rusek  Dołączył: 02 Kwi 2007
bzdurna prosba, to nie aparat robi zdjecia tylko fotograf
i zaden k100 i inny markIII Ci nie pomoze jesli jestes
beztalencie...

tak wogole to maja zorganizowac mistrzostwa
swiata w robieniu rewelacyjnych zdjec, maja odbyc
sie w chinach, podobno najsilniejsza druzyna robi
na CANONACH!! i to raczej oni zgarna wiekszosc
nagrod w kategorii - GENIALNE ZDJECIE...

 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
czuję się w obowiązku trochę wytłumaczyć sam za siebie - Jarek zażartował, ale... ten żart nie do końca jest bez sensu. Cudowne zdjęcia robili ludzie aparatami wielkości skrzynki na listy, bez żadnej automatyki. To jasne - aparat jest tylko narzędziem. Jednak, współczesne bajery o ile nie zapewnią oczywiście doskonałych zdjęć, to na pewno ułatwiają pracę i o to mi chodziło, chwaląc K100D i jej SR. Owszem, rozleniwiają, ale w sumie to piękne - kiedyś chcąc zrobić nocne zdjęcie z ręki musiałem szukać w dziwnych sklepach super czułych filmów, z których zdjęcia wychodziły takie sobie, mega ziarno, odwzorowanie barw wątpliwe... No i to by było na tyle :-/
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
cypis napisał/a:
Cudowne zdjęcia robili ludzie aparatami wielkości skrzynki na listy, bez żadnej automatyki.


Ba, wielu dalej robi.

cypis napisał/a:
mega ziarno, odwzorowanie barw wątpliwe...


W czym to przeszkadza wybitnemu zdjeciu? :-P
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
alkos napisał/a:
W czym to przeszkadza wybitnemu zdjeciu? :-P

w sumie... w niczym. Ale zawsze była to loteria. Nie wspomnę już jak np. z filmem do zdjęć przy świetle naturalnym wchodziło się np. do sztucznie oświetlonej jaskini i miało się tylko żółte foty. Fakt - wybitne ;-) , ale marzyło się wtedy o uniwersalnych, inteligentnych i oczywiście tanich filmach :mrgreen: . A teraz? Pyk, zmiana balansu bieli i jazda 8-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
cypis napisał/a:
Cudowne zdjęcia robili ludzie aparatami wielkości skrzynki na listy,
Dzisiaj też tak jest. Kilkugigabajtowe skrzynki na listy nie są wcale rzadkością.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
Jak pisałem, jestem początkujący w nowoczesnych cyfrach czy analogowych lustrzankach, wszak wychowałem się na zenicie który dzieliłem z Ojcem i ukradkiem mu podkradałem na początku...., Jednak myślę że nawet najlepszy "samochód" najlepiej nie pojedzie bez dobrego doświadczonego "kierowcy".

Co do gościa z wesela to przyznam się iż po tym "wypadku" stwierdziłem że wolę dać moją kochaną kadizesiątkę, jak się będę hajtał jakiemuś znajomemu żeby sobie poszalał na moim weselu i (jemu zapłacić) niż jak by mnie miał rozpraszać i denerwować taki "zawodowiec" z jakim miałem ostatnio nieprzyjemność.... No chyba żę do tego czasu spotkam gościa wartego uznania. Za pewno takich wielu jest - z pasją.... :lol:
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
vivooo napisał/a:
No chyba żę do tego czasu spotkam gościa wartego uznania. Za pewno takich wielu jest - z pasją.... :lol:

czyli masz na myśli wolontariusza ;-) , który obfotografuje cię za darmo i jeszcze dla przyjemności zrobi odbitki (bo będzie czerpał ogromna radośc z obróbki RAWów itp.) :mrgreen:
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Rozróżnijmy 2 rzeczy - stronę techniczną i artystyczną zdjęcia. Najlepiej jak te dwie są na wysokim poziomie
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
FraZa napisał/a:
Rozróżnijmy 2 rzeczy - stronę techniczną i artystyczną zdjęcia. Najlepiej jak te dwie są na wysokim poziomie


O tak. I dodajmy, ze brak jednej nie wyklucza drugiej :-)
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
A czy ja w którymś miejscu napisałem że chcę za darmo????

Rawy sobie obrobię... Zresztą dla mnie i tak podstawą do współpracy z takim zawodowcem że da mi materiał w RAWach... Zawsze mogę później zrobić to co ja chcę z tego materiału.....
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
alkos: no tak, ale zdjęcie super technicznie i słabe artystycznie to kiepsko, chyba że do jakis czysto komercyjnych zastosowań, odwrotnie ujdzie
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
vivooo napisał/a:
Jednak myślę że nawet najlepszy "samochód" najlepiej nie pojedzie bez dobrego doświadczonego "kierowcy".
tak mi się nasunęło skojarzenie - Kubica i BMW. Dobrze, że nie ma to odzwierciedlenia z Pentaksem - dupny serwis, a jednak zdjęcia się robi, a Robert startuje i... :cry:
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
vivooo napisał/a:
A czy ja w którymś miejscu napisałem że chcę za darmo????

ożesz... przecież żartowałem sobie głupkowato... a wracając do tematu - widać jak słaby jest marketing pentaxa. Niby wszyscy wiedzą, że zdjęcia robi fotograf, a nie aparat, ale na większości hollywodzkich produkcji jeśli pojawia się "fotoreporter" lub "fotograf" to w 85 proc. przypadków epatuje napisem Nikon... Nie wiem ilu w Polsce jest użytkowników cyfranek Pentaxa, ale z pewnością jest to jakiś mały procent w porównaniu z canonierami i nikoniarzami - jeśli 50 tys. (tak z sufitu sobie biorę) ludzi pstryka Canonem, a 1 tys. pentaxem prawdopodobieństwo, że trafi się na wybitne - nawet przypadkowo wybitne - zdjęcie z Canona wzrasta. A potem to już leci. "Pokażcie mi wybitne zdjęcie z Pentaxa K100D" (w domyśle: czy aby te pentaxy robią tak wybitne zdjęcia jak canony) :-/
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
alkos napisał/a:
cypis napisał/a:
mega ziarno, odwzorowanie barw wątpliwe...


W czym to przeszkadza wybitnemu zdjeciu?

Zależy jakie to zdjęcie. Jeśli "sytuacyjne" -typu reportażowego to w niczym, bądz w niewielkim stopniu. Jeśli to landszaft (szeroko pojęty) to może przeszkadzać i to bardzo.
alkos napisał/a:
FraZa napisał/a:
Rozróżnijmy 2 rzeczy - stronę techniczną i artystyczną zdjęcia. Najlepiej jak te dwie są na wysokim poziomie


O tak. I dodajmy, ze brak jednej nie wyklucza drugiej

I to prawda, choć moim zdaniem artysta powinien najpierw przyswoić sobie umiejętności rzemieślnika. Czasem poruszenie, nieostrość, krzywy kadr itp mogą zwiększać wymowę zdjęcia i wtedy są ok, ale jeśli ktoś nie potrafi zrobić ostrego zdjęcia z prawidłowo dobraną GO i tłumaczy się, że nie jest to mu potrzebne, bo jest artystą to dla mnie jest śmieszny. I na pewno nie jest artystą tylko głąbem!
Ale to OT okrutne
Co do tematu -chętnie oglądne wybitne fotki, niekoniecznie jednak z kasetki.

[ Dodano: 2007-04-24, 16:39 ]
FraZa napisał/a:
zdjęcie super technicznie i słabe artystycznie to kiepsko, chyba że do jakis czysto komercyjnych zastosowań, odwrotnie ujdzie

Moim zdaniem nie ujdzie. tworzywo trzeba mieć opanowane.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Slava napisał/a:
Zależy jakie to zdjęcie. Jeśli "sytuacyjne" -typu reportażowego to w niczym, bądz w niewielkim stopniu. Jeśli to landszaft (szeroko pojęty) to może przeszkadzać i to bardzo.


Nie, zdjecie wybitne jest wybitne i juz :-) Widzialem niejeden genialny landszaft z TAAAKim ziarnem.... i do tego zupełnie bez koloru! :-P

Slava napisał/a:
I to prawda, choć moim zdaniem artysta powinien najpierw przyswoić sobie umiejętności rzemieślnika. Czasem poruszenie, nieostrość, krzywy kadr itp mogą zwiększać wymowę zdjęcia i wtedy są ok, ale jeśli ktoś nie potrafi zrobić ostrego zdjęcia z prawidłowo dobraną GO i tłumaczy się, że nie jest to mu potrzebne, bo jest artystą to dla mnie jest śmieszny. I na pewno nie jest artystą tylko głąbem!


Wybacz, ale głąbem jest krytyk który tak stwierdzi! W sztuce niczego nie TRZEBA... Jak zreszta odroznisz artystyczne zdjecie nieostre "z przypadku" od takiego "specjalnie"?... Skad bedziesz wiedzial kiedy artysta NIE POTRAFI a kiedy NIE CHCE?

Cytat
Moim zdaniem nie ujdzie. tworzywo trzeba mieć opanowane.


Powiedz to temu panu:
http://www.agencevu.com/f...?Photographes=1
(de facto zalozyciel tej agencji...)

Widzisz tam to twoje "tworzywo"? Widziales kiedys ostre i poprawnie techniczne zdjecie tego artysty.... :?:
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Artyści, artyści atryści z variete
nie biorą ostrości zbyt tragicznieeee . . . . .

:-B x3 Kuszelas
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Widzialem niejeden genialny landszaft z TAAAKim ziarnem.... i do tego zupełnie bez koloru!

Też widziałem, ba! sam kiedyś kupiłem film 3200 i strzelałem z filtrem szarym 4x żeby mieć duże ziarno. Przecież napisałem, że tak zwane "niedoskonałości" też mogą być środkiem wyrazu.
alkos napisał/a:
Jak zreszta odroznisz artystyczne zdjecie nieostre "z przypadku" od takiego "specjalnie"?... Skad bedziesz wiedzial kiedy artysta NIE POTRAFI a kiedy NIE CHCE?

Nie mam zamiaru się nad tym zastanawiać. Moim zdaniem aby robić takie fotki jak na podanej przez Ciebie stronce też trzeba wiedzieć sporo na temat fotografii. Inaczej to tylko liczenie na fuks. A strzelanie na zasadzie "może cos z tego wyjdzie" to dla mnie nie sztuka.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Sa tacy, ktorzy widza swiat inaczej niz reszta i potrafia to zatrzymac na fotografiach. Nie wazne jak, czym, jak dlugo - biora aparat do reki i po kilku dniach robia zdjecia ktore sa swietne. Znam taki przyklad z zycia :->
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
:mrgreen: I się wątek odjałowił i zofftopiczył hihi :mrgreen:
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
alkos napisał/a:
Powiedz to temu panu:
http://www.agencevu.com/f...?Photographes=1
(de facto zalozyciel tej agencji...)

Widzisz tam to twoje "tworzywo"? Widziales kiedys ostre i poprawnie techniczne zdjecie tego artysty.... :?:


o ile to jest artysta... można się spuszczać na te fotki, ale można i nie... Zresztą, dajcie spokój. Jeśli zaczniemy zaraz dyskusję na temat definicji artysty i sztuki, to się skichamy, bo jest ich więcej niż definicji kultury, a tych naliczono już grubo ponad 100... Chyba, że chcemy sobie pointelektualizować, to zakładajmy odrębny wątek "definicja artysty i sztuki w kontekście fotografii ze szczególnym uwzględnieniem fotografii cyfrowej" ijedźmy. Z góry zakładam się, że do niczego nie dojdziemy... A w ogóle nie znoszę słowa "artysta" - zbyt wielu ludzi uzurpuje sobie artyzm poprzez styl bycia i otaczanie się atrybutami sztuki. Pewien psychiatra badał kiedyś tzw. artystów - wyszło mu, że większość tego typu osób to psychopaci (ew. socjopaci) - za to wśród twórców docenianych bardzo późno lub wręcz po śmierci takich cech dopatrzył się duuużo mniej. Ja zresztą myślę, że "sztuka" (nie Sztuka) to tak naprawdę sposób rwania lasek (płci obojga).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach