Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 252
Od razu proszę o up w wątku i o przyklejenie przez kolorowych.

Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc252.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 0807.2012, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc252_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc252_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc252_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc252_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Hej!
 

Wodnick  Dołączył: 03 Paź 2009
Bogać tam...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc252.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. citipunk
LR3.
Niestety odzyskanie jasnosci sniegu zawazylo na kontrastach :(


2. monolith
Darktable 1.0.4


3. mr.ra66it
Obróbka: RT (odzyskiwanie swiatel i cieni, mapowanie tonów, krzywe Lab, kontrast lokalny) -> JPG -> PSE (korekta poziomów, lekkie odszumienie).


4. powalos
Tym razem chyba "przewalilem" obróbke, ale niech tam.
Wolane w PDCU4.35: sensitivity(EV) +0.5, temperatura 10 000K, Fine: blue 2, magenta 1. Zapis do tiff.
Pozostala obróbka w FS :
1. Dopasuj oswietlenie:
cienie 61, uwydatnienie(-78), kontrast 29, nasycenie 76
2. Dopasuj kolory:
gamma 0.9, jaskrawosc(-10), barwa (-15), nasycenie 25


5. rafi


6. weakhead
Darktable 1.0.4:
1) Zwiekszenie wartosci ekspozycji.
2) Desaturacja wtyczka "Color Zones".
3) Przyciemnienie nieba polówkowym filtrem szarym.
4) Wygiecie krzywej "L" w ksztalt "S".
5) Wyciagniecie detali z swiatel i cieni wtyczka "Shadows And Highlights".
6) Dodanie lekkiego niebieskiego zafarbu wtyczka "Color Correction".
7) Dodanie winiety.
8) Wstepne wyostrzenie.

GIMP:
1) Wyostrzenie zdjecia w pelnym rozmiarze filtrem High Pass, export tej wersji.
2) Anulowanie ostrzenia, zmniejszenie do rozmiaru 700px, wyostrzenie filtrem High Pass, export.


7. Wodnick
Cala obróbka w Lightroom.

Nie odszumialem, bo chcialem zachowac troche te fakture sniegu i sryzu lodowego.


8. _basta_
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
Fajny raw natomiast podejrzewam że rezultaty z nim byłyby znacznie lepsze gdyby można było żyć więcej funkcji wołarek- w tym przypadku np "Adjustment Brush" by rozjaśnić śnieg.


Rafi- napisz proszę coś o swojej wersji- jak powstałą.


PS: wersja oryginalna obcięta na bokach ;)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
?
citipunk,
będzie problem niestety... bo do rc czasem podchodzę też wielokrotnie... o ile pamiętam, wszystko w PSE 9... Początek (zazwyczaj WB tylko i naprawdę rzadko coś więcej) w "okrojonym" ACR z Elements, a reszta w samym PSE... Widzę, że nawet xmp nie mam w folderze...

Chyba nie zagłosuję na żadną wersję. Może z pozycji autora RAW-a byłoby mi łatwiej... No gdybym "musiał", to może 7.Wodnick...
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Cytat
PS: wersja oryginalna obcięta na bokach ;)

za mną już była tylko kosówka :) obiektyw kit...a zdjęcie "z przysiadu" ;)
wywołałem je kiedyś tak

wersja większa poniżej :)
http://picasaweb.google.c...910541922173122
 
emwi  Dołączył: 02 Paź 2011
pszczołowaty, Twoje pierwsze wołanie całkiem nieźle wyszło :-) plik okazał się naprawdę trudny do obróbki zgodnie z zasadami RC

tak jak ja to widzę na moim lapku :
citipunk - te żółte plamy nieco mnie przerażają
monolith - góra ładna, śnieg jak na mój ogląd trochę wpada w żółtozieleń, ale nie jest źle
mr.ra66it - i tu góra ładna, ale tego fiotetowemu i ciemnemu śniegowi mówię NIE
powalos - oj poszalałeś ... ten bury śnieg i te pomarańcze ... brrr...
Rafi - bardzo neutralnie, ale tu chyba się to sprawdza, może jeszcze gdyby zielenie były trochę bardziej zielone ...
weakhead - ucieczka w BW w sumie słuszna w tym podstępnym przypadku, choć to trochę takie na łatwiznę :-) , ale dzięki temu nie ma tych dziwnych niekontrolowanych zafarbów ...
Wodnick - nieźle, wszystko widać, może ciut zbyt ciepła całość, ale sam z LR osiągnąłem coś podobnego
_basta_ - buro, ciemno, bez kontrastu ...

a więc dla mnie najlepiej poradzili sobie Wodnick i Rafi

trochę się spóźniłem, więc swojej wersji już nie pokażę, ale żeby mieć prawo się "pomądrzyć", coś tam najpierw nad tym plikiem popracowałem ...

dla zainteresowanych : rc252 by emwi

 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
pszczołowaty napisał/a:
wywołałem je kiedyś tak

Wydaje mi się, że podobnie nieco do wersji 6. weakhead , nad którą też się "zastanawiałem". Uznałem jednak, że to trochę kolorów lepiej chyba było pokazać... Ściągnąłem Jego wersję, otworzyłem w Faststone, niebieski dałem na -10, nasycenie na -100 i... podoba mi się chyba (jeszcze) bardziej :-)

emwi napisał/a:
rafi - ... może jeszcze gdyby zielenie były trochę bardziej zielone ...

Przede wszystkim chciałem "biały" śnieg, a "soczyste" zielenie przy śniegu jakoś mi niezbyt pasowały ;-)

emwi napisał/a:
_basta_ - buro, ciemno, bez kontrastu ...
Ciemno i buro to chyba nie, ale bez kontrastu na 700 pix jak najbardziej "tak". Co dziwne w pełnym wymiarze już takiego wrażenia nie odniosłem...

emwi napisał/a:
trochę się spóźniłem, więc swojej wersji już nie pokażę

No i pokazuj! :-) Na każdym etapie IMHO. Bo chodzi o to, aby obrobić jak "najlepiej". Jeżeli ktoś (nie o Ciebie mi chodzi - ogólnie piszę) po obejrzeniu (i ewentualnie przeczytaniu komentarzy) nadesłanych wersji stwierdzi, że potrafi lepiej, to ja jak najbardziej zachęcam do prezentacji!
Sam zresztą kiedyś też swoje "poprawione" wersje pokazywałem. Choć bardzo rzadko...
Wiadomo, że cieszy, gdy komuś się czyjaś wersja spodoba, ale chodzi głównie o wyeliminowanie jakichś podstawowych błędów z obróbki. A takie wpadki zdarzają się chyba każdemu... RC jest dla mnie po to, aby było ich jak najmniej...
 
emwi  Dołączył: 02 Paź 2011
Rafi napisał/a:
No i pokazuj! :-) Na każdym etapie IMHO. Bo chodzi o to, aby obrobić jak "najlepiej". Jeżeli ktoś (nie o Ciebie mi chodzi - ogólnie piszę) po obejrzeniu (i ewentualnie przeczytaniu komentarzy) nadesłanych wersji stwierdzi, że potrafi lepiej, to ja jak najbardziej zachęcam do prezentacji!


W sumie to nie byłem pewien czy nie naruszę regulaminu, więc dałem tylko linkę. Ale skoro zachęcasz, to pokażę, jak to mogłoby wg mnie wyglądać. W sumie też nic rewelacyjnego ;-)




większe

obróbka w LR4 : niewielkie ocieplenie, exposure -38, highlights +40, shadows +87, clarity +27, vibrance +18, w module HSL rozjaśnienie green/aqua/blue z przyciemnieniem yellow/orange, delikatne rozjaśnienie środkowej partii krzywej w module Tone Curve, usunięcie CA, w module Camera Calibraton suwak saturacji czerwonego na +73
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
Jakby nie kombinować to nadal jest niedoświetlone- poza wersją Rafi i powiedzmy Weakhead.
 
emwi  Dołączył: 02 Paź 2011
no cóż, żeby zachować szczegóły nieba niedoświetlenia śniegu nie dało się uniknąć ... to co pisałeś wcześniej, ograniczenia naszej zabawy uniemożliwiają bardziej selektywne działania na obrazku :-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
jeszcze tylko dodam, nie sugerujcie się godziną wykonania zdjęcia w exif... w rzeczywistości było ok 20ej :) ten śnieg o tej porze nie był biały
 
emwi  Dołączył: 02 Paź 2011
W sumie to chyba nikt tu w biały śnieg nie celował :-)
 
weakhead  Dołączył: 10 Lut 2012
Podobał mi się ten RAW. Było nad czym pracować.

Kilka słów na temat każdej z prac:
1) Słaby kontrast i ostrość, "plamiste" niebo.
2) Kontrastowo, choć moim zdaniem czerni za dużo. Podoba mi się odwzorowanie zieleni.
3) Ciemno...
4) Też ciemno, kolory zmasakrowane... Używałeś wyciąganie z cieni? Widać niedokładne pokrycie, takie jasne plamy z ciemnymi brzegami w ciemnych miejscach. Ostrość OK.
5) Ekspozycja i kolory - rewelka. Kontrast też dobry, ostro jest, szczegóły zachowane. Moim zdaniem zwycięzca tego odcinka.
6) Kontrast i ostrość jest. Szczegóły na niebie są, uciekło ich jednak sporo na wzgórzu po prawej i trochę na lodzie. Mocno widoczne zastosowanie filtra połówkowego - góra po prawej wygląda przez to jakby przelatywała nad nią chmura pokrywająca jasne niebo (od góry do dołu coraz jaśniej). Styl to kwestia gustu...
7) Moim zdaniem bardzo dobrze. Kolorowo, ale przyjemnie i wiarygodnie. Niezły kontrast i ostrość, dużo szczegółów. Zdecydowanie najlepiej ukazany lód - mnóstwo detali. Jak dla mnie to drugie miejsce.
8) Ostro, ale słaby kontrast. Poza tym przyzwoicie.
 

citipunk  Dołączył: 18 Lip 2009
weakhead o co w tej ostrości biega bo nie wiem- jak zrobić dobrze ostre zdjęcie z rawa? po czym poznać że jest niedoostrzone lub przeostrzone?

pszczołowaty, Nigdy tam nie byłem, ale gdzie było słońce zauważyłem ... i zgłupiałem jak dzisiaj rano w exifa na godzinę zajrzałem co było następstwem przerażenia emwi kolorytem nieba. Gratki strzału- pierwsze co pomyślałem po otwarciu rawa to "nareszcie jakieś fajne zdjęcie" (pomimo iż nie pierwszy raz w RC jest fajne).
 
emwi  Dołączył: 02 Paź 2011
citipunk napisał/a:
przerażenia emwi kolorytem nieba
słowo "przerażenie" nie było tu najwłaściwsze, jednak mój głęboki niepokój wewnętrzny wywołała zwłaszcza grupa różowych kropek na styku szarych i żółtych fragmentów nieba, no i ten szum na chmurach ... :shock: Z tym aspektem to mz Wodnick poradził sobie najlepiej :-)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
emwi napisał/a:
W sumie to nie byłem pewien czy nie naruszę regulaminu, więc dałem tylko linkę. Ale skoro zachęcasz, to pokażę, jak to mogłoby wg mnie wyglądać.

Formalnie rzecz biorąc jest to naruszeniem regulaminu, bo termin nadsyłania swoich wersji jest ściśle określony ;-) Ale to z punktu widzenia "konkursu" na najlepszą obróbkę.
Ja zaś uważam, że rc powinien być przede wszystkim nauką i mnie osobiście nie przeszkadza, jeśli ktoś pokaże coś później. Choć niewątpliwie przeważnie ma wtedy o wiele łatwiej... A jak trudno jest "zacząć", widać choćby na podstawie tej edycji i tego, jak różnorodne propozycje się pojawiały.
Dlatego zachęcam do trzymania się terminu, bo... to daje o wiele więcej :-)

pszczołowaty napisał/a:
jeszcze tylko dodam, nie sugerujcie się godziną wykonania zdjęcia w exif... w rzeczywistości było ok 20ej :) ten śnieg o tej porze nie był biały

No to mnie totalnie "wykiwałeś" :-D Początkowo wychodziło mi, że chyba ma być "szaro", gdyż większe zmiany powodowały znaczne "odchylenia" w kolorystyce. I prawie chciałem zostawić wersję "szarą", gdy stwierdziłem, że spojrzę na godzinę zrobienia fotki. I ponieważ w exif widać co widać, zacząłem się meczyć, aby śnieg był w miarę biały i tę wersję ostatecznie wysłałem. Jak się okazuje, nie do końca słusznie...
 
emwi  Dołączył: 02 Paź 2011
Rafi napisał/a:
Dlatego zachęcam do trzymania się terminu
rc253 już wysłany ;-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Cytat
stwierdziłem, że spojrzę na godzinę zrobienia fotki

tak czułem :D
nie zwróciłem uwagi, że godzina jest przestawiona, tak wredny nie jestem ;))) wszystkie zdjęcia przez dłuższy czas są na -6h, cieszę się, że mieliście z tym rawem trochę problemów :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach