wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
kar79 napisał/a:
chyba, że fuji x 100 jest tak "cudowny" jak piszą.


Nie widziałem jeszcze cudownego aparatu, takiego nie ma. Fuji jest mały, lekki i nikt nie zwraca na niego uwagi - a, co najważniejsze, produkuje piękne pliki. Jeśli tego szukasz i nie przeszkadza Ci pseudo-dalmierzowa metoda patrzenia na świat, to to aparat dla Ciebie.

Odkąd kupiłem x100, nie zrobiłem nawet jednej klatki na filmie, a mam dobrą, ba, świetną szklarnię do małego obrazka. Wygoda decyduje.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
wojtekk napisał/a:
Odkąd kupiłem x100, nie zrobiłem nawet jednej klatki na filmie, a mam dobrą, ba, świetną szklarnię do małego obrazka. Wygoda decyduje.

Dodam od siebie: od czasu X100 (jakieś 4 miesiące temu go nabyłem) zrobiłem może z 30 zdjęć K-5 z Limitedami. Czy to oznacza, że X100 jest lepsze? Bynajmniej. W większości aspektów K-5 bije go na głowę. W wadze i mniejszej poręczności również.... Przeczytaj recenzję - jest na początku tego wątku.

[ Dodano: 2012-09-28, 14:34 ]
wojtekk, Edinburgh International Fashion Festival 2012 - rewelacja :-B
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Wszystko zależy od tego co fotografujesz. Jeśli tylko stały obiektyw 35 mm spełni Twoje oczekiwania. Ale X100 wcale nie jest taki mały i raczej z tych delikatniejszych.

Ja sprzedałem Nikona D300 i kupiłem X100. Z jednej strony żal mi trochę pancerności, uniwersalności i genialnej ergonomii, ale z drugiej, po raz pierwszy będąc na wakacjach nie musiałem nosić torby fotograficznej z ciężkim aparatem i kolekcją obiektywów (bo a nuż się przydadzą).

Kasą bym się nie przejmował, bo na sprzęcie cyfrowym zawsze się traci w cholerę kasy (chyba, że sie kupiło Nikona D700 albo Epsona R-D1 :-D )
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Do X-pro1 mozna kupic przejsciowki na szklo Pentaksa
http://page14.auctions.ya...tion/s298928725
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Chyba by mnie musiało pogiąć, żebym kupował do czegokolwiek jakieś przejściówki. Nigdy nie czaiłem tego pomysłu...
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
PiotrB. napisał/a:
Do X-pro1 mozna kupic przejsciowki na szklo Pentaksa

Piotrze, najpierw to niech X-Pro1/X-E1 da w końcu FocusPeaking.... wtedy będzie gites. Poszedłbyś do nich i im powiedział co sądzimy na forum pentaksa w Polsce.
:mrgreen:

[ Dodano: 2012-09-28, 15:23 ]
wojtekk napisał/a:
Chyba by mnie musiało pogiąć, żebym kupował do czegokolwiek jakieś przejściówki. Nigdy nie czaiłem tego pomysłu...

Bez przesady, FocusPeaking, przejściówka na bagnet M lub K i można działać...
 
polmaj  Dołączył: 09 Sty 2010
kar79 napisał/a:
Chodzi mi w dużej mierze o to, że targanie całego plecaka z k - 5 to nie zawsze możliwe i wygodne. Po drugie, jak ludzie widzą lustrzankę to zaraz się usztywniają. Sam fakt, że za k - 5 + tamron 28 - 75 dałem 4800, a teraz miałbym go sprzedać z taką stratą po to by kupić fuji x 100, trochę mnie od tego odwodzi, chyba, że fuji x 100 jest tak "cudowny" jak piszą.

ja tak zrobilem i jestem zadowolony , ale upewnij sie ze 35mm ci wystarczy do wszystkiego ,mi wystarczy , w zasadzie dzieki genialnemu wizjerowi jedyne co stracilem to mozliwosc zmiany obiektywow , nie brakuje mi tego , jeden aparat ,jedna ogniskowa pozostaje tylko znalezc dobry kadr,pozdr
 
kar79  Dołączył: 19 Kwi 2012
Choroba, żebym był przekonany tak w 100% to nie mogę powiedzieć, alternatywa to sprzedać tamrona i kupić sigmę 30 1.4. Co o tym myślicie?
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
kar79, czego potrzebujesz? Ogniskowej? Czy przenośnego sprzętu? Przecież ten tamron może pracować na 28? Może to nie jest 23 (jak w X100) ale nie mogę zrozumieć, czego potrzebujesz.
X100 ma 23/2.0. Chcesz Sigmę 30/1.4 - to spora dosyć różnica... Poza tym masz 30 w zoomie. Sprawdź, czy Ci pasuje.
Chyba, że zależy Ci na wadze, to wtedy możesz rozważyć. Inaczej - nie ma sensu IMO.
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
wojtekk napisał/a:
Chyba by mnie musiało pogiąć, żebym kupował do czegokolwiek jakieś przejściówki. Nigdy nie czaiłem tego pomysłu...

:-B ,jakiś czas temu zrezygnowałem z M42 i wlaśnie :"PRZEJSCIOWEK"
 
kar79  Dołączył: 19 Kwi 2012
Masz w zupełności rację, faktycznie 23 to nie 30. Mnie odpowiada taki styl fotografowania kiedy masz jedną ogniskową przypiętą i nie używasz zooma. Tak miałem z d 90 i 35 1.8. Owszem czasem przydałby się wtedy zoom, ale jak masz jedną ogniskową to musisz myśleć robiąc zdjęcia. Poza tym światło 1.4 a 2.8, wiadomo, że nie zawsze takiego potrzeba ale...

no nic, może chodzi o to, że mnie szlag trafia, jak miałbym sprzedać półroczne k - 5 i tamrona i to ma ledwo starczyć na nowe fuji x100. Z drugiej strony ta poręczność x 100, miałem ostatnio kilka wyjazdów i zamiast k - 5 zabrałem x 10 mojego brata i pomijając oczywiście jakość zdjęć, fajnie mi się z tym x 10 pracowało, x 100 to miało być podobnie bez takich kompromisów gdy chodzi o jakość obrazka
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
MacRayers napisał/a:
wojtekk, Edinburgh International Fashion Festival 2012 - rewelacja


Where? :evil:


kar79 napisał/a:
targanie całego plecaka z k - 5 to nie zawsze możliwe i wygodne


Dżizas... nie czaję - jak ma się plecak z K-5 do X-100? Czy zawsze trzeba mieć przy sobie WSZYSTKIE możliwe ogniskowe? Z takim przyzwyczajeniem, mając X-100 można się po prostu udusić (ja staram się mieć przy sobie 1-2 stałki (max), ale to moja metoda, praktykowana jeszcze od czasów K10).

wojtekk napisał/a:
Chyba by mnie musiało pogiąć, żebym kupował do czegokolwiek jakieś przejściówki. Nigdy nie czaiłem tego pomysłu...


O! - to, to!

(Przepraszam za zabranie głosu w niniejszym wątku, ale właśnie jestem jeszcze przez kilkanaście h użytkownikiem X100 kumpla. On się złamał (D300, GRDIII, X100), ja nie zamierzam :evilsmile: ).
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Mertz napisał/a:
MacRayers napisał/a:
wojtekk, Edinburgh International Fashion Festival 2012 - rewelacja


Where? :evil:



Wejdz do czarnej dziury :evilsmile:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
kar79 napisał/a:
Owszem czasem przydałby się wtedy zoom, ale jak masz jedną ogniskową to musisz myśleć robiąc zdjęcia...

To jest zresztą naukowo udowodnione (przez radzieckich naukowców), że osoby fotografujące aparatami z obiektywem stałoogniskowym mają iloraz inteligencji wyższy o 21% od tych, co fotografują zoomami. Z racji tego myślenia, ma się rozumieć...
 
kar79  Dołączył: 19 Kwi 2012
I po co tyle sarkazmu? :) Każdy ma swój styl fotografowania, zoom jest mniej wymagający, choć niewątpliwie wygodniejszy. Miałem sporo obiektywów, ale i tak najlepiej wspominam nikkora 35 1.8, choć czasem brakowało dłuższej ogniskowej. Kiedyś robiłem nim zdjęcia na air show, wiadomo, że nie samolotom w powietrzu, ale widzom podziwiającym samoloty i efekt był świetny.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
kar79 napisał/a:
zoom jest mniej wymagający

czego wymagający?
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Ruszenia tyłka z miejsca dla uzyskania wyobrażonego kadru ;-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Gdy zamiast podejść lub odejść zoomujesz, spłaszczasz lub rozciągasz perspektywę, stąd często można zaobserwować, że zdjęcia ludzi z zoomami są albo robione na najszerszym albo najdłuższym końcu. Swoją drogą jest taki programik który to wiele razy potwierdził, także w moim przypadku kiedy miałem 8 fiszka, 10-20, 18-55 i 70-300. Teraz mam tylko 35mm i robię lepsze zdjęcia. link
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Eldred napisał/a:
Gdy zamiast podejść lub odejść zoomujesz, spłaszczasz lub rozciągasz perspektywę, stąd często można zaobserwować, że zdjęcia ludzi z zoomami są albo robione na najszerszym albo najdłuższym końcu.

Ja już kiedyś tutaj tłumaczyłem pewnemu Panu, że zoom nie jest zamiennikiem nóg - właśnie z powodu tego co dzieje się z obiektem i perespektywą. Widać, że nadal osoba nie przyswoiła PODSTAWOWEJ WIEDZY.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Eldred napisał/a:
Gdy zamiast podejść lub odejść zoomujesz, spłaszczasz lub rozciągasz perspektywę...

Wiem, nie musisz m tego tłumaczyć. Wytłumacz mi tylko, czy mając zooma nie można podejść do obiektu lub się od niego oddalić (na nogach)? Mając zooma zabronione jest myślenie?

Moim zdaniem opinia, że obiektywy stałoogniskowe wymagają świadomego fotografowania i myślenia, podczas gdy zoomy zwalniają z myślenia i prowokują do pstrykactwa niczym nie jest uzasadniona. Równie bezmyślnie i równie twórczo można służyć się tak zoomem 18-250 jak i stałką 35.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach