Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 243
Ten odcinek wyjątkowo będzie trwać 2 tygodnie.

Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc243.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 06.05.2012, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc243_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc243_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc243_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc243_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
up
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc243.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. Blesso


2. citipunk
ACR

skoro focia z aparatem i flaszem to musi byc stylizowana na robiona komóra


3. Gawor
Lr 3.6 CameraRaw 6.7

lekkie usuniecie szumu, wydobycie cieni i wczytanie profilu obiektywu


4. hrynek


5. macrayers
Wykorzystalem Aperture3
zmiany:
- wyprostowanie temperatury
- korekta ekspozycji
- wyciagniecie cieni
- przesuniecie kolorów
- zmiana luminacji
- wygaszenie swiatel


6. monolith
Darktable 1.0


7. mr.ra66it
dcraw (libraw) + RT


8. powalos


9. pszczolowaty
Photivo


10. rafi


11. _basta_

 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Ależ długo trzeba było czekać na ...otwarcie. Człowiek poczekał i ...ma . Fiu ! Fiu! Aż tyle prac ? Szacun !

1. Autor powinien zainwestować w program do odszumiania, albo nauczyć się korzystać z tego co ma. Bo trochę bryndzą zalatuje to, że pracuje on na jpgu i nie bawi się w RAWy ;) . I do tego korzysta z utartych schematów. Od biedy te wypociny mogą być.

2. citipunk to gazetowe extremum. Prawie jak z bibuły z lat 80-tych. Ale coś ta praca ma w sobie. Szumu brak, ale trochę razi zbyt jasne tło, przez co nie widac błysku lampy.

3. Gawor - prawie ideał, gdyby nie ten błękit telewizyjnego paska.Bardzo ładna struktura ziarna.Jak widać na Jabłku lepiej to wychodzi.

4.hrynek -zbyt kontrastowy. Trochę mniej czerwieni i nasycenia i ..kto wie....
Białe kropy artefaktów trochę mącą spokój.Ale tło bardzo fajne, bo ciepłe.

5.macrayers - to mgła i zdaje się zbyt mocno wyciągane cienie oraz zbyt wiele zieleni.I "halo" wokół lampy błyskowej -powodują małe ...hmmmmm

6.monolith -szczegóły są, ale jest też mocny szum. Tyle hot-pieli to ten K-x chyba nie ma? Za ciemno jak dla mnie.


7. mr.ra66it -po odszumieniu -chyba nr 1.

8.powalos - mocno rozciapciane i bardzo mocny błysk lampy. Mocno przyciągający oko.

9.pszczolowaty - bardzo "drobna" średnica ziarna.Którego jednak za wiele, tak jak "żółcienia" i zieleni.

10. rafi -Król Odszumiania ( proszę o naukę). Gdyby nie ta czerwona twarz - to następny nr 1.

11. _basta_ trochę zbyt sztuczna praca. Nienaturalna.Zbyt zielono i zbyt HDRowo.

Błysk lampy podoba mi się na 7 ( mr.ra66it) , klimatyczny kolor tła to 10 rafiego i Hrynek , odcień skóry chyba jednak 1 (ale nie jestem pewien), ziarno -to gawor z 3 i może ponownie Rafi, czerń swetra w stosunku do całości to gawor z 3 i mr.ra66it z 7.

Trudny RAW.Ciężko z Waszych prac wybrać tę naj...
Każdy ma to "coś" na plus, ale niestety też jakiś minusik się znajdzie.
Tu jednak trzeba znaleźć równowagę pomiędzy szczegółami a szumem i kolorem a ucieczką w B/W lub obniżonym nasyceniem barw.

Złotego środka jednak nie znalazłem.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Dla mnie nagrody są 2:
hrynek za najciekawsze oddanie koloru i
powalos za udany monochrom
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Blesso napisał/a:
10. rafi - gdyby nie ta czerwona twarz

To chyba przez ten gorący weekend, z którego (też) wróciłem z czerwoną twarzą :-D
Niestety wrażenia "mroku" nie udało mi sie osiągnąć...
Dodam też (z innej zupełnie beczki), że dla mnie istotne w obróbce były również "ciuchy" - nie chciałem, aby stanowiły jakaś "plamę".

Blesso napisał/a:
10. rafi -Król Odszumiania ( proszę o naukę)

Blesso napisał/a:
1. Autor powinien zainwestować w program do odszumiania

Dzięki ;-) Na swój sposób zgadza się - w rc zwracam uwagę na odszumianie, bo moim zdaniem fotki "konkursowe" powinny być poprawnie(?) odszumione. Natomiast swoich prywatnych praktycznie nie odszumiam (ale też nie widzę takiej potrzeby - tak jakoś wychodzi ;-) ). Dlatego też w nic do odszumiania nie "zainwestowałem", pomimo ostatniej zmiany softu do obróbki. "Nauka"? To nie ode mnie. Dla mnie każda obróbka w rc to... eksperyment ;-) Ciągle zaczynam, ale... staram się :-D Nie widząc istotnej prywatnej potrzeby, odszumiam więc "gratis" ;-) Kiedyś do rc odszumiałem w darmowym Noiseware Community Edition, ale trochę mnie wkurzał brak zachowania exif (niby mało istotne, ale...); nie przeszkadzało mi zaś zapisywanie w jpeg w max 90% jakości/kompresji (już pisałem, że tak jak patrzę w rc na szczegóły, tak różnicy między 100% a 90% w zasadzie nie widzę). Nie wiem z czego korzystasz i czy faktycznie chcesz coś do odszumiania, ale ja na płatną wersję Noiseware się nie zdecydowałem, gdyż na własne potrzeby odszumiam nie więcej niż dosłownie parę fotek rocznie. Z darmowej wersji Community też już nie korzystam (brak wygodnego jak dla mnie pluginu do PSE, którego ostatnio najczęściej używam), a zamiast tego wybrałem darmowy XiDenoiser. Nie twierdzę, że jest najlepszy czy dobry - po prostu mi w zupełności wystarcza (w zasadzie i tak tylko w przypadku rc jest używany :-) ). Jak ustawiam odszumianie? Po prostu obserwuję, jak szum "znika" bez istotnej utraty szczegółów... Nie mam innej "metody"...

Jeśłi chodzi o wybór wersji, to jakoś nie mam faworyta, bo w każdej (no prawie) wersji coś jest "fajnego". Nie pasuje mi 11. _basta_ za "zielone" i 5. macrayers - artefakty przy błysku, niepotrzebna "mgiełka", szumy....
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
cieszy taka frekwencja :)
nie potrafię również wskazać jednoznacznie która praca naj..
Musiałbym je jeszcze podzielić na te wywołane naturalnie i na te, mniej sztampowe ;) a raw najłatwiejszy też nie był ;)
Blesso, odszumiałem w photivo, na pewno można byłoby lepiej i bardziej, ale postanowiłem zostawić tą kaszkę.
Dopiero po ukazaniu się innych prac widzę, że można lepiej :mrgreen:
Podoba mi sie jak w różny sposób "zduszany" jest błysk aparatu
 

Gawor  Dołączył: 28 Kwi 2011
no już bez przesady że na jabłku lepiej wychodzi - po prostu Lr to bardzo sprytny program i cieszę się że go mam
co do neonu, no mogłem go odniebieszczyć, no ale wtedy straciłbym niebieskawą poświatę lampy tego X100, może gdyby to był free raw challenge to bym sekcjami działał albo po prosty wykadrował inaczej, a tak musiało zostać :)
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Mnie w oko wpadło tło, prawy górny róg - bo tam jest skupisko ciekawych kolorów :)
 

Alchemiq  Dołączył: 06 Paź 2010
Gawor bez górnej niebieskiej poświaty .. rewelacja!
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
IMO, najlepiej wyszedłem na wersji Blesso :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach