wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
[K-5] Manualne ostrzenie FF
Witam serdecznie,
Mam problem który staje się irytujący, praktycznie uniemożliwia mi poprawne zrobienie zdjęć przy ostrzeniu ręcznym przy jasnych obiektywach.
System AF (migając na czerwono) oraz moje oko w wizjerze widzi że tu gdzie chce żeby było ostro jest ostro. Zdjęcia niestety pokazują że myliłem się drastycznie co objawia się FF.
Jedyny sposób by poprawnie wyostrzyć to używanie Live-View, Ale nie tego oczekuje.
Co dziwne, problem dotyczy głównie obiektywów SMC. Od wczoraj mam SMC 50 f/1.2 i problem jest dużo bardziej widoczny niż przy SMC 50 f/1.4.
Problem jest na tyle duży że jeśli ostrzę na ucho to płaszczyzna ostrości wychodzi przed (!) twarzą.

Czytałem że potencjalnie problem leży w wkładkach dystansujących pod matówką.
Moja wiedza niestety nie potrafi połączyć jak się ma matówka do zespołu AF.
Co ciekawe AF działa poprawnie w przypadku obiektywów FA i DA czy T 90 Makro
Teoretycznie mógłbym dokonać mikrokalibracji z menu serwisowego dzięki Pk tether. Ale wolę nie ruszać by nie namieszać.

Problem opisany.
Help :)
Czy ktoś z takim problemem się spotkał? oddać K5 do serwisu? jest jeszcze na gwarancji więc teoretycznie by się udało.
Kalibrować obiektywy? wymienić wkładki pod matówką?
Pozdrawiam i z góry dziękuje :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sprawdzałeś to przy aparacie na statywie?
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
na statywie i bez w świetle dziennym i sztucznym, jutro wrzucę zdjęcia jakie są różnice :)
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
wanakamura napisał/a:
Czy ktoś z takim problemem się spotkał?

Tak, szczególnie przy takiej głębi ostrości bezwładność ręki przy zatrzymaniu pierścienia daje się we znaki, zauważ, że potwierdzenie ostrości jest widoczne przez jakiś czas ruchu pierścienia.

wanakamura napisał/a:
oddać K5 do serwisu? jest jeszcze na gwarancji więc teoretycznie by się udało.
Kalibrować obiektywy? wymienić wkładki pod matówką?

Kupić matówkę z klinem i rastrem
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
yusuf napisał/a:
wanakamura napisał/a:
Czy ktoś z takim problemem się spotkał?

Tak, szczególnie przy takiej głębi ostrości bezwładność ręki przy zatrzymaniu pierścienia daje się we znaki, zauważ, że potwierdzenie ostrości jest widoczne przez jakiś czas ruchu pierścienia.

wanakamura napisał/a:
oddać K5 do serwisu? jest jeszcze na gwarancji więc teoretycznie by się udało.
Kalibrować obiektywy? wymienić wkładki pod matówką?

Kupić matówkę z klinem i rastrem

Sprawę precyzji ostrzenia z opcją Catch in Focus lub przechwytywaniem ostrości znam.
Nauczyłem się że niektóre obiektywy poprawie ostrzą w ten sposób od nieskończoności a inne od minimum ostrości. To że nie można zapierdzielać z kręceniem też wiem :)
Matówka z klinem i rastrem jest niepotrzebna :) ostrzę na krawędzie i to działa.
przed chwilą podpiąłem T90 próbowałem ostrzyć ręcznie i działa poprawnie :( a przy SMC nie działa. Nic nie rozumiem
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
wanakamura napisał/a:
Sprawę precyzji ostrzenia z opcją Catch in Focus lub przechwytywaniem ostrości znam.

Ja pisałem o zwykłym ostrzeniu, niestety przy takiej GO bezwładność może nam mocno popsuć zdjęcia.

wanakamura napisał/a:
Matówka z klinem i rastrem jest niepotrzebna :)

To już jak uważasz, wtedy nie miałbyś problemów z żadnym szkłem. Na tele mi się też dobrze ostrzy, gorzej jest na szerokim kącie.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
wanakamura, temat wałkowany wielokrotnie.
Ręczne ostrzenie obarczone jest bezwładnością.
Nie można wykluczyć że potwierdzenie ostrości ma jakiś FF, ale wtedy z AF też bys narzekał.

Dobra :idea: matówka z klinem i rastem + muszelka powiększająca i gwarantuje ci że nawet przy papierowej głębi SMC 50 f/1.2 będziesz trafiał tam gdzie trzeba ;-)
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
dziękuje za wszelkie rady ale proszę zwrócić uwagę pewne detale:
1. ostrzę ręcznie Tamron 90 mm Macron przysłona f/2.8 odległość od "celu" 2m korzystając z http://www.dofmaster.com/dofjs.html wychodzi że GO 5 cm
Wynik: poprawny ręczne ostrzenie w punkt :)
2. otrzenie ręczne SMC 50 mm przysłona f/1.2 odległość 2m GO 7 cm. I bum wielgachny FF.
Porównywalne GO.
poniżej link do zdjęcia który prezentuje skalę problemu.
http://krochmal.smugmug.c...O/i-DSnPCfw.jpg
Co ważne w obu przypadkach w wizjerze ocznym widziałem ostro :) jak widać różnica jest dramatyczna.
Dodam że z tego co widzę ostrzenie tamronem na oko wyszło mi lepiej niż z AF :)
 

vegger  Dołączył: 19 Sty 2010
wanakamura, chyba mam ten sam problem z moim SMC-A 50/1.2! :cry:

yusuf napisał/a:
Kupić matówkę z klinem i rastrem
- jak dla mnie rozwiązanie idealne, tylko czy po zakupie takiej matówki nie okaże się, że jednak problem występuje nadal?

JackDeJack napisał/a:
Dobra :idea: matówka z klinem i rastem + muszelka powiększająca i gwarantuje ci że nawet przy papierowej głębi SMC 50 f/1.2 będziesz trafiał tam gdzie trzeba ;-)
- no to chyba już wiem na co będę zbierać następne fundusze....
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tylko zacytuję:
JackDeJack napisał/a:
Nie można wykluczyć że potwierdzenie ostrości ma jakiś FF

dlatego matówka jest bardziej niezawodna, ale, z tego co pisałeś, jej nie potrzebujesz

[ Dodano: 2012-02-23, 13:45 ]
vegger napisał/a:
tylko czy po zakupie takiej matówki nie okaże się, że jednak problem występuje nadal

Jeżeli będzie dobrze wstawiona i ew. użyjesz podkładek, to problemu nie będzie, będziesz za to widział kiedy AF źle działa
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
Podsumowując na zdjęciu macie 4 cropy 1:1:
http://krochmal.smugmug.c...O/i-DSnPCfw.jpg
1. referencyjne dla SMC 50 jest obrazek górny z lewej strony - ostrzenie manualne patrząc na podgląd Live View
2. referencyjne dla Tamrona 90 mm jest obrazek dolny z lewej strony - ostrzenie AF
3. prawy górny to 50 mm gdzie w wizjerze osiągnąłem maksymalną ostrość/
4. prawy dolny to Tamron 90 gdzie w wizjerze osiągnąłem maksymalną ostrość.
w obu przypadkach DOF jest prawie identyczny.

próbuje dojść co jest przyczyną.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
wanakamura napisał/a:
próbuje dojść co jest przyczyną

A czy przypadkiem nie dostałeś już odpowiedzi w powyższych postach?
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
yusuf napisał/a:
wanakamura napisał/a:
próbuje dojść co jest przyczyną

A czy przypadkiem nie dostałeś już odpowiedzi w powyższych postach?

no właśnie nie :(

1. są odpowiedzi jak lepiej ostrzyć manualnie: raster z klinem - niestety dla mnie koszt katzeye jest zbyt wysoki poza tym nauczyłem się ostrzyć bez i całkiem nieźle mi to wychodzi (patrz zdjęcie tamron ViewFinder) - uwaga ogólna

2. bezwładność AutoFocusa w tybie przechwytywania ostrości (oba zdjęcia SMC 50 i Tamron 90 były robione tylko z ostrzeniem na OKO bez przechwytywania ostrości :) co prawda migało mi na czerwono kiedy robiłem zdjęcie ale że ma miganie bezwładność to kieruje się swoim okiem.

3. że na tele się łatwiej ostrzy niż na szerokim kącie - potwierdzam

4. jest odpowiedź że jak źle ostrzy manualnie a dobrze AF to możliwa potrzeba kalibracji położenia matówki podkładkami. Problem z tym że jak widać na przykładzie poprawnie ostrzy mi na tamronie 90 a niepoprawnie na starych obiektywach.
Tak więc nie ma odpowiedzi na pytanie skąd ten wybiórczy błąd FF dla obiektywów SMC (największy dla SMC 50 f/1.2 przy SMC 50 f/1.4 mniejszy).

5. od siebie dodam że gdzieś jeszcze doczytałem że problemem może być obluzowane lustro - teoria upada bo część obiektywów działa poprawnie.

Eliminując czynnik ludzki (ten wyeliminowałem robiąc próby innymi obiektywami gdzie uzyskałem poprawną ostrość) wychodzi na to że błąd jest albo w obiektywie albo w body.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
to po raz ostatni:
JackDeJack napisał/a:
potwierdzenie ostrości ma jakiś FF
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
wanakamura, Miałem matówkę w K100DS i K200D pomimo nieużywania manualnych szkieł. Zastępowała AF-owe potwierdzenie ostrości i zapewniam cię ze działało to idealnie.

Standardowa matówka ma duuużą tolerancję nieostrości, dodatkowo źle ustawiona korecja dioptrii w wizjerze może pogłębiać efekt.

FS K3 kosztuje z przesyłką ok 300PLN (dzięki że dolar spada) i jest warte każdej złotówki.
Już niedługo zamawiam ja do mojego K-5 bo tego brak mi najbardziej pomimo uzywania szkieł z AF :idea:
wanakamura napisał/a:
Tak więc nie ma odpowiedzi na pytanie skąd ten wybiórczy błąd FF dla obiektywów SMC (największy dla SMC 50 f/1.2 przy SMC 50 f/1.4 mniejszy).
Patrząc przez 90mm z odległości 2m masz inny obraz (kąt widzenia) niż z 50mm. Rozdzielczość ludzkiego oka tez jest ograniczona i może na większym obrazku z 50mm nie wyłapujesz tych samych szczegółów co z 90mm.

Jak 50 ostrzysz z minimalnej odległości (ok niech będzie 0,5-0,75m) też masz ten efekt ? Ostrzenie ze statywu.
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
JackDeJack napisał/a:
wanakamura, Miałem matówkę w K100DS i K200D pomimo nieużywania manualnych szkieł. Zastępowała AF-owe potwierdzenie ostrości i zapewniam cię ze działało to idealnie.

Standardowa matówka ma duuużą tolerancję nieostrości, dodatkowo źle ustawiona korecja dioptrii w wizjerze może pogłębiać efekt.

FS K3 kosztuje z przesyłką ok 300PLN (dzięki że dolar spada) i jest warte każdej złotówki.
Już niedługo zamawiam ja do mojego K-5 bo tego brak mi najbardziej pomimo uzywania szkieł z AF :idea:
wanakamura napisał/a:
Tak więc nie ma odpowiedzi na pytanie skąd ten wybiórczy błąd FF dla obiektywów SMC (największy dla SMC 50 f/1.2 przy SMC 50 f/1.4 mniejszy).
Patrząc przez 90mm z odległości 2m masz inny obraz (kąt widzenia) niż z 50mm. Rozdzielczość ludzkiego oka tez jest ograniczona i może na większym obrazku z 50mm nie wyłapujesz tych samych szczegółów co z 90mm.

Jak 50 ostrzysz z minimalnej odległości (ok niech będzie 0,5-0,75m) też masz ten efekt ? Ostrzenie ze statywu.

ok zrobie jeszcze testy na minimalnej odległości tylko że to już jest 4 mm :D.
No to znacznie taniej niż Katz-eye. czy chodzi Ci może o ten model? http://www.focusingscreen...18356ecfc1109f4
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
wanakamura, Tak. Poszukaj na forum temat rzeka ;-)
 

vegger  Dołączył: 19 Sty 2010
JackDeJack, narobiłeś mi smaka na tą matówkę K3. Jak zamawiałeś, paypal?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Poszukaj na forum temat rzeka :-P
 

vegger  Dołączył: 19 Sty 2010
JackDeJack, już znalazłem. Właśnie czytam...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach