pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Pomiar światła ze szkłami manualnymi
Witam.
Postanowiłem zrobić mały teścik pomiaru punktowego ekspozycji ze szkłem kitowym i manualnym m42. Wyszły ciekawe wyniki. Było o tym wiele razy i różne gdybania na ten temat, ale ja w sumie z innego powodu zrobiłem ten test - o tym jednak później.
Obiektywy:
- Pentacon 50/1.8@16
- kit 18-55/3,5-5,6@50/16
- K110D z pomiarem punktowym(za każdym razem sprawdzałem, czy nie przestawił się pomiar światła).
- ta sama scena.
- pozycje A w celu zrobienia zdjęcia wg. światłomierza
- pozycja M, żeby wymusić identyczne ekspozycje
Wyniki:
Tryb A
- z pentaconem pomiar przy f 16 zalecił 1/8s
- z kitem @ f16 aparat zalecił 0,4"
Zdjęcie z Pentacona wyszło wyraźnie ciemniejsze
Tryb M:
Wymusiłem wykonanie zdjęcia Pentaconem wg. pomiaru z kita i na odwrót.
- zdjęcia wyszły tak samo naświetlone przy tych samych ustawieniach z kita i Pentacona. Przy 1/8 były ciemne, przy 0,4" były znacznie jaśniejsze. Różnice natomiast były w dominancie barwnej. Cieplejsza z Pentacona, ale może to wina AWB, nieważne.
Wyników w postaci plików chyba nie ma sensu zamieszczać.

A teraz wracając do tego, dlaczego wykonałem test:
Kiedyś dyskutowaliśmy na temat jasności obiektywów. Pokazywałem poniższy rysunek, aby stwierdzić, że jak jasność jest podawana jako tylko i wyłącznie stosunek średnicy źrenicy wejściowej do ogniskowej, to obiektywy FF powinny być ciemniejsze od obiektywów projektowanych dla APS-C, co zbiera światło z tej samej wielkości obszaru i rzutuje je na mniejszą powierzchnię. Mój test miał tę hipotezę obalić lub potwierdzić. Wyszło, że hipoteza obalona, tylko ja nadal nie rozumiem dlaczego :(

 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
pawelek-79, zacznę od końca, jeśli pozwolisz.
pawelek-79 napisał/a:
jak jasność jest podawana jako tylko i wyłącznie stosunek średnicy źrenicy wejściowej do ogniskowej, to obiektywy FF powinny być ciemniejsze od obiektywów projektowanych dla APS-C, co zbiera światło z tej samej wielkości obszaru i rzutuje je na mniejszą powierzchnię

rzutuje na mniejszą powierzchnię, zgoda.
ale czy na pewno zbiera światło z tej samej wielkości obszaru? przecież 50mm na APS-C daje węższy kąt widzenia, nieprawdaż?

A teraz:
pawelek-79 napisał/a:
- z pentaconem pomiar przy f 16 zalecił 1/8s
- z kitem @ f16 aparat zalecił 0,4"
Zdjęcie z Pentacona wyszło wyraźnie ciemniejsze

niech zgadnę - Pentacon miał obudowę z tyłu emaliowaną lub czernioną?
Przy takich obiektywach Kasetka nie doświetla o jakieś 1.5 EV. Jeżeli obiektyw ma zadek z nierdzewki, lub podłożymy cienką blaszkę (np. żyletkę) tak, aby zewrzeć styki w korpusie, pomiar światła stanie się prawidłowy.
Pozdr.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
że jak jasność jest podawana jako tylko i wyłącznie stosunek średnicy źrenicy wejściowej do ogniskowej,


Błąd! srednica źrenicy wejsciowej to szerokosc miejsce, w ktorym (w przyblizeniu) znajduje sie przeslona - nie sposob tego zmierzyc bez rozbierania obiektywu. :-) Wielkosc przedniej soczewki ani "wrazenie" wielkosci przeslony sie nie liczy... :-) A zarowno w obiektywach APS-C i FF, np. o jasnosci 2 i ogniskowej 50mm - mimo roznicy w wielkosci soczewek - przyslona MUSI miec takie samo otwarcie - czyli 2,5cm :-)

[ Dodano: 2007-04-26, 23:15 ]
LukD napisał/a:
Pentacon miał obudowę z tyłu emaliowaną lub czernioną?
Przy takich obiektywach Kasetka nie doświetla o jakieś 1.5 EV. Jeżeli obiektyw ma zadek z nierdzewki, lub podłożymy cienką blaszkę (np. żyletkę) tak, aby zewrzeć styki w korpusie, pomiar światła stanie się prawidłowy.


Naprawde - to regula?

Jesli tak, do FAQ z tym!!! Tref, gdzie jestes? :-)
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
alkos,
W Kasetce to reguła. Sprawdzona nie raz.
Oczywiście dotyczy to tylko pomiaru światła w trybie Av, w trybie M pomiar przez przycisk AE-L jest prawidłowy niezależnie od zwarcia styków.
Zaobserwowałem jeszcze jedną rzecz, mianowicie przy zwarciu styków w korpusie działa "pułapka AF". Polega to na tym, że po przełączeniu w body na AF zdjęcie nie będzie zrobione, jeżeli nie będzie potwierdzona ostrość.
Tak więc można wcisnąć spust do dechy i ostrzyć, a aparat zrobi zdjęcie dopiero, gdy wykryje złapanie ostrości.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Postanowiłem zrobić mały teścik pomiaru punktowego ekspozycji ze szkłem kitowym i manualnym m42. Wyszły ciekawe wyniki.


pomiar punktowy ze szklem kitowym, to sie zgodze, ale z gwinciakiem to chyba tylko C/W. Poprawcie mnie jezeli sie myle. To ma przeciez wplyw na naswietlanie.

pawelek-79 napisał/a:
Wyniki:
Tryb A
- z pentaconem pomiar przy f 16 zalecił 1/8s
- z kitem @ f16 aparat zalecił 0,4"
Zdjęcie z Pentacona wyszło wyraźnie ciemniejsze
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
asklop, mała korekta.
Z gwintem działa pomiar C/W i punktowy - nie działa wielosegmentowy.
A czujnik AF działa tylko centralny.
Pozdr.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Cytat
Z gwintem działa pomiar C/W i punktowy - nie działa wielosegmentowy.


dzieki za info, nie wiedzialem, zadnego gwinciaka nie podlaczalem. Wydawalo mi sie, ze tylko C/W
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
LukD napisał/a:
rzutuje na mniejszą powierzchnię, zgoda.
ale czy na pewno zbiera światło z tej samej wielkości obszaru?


Ależ oczywiście. Przecież oba obiektywy miały fizyczną ogniskową 50mm.
Wiem, że w moim rozumowaniu tkwi błąd, bo doświadczenie to wykazało. Nie wiem tylko, w którym miejscu. W tej kwestii nie zgadzam się z Tobą.
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
pawelek-79 napisał/a:
Ależ oczywiście. Przecież oba obiektywy miały fizyczną ogniskową 50mm.

No właśnie.
Przyjmijmy odległość obiektu na 5 m, ogniskowa 50 mm.
Przy pełnej klatce obiektyw zbiera światło z powierzchni 3.6 x 2.4 m
Przy matrycy APS-C obiektyw zbiera z powierzchni 2.4 x 1.6 m. Tzn. tak naprawdę zbiera światło z większej powierzchni, ale reszta "traci się" w korpusie nie padając na matrycę. Więc się nie liczy.
Teraz jasne?
Pozdr.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
LukD napisał/a:
Oczywiście dotyczy to tylko pomiaru światła w trybie Av, w trybie M pomiar przez przycisk AE-L jest prawidłowy niezależnie od zwarcia styków.
To ciekawe. :-? Specjalnie wczoraj sprawdziłem i w kadyszce w trybie M jest tak samo niedoświetlone jak w Av.
Jeszcze ze zwarciem styków spróbuje.
Było by to bez znaczenie - po zapięciu obiektywu korekcja +1.5 EV i jedziemy, ale w moim przypadku zależy to też od przesłony. I tego już nie rozumiem. :shock:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Gwiazdor, M + AE-L mierzy na przysłonie roboczej, czyli fizycznie ile światła wpada. Jeśli wtedy nie doświetla, to ja już nie wiem o co chodzi...
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
ja ostatnio podpinalem FA 28-105/3,2-4,5 i tylko na pelnej dziurze naswietlal prawidlowo. Wraz z przymykaniem przeswietlal i to znacznie. Nowy obiektyw prosto z polki.
 
kudel  Dołączył: 11 Mar 2007
Gwiazdor napisał/a:
To ciekawe. :-? Specjalnie wczoraj sprawdziłem i w kadyszce w trybie M jest tak samo niedoświetlone jak w Av.
Jeszcze ze zwarciem styków spróbuje.
Było by to bez znaczenie - po zapięciu obiektywu korekcja +1.5 EV i jedziemy, ale w moim przypadku zależy to też od przesłony. I tego już nie rozumiem. :shock:


Jeśli cię to pocieszy to mam tak samo... im bardziej przymknę przysłonę tym większa korekta; przy F8 mam (AFAIR) +1-1,5EV, a potem dzieją się cuda:), już wyrobiłem sobie odruch że robię pomiar na pełnej dziurze i potem szybko w głowie przeliczam to dla żądanej przysłony.. dzieki temu przypomniałem sobie trochę z arytmetyki:) choć muszę przyznać że jest to coraz bardziej dokuczliwe:|
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
U mnie jest ciekawiej - przy 1.4 daje +1EV, przy 5.6 +1.5EV a przy 16 znowu +1EV. ;-)
Czuje się pocieszony - nasze sprzęty dziłają tak samo źle czy li dobrze. :mrgreen:
 
mucias  Dołączył: 20 Lis 2006
właśnie zeskrobałem farbę z mojego heliosika i stwierdzam: Pomogło. przedtem miałem ustawioną korektę na +1,5, a teraz nie już jest niepotrzebna. Z tego co zauważyłem to mogą wystąpić delikatne przekłamania.. rzędu może jednej działki czasu ( tak mala że nawet korekta nie pomaga). Dodatkowo udostępniła się opcja Af-s... Fajny bajer... Pozdrawiam!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach