JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
vegger napisał/a:
już znalazłem. Właśnie czytam
Szukajka zadziałała :shock: Zieloni powinni ci jakiegoś bonusa dać :mrgreen:

[ Dodano: 2012-02-23, 23:32 ]
Dla ułatwienia aktualny koszt ściągnięcia 10 już matówki K3 z FocussingScreen ;-)
Muszę się o jakiś rabat upomnieć :-/

Z kwoty 331,72 PLN
Na kwotę $102,42 USD
Kurs wymiany: 1 Złoty polski = 0,308754 Dolary amerykańskie
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
udało się!
Tak jak pisałem miałem problem w ostrzeniu manualnym. Obiektyw 50 f/1.2 wykazywał front focus. Znaczący. Pokazałem Wam że przy Tamronie 90 f/2.8 wszystko jest wporządku.
Zgodnie z podsumowaniem, brak jednoznacznych przyczyn. Zacząłem wierzyć w braki mojego oka :(
Pod wpływem sugestii kupiłem matówkę K-3 z www.focusingscreen.com. dziś przyszła.
Montaż jest relatywnie prosty. Pomimo że nie dokładnie opisany. Najważniejsze. dla K-5 uchwyt matówki ma być montowany po lewej stronie (K10 ma po prawej).
Zainstalowałem ją.
Mimo dużego poziomu stresu wszystko poszło zgodnie z instrukcjami (głowna ze strony producenta, bardzo ważne uwagi dotyczące wymiany matówki: http://ricehigh.blogspot....k-5-tips.html).
UWAGA - to specjalne narzędzie co dodają do matówki pozwala otworzyć zatrzask przytrzymując sanki matówki. Mimo to proponuje zgodnie z sugiestią Ryża :) robić to przy 45 stopniach (można na statywie zamontować).
Po montażu:
Ostrzę w LV lub na klasycznym AF i patrzę przez mą K-3 a tu dalej front focus.
// aby uniknąć pytań - tak na statywie, bardzo przydaje się PK thethering i dowolny program z wieloma warstwami który posiada filtr embosse //

Zrobiłem próby na T90 SMC 50 f/1.2 i L 77. Musiałem przyznać mam FF. Instrukcja podaje jasno albo odwrotnie zamontowaliśmy matówkę albo to "podkładka dystansująca" tzw shrimm. Wymieniłem na czerwonawą dostarczoną w zestawie i: wszystko zaczęło być cudownie.
AF ostrzy poprawnie. Brak FF przy ostrzeniu manualnym.

Przy okazji naszła mnie refleksja że głębia ostrości głębi nie równa. 5 cm dla 50 mm nie jest tym samym co 5 cm dla 90 mm.
Konkluzja: Pentax miał pod Hoyą fatalną jakość. Potwierdza to tak schodzący lakier z K-5 z L77 z L31 jak i tak krytyczna dla jakości brak poprawnego montażu matówki.
Oby Ricoh docisnął śrubę montażystom.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
wanakamura napisał/a:
Wymieniłem na czerwonawą dostarczoną w zestawie i: wszystko zaczęło być cudownie.
AF ostrzy poprawnie. Brak FF przy ostrzeniu manualnym.
A nie mówiłem :-P

To teraz zrób Hau Hau na twoje narzekania na FF przy MF :mrgreen:

wanakamura napisał/a:
jak i tak krytyczna dla jakości brak poprawnego montażu matówki.
Pamiętaj, że zwykłe matówki maja większą tolerancję i podkładki maja taka grubość że w niektórych przypadkach może być cieńsza lub grubsza i będzie w normie.
Matówka z klinem ma mniejszą tolerancję.

BTW - miałem poprzednią w liniami trójpodziału i wyglądały ok, ale jednak były jakby skrobane. Obecne linie ramek AF są robione podobno jakimś laserem i wyglądają bajkowo :-D

Największa wada mojej matówki to bezlitosne obnażanie (sporadyczne oczywista) błędów AF :-(
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To zaleta bo możesz ostrość skorygować ręcznie.
 
danpe_
[Usunięty]
Wymiana matówki w K-5 jest bajecznie prosta, nie ma co roztrząsać tego chyba wirtualnego problemu.
Mnie wystarczyła penseta najzwyklejsza ze zwykłych i kawałek papierka, który położyłem na lustro - aby zabezpieczyć wypadającą matówkę z ramki, żadnych specjalnych narzędzi itp dupereli. Zakładałem przypiłowaną matówkę (dzyndzla spiłowałemo czywiście) Od Dady, normalnie złapałem pensetą i umieściłem na miejscu, bez żadnej instrukcji. Tylko trzeba zwrócić uwagę przy wyjmowaniu, którą stroną do góry.

Co ciekawe zauważyłem, że z "nową" matówką z analoga czasami aparat potwierdza ostrość niezupełnie w tym miejscu, w którym robią to kliny, ciutkę wcześniej/później. Nie wiem z czego to wynika, ale sprawdziłem i kliny mają rację.

Ale może mi ktoś wyjaśni taki efekt: w obiektywie 80-200 przy zmianie ogniskowej z 80 na 200 muszę przestawić ostrość delikatnie w jedną ze stron, mimo, że ostrzę na ten sam przedmiot i z tej samej odległości, nie wie ktoś, dlaczego się tak dzieje?
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
Cytat
W fotografii parafokalność obiektywu zmiennoogniskowego (typu zoom) oznacza zdolność do zachowania ostrości w trakcie zmiany ogniskowej. Nie wszystkie obiektywy typu zoom posiadają tą cechę.
 
danpe_
[Usunięty]
Alleluja, już myślałem, że pierwszy raz w życiu mam jakieś FFBF albo BSE.
Dzięki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach