Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Aby sprawdzić, czy po kliknięciu "pipetą" otrzymaliśmy w danym miejscu upragnioną szarość, wystarczy sprawdzić liczby. Składowe RGB powinny mieć takie same wartości (np. 128, 128, 128).
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
pawelek-79 napisał/a:
ale biała kartka odbija całe spektrum światła
nieprawda. Biala kartka, podobnie jak biala tkanina, zawiera srodki chemiczne pochlaniajace swiatlo w zakresie UV i oddajace energie w zakresie widzialnym, po niebieskiej stronie widma. Czyli po prostu wybielacze.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Wiedziałem, że wybielacze i tkaniny, ale żeby papier??? :-/
 

Alfx  Dołączył: 25 Sty 2007
Biała kartka tak naprawdę nie jest biała tylko niebieska.. to fakt :!:

Bronek ma rację i należy Go słuchać :!: :mrgreen:

Sprawdzałem, testowałem wszystko, co wydawało mi się białe. Doszedłem do wniosku, że papier biały niezbyt nadaje się do ustalania poziomu bieli.

Znalazłem w szufladzie papier wizytówkowy szary (jasny popiel) i o dziwo po ustawieniu WB na tym papierze kolory są bardzo naturalne. Nie wiem jak to działa, ale działa i jest OK.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Alfx napisał/a:
Bronek ma rację i należy Go słuchać :!: :mrgreen:

ale pojechałeś :shock:
 

Alfx  Dołączył: 25 Sty 2007
a co? kogoś trza słuchać, nie? :-P
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Witam

Mam potrzebę uzupełnić kwestię błędu stosowania białej karty zamiast szarej

Pewnie już było (a może nie?)

link ogólny

a w szczególności tu

link na temat mierzenia "neutralności"

Gość pokazuje coś, co chyba dość odruchowo wiemy - biały nigdy nie jest "biały" - ma zawsze jakiś odcień - są "biele" bardziej czerwone, czy bardziej niebieskie.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Kcysiu napisał/a:
pawelek-79, na PPD na bank bedzie cotti, wiec tez bedzie na kim cwiczyc :-P . Ja z checia tez pocwicze :-P ;-)
Oczywiscie pytanie do cotti czy da nam szanse ;-)


zapewniam Was, ze w ferworze walki nie tylko mnie sfotografujecie 8-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
cotti napisał/a:
zapewniam Was, ze w ferworze walki nie tylko mnie sfotografujecie

Zachęta? Propozycja? ;-)
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
przypuszczenie oparte na przewidywaniach :)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
cotti napisał/a:
przypuszczenie oparte na przewidywaniach :)

Czy to coś takiego jak choroba z rozchorowania się ? :-/

[ Dodano: 2007-03-27, 22:23 ]
Kcysiu napisał/a:
pawelek-79, na PPD

Szto eto PPD???
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
[pawelek-79] Ocena zdjęcia
Proszę ocenić 2 zdjęcia:
- w pierwszym przypadku, czy nie przegiąłem z korektą perspektywy (czy jak się tłumaczy 'shift')
- w drugim - kadr
-no i może jeszcze jakieś dodatkowe uwagi na temat zdjęć(szczególnie drugiego - rzeka).
Z góry dziękuję.

A oto link:
http://picasaweb.google.com/pawel79w/2007_04_01
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Pierwsze - mam wrażenie, że kościół jest lekko przechylony w lewą stronę, ale może to złudzenie. Szkoda, że ta choinka wjechała w kadr.

Drugie - chyba ze zbyt wysoka ten kadr, jakby było niżej i niebo się załapało chyba byłoby ciekawiej. Co do samego zdjęcia to kontrast trzeba byłoby podbić. Inna sprawa to kwestia ostrości, przysłona f/10 ale może przy większej wyszłoby lepiej. Chyba, że tak to pomniejszeniu tylko wygląda.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Chciales wypostowac kosciol perspektywicznie, a troche go rozjechales ;-)

[ Dodano: 2007-04-17, 19:34 ]
O wlasnie. "przegiales z korekcja perspektywy" :-P
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
drugie zdjęcie to nie rzeka, to łódki, rzeka jest tylko tłem, przynajmniej tak to odczytałem z kompozycji...
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
alkos napisał/a:
Chciales wypostowac kosciol perspektywicznie, a troche go rozjechales

Miałem z tym problem. Próbowałem na różne sposoby, ale wychodziło w jedną albo w drugą stronę. Zdjęcie robione z 18mm. Niestety nie dało się dalej odejść żeby objąć cały kościół i mieć ustawiony prostopadle do ziemi aparat (takie są zdaje się wymogi przy uzywaniu funkcji 'shift' czy to w obiektywie, czy w aparacie). Mam zdjęcie bez choinki, ale lekko uniesione do góry.
Wydaje mi się, że fiasko wynika z ogniskowej 18mm - nie umiem jeszcze poprawiać dystorsji.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Moim zdaniem podstawą jest szkielet, oś.
Dobrze byłoby, gdyby pion był zachowany tam, gdzie jest najbliższy oku róg, rynna byłoby OK. Wówczas nawet, gdyby były zbiegi na krańcach budynku nie przeszkadzałoby to.
Tymczasem masz w najbardziej newralgicznym punkcie spore odchylenie - zaznaczam przerywaną linią i moim zdaniem tu pies pogrzebany.
pozdro

 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Samp, nie wywaliłem, załącznika, bo się postarałeś merytorycznie. Ale jakbyś mógł zamiast niego podlinkować to zdjęcie, byłoby świetnie! :-D
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Spoko,
a dlaczego skoro można wrzucać na forum obrazki, to nie można?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Samp napisał/a:
a dlaczego skoro można wrzucać na forum obrazki, to nie można?
lektura obowiązkowa: LINK
:mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach