjęcie na pogrzebie widziałem kiedy kondukt wchodzi do kościoła i miałem możliwość zareagowania. Szkoda, że nie ma możliwości ustawienia takiego rozwiązania w K-5 - nawet kosztem mniejszego obszaru roboczego. Niemniej to rozwiązanie przydatne jest dla kogoś, kto pracuje przez wizjer i nie odkrył jeszcze zalet kadrowania przez LCD.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Porównanie m.in wysokiego ISO z X-Pro1, OM-D i NEX-7:
http://youtu.be/BRyQU6XCQt0?t=8m
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
We Wrocławiu w Fotomasterze mają X-Pro1 i 35/1.4, faktycznie sprawia wrażenie wydmuszki, jest za lekki. Ponadto jak dla mnie jest za duży - jakieś 50% większy objętościowo korpus niż Bessa. No i AF: faktycznie wooooooolny i to bardzo wolny, o ile jeśli jest światło to działa na poziomie Samsunga (daleko mu do szybkości oferowanej przez aparaty m4/3), to przy słabszym oświetleniu albo ostrzy 3-4x wolniej niż w analogicznych warunkach Panasonic G3, albo w ogóle nie jest w stanie trafić z ostrością.
Moim zdaniem AF jest gwoździem do trumny tego aparatu :-(
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Morg napisał/a:
Moim zdaniem AF jest gwoździem do trumny tego aparatu

Zgadzam się, dopóki nie poprawią tego przynajmniej na poziom x100 to słabo to widzę. Gdyby chociaż manual działał rozsądnie... X100 w momencie zakupu miał wgrany firmware 1.01 i przyznam, że pod względem AF strasznie mnie rozczarował. Po wgraniu 1.21 aparat zachował się (trzymając się nomenklatury motoryzacyjnej) jakby ktoś uruchomił mu nitro ;-) Liczę na to, że X-Pro1 dostanie poprawkę i będzie ok. Jeżeli nie - to konkluzja taka jak w teście Steve Huff'a - X-Slow1: świetny aparat, z bardzo dobrym obrazem ale "walczącym o życie" AF-em.

[ Dodano: 2012-04-26, 08:41 ]
Morg, za ile w tym sklepie stoi X-Pro1 oraz 35/1.4 ?
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Pomyślałem, że sprawdzę ten sklep w necie. I poszczęściło mi się, mają swoją stronę. Tak jakby.
http://www.foto-master.com.pl/
:evilsmile:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
ebelbeb napisał/a:
Porównanie m.in wysokiego ISO z X-Pro1, OM-D i NEX-7:
http://youtu.be/BRyQU6XCQt0?t=8m


Cropy są z tych właśnie ujęć?
http://www.youtube.com/wa...e=youtu.be&t=8m
(07.44)

Bo jeśli tak, to nie ma co się dziwić przewadze XPro-1. Dziwić się można metodologii i sensowności przeprowadzania takich testów.

 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
ebelbeb napisał/a:
Pomyślałem, że sprawdzę ten sklep w necie. I poszczęściło mi się, mają swoją stronę. Tak jakby.

Hmm... tak. Fajnie. :mrgreen:

[ Dodano: 2012-04-26, 13:50 ]
Prośba do użytkowników X100/X-Pro1 - może jest sposób na szybki AF. Przypadkowo bawiąc się X100 zmieniając "obiekty" którym robiłem "pomiar" nacisnąłem bez oczekiwania na potwierdzenie AF wyzwalacz... i zdjęcie ostre. Pomyślałem, że może pomyłka i zacząłem sprawdzać na innych obiektach - w tym samochodach, osobach etc - wszystko jest ostre. Wynika z tego, że ostrość jest mierzona od ręki, natomiast oczekiwanie na potwierdzenie wynika z innych przyczyn (nie wiem jakich). Nie wiem czy to zadziała w X-Pro1, ale gdyby ktoś miał okazję porobić kilka fotek to prośba również: nie czekajcie na zielone potwierdzenie tylko wciskajcie przycisk wyzwalacza do końca. Jestem ciekaw co z tego wyniknie.

Na X-Pro1 też to działa - vide http://picabroad.com/2012...autofocus-trick
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ciekawe że Nikon za swoją wersję D800 bez filtra AA każe płacić duuużo więcej niż za podstawową wersję, a Fuji po prostu skonstruował tak matrycę, że nie ma ani mory ani filtra AA :-)
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
X-Pro1 już jest chwilę na rynku i można natknąć się na ciekawe artykuły, opisy i uwagi (nie zawsze złote i uwielbiające ten aparat). Najbardziej istotne jest to, że są to opinie użytkowników (większość) - takie ril-lajf.

"The eye of the photographer Eric Bouvet and Fujifilm X-Pro1 (1/2) | 01NET French Magazine - Google Translate" - znany fotoreporter i powody dla których wybrał X-Pro1
Artykuł z tłumaczeniem na angielski

Test na australijskim AV HUB:
Link

Test na blogu Sebastiana Totha:
Link

...i Bede McCarthy'ego
link

Test robiony przez autorów SonyAlphaLab (porównanie z Neksami i nie tylko)
Link

Jeszcze jeden fotograf opisuje wrażenia na swoim blogu
Link

Recenzja X-Pro1 w zakresie wysokiego ISO (dużo przykładowych zdjęć)
Link

Bardzo ciekawy opis X-Pro1 i tego jak wpływa na podejście do robienia zdjęć
Link

Wrażenia opisane na serwisie FlixelPix
Link

Test 35/1.4
Link

Okiem fotografa ślubnego
Link

...i fotografa mody
Link

...i kolejnego zawodowego fotografa, który dobrał X-Pro1 do Nikona - ciekawa konkluzja i uwagi - "
Link

I jeszcze jeden opis z wrażeń - warto zwrócić uwagę na wykorzystanie obiektywu Leika 35/1.4 poprzez przejściówkę M
Link
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Przeczytałeś je wszystkie? Sypiasz czasem? ;-)
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
ebelbeb napisał/a:
Przeczytałeś je wszystkie? Sypiasz czasem?

W sumie to mam więcej artykułów, ale nie chciałem zawalić tematu.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
denvi napisał/a:
Kfan napisał/a:
Dlatego lubię jak jest duży i wyraźny i to nawet wtedy kiedy patrzy się na niego pod kątem.
Tylko co wtedy ze stabilnością aparatu? Ale można i tak.


Można a nawet trzeba bo czasem nie ma innego wyjścia.
Będąc na koncercie jedyna możliwość kadrowania była z wyciągnietych w górę rąk i w tym momencie doceniłem ekranik pozwalajacy obserować kadr pomimimo bardo ostrego kąta.
Wizjer w tych warunkach był kompletnie bezużyteczny amaleńki ekranik mniej komfortowy.
Sytuacji w których trzeba kadrować mając aparat oderwany od oka można podać wiele.
Kiedy miałem lustrzankę do tego bez LV to w takich sytuacjach celowałem na ślepo.

Co ze stabilnością? A niby co ma być? I tak tłum pomiata Tobą jak wiatr drzewkiem 8-)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Kfan napisał/a:
Co ze stabilnością? A niby co ma być? I tak tłum pomiata Tobą jak wiatr drzewkiem 8-)

Ja się tłumowi nie dziwie, skoro koncert niby na żywo musi oglądać na wyświetlaczach aparatów wystawionych ponad głowy o-\
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Recenzja Zacka 'One Light' Ariasa w obcym języku, ale ze zdjęciami.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
... a tutaj wrażenia z X-Pro1 i Vojtkiem 25mm f4 Color Skopar.
Natomiast tutaj seria zdjęć robionych przez Mortena Byskova:
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
MacRayers napisał/a:
a tutaj wrażenia z X-Pro1 i Vojtkiem 25mm f4 Color Skopar.
w sumie tylko jedno zdjęcie z wojtka, reszta z fujikowego 35/1.4 i żadnych refleksji z pracy ze szkiełkami przez przejściówkę, ciekawe jakie są dostępne, czy np. na m42 są?
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Eldred, są - praktycznie do wszystkich liczących się (poza Samsungiem) systemów :
http://www.optyczne.pl/48...ilm_X-Pro1.html
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Ciekawostka, byłem dziś w Saturnie pooglądać X-100 i przy okazji obejrzałem też X-Pro 1 (na pierwszy rzut oka solidniej wykonany).

Pierwsza zabawna rzecz, ze oglądaniu towarzyszyło mi 3 sprzedawców, ciekawe czy zdarzają się przypadki ucieczki z aparatem z gablotki :-)

A druga jeszcze zabawniejsza. Pan dał mi X-Pro 1 dodając "ale proszę nie robić zdjęć". Spytałem dlaczego i usłyszałem odpowiedź "a pan chciałby kupić aparat z dużym przebiegiem".
Naiwnie stwierdziłem, że przecież modele wystawowe powinni sprzedawać z odpowiednim rabatem, na co usłyszałem profi odpowiedź "taaaa mhmmmm" :-D :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach