Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Powiedz to temu panu:
http://www.agencevu.com/f...?Photographes=1
Zdjęcia, jak zdjecia - mnie nie powalają na kolana. Zabrzmi dziwnie, ale dużo bardziej wolę pad.go.pl - oczywiście nie wszystkie, ale część na pewno.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Rzeczywiscie nielatwo jest znalezc argumentacje do obrony tezy, czy cos jest czy nie jest sztuka lub czy ktos jest arytysta badz nim nie jest.

Ja akurat nie zaprzatam sobie tym glowy. Lubie ogladac (a czasem kontemplowac) zdjecia niekonwencjonalne - na pograniczu obrazu/grafiki, przedstawiajace rzyczwistosc bardzo subiektywnie, czesto w sposob zupelnie wypaczaony. Ale... nie kazdy fotograf przemawia do mnie swoim stylem :->

Inna sprawa, ze niektore zdjecia stylizowane na "artystyczne" wiekszosc osob, ktore maja cos wspolnego z fotografia bardziej ambitna, bardzo szybko wylapuje.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
cypis napisał/a:
o ile to jest artysta...


Uznaje sie go za jedną z głównych postaci tzw. reportażu subiektywnego - co wiecej, zarabia na tym. Mi by wystarczyło ;-) :-P

(aha - i mieszka w Katowicach :-) )

Slava napisał/a:
A strzelanie na zasadzie "może cos z tego wyjdzie" to dla mnie nie sztuka.


No ale to juz kwestia czegos innego niż techniki - nie? :-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Aha - czasem ogladajac zdjecia tu i owdzie w Internecie, mam jakies takie wrazenie, ze niektore zdjecia "silą" sie na artystyczne. Tzn. sa przekombinowane, zbyt doslowne, malo finezyjne, a nie daja szansy na blyskotliwa, lekka interpretacje. Co najwyzej nadaja sie do tego, zeby opowiedziec nudna historie "z obrazka".
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
alkos napisał/a:
cypis napisał/a:
o ile to jest artysta...


Uznaje się go za jedną z głównych postaci tzw. reportażu subiektywnego - co wiecej, zarabia na tym.

i co z tego? aktorzy też zarabiają na aktorstwie i są uznawani za artystów, ale niewielu z nich jest artystami (tak jak ja to rozumiem, ale nie chce mi się wyłuszczać). Ta dyskusja nie ma sensu. Dla ciebie gość jest artystą i niech tak będzie. Mnie te zdjęcia jakoś nie wstrząsają choć nie powiem, że są złe - mam wrażenie, że gość dłuuugo palił trawę i ma trochę przejechaną bańkę. Widziałem podobne (w klimacie) grafiki kolesia, który jarał kilkanaście lat, czyli wiadomo-przeszedł od fazy euforycznej do rozmemłania i lekkiej melancholii na granicy depresji ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
cypis napisał/a:
Dla ciebie gość jest artystą i niech tak będzie. Mnie te zdjęcia jakoś nie wstrząsają choć nie powiem, że są złe - mam wrażenie, że gość dłuuugo palił trawę i ma trochę przejechaną bańkę. Widziałem podobne (w klimacie) grafiki kolesia, który jarał kilkanaście lat, czyli wiadomo-przeszedł od fazy euforycznej do rozmemłania i lekkiej melancholii na granicy depresji ;-)


Widze ze rzeczywiscie nie podyskutujemy.... :-/
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
cypis napisał/a:
Mnie te zdjęcia jakoś nie wstrząsają choć nie powiem, że są złe - mam wrażenie, że gość dłuuugo palił trawę i ma trochę przejechaną bańkę.

Cypis, najprosciej bedzie, jak pokazesz na przykladzie (zdjecia), czym dla Ciebie sa artystyczne foty - chodzi mi o link np. do strony jakiegos fotografa albo zbiorowej galerii etc.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
pisałem, że nie znoszę słowa "artysta", więc równie drażnią mnie "artystyczne fotki" - ale w myśleniu o fotografii, pewnej dozie poczucia humoru i nostalgii, połączonej z fajnym (nieprzegiętym) kadrowaniem podobają mi się bardzo prace np. tego pana: http://www.artphotogaller...ec_soth_01.html

w ogóle jest na tej stronie mnóstwo przepięknych zdjęć.

[ Dodano: 2007-04-24, 18:21 ]
ach, zapomniałem uściślić: czarnego humoru
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Zdjęcia, jak zdjecia - mnie nie powalają na kolana. Zabrzmi dziwnie, ale dużo bardziej wolę pad.go.pl - oczywiście nie wszystkie, ale część na pewno.


;-) Mnie na przykład powaliły. Co prawda dopiero za którymś razem z kolei - długo nie mogłem do nich dojrzeć...

cypis napisał/a:
połączonej z fajnym (nieprzegiętym) kadrowaniem podobają mi się bardzo prace np. tego pana: http://www.artphotogaller...ec_soth_01.html


No ale to przecie zupełnie inna strona fotografii... Biegunowo różne podejscie. To tak jak powiedziec "Goya jest do dupy, bo wolę Matejkę" Bez sensu...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
No wlasnie... Bylbym daleki od kwestionowania i podwaznia wartosci artystycznej jakichs zdjec, tylko dlatego, ze akurat ten styl w fotografii do mnie nie przemawia.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
alkos napisał/a:
No ale to przecie zupełnie inna strona fotografii... Biegunowo różne podejscie. To tak jak powiedziec "Goya jest do dupy, bo wolę Matejkę" Bez sensu...


czemu bez sensu? Tak dokładnie jest. Jeden mdleje przy Goi, drugi upaja się Matejką. alkos nie wiem, czemu się dziwisz. Rembrandta uznaje się za mistrza, ale przecież masa osób ma w dupie Rembrandta i nie znosi jego obrazów (choć może się do tego nie przyznają). Ja lubię barok, a moi znajomi rzygają na widok barokowych obrazów i rzeźb. Inni kochają Dalego, a mnie on raczej (z wyjątkami) mierzi, ktos lubie pietruszkę, a mi się chce rzygać jak czuję jej smak itd. itd. nie ma o czym dyskutować - możemy sobie posyłać linki do fajnych dzieł (nawet swoich ;-) ), poznawać swoje gusty, otwierać na inne widzenie świata i to jest okej, ale nie ma sensu na siłę przekonywać kogoś, że coś co dla niego jest obojętne, albo złe w rzeczywistości jest zaje..ste.

[ Dodano: 2007-04-24, 18:39 ]
podobnie mam z selerem jakby co ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
czemu bez sensu? Tak dokładnie jest. Jeden mdleje przy Goi, drugi upaja się Matejką. alkos nie wiem, czemu się dziwisz.


Nie o to mi chodzi, zeby lubic kazdego tworce, ale zeby nie mowic ze "Bacon malowal nic nie warte bohomazy" ! Bo to juz ignorancja jest...

Uprzedzajac pytanie "a skad mam wiedziec czy ktos jest artysta czy szarlatanem" odpowiadam: bo powiedzial nam o tym ktos, kto uslyszal to od wiekszego grona osob. Tak samo jak w przypadku Picassa czy kogo tam nie zechcesz :-) Sztuka to zjawisko społeczne... :-D

Chociaz rzeczywiscie, wszystko to mozna kwestionowac....
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
No pięknie żeście pojechali chłopaki od kasetki po Ackermana. Tak po prawdzie to cytuję: Żyje pomiędzy Nowym Jorkiem, Paryżem, Katowicami i Krakowem.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
Cytat
Cytat:
czemu bez sensu? Tak dokładnie jest. Jeden mdleje przy Goi, drugi upaja się Matejką. alkos nie wiem, czemu się dziwisz.


Nie o to mi chodzi, zeby lubic kazdego tworce, ale zeby nie mowic ze "Bacon malowal nic nie warte bohomazy" ! Bo to juz ignorancja jest...

Uprzedzajac pytanie "a skad mam wiedziec czy ktos jest artysta czy szarlatanem" odpowiadam: bo powiedzial nam o tym ktos, kto uslyszal to od wiekszego grona osob. Tak samo jak w przypadku Picassa czy kogo tam nie zechcesz :-) Sztuka to zjawisko społeczne... :-D

Chociaz rzeczywiscie, wszystko to mozna kwestionowac....


"Amen........"
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
alkos napisał/a:
Chociaz rzeczywiscie, wszystko to mozna kwestionowac....


właśnie :-P
a jeśli już rozmawiamy o gustach, to pokażę ci -jeśli chcesz luknąć - kilka własnych zdjęć, które z jakichś względów - mimo wielu niedociągnięć - lubię, bez pretensji do nazywania ich super zdjęciami... Oczywiście idę na łatwiznę i pokazuję te, które już kiedyś zawiesiłem w Picasie, bo grzebać w stertach płyt z fotami mi się nie chce ;-)
http://picasaweb.google.c...244144636804546
http://picasaweb.google.c...243788154518962
http://picasaweb.google.c...910594059676930
http://picasaweb.google.c...167251695540242
http://picasaweb.google.c...420442271420018
http://picasaweb.google.c...421610502524978
http://picasaweb.google.c...427730830923266
http://picasaweb.google.c...489950959404786
http://picasaweb.google.c...146390996453554


no dobra wystarczy... widzisz więc jak ja widzę świat. Ty zapewne widzisz go inaczej. No i tyle 8-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
o ile to jest artysta... można się spuszczać na te fotki, ale można i nie...

Artystą jest każdy, kto tak twierdzi i sztuką może być wszystko, co ktoś sztuką nazwie.

To nie są określenia wartościujące, bo można być gównianym artystą robiącym gównianą sztukę. Bez sensu jest stwierdzenie "dla mnie to nie jest sztuka". Bo to jest tak samo, jakby powiedzieć: "dla mnie to nie jest obraz", "dla mnie to nie jest fotografia".

Sztuka to komunikat, przekaz emocji, obliczony na odbiór przez innych ludzi. Artysta to nadawca przekazu. To wbrew pozorom bardzo proste.

Do rozdzielania etykietek, kto jest artystą, a kto nie najczęściej uzurpują sobie prawo ci, którzy przekazu nie łapią, a z różnych powodów uważają, że powinni i ich gniecie.

[ Dodano: 2007-04-24, 19:29 ]
Panie i panowie, każdy z nas, którzy kiedykolwiek zrobił zdjęcie inne niż pamiątkowe czy dokumentacyjne i je komuś pokazał, licząc na wywołanie u widza jakiegoś wrażenia (bo inaczej - po co pokazywać?) stał się na chwilę (krótszą lub dłuższą) artystą. To nie jest funkcja gustu czy nawet jakości tego, co robimy. To kwestia sposobu komunikacji. To tylko grupka nadętych dziadygów z filharmonii chciała by zamknąć "sztukę przez duże sz" w geccie.

A jeśli ktoś po przeczytaniu mojego wywodu pomyśli, że się nadymam czy wywyższam nadużywając słowa "sztuka", to doświadczył właśnie tego podstawowego nieporozumienia, o którym tu piszę :-P

 

marichi25  Dołączył: 08 Paź 2006
Hej, mam tylko dwie uwagi do dyskusji. :)

Fotografię tworzą nie tylko aparat i stojący za nim człowiek, ale także (przychylałbym się do tego, że przede wszytkim), to co znajduje się PRZED aparatem. Nie przypadkiem niektórzy mistrzowie fotografi znajdywali więcej podobieństwa do swej sztuki w scenografii czy aranżacji przestrzeni niż w malarstwie. I nie chodzi tu jedynie o pozowanie czy "ustawianie" zdjęć, ale o pracę ze światłem, komponowanie planu, umiejętność "interakcji" z otoczeniem.

Natomiast moim zdaniem o "artystycznym" wymiarze fotografii decyduje tylko i wyłącznie odbiorca - każdy z nas z osobna, w zależności od upodobań i "kompetnecji". Dla mnie sztuką jest taka fotografia, w której przedstawiana rzeczywistość zamienia się w metaforę - odnosi mnie do symboli, uczuć, nastrojów, czy wrażeń poprzez przedstawiony obraz. No i robi to w sposób niebanalny, niestereotypowy. Ale do tego nie musi być wykonana technicznie perfekcyjnie.

Wniosek: do zdjęć technicznie perfekcyjnych, wirtuozerskich etc. bardzo przydaje się profesjonalny sprzęt. Ale poruszające zdjęcie, o mocnym wyrazie, niebanalnym przekazie można zrobić byle Zenitem. Jak się umie. :)

Tyle moich refleksji. Howgh.

PS. Chciałbym mieć w aparacie taką funkcję auto, która po naciśnięciu przyjaźnie nastawiłaby do mnie fotografowane osoby, sprawiłaby, że słońce zaczęłoby delikatnie zachodzić miękko oświetlając ich twarze i żeby wtedy (z automatu) ta fotografowana osoba zrobiła ten jeden niebanalny wyraz twarzy, który oddaje jej bogate emocje i automatycznie zezwoiłby się wtedy spust migawki. 8-)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
bEEf napisał/a:
Sztuka to...

bEEf otwierasz puszkę Pandory... Litości!
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
cypis napisał/a:
można się spuszczać na te fotki, ale można i nie...
:shock:

skoro doszliście do zdjęć innych niż uliczne, to może taki krajobraz [nawiązując do ostatnio zaprezentowanej na forum galerii]
PETRA

A co mi tam, napiszę:
Sztuka, to takie słowo, które w związku z różnorodnością subiektywnych odczuć nigdy nie doczeka się spójnej, zwięzłej definicji [przy czym zaznaczam, że definicja słowa definicja oznacza zestaw słów opisujących dane zjawisko, dzięki któremu to zbiorowi owo zjawisko można zidentyfikować i zaklasyfikować. Jednocześnie ważnym jest, aby definiując jakieś pojęcie stosować określenia posiadające już definicję, czyli wyrazy jednoznaczne (!) w przeciwnym bowiem wypadku definicja oparta o pojęcia niezdefiniowane jest niespójna, a co za tym idzie definicją nie jest...]

[mogę tak długo i namiętnie]
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
bEEf otwierasz puszkę Pandory... Litości!

cypis, i to jest właśnie to nieporozumienie. Sztuka to (:-P) rzecz do oswojenia, jeśli tylko pozbędziemy się górnolotnych frazesów, które sprawiają, że boimy się o niej mówić.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach