Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 235
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc235.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 04.03.2012, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc235_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc235_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc235_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc235_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
up
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc235.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. anliv


2. Blesso


3. hrynek
PSE-8.0


4. izbkp


5. martino


6. monolith
Program: Darktable 0.9.2-1~bpo60+1
OS: Linux, Debian Stable (Squeeze) 64bit + backports_updates
Kernel: 3.2.0-0.bpo.1-amd64 SMP

Historia:
1. Zmiana balansu bieli --> Swiatlo dzienne
2. Plugin "Strefy kolorów" i zmiana wartosci nasycen na wykresie
3. Plugin "Ekspozycja" --> -0.200EV
4. Plugin "Krzywa tonalna" --> "sredni kontrast"


7. mr.ra66it
dcraw (libraw) + Corel AfterShot Pro


8. shaper
LR 3.6
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
5. martino
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
hrynek
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
3. hrynek
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Anliv na 1. uzyskała to, co mi się nie udało. Rozmyła tło, tylko spadek "całościowego" kontrastu nie pozwala skupić się na elemencie głównym gdyż ważka jest lekko zamglona. Nieźle Autorka uciekła z mocnym rogiem w postaci kwiatostanu babki szerokolistnej. Prawie jest on niewidoczny. Fajne !
Moje(2)- chyba lekko przeostrzone i nie tak subtelne jak Anliv.
hrynek (3) bardzo naturalny (kolor trawy) z ostrą ważką.
Izbkp z 4 trochę zbyt kontrastowy(szczególnie lewy górny róg)
martino gdzieś pośrodku ale z chyba najlepiej " oświetlonym" owadem
monolith(6) - tu jednak ważka ma kolor tła - wiec nie rzuca się tak w oczy.
mr.ra66it - niezłe, jasne i z białą winietą . Może się podobać.
shaper (8) bardzo podobny do 7 .

Trudne to było zadanie. dobrać odpowiedni poziom jasności a jednocześnie koloru. Dlatego ja uciekłem w szarości, w jakiś stopniu starając się zniwelować wpływ tła.

Wg mnie wygrał Hrynek ;)

 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
plwk napisał/a:
hrynek
piotr_luk napisał/a:
3. hrynek

Hmmm... Bez obrazy, ale... Czy mogę prosić o uzasadnienie takiego wyboru? Bo u hrynka to ja widzę rozmazanie skrzydełek i "papkę" na nich - dla mnie ta wersja wygląda jak zrobiona tanią "małpką"...

Blesso napisał/a:
hrynek (3)[...] z ostrą ważką.

:shock:
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Rafi- może masz " rozciągnięty" monitor ;) ( jak używasz Firefoxa - zmniejsz rozmiar wyświetlanej strony]
Ale do rzeczy. Popatrz na skrzydełka ważki. U Hrynka widzę ostre żyłkowanie skrzydeł. Żadna z ipozostałych fotek tego nie oddaje. Podoba mi się tam jeszcze jedno. Odwłok na tle tła ;) . Tam jest taki pseudo 3D wymiar.Uzyskane jest to przez kolor tła i nie tak duży rozdźwięk kontrastowy pomiędzy ważką a ziemią.

Możliwe, żę porównujesz ważkę z tą od mr.ra66it, która jest jaśniejsza i dlatego wygląda na ciekawszą. Choć ja uważam, że jest lekko za jasna.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kto by to chciał oglądać 1:1, jeśli poszło by na papier to 300 lub co najwyżej 200 dpi.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Rafi, dobrze mówisz :) na miniaturce jest ok... ale nie po to wstawiamy duży rozmiar ;)
mz. piątka
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
pszczołowaty napisał/a:
[...]

Otóż to... :-B

I nie po to chyba "lustra" się kupuje i używa, aby obróbką uzyskać finalnie efekt "taniej małpki" :evilsmile:
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Dla mnie ta ważka jest cością i esencją tego zdjęcia :)
Dlatego pozwoliłem sobie na przygotowanie materiału porównawczego:



TUTAJ wersja full-size powyższego porównania :)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Ważka dla mnie nie jest najważniejsza.
Ale uważam że najfajniej odwzorowana jest przez wspomnianego Martino, choć widać tu wyostrzenie, i jest lepiej oświetlona ze względu na ciemniejsze tło.
Para Mr.Ra66it/Shaper również dobrze z oświetleniem owada sobie poradziła, ale kosztem jasności całej fotki i mr.ra66it poradził sobie z tym lepiej.
Papka Hrynka faktycznie jest widoczna, szczególnie na łodydze roślinki,ale odbiór całości (ważka +tło+kolor) najciekawszy.
Z samych ważek wybrał bym tę od Izbkp.
 
Anliv  Dołączyła: 31 Paź 2011
Dla mnie Twoja wersja Blesso jest bardzo udana :) Moje mydło to chyba najgorszy jpg w tej edycji... :( Starałam się, żeby było "artystycznie", i poleciałam... Dopiero w zestawieniu z innymi wersjami zdałam sobie sprawę z tego, jak ważka słabo wygląda.

Ale tak w ogóle...
Nie wieszajcie psów na hrynku. To oryginalna fota jest słaaaba, i wygląda właśnie tak, jakby była zrobiona tanią małpką...
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Anliv - już uaktualniłem swój pierwszy post o "a" - przepraszam ;)

Oryginał był raczej "trudny". Ale jak widać coś można z tego "wyciągnąć"
Ps
Moja praca jest raczej nijaka na tle pozostałych, i widać w niej pójście na łatwiznę ;)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
izbkp napisał/a:
Dla mnie ta ważka jest cością i esencją tego zdjęcia :)

Blesso napisał/a:
Ważka dla mnie nie jest najważniejsza.

A co? ;-) Rozumiem, że... całość? ;-)

Bo bez ważki to...



Anliv napisał/a:
Ale tak w ogóle...
Nie wieszajcie psów na hrynku.

Ależ nikt na hrynku psów nie wiesza ;-) Ja jedynie zdecydowanie nie zgadzam z opinią paru osób, że zaprezentowana przez niego propozycja obróbki zasługuje na "1. miejsce". Dlaczego, już pisałem...
EDIT: Wybrałem (można rzec pod wpływem chwili) 5. martino, ale jeszcze chyba dwie prace były dla mnie niemal równorzędne.

Sam wielokrotnie brałem (teraz z pewnych powodów przerwa nastąpiła) udział w rc; bywało lepiej, bywało gorzej i też się moim wersjom czasem porządnie oberwało :-D . Gdy uważałem, że niesłusznie, to się broniłem, ale zazwyczaj słusznien niestety, bo coś mi w obróbce "uciekło" albo na coś nie zwróciłem uwagi.
A poza tym lubię też "prowokować" - rc ma z definicji pomóc w lepszej obróbce, a bez wymiany poglądów raczej o to trudno...

A gdyby ktoś miał ochotę w rewanżu poznęcać się nad moją próbą, to robocza wersja (zanim tu inne widziałem) wyglądała tak (dziś tylko dołożyłem odszumianie, którego brakowało): po kliku większe.

 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Rafi- Twoja praca jest niezła.Jest w jakiś sposób zrównoważona jeśli chodzi o wszystkie elementy brane pod uwagę przy ocenie, ale dla mnie jest ona za ciemna.
Dlatego podobała mi się twórczość hrynkowa- bo mamy w miarę jasne tło i ciemna(choć oświetloną), kontrastową ważkę.
Wydaje mi się, że dobrze poradziłeś sobie z kolorem trawy, który nie wpada w zieleń taką jak na "neonowej" 4, czy zbyt jasnej 7 i 8. Ale ta ciemna zieleń i w miarę ciemne tło nie pozwala się "odznaczyć" ważce.

I dlatego też uważam, że ważka nie jest najważniejsza. Najważniejsze jest odpowiednie "skomponowanie oświetleniowe wszystkich elementów na fotce i dobranie do nich odpowiednich kolorów.
To czy ona ma widoczne żyłkowania na skrzydłach, lub czy nie ma "na niej" zbytniego wygładzania lub wyostrzania ma się nijak do odbioru całości. Bo całość to światło "w tle" , to oświetlenie owada, to kolor podłoża i trawy ( to winieta zastosowana przez mr.ra66it) , to uwypuklenie pierwszego planu (zastosowane przez Anliv) itp "drobiazgi".
Ta fota bez ważki też była by do obrobienia i każdy zastosowałby inna pewnie technikę obróbki.

A co do RAW challenge - to daje ta zabawa pogląd na to, jak patrzymy na daną fotę i czego od niej oczekujemy. Dla mnie to bardzo uczące ćwiczenie.Bo mogę na tą samą scenę popatrzeć oczami innych.

 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
szkoda, że w innych rc nie ma tyle komentarzy np. 214 zero odzewu Rafi, dla mnie za bardzo ziemistoszara ta Twoja praca ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach