zyggy27  Dołączył: 15 Kwi 2007
K100D czy K10D? Dylemat.
Na początku jako nowy użytkownik forum Pentaxa witam wszystkich Kolegów i Koleżanki.

Od dłuższego czasu noszę sie z zamiarem zakupu cyfrowej lustrzanki. Dotychczas moja przygoda z fotografia to cyfrowy kompakt, ale myślę, że nadszedł już czas na przejście na wyższy poziom świadomości. Po przeczytaniu wielu opinii i tematów na różnych forach wybór padł na Pentaxa. No i teraz mam dylemat bo do rozważenia mam dwie opcje:

1. Pentax K100D + 18-55mm +50-200mm Lens za 450 funtów
2. Pentax K10D + 18-55mm Lens + 2GB karta pamięci za 530 funtów.

Może sugestie i rady forumowiczów pozwolą mi rozwiązać ten problem.

Serdecznie pozdrawiam.
Artur vel zyggy
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jezeli robisz odbitki do 20x30 czasem 30x40 to K100D
jezeli gdzies naprawde w zlych war. pogodowych fotografujesz to k10D + nowe uszczelnione szkla...
 
zyggy27  Dołączył: 15 Kwi 2007
Może trochę uściślę na czy polega mój problem. Różnica w cenie jest nieduża. K100D kusi dwoma obiektywami, natomiast K10D to podstawowy kit, ale wyższa półka. Zapewne jako amatorowi zabierze mi trochę czasu aby nauczyć sie robić dobre i udane zdjęcia. Chciałbym po prostu kupić dobry sprzęt, z którego będę zadowolony i posłuży mi parę lat.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
zyggy27, na początek weź kasetkę. Sam obczaisz za jakiś czas, czy czegoś Ci brakuje i czy warto zmienić. Cyfrowa technika zapierdziela, za 2-3 lata i tak będziesz miał parcie na zmianę sprzętu, cokolwiek teraz nie kupisz ;-) Teraz weź kasetkę z podwójnym kitem i ciesz się wypasioną puchą i zestawem szkiełek pokrywających pełne spektrum ogniskowych. Howgh.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
zyggy27 napisał/a:
2. Pentax K10D + 18-55mm Lens + 2GB karta pamięci za 530 funtów.


Za Fafniakiem - bierz tą opcję. Niby się mówi, że system to szkła, ale przy takim dylemacie - K100 czy K10 - brałbym K10 z kitem. Coś dłuższego zawsze sobie dokupisz, najwyżej po niżeszj cenie.
K10 to nie tylko bajery - SR, AntiDust i inne uszczelnienia - ale także porządny wizjer, a nie studzienka jak w K100 (proszę posiadaczy - się nie obrażać ;). Jak Ci się zachce stałek, to docenisz...
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Stałem przed podobnym dylematem i wybrałem k100d. bEEf ma sporo racji i zgadzam się z nim. IMHO na chłodno i tak się nie da ale w miare na spokojnie idz do sklepu pobaw się jednym i drugim, wróć do domu i zastanów się co Ci jest potrzebne. Życze miłego wybierania :evilsmile:
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
zyggy27, a tu sobie poczytaj:
http://pentax.org.pl/view...fa15249c1e3d121
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
awakqwq napisał/a:
(...) w miare na spokojnie idz do sklepu pobaw się jednym i drugim, wróć do domu i zastanów się co Ci jest potrzebne. (..)

Dokładnie tak i jednym i drugim zrobisz świetne zdjęcia. K10D jest jednak większa, a ja rączek ginekologicznych raczej nie mam, więc wybrałem K10. Z aparatami jest trochę jak z kupnem butów, wejdź do sklepu, przymierz i weź ten, który tobie pasuje, bo to ty będziesz go używał.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
po przeczytaniu postu bEEfa, a potem Mertza, będąc na Twoim miejscu miałbym sieczkę w głowie.
Za kupnem K100d w Twoim przypadku przemawia rozpoczynanie przygody z lustro-foto. Spokojnie wystarczy Ci ten sprzęt.
K10d ma wiele zalet, ale nie wydaje mi się, żebyś szybko dokupił uszczelniane szkło [chyba, że masz na to kasę, to polecam]. Sprawa stałek - jeśli dopiero zaczynasz z lustrem, to nie wiem w jak krótkim czasie docenisz ich zalety. Spokojnie będziesz używał kita albo innych zoomów, a o ostrzących manualnie pewnie będziesz myślał: debile. Z czasem Ci przejdzie, ale jak napisał bEEf:
bEEf napisał/a:
Cyfrowa technika zapierdziela, za 2-3 lata i tak będziesz miał parcie na zmianę sprzętu, cokolwiek teraz nie kupisz
zatem zmienisz za dwa lata. Skoro chcesz kupić za szterlingi, to mniemam, że będzie Cię stać na taką zmianę, a nie będzie to Twój "sprzęt do końca życia".

Poza tym poczytaj wątek założony i przytoczony tu przez tomeckiego. On gadał, gadał, gadał... i kupił Nikona :mrgreen: [a poważnie, dość rozsądnie podchodził do porównań, więc poczytać warto!]
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Spokojnie będziesz używał kita albo innych zoomów, a o ostrzących manualnie pewnie będziesz myślał: debile. Z czasem Ci przejdzie

Ja mam kasetkę, a jadę na manualach i jakoś nie płaczę. Fakt, kusi większy (nieco!) wizjer, ale marudzenie, że się nie da, albo że niewygodnie to takie tam... pitolenie (noł ofens). Gdyby kadyszka miała raster albo klina to by była istotna różnica. Jeśli dla kogoś kasa nie jest problemem, to oczywiście polecam kadyszkę (był tu ostatnio taki wątek, co polecałem). Ale jak zyggy27 się zastanawia, czy kadycha czy drugi obiektyw, to nie wciskajcie mu uszczelnionych obiektywów (których nie ma) za cenę kasetki sztuka, bo to bez sensu. A może od razu 645D? Tam to jest wizjer. Litości, przecież zyggy27 pisze, że dopiero zaczyna.

Cytat
Zapewne jako amatorowi zabierze mi trochę czasu aby nauczyć się robić dobre i udane zdjęcia. Chciałbym po prostu kupić dobry sprzęt, z którego będę zadowolony i posłuży mi parę lat.


zyggy27, kup kasetkę z double kitem, a za różnicę w cenie nakupuj :-B :-B :-B albo cokolwiek. Na aparat i tak zdołasz niedługo wydać tyle kasy, że sam się zdziwisz - właśnie dlatego to taka fajna zabawka :mrgreen:

 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
tref napisał/a:
On gadał, gadał, gadał... i kupił Nikona


Ty tez tak zrob. Kup d80 i z glowy...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
milo, zdrajco, przecież wiesz, że najlepszym aparatem na świecie jest d40x. d80 to nędzna namiastka, jedno co dobre, to że ma takie samo menu jak de-czterdziestka.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat
milo, zdrajco, przecież wiesz, że najlepszym aparatem na świecie jest d40x. d80 to nędzna namiastka, jedno co dobre, to że ma takie samo menu jak de-czterdziestka.


Zarty na bok, d40x to syf, a d80 to bardzo dobry aparat.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
przestancie robic czlowiekowi wode z mozgu......
zyggy27, - przemysl to co napisalem.....tak naprawde jedynym argumentem za K10D jest fotografowanie w trudniejszych warunkach ale przy zastrzezeniu ze musisz miec usczelinone szkla......
CHYBA ze chcesz robic wieksze odbitki.....
Na poczatek 2kita K100D - wystarczy....
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Fafniak dobrze gada. Dla jasności - to o d40x to żart, a milo jest przekorny dla zasady :-P Jeśli wybrałeś już Pentaxa, to bierz kasetkę.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
już prawie mnie przekonaliście :P
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dagio, weź pod uwagę, że ja mogę być stronniczy, bo mam kasetkę, ale Fafniak ma kadyszkę :-)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
K10D ma kilka innych zalet oprócz uszczelnień:
- szybszy AF (kosztem dokładności :-/ )
- większy wizjer
- zasilanie dla szkieł SDM
- generowanie plików DNG
- wywoływanie RAW w aparacie
- rozmiar (jak komu leży w ręce)
- ergonomia (więcej funkcji na obudowie), w tym przycisk RAW i wybór trybu AF
- dostępność gripa
- zasilanie LiIon (kontrowersyjne, ale z mojego doświadczenia to jest zaleta)
- szybszy zapis plików (JPEG i RAW), szybsze przeglądanie zdjęć
- większy bufor

Nie wiem jak z dynamiką w porównaniu do K100D, ale w porównaniu do mojego *ist DS (ta sama matryca co K100D), K10D ma lepszą dynamiką (a dokładniej szczegóły w cieniach) oraz lepsze oddanie kolorów.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Tak, Bronek, masz fajny aparat, ale jeszcze więcej zalet ma MarkIII :-P

Litości, sprzęt dobiera równoważąc potrzeby możliwości finansowe! zyggy27, nie ma obydwu nie wiadomo jakich, dopiero zaczyna i podał dwie opcje. Wszystko wskazuje, że dla niego lepsza będzie kasetka z dwukitem, a Wy się tu licytujecie w zaletach kadyszki. Gdyby kadyszka nie miała zalet, to nie miała by racji bytu.
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Zyggy, stac cie na kadyszke, to sie tym nie przejmuj, rozne nieszczescia nas spotykaja, trzeba sie z nimi pogodzic. :lol: Kup sobie na razie kasetke z jednym obiektywem, a jak za pol roku radosc z nowego sprzetu zacznie przechodzic to dokupisz sobie drugi. Jak sie okaze, ze powolanie do zostania najwiekszym fotografem miedzy Wisla i Odra przeminie, to bedziesz mial pieniadze na zakup czegos innego, np. deski surfingowej. Nie daj sie wpedzic w koszty tylko dlatego ze masz pieniadze.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach