gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Fuji X10 vs. Olympus PL-3 z kitem
No cóż, szukam tego kompaktu i szukam, a tu bezlusterkowce też kuszą...
Wprawdzie zapowiedziałem sobie, że nie będę kupował czegoś do czego można kupić jakiś dodatkowy obiektyw, ale nie da się ukryć, że przyzwoite bezlusterkowce kosztują podobnie jak droższe kompakty, z tym, że mają większe matryce i możliwość rozbudowy (co wcale takie fajne nie jest :-) ).
Zarówno Fuji jak i Oly, bardzo mi się spodobały, no i zastawiam się czy jednak bezlusterkowiec nie jest ciekawszą propozycją niż fujik.
Co o tym myślicie?
W Olku w sumie tylko brakuje mi wbudowanej lampy i poziomicy.
BTW ciekaw jestem jak ten Olek sprawdzał by się w makro?
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Re: Fuji X10 vs. Olympus PL-3 z kitem
gin z tonikiem napisał/a:
W Olku w sumie tylko brakuje mi wbudowanej lampy i poziomicy.

Ale ma niewbudowaną lampę. A X10 ma poziomicę?

Osobiście wolałbym E-PL3, szczególnie z 14mm panasonica albo 12mm olka.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Re: Fuji X10 vs. Olympus PL-3 z kitem
romeoad napisał/a:
gin z tonikiem napisał/a:
W Olku w sumie tylko brakuje mi wbudowanej lampy i poziomicy.

Ale ma niewbudowaną lampę. A X10 ma poziomicę?

Osobiście wolałbym E-PL3, szczególnie z 14mm panasonica albo 12mm olka.


X10 ma poziomicę. A żona będzie narzekać na zewnętrzną lampę ;-)
W dodatkowe obiektywy do Olka też nie chciałbym wchodzić, więc raczej biorę pod uwagę tylko dual kit.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
A brałeś pod uwagę Samsunga NX100? Z kitem-naleśnikiem NX20-50 będzie cię kosztował jakieś 1100-1200 zł. (cena nowego sprzętu, sklepowa).

Moim zdaniem to zupełnie rozsądna propozycja. Masz dużą matrycę APS-C, możliwość podpięcia elektronicznego wizjera, tanie i dobre stałki. A do tego gratis metalowy, solidny korpus...
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
A NX5 kosztuje podobnie jak NX100 i ma wizjerek przydatny w słoneczne dni.
A jak kompakt to EX1 kosztuje poniżej 1000 PLN i do tego oferuje ekwiwalent 24 mm/F1,8 którego w X10 nie ma.
Za różnicę w cenie mozesz kupić jakiś drugi aparat.
Jednym słowem za JEDEN X10 masz EX1+NX100(NX5).
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Benek napisał/a:
A brałeś pod uwagę Samsunga NX100? Z kitem-naleśnikiem NX20-50 będzie cię kosztował jakieś 1100-1200 zł. (cena nowego sprzętu, sklepowa).

Moim zdaniem to zupełnie rozsądna propozycja. Masz dużą matrycę APS-C, możliwość podpięcia elektronicznego wizjera, tanie i dobre stałki. A do tego gratis metalowy, solidny korpus...


Brałem, ale szczerze mówiąc ani NX100 ani NX5 mi nie leżą. Tak to już czasami jest...

Kfan napisał/a:
A jak kompakt to EX1 kosztuje poniżej 1000 PLN i do tego oferuje ekwiwalent 24 mm/F1,8 którego w X10 nie ma.
Za różnicę w cenie mozesz kupić jakiś drugi aparat.
Jednym słowem za JEDEN X10 masz EX1+NX100(NX5).


EX1 faktycznie jest ciekawym aparatem za dobrą cenę, ale jak na moje potrzeby jest zbyt mało multimedialny. No i tak jak pisałem nie chcę wchodzić w drugi system, starczy mi już trosk jakie dostarcza Pentax ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
gin z tonikiem napisał/a:
No i tak jak pisałem nie chcę wchodzić w drugi system, starczy mi już trosk jakie dostarcza Pentax ;-)

To dlaczego w ogóle zastanawiasz się nad bezlusterkowcami Olympusa? Bierz X10 i bądź zadowolony.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Benek napisał/a:
gin z tonikiem napisał/a:
No i tak jak pisałem nie chcę wchodzić w drugi system, starczy mi już trosk jakie dostarcza Pentax ;-)

To dlaczego w ogóle zastanawiasz się nad bezlusterkowcami Olympusa? Bierz X10 i bądź zadowolony.


Bo PEN może jest lepszą propozycją nawet z samym kitem:
- minimalnie tańszy,
- większa matryca,
- dłuższa gwarancja (co w przypadku dotychczasowych wpadek Fuji, ma znaczenie :-) ),
- uchylny wyświetlacz.

Chyba sam sobie odpowiadam :-) , ale X10 też kusi.
 
mrawi  Dołączył: 19 Lut 2011
Jest wiele innych modeli bezlusterkowców, które będą nie gorsze, a nawet lepsze od EP-3. A X10 to poroniony pomysł. Jakby był po 1100 zł to mozna by go brać pod uwagę. Jest jeszcze w X10 problem z orbami, które żeby się pozbyć trzeba oddać aparat do serwisu w celu wymiany matrycy :mrgreen: .
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Problem w tym, że to wątek z cyklu "Co mi tam! Choć już i tak podjąłem ostateczną decyzję, spytam się chłopaków co kupić". W tym co pisze gin z tonikiem nic się kupy nie trzyma, więc nie ma też sensu podawać rzeczowych argumentów za lub przeciw konkretnemu sprzętowi. :mrgreen:

gin z tonikiem, bez urazy, ale kup sobie ten X10 skoro ci się podoba. Przecież nie jest ważne to, żeby podjąć słuszną decyzję, ale taką która da nam najwięcej satysfakcji. ;-)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
gin z tonikiem napisał/a:

EX1 faktycznie jest ciekawym aparatem za dobrą cenę, ale jak na moje potrzeby jest zbyt mało multimedialny.


Taaa ...wiesz co jak chcesz "multimedialny" aparat to Panasonic GH2 raczej.
EX1 jest sprzętem do robienia zdjeć - przyzwoitym i tanim.
Jedyną jego konkurencją jest LX-5 ale kosztuje nieco więcej.
Uważamaże jak już kupować kompakt z niewymienną optyką to 1 - koniecznie z szerokim kątem bo to ułatwia objęcie obiektu w kadrze a niedobór tele można wycropować lub podpiąć konwerter.
2. Optyka powinna być możliwie najjasniejsza aby nie używac wysokich ISO a poza tym mniejsza dyfrakcja korzystnie wpływa na ostrość.
3. Powinien być na tyle mały aby mieścić sie w kieszeni dzięi zemu jest bardzo mobilny - w końcu jak mam nosić sprzet na pasku to już lepiej coś z większą matryca prawda?
4. Powinien być możliwie tani bo jak sie spatoli to jest do wyrzucenia.

EX jako tak spełnia te założenia.
A X10 jak ktoś wspomniał możesz trafić wybrakowany natomiast wymian amatrycy w serwisoe dla mnie to utopia może sie tym panom uda wymienić główny alement i nie uszkodzić czegoś innego kto wie ale jakoś w to nie wierzę. Jak serwis juz raz w czymś pogrzebie to nie jest już to samo co bezawaryjna nówka.
Poza tym wkróce mają wypuścic następce z nowszą matrycą ponoć bez problemu orbów.
Jak już jesteś tak napalony to radzę poczekac na ten nowszy model właśnie.
Osobiście jednak uważam że to strata kasy bo za taką kwotę jak X10 można kupić spoor lepszy aparat jak np NX200 20 MP...
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Kfan napisał/a:
[
Osobiście jednak uważam że to strata kasy bo za taką kwotę jak X10 można kupić spoor lepszy aparat jak np NX200 20 MP...


Do tego za grosze dokupujemy folię aluminiową, taśmę klejącą i najmniejszą jaką się da strzykawkę.

W domu w dekielku od NX200 robimy dziurę, zasłaniamy ją folią aluminiową, taśmą folię umocowujemy do dekielka. Robimy ostrożnie dziurkę strzykawką i... I mamy piękny normalny (ok. 26mm ekwiwalentu afair) aparat typu camera obscura! Ta-da! :evilsmile:


A tak serio:

Aparat ma służyć jako sprzęt lekki, na wypady kiedy nie chce nam się brać lustrzanki. ma być choć trochę multimedialny (filmiki VGA z EX1 są lekko mówiąc przestarzałe i biedne - bardzo lekko mówiąc, nie mówiąc o jakości na wyższych iso i stabilizacji ze skutecznością 1EV :roll: ).

Ma być zoom i całkiem fajna jakość obrazu (czyli stałki za 111zł będące zamiennikami serwisowymi, ale sprzedawane w naszym cudnym kraju jako produkt na alledrogo raczej odpadają).

Bezlustrowiec z kitem f3.5-f5.6 da podobną głębię ostrości co x10/ Olek XZ1/ Sam EX1 (powariowali z tymi "iksami" w nazwach ostatnio)

Największą chyba wadą x10 w stosunku do bezlustrowców olka (tych z matrycą 12mpx) będzie realna rozdzielczość w okolicach 6mpx - jak dla mnie cena godna do zapłacenia za tak dobry DR. Na wyższych czułościach różnica światła obiektywów i ciut lepsza stabilizacja chyba jakość wyrównają.


O akcji serwisowej w przypadku x100 są już bardzo liczne (wszystkie chyba pozytywne) informacje, nawet tu na forum. Nie zaprzątałbym sobie tym głowy.

No i nie można też zapomnieć całkowicie o wizjerze optycznym w x10 - fajna sprawa jak się chce na baterii przyoszczędzić. Poza tym będzie na pewno mniejszy niż bezlustrowce z kitami... No i szpanerski wygląd ;-)
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
Mam E-PL1. Podobno bez filtra AA. Matryca bardzo fajna pod względem rozdzielczości, ale dynamika na bazowym ISO podobna do np Fuji S9600 więc szału nie ma. Aha, E-PL1 idzie dostać za <500PLN i ma lampę!
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
mrawi napisał/a:
Jest wiele innych modeli bezlusterkowców, które będą nie gorsze, a nawet lepsze od EP-3. A X10 to poroniony pomysł. Jakby był po 1100 zł to mozna by go brać pod uwagę. Jest jeszcze w X10 problem z orbami, które żeby się pozbyć trzeba oddać aparat do serwisu w celu wymiany matrycy :mrgreen: .


I to mnie martwi.
A co do Olka to być może Sony Nex 5N jest lepszy od PL-3, ale to kolejne parę stówek więcej i tym sposobem to i do Leici mozna dojść. :-)

Kfan napisał/a:
Taaa ...wiesz co jak chcesz "multimedialny" aparat to Panasonic GH2 raczej.
EX1 jest sprzętem do robienia zdjeć - przyzwoitym i tanim.


No O.K. ale przecież pisałem, że nie tylko o zdjęcia chodzi. Niestety pod względem tzw. fjuczerów Samsung ma niewiele do zaoferowania.

Kfan napisał/a:
Jedyną jego konkurencją jest LX-5 ale kosztuje nieco więcej.
Uważamaże jak już kupować kompakt z niewymienną optyką to 1 - koniecznie z szerokim kątem


Tylko, że jak się skoryguje dystorsje, to ile z tego szerokiego zostaje? W X10 czy Olku przynajmniej można sobie panoramę strzelić.

Kfan napisał/a:
Poza tym wkróce mają wypuścic następce z nowszą matrycą ponoć bez problemu orbów. Jak już jesteś tak napalony to radzę poczekac na ten nowszy model właśnie.


Muszę coś kupić przed wyjazdem na urlop, więc do 10. lipca coś wybiorę. Może Sony RX 100 się pojawi to tego czasu.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
gin z tonikiem, kup NX200, bo dyskusje w wątku obok stają się monotonne ;-)

[ Dodano: 2012-06-18, 23:03 ]
Kfan napisał/a:
Jednym słowem za JEDEN X10 masz EX1+NX100(NX5).

Dokładnie. Tak samo jak za jedno Volvo masz Golfa w Tedeiku i BMW E36. ;-)
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Benek napisał/a:
Problem w tym, że to wątek z cyklu "Co mi tam! Choć już i tak podjąłem ostateczną decyzję, spytam się chłopaków co kupić". W tym co pisze gin z tonikiem nic się kupy nie trzyma, więc nie ma też sensu podawać rzeczowych argumentów za lub przeciw konkretnemu sprzętowi. :mrgreen:

gin z tonikiem, bez urazy, ale kup sobie ten X10 skoro ci się podoba. Przecież nie jest ważne to, żeby podjąć słuszną decyzję, ale taką która da nam najwięcej satysfakcji. ;-)


Mylisz się kolego. Mam jeszcze dwa tygodnie na to żeby się zastanowić, co wybrać. Takie wybieranie to też wielka przyjemność, więc proszę nie odbieraj mi jej takimi tekstami. :-P
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
tomekkarol napisał/a:
E-PL1 idzie dostać za <500PLN

Sam korpus? I jeśli tak to gdzie?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
gin z tonikiem, ależ źle mnie zrozumiałeś. Przecież już jasno pisałem - kup X10. Tani, niezawodny i bezawaryjny sprzęt, o nowoczesnej stylistyce. Na chwilę obecną to najlepszy wybór.

 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
romeoad napisał/a:
tomekkarol napisał/a:
E-PL1 idzie dostać za <500PLN

Sam korpus? I jeśli tak to gdzie?
150$ na amazonie ;-)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
triger napisał/a:

Ma być zoom i całkiem fajna jakość obrazu (czyli stałki za 111zł będące zamiennikami serwisowymi, ale sprzedawane w naszym cudnym kraju jako produkt na alledrogo raczej odpadają).


Taaa....
Gwoli informacji to mój egzempalrz kosztował 999 PLN tyle, że była promocja i dali mi go za 111 PLN.
Na Allegro nie kupuję ...

[ Dodano: 2012-06-19, 13:36 ]
MacRayers napisał/a:
gin z tonikiem, kup NX200, bo dyskusje w wątku obok stają się monotonne ;-)

[ Dodano: 2012-06-18, 23:03 ]
Kfan napisał/a:
Jednym słowem za JEDEN X10 masz EX1+NX100(NX5).

Dokładnie. Tak samo jak za jedno Volvo masz Golfa w Tedeiku i BMW E36. ;-)


To niby X10 jest tym Volvo? ha ha niezły dowcip :-D

[ Dodano: 2012-06-19, 13:47 ]
gin z tonikiem napisał/a:

Tylko, że jak się skoryguje dystorsje, to ile z tego szerokiego zostaje? W X10 czy Olku przynajmniej można sobie panoramę strzelić.


W X10 to nie manie ma dystorsji?
Czy analizowałeś go np podatnośc na blicki i abberacje?
A swoją drogą - panoramy to np ja "strzelam" na 30 mm (@46) w pionie.
Lepiej się łączy w PP niż te z szerokiego kąta.
Poza tym jaki to problem zawęzić kąt widzenia z 24 na 28 mm?
A co zrobisz np w świątyni gdzie nie będziesz sie mógł cofnąć aby coś objąć w kadrze?

Wydaje mi się, że sobie ubzdurałeś że można mieć w kompakcie zarówno dobre zdjecia jak i kamerę itd.
Wszystkiego mieć nie można no ale skoro musisz wydać kasę to IMO LX5 będzie najkorzystniejszy bo ma lepsze filmowanie od EXa i też ma 24 mm (x4).
Do tego jest mały więc mozna go mieć na codzień przy sobie.
Jeżeli to miałby być jedyny aparat to jeszcze mogę zzrozumieć ale jako dodatkowy?
To czuy nie lepiej sobie obiektyw do lustzrnki dokupić?

Oczywiście mozesz wydac swoją kase też na X10 (Volvo) to przecioeż Twoja sprawa - ja tylko tak Ci mieszam w głowie - życzę powodzenia.

PS.
Ukazał się test na IR - przed podjęciem decyzji radzę poczytać:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/X10/X10A.HTM

A tu możesz sobie wybrać obrazki do porównnaia:
http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach