Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 248
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc248.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 10.06.2012, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc248_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc248_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc248_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc248_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 
TWT  Dołączył: 06 Cze 2012
Jestem tu pierwszy raz. Ja to bym się w ogóle za to nie brał i traktował jako prześwietlone, ale jak Was i Wasze tutoriale poczytam.., a dodatkowo efekty zobaczę. kto wie? Mam też swoich trochę, ale na razie muszę poczytać, w jaki sposób "wystawić" DGN. Bardzo jestem ciekawy efektów waszych poczynań.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
TWT napisał/a:
Ja to bym się w ogóle za to nie brał i traktował jako prześwietlone
Zajeżdżam samochodem do warsztatu, mechanik popatrzył na auto i mówi - nie biorę się za to, wygląda na zepsute.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Jarek Dabrowski :-B :-B :-B
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Mnie tam ciągle, jakbym tych suwaków w ACR nie ustawiał wychodzi zachód słońca nad wiatą przystanku autobusowego... ;P
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
izbkp, to i tak dobrze... u mnie ani zachodu, ani przystanku ;)
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
To samo u mnie. Za cholerę nic nie wyciągnę z tego.
Ja wysiadam. Za cienki na to jestem.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
weakhead napisał/a:
Ja wysiadam. Za cienki na to jestem.

Po otwarciu od razu mi to samo na myśl przyszło, ale... Też tak kiedyś miałem i...to błąd. Nie poddawaj się. To zabawa i nauka, a im trudniejszy RAW, tym więcej można się nauczyć/skorzystać. I ciekawiej może być przy porównaniu większej ilości różnych wersji. Gdy oglądniesz tylko gotowce innych, to już będzie zupełnie co innego, niż gdy sam obrabiasz i też wysyłasz.

Ja swoje "paskudztwo" już wysłałem. Wcale zadowlony z efektów i tego co "wymyśliłem" nie byłem, ale właśnie z uwagi na to co wyżej napisałem, wysłałem. I ciekaw jestem bardzo, co inni zaprezentują. Mam również nadzieję, że nie będą to trzy prace na krzyż, więc... do roboty :-D weakhead (i inni też oczywiście).
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
Rafi - przekonałeś mnie. Teraz usiadłem i znalazłem metodę. Jarek miał rację - da się!
 
Tekken666  Dołączył: 12 Cze 2011
Ja po raz pierwszy też wysłałem :). Zadowolony z efektów nie jestem ale człowiek się uczy na błędach :).
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
na k-5 robione ... nie ma że się nie da nic z tego wyciągnąć. recowery w prawo, exposure w lewo.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc248.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. Danin


2. izbkp


3. Mariusz_CH


4. monolith
Darktable 1.0.4


5. mr.ra66it
Nie uzylem korekty obiektywu, bo wprawdzie uzyskany obraz bylby lepszy jednak o ile pamietam regulamin nie zezwala na prostowanie obrazu a korekta znieksztalcen obiektywu zmienilaby obszar widoczny w kadrze. Staralem sie uniknac przeswietlen, które sa wyrazne na jotpegu zapisanym w pliku raw, uzyskac szczególy przy zachowaniu mozliwie naturalnego wygladu skóry postaci i calosci obrazu.


6. predoo
Obróbka w calosci w LR.


7. pszczolowaty
wszystko w photivo


8. rafi


9. Tekken666
Jest to mój pierwszy udzial w RAWChallenge :). Ogólnie duzo nie siedzialem nad
RAWami ale zobaczymy co wyszlo. Wszystko robilem na czuja i oko (niestety
czekam na porzadny monitor i mam nadzieje ze obecny mnie za duzo nie oszukal).
Program to RAWTherapee 4.0.8.24.


10. weakhead
Wywolywane przez Darktable 1.0.4
Za cel postawilem sobie wydobycie z kozy ile sie da.

Co i jak:
1) Zaczalem od ustawien domyslnych, wylaczylem jednak wyostrzanie i krzywa bazowa.
2) Zmienilem balans bieli na preset "passthrough".
3) Minimalnie obnizylem wartosc ekspozycji.
4) Wtyczka "color zones" pozbylem sie kolorów i przyciemnilem zielen - wylonily sie szczególy.
5) Lekkie przyciemnienie cieni w krzywej "L".
6) Wlaczylem odzyskiwanie cieni i swiatla, ustawienia domyslne.
7) Wzmocnilem kontrast wtyczka "monochrome" zmieszana w trybie "overlay".
8) Dodalem lekka winiete.
9) Wyostrzylem zdjecie wtyczka "highpass" zmieszana w trybie "overlay".


11. Wodnick
Cala obróbka zdjecia w Lightroomie.

Wiecej nie umiem...


12. woznkt


13. _basta_

 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Tekken666 napisał/a:

Jest to mój pierwszy udzial w RAWChallenge :)

No i chyba od razu zafundowałeś innym... Fatality ;-)
 

monolith  Dołączył: 24 Lut 2012
Numero uno dla mnie --> _basta_
Numero duo --> Tekken666

Jestem ciekaw koledzy jak wyciągnęliście tę kozę? Mi się to niestety nie udawało. Z góry dzięki za zdradzenie "tajemnic" :)
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
właśnie sobie przypomniałem że miałem się za to zabrać ... a tu już wyniki ogłoszone- ogólnie bardzo ładnie.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja nie brałem tym razem udziału, bo to mój RAW. Nie potrafiłem sobie z nim poradzić i posłałem do Jarka. Byłem zaskoczony gdy go otwarłem. Wykonałem z tego samego miejsca trzy lub cztery fotki (nie seryjnie) i tylko w tym przypadku pomiar matrycowy całkowicie się pogubił. Mnie najbardziej odpowiada obróbka mr.ra66it i byłbym ciekaw jak to było obrabiane. Fajny kozioł u Wodnicka i _basty_, ale prześwietlenia na szyi żonki są w tych dwóch fotkach dużo bardziej rzucające się w oczy. Pzdr.

P.S.
Dziękuję wszystkim za tak liczne zmierzenie się z tym RAW-em.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Obróbka w LR 4.1
Cytat
Basic
WB - zacząłem od Auto ale dostroiłem ręcznie temperaturę
Temp 5000
Tint +10

Tone - j/w, tj. zaczałem od Auto a potem dostrajałem na oko
Exposure -0,60
Contrast +10
Highlights -7
Shadows +8
Whites -25
Blacks -5

Presence
Clarity +4
Vibrance +5
Saturation +7

Tone Curve
Region
Highlights -31
Lights -11
Darks +21
Shadows +11

Detail

Sharpening
Amount 55
Radius 0,5
Detail 100
Masking 0

Noise Reduction
Luminance 0
Detail 50
Contrast 0

Color 25
Detail 100

Lens Corrections
Profile
Enable Profile Corrections - Off

Color
Remove Chromatic Aberration - On

Manual - Off

Effects - nieużywane

Camera Calibration
Process: 2012(Current)
Profile: Adobe Standard

Pozostałe suwaki w tej sekcji na 0
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
powalos napisał/a:
i tylko w tym przypadku pomiar matrycowy całkowicie się pogubił

Mam nadzieję, że pogubił Ci się ostatni raz, bo chyba nas wszystkich powal-iłeś tym RAW-em :-D
Trudno było mi wybrać wersję, która się podoba - raczej szukałem takiej, która najmniej mi się nie podoba ;-)

Sam za bardzo skupiłem się na próbie zniwelowania przepałów na skórze (zupełnie chyba zapominając o odbiorze całości) i - jak wcześniej pisałem - faktycznie wysłałem "paskudztwo". I po porównaniu z innymi wersjami dopiero widzę, jak wielkie :oops:

monolith - mr.ra66it opisał "jak"; ja pozwoliłem programowi (PSE 9) na automatykę; dodatkowo chyba (niestety nie pamiętam) zmniejszenie kontrastu trochę przepały zmniejszało. Poźniej coś jeszcze z jpg (prze)kombinowałem (ale już raczej z kolorami tylko). Przydałby się pewnie jakiś inny user Darktable, żeby określic czy program sobie w tym przypadku nie poradził, czy może Ty. Albo próbuj raz jeszcze z przepałami powalczyć, bo faktycznie u Ciebie najwięcej ich zostało...
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Próbowałem Darktable i nie udało mi się uzyskać dobrego efektu, tzn. w momencie przetwarzania podgląd obrazu był nawet rozsądny lecz po jego zakończeniu szczegóły nikły i zostawały rozmyte jasne obszary. Nie udało mi się namierzyć przyczyny takiego zachowania. :-/
 

monolith  Dołączył: 24 Lut 2012
Próbowałem w Darktable 1.0.4 na "wszystkie strony" bawić się różnymi suwaczkami i opcjami wtyczek, ale nie wychodzi mi zniwelowanie przepałów. Niestety posiadam jeszcze zbyt małe doświadczenie/wiedzę w tej materii, żeby stwierdzić czy to być może jakieś dziwne ograniczenia programu czy może nieumiejętne korzystanie z programu.

Tak się zastanawiałem, czy może by wysłać tego RAW'a do ekipy developerów Darktable, co by popracowali i stwierdzili czy wina leży po stronie programu i niedojrzałości kodu.

Oczywiście, najpierw pytam Was i autora tego RAW'a czy nie ma nic przeciwko rozsyłaniu zdjęcia i generalnie co myślicie o tym pomyśle?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach