asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
multiekspozycja
Pewnie ktos sie bawil ta opcja dostepna w aparacie. Wiem, ze uzywajac jej z manualnym analogiem trzeba wprowadzac korekcje na (-). Czy taka sama korekcje trzeba ustawiac w cyfrze w zaleznosci od ilosci naswietlen tej samej klatki, czy tez aparat sam to jakos kompensuje. Nie mam przy sobie instrukcji aparatu a wydaje mi sie, ze bylo tam napisane, ze aparat sam potem sie martwi o ustawienie poprawnego naswietlenia (sam kompensuje).
A mi, kiedy naswietlalem dwa razy ta sama klatke lepsze wyniki wychodzily, kiedy sam dawalem na (-).
A wiec, czy nalezy to robic samemu, czy aparat za nas wprowadza korekcje?[/b]
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
nie wiem jak jest w K10d od strony technicznej. Wydaje mi się, że wykonywane są 2 zdjęcia [niby niezależnie], a później soft nakłada je na siebie, bo tak była ustawiona funkcja ME, że ma nakładać.
Poniższe zdjęcie wykonałem w grudniu na spocie w Stodole. Aparat chyba Andreasa, model - Argawen, Żywiec i LX Fafniaka. :mrgreen: Nie ustawiałem kompensacji.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
tref, nie no na kliszy to trzeba kompensowac na minus, inaczej to tak jakbys przeswietlil zdjecie o jedna dzialke. (wydluzyl 2-krotnie ekspozycje)., Chociaz na negatywie to prawie niezauwazalne, na slajdzie juz da sie odczuc.
Nie wiem wlasnie jak to jest w cyfrance. Moze jest tak jak piszesz, ze soft naklada jedno na drugie.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
asklop napisał/a:
tref, nie no na kliszy to trzeba kompensowac na minus, inaczej to tak jakbys przeswietlil zdjecie o jedna dzialke.
zgadza się! Dlatego podałem powyższe zdjęcie i napisałem, że bez kompensacji [i nie widać przepaleń]. Może on taki mądry, że sam coś tam robi [tak jak piszesz]. Nie wiem.
Ale skoro masz Kadychę pod ręką, to:
- ustaw ME
- strzel coś słonecznego bez kompensacji-normalna poprawna ekspozycja pod te warunki [jakąś trawkę przez okno, toć wiosna jest]
- a potem coś podobnie jasnego, ale z innymi kolorami [czerwony], też z ustawieniami jak na pojedyncze poprawne zdjęcie

pokaż efekty, jak nałożył, jak przepalił, itd. [możesz też zrobić na potrzeby testu oba zdjęcia bez ME, żebyśmy widzieli jak to wyglądało]
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
tref napisał/a:
[jakąś trawkę przez okno, toć wiosna jest]


u nas jeszcze bardzo wczesna wiosna :mrgreen:

[ Dodano: 2007-04-23, 11:26 ]
jak cos pstrykne to wkleje. Wybieram sie niedlugo na miasto.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Menu->Rec. Mode->Multi-exposure->Auto EV Adjust

"Użyj przycisku sterowania (5), aby włączyć lub wyłączyć automatyczne dostosowywanie ekspozycji.
W przypadku ustawienia (włączone), ekspozycja jest dostosowywana automatycznie w zależności od liczby zdjęć."
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Menu->Rec. Mode->Multi-exposure->Auto EV Adjust


dzieki. Dupa ze mnie, ze tego nie sprawdzilem, chociaz u mnie ten ciag wyrazow troche inaczej wyglada. Mam menu rosyjskie ustawione.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
asklop napisał/a:
Pewnie ktos się bawil ta opcja dostepna w aparacie

Mam w głowie parę projektów do wykonania na średnim formacie w B&W- chcę się pobawić z postacią i światłem, korekcja chiba nie będzie potrzebna.
 
marcin711  Dołączył: 08 Sty 2007
A gdzie to jest w kasetce? :cry:
eee idę po moją starą ...................minoltę ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
A w kasetce nie ma, ale to przecież też... cyfra :-) Można sobie zrobić dżyliono-krotną ekspozycję bez problemu na komputerze.
 
BAN corso  Dołączył: 15 Kwi 2007
Nie wiem jak to jest w K10D ale wydaje mi sie ze podobnie jak w D80 - aparat pobiera informacje z 1 fotografii i ustawia takie same parametry dla 2-giej m.in balans bieli - jednym zdaniem, nie trzeba nic zmieniac - chyba ze zalerzy nam na konkretnym, a nie innym niz zrobil to aparat - efekcie.
 

Valot  Dołączył: 11 Mar 2007
Jeśli chodzi o ME to w temacie jestem - ogólnie: trzeba mieć pomysł na fotę
nie zaś zdawać sie na przypadek. Korekcję ekspozycji przy poszczególnych naświetleniach ustawiam sam przewidując co chcę bardziej wyeksponować przy tym pamiętając
o różnicy w jasności poszczególnych motywów (np. ważniejszy motyw -2/3 EV a ten mniej ważny - 5/3EV)
przykłady w galerii: http://www.romanczukiewic...OSNA/index.html
zdjęcia: 1/29; 4/29; 8/29; 10/29; 10/29; 14/29; 15/29; 18/29; 19/29; 24/29; 27/29 to ME
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Valot napisał/a:
przykłady w galerii

jak ja uwielbiam flesze :-/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach