Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
pomiar światła
siemka

Mam problem z pomiarem swiatła w K100D, otóz jesli mam sporo cienia (z drzew) i slonca a ustawie pomiar na pełnomatrycowy to i tak są prześwietlone elementy.
Musze temu zaradzic !!
Mam pytanie, w opcjach jest ustawienie ze pomiar swiatła moze byc równoczesnie w tym samym miejscu gdzie pomiar ostrosci. Wiec po wyłączeniu tej opcji pomiar swiatła gdzie sie odbywa ?
Wieczorem, jeszcze cos dopisze i wrzuce przykladowe foty, teraz juz nie mam czasu.

Prosze, zastanówcie sie i pomóżcie jesli to możliwe.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
ustawie pomiar na pełnomatrycowy to i tak są prześwietlone elementy.

Cudów nie ma, matryca CCD ma ograniczoną dynamikę. Ustaw korekcję np. na -1EV, ale wtedy reszta może być za ciemna. Recepta to focić w RAW-ach i bawić się potem krzywą.
Cytat
Mam pytanie, w opcjach jest ustawienie ze pomiar swiatła moze byc równoczesnie w tym samym miejscu gdzie pomiar ostrosci.

Jest taka opcja, jest to dodatkowy wskaźnik (taki 'hint') do pomiaru matrycowego. Tak czy inaczej pomiar matrycowy zawsze mierzy we wszystkich 16 polach i próbuje zgadywać, co przedstawia zdjęcie i jak ma być naświetlone. Działa to raz lepiej, raz gorzej, bo to taka "głupawka", full automat, raczej dla laików, co chcą wycelować i pstryknąć.

Tobie natomiast polecam zmienić pomiar na Centralnie Ważony. Wtedy aparat mierzy w środku, im dalej od środka, tym mniejszy wpływ na pomiar. Wtedy celujesz mniej więcej w obszar, który chcesz mieć dobrze naświetlony, blokujesz przyciskiem AE-L, przekadrowujesz i strzelasz. Bierz pod uwagę, że pomiar światła jest tak obliczony, że uznaje, że średnia jasność kadru wynosi 18% (tak jest ustawione na stałe we wszysykich aparatach), więc jeśli wycelujesz na coś bardzo jasnego, to będziesz miał zdjęcie niedoświetlone, bo aparat ci "ściągnie" to, co mierzysz, do tych 18%. Trzeba to wyczuć.

Jest jeszcze "spot", czyli pomiar punktowy, on zbiera z bardzo małego wycinka na środku. To jest trudne do wyczucia, bo trzeba celować już w dokładnie tą 18%-wą szarość, albo bawić się w korekcję EV. Są różne techniki pracy ze spotem, pomiar "na światła" + korekcja na plus, "na cienie" + korekcja na minus itd. Jak poszperasz to znajdziesz :-)

 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
bEEf czy zabawa krzywa pozwala poprawic miejsca przepalone bo z niedoswietlonymi miejscami juz nauczylem sobie radzic natomiast te przepalenia ....
nie wiem co z tym zrobic przy obecnym ostrym sloncu i cieniach nie moge jakos teko wyczuc przy ustawieniach ekspozycji
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
bawić się w korekcję UV

a to Ci... :-? :roll: :?:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
l_uka tzw mistejka :-P

[ Dodano: 2007-04-26, 10:54 ]
Cytat
bEEf czy zabawa krzywa pozwala poprawic miejsca przepalone

Polar, z tym jest słabo. Zostają jednolite białe placki i kicha. To największa IMO wada cyfry. Niektóre programy (np RAW Therapee) mają opcję "Highlight recovery", która próbuje "zgadywać" kolor przepalonej powierzchni na podstawie tego co zostało i tego, co jest dookoła. Jeśli przepalenia są małe i na w miarę jednolitych powierzchniach(np na twarzy, czy na kawałku nieba), to czasem nawet działa.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
tzw mistejka :-P

:evilsmile: :mrgreen: :-B
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Ech, jeszcze więcej znalazłem błędów w moich wypocinach - już poprawione :oops: To wszystko dlatego, że pisałem w pośpiechu - dokładnie podczas tworzenia postu mieliśmy próbną ewakuację budynku i się "trochę" śpieszyłem :mrgreen:
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
bEEf napisał/a:
dokładnie podczas tworzenia postu mieliśmy próbną ewakuację budynku i się "trochę" śpieszyłem

A co, nowa budke z :-B otworzyli w okolicy? :-P
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
To i ja sie może podepnę.
Czasem otrzymuję coś takiego:
RAW - wywołany bez żadnych korekcji, w aparacie pomiar matrycowy, tryb natural, zero korekcji.


Wg mnie patrząc na histogram fotka prześwietlona o jakieś 0,7-0,8 EV, więc zdejmuję i mam:


Rozumiem że przy prześwietlonych miejscach nie ma jak ozdyskać i robi mnie na szaro.
Ale pytanie jest:
Czy to normale, że sporo fotek jest prześwietlonych tak ok 0,7EV ?
Robię na szczęście w RAWach i w większości przypadków daje się uratować fotkę ale niestety nie zawsze. Czasem zostanie coś małego (małe prześwietlenie jak blik) - to olewam. Zauważyłem że najczęściej problem jest gdy w tle jest jakaś trawa i mamy sporo słońca - choć nie jest to reguła.

Polecacie serwis, czy to normalka a jedynie ja nie potrafię czytać histogramów ?

Dla razjaśnienia:
Tryb Av czasem M, pomiar matrycowy (najczęściej), szkła jak w stopce, zaimplementowana matówka z klinem i mikrorastrem (z firmową efekt podobny, fotki powyżej z matówką firmową). Pomiar światła nie jest spięty (blokowany) z AF.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Cudów nie ma - jak na focie są totalne przepały (RGB 255,255,255), to tych obszarów się nie odzyska. Jedyna metoda, to nie dopuścić do ich powstania (np. obserwując na podglądzie Bright/Dark areas) lub właśnie histogram.
Dobrze naświetlona fotka wcale nie musi dobrze wyglądać na podglądzie LCD aparatu. Dobrze naświetlona fotka to taka, która da możliwość uzyskania zadowalającego efektu po obróbce RAWa. (Tu właśnie widzę przewagę K20D nad K10D - często pozornie niedoświetla, ale chwała jej za to).

Czasem warto naświetlić na światła (i w RAWie wyciągać ciemne partie) - a kiedy indziej na odwrót.

Na pomiar matrycowy (zresztą, jak i na każdy inny) nie ma się co zdawać - są przeróżne sytuacje oświetleniowe, zatem i aparat przeróżnie się zachowa. Trzeba kombinować.

(BTW, na pierwszym histogramie wyraźnie widać dużo pixeli w totalnych światłach)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
JackDeJack napisał/a:
fotka prześwietlona o jakieś 0,7-0,8 EV, więc zdejmuję i mam:
... dziwny jest efekt.... Czym "zdjąłeś" ten nadmiar EV?

Mógłbyś wstawić gdzieś RAW-a (albo podesłać mi na klubowy e-mail) ?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
JackDeJack napisał/a:
RAW - wywołany bez żadnych korekcji,

W jakim programie???
Czy to przypadkiem nie Picasa? [histogram wygląda znajomo].
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
JackDeJack, wołasz Picasą, a z tego co pamiętam, ona chyba automagicznie "poprawia" zdjęcia. Otwórz tego rawa w PPLu, albo innym, prawdziwym konwerterze.

Bo taka scena, jak pokazałeś, naświetlana matrycowym, to wg mnie powinna być niedoświetlona.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
JackDeJack, przeslij mi tez rawa na klubowego maila.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
zorzyk napisał/a:
Mógłbyś wstawić gdzieś RAW-a (albo podesłać mi na klubowy e-mail) ?

perl napisał/a:
przeslij mi tez rawa na klubowego maila.


Lud spragniony RAW Challenge :evilsmile:
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Jak dotre do domu to podesle.
Wolane w PPL, jedynie histo wyjete z picasy bo PS do zrzutow z ekranu był za maly
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
siwyyy77 napisał/a:
Lud spragniony RAW Challenge
JackDeJack, to wyślij tego rawa na RAW Challenge - instrukcje w odpowiednim wątku w Lightroomie - od niedzieli reaktywujemy.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
siwyyy77 napisał/a:
Lud spragniony RAW Challenge
... lud se lubi pokręcić ;-) :lol:
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
siwyyy77 napisał/a:
Lud spragniony RAW Challenge :evilsmile:
Nie nie... ja tak 'hobbystycznie' ;-)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Poszło na ZORZYK i PERL na pentaxie, oraz na FTP RAWChallenge.
nazwa pliku: JackDeJack_IMG1810.PEF

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach