denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Stosując logikę Szwejka to ten soniak jest tak paskudny, że aż ładny. :-)
Tak poważnie ciekawi mnie, czy to ustrojstwo będzie potrzebowało tyle czasu na wzbudzenie, co inne (znane mi) bezlusterkowce? Do evf można przywyknąć, ale to 2-3 sekundowe opóźnienie potrafi w... zdenerwować.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Z tego co wiem o budowie matryc, to wszystkie matryce CMOS mają mikrosoczewki.

 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Chodzi tu pewnie o odpowiednie ułożenie tychże soczewek - im bardziej sensel oddalony od środka matrycy, tym soczewka pod ostrzejszym kątem padania światła pracuje optymalnie.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dada, chodzi o ten poprzesuwany uklad soczewek, ktory podobno charakterystyczny jest tylko dla Leiki (z tego co kiedys tam wyczytalem) :-)

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jeśli tak, to dagio ma 150 % racji. Przy zmianie obiektywu, a dokładnie jego odległości rejestrowej na brzegach będzie totalny rozjazd. Nie ma siły, żeby optycznie się to zgrało z mikrosoczewkami na matrycy.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dada, ale nigdzie nie jest napisane, ze Sony ma podobny uklad jak Leica (ten z mojego obrazka) przypuszczam, ze nie ma, sami by sobie strzelili bramke bo mieli by klopot ze szklami na bagnet A.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Sebastian napisał/a:
sami by sobie strzelili bramke
A co ? Tylko Pentax może sobie strzelać w kolana ? Innym też wolno. :-P
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
Celowo to zrobili, by ludzie pleśniaków nie mocowali.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Dziękuję Sebastianie, jednak wiem o czym piszę. Odniosłem się do informacji którąś ktoś podał po angielsku i przetłumaczył. Chyba dotyczyła ona właśnie Sony? Nawet jak nie to ja jak napisałem wcześniej odnośnie odległości bagnetu od dużej matrycy. Nigdzie poza Leiką nie jest tak blisko więc możliwości są 3:
1. Sony zaprojektował matrycę która świetnie rejestruje na krawędziach przy dużych różnicach kąta padania.
2. Sony w swoich obiektywach FF na bagnet E stosuje dystans od bagnetu wbudowany, czyli konstrukcja obiektów jest jak dla większych odległości z jakby zintegrowanym adapterem.
3. Sony projektuje obiektyw maksymalnie krótki, co za tym idzie kąty odchylenia od prostego są duże, matryca jest do tego przystosowana i raczej nie zagra z innymi konstrukcjami.

Gdybym nie pisał z urządzeń mobilnych to bym to rozrysował , jednak korzystam. Ja obstawiam wariant 2,bo szkła nie wyglądają na bardzo krótkie, poza tym podpinanie szkieł APSC z Nex będzie działało dobrze w ich obszarze roboczym czyli na powierzchni APSC. Dalej nie musi. 1 jest trudne do zrealizowania, 3 jest zamknięciem się na mnóstwo dostępnych szkieł również od Zeiss.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Sebastian napisał/a:
dagio, mam wrazenie, ze kompletnie nie wiesz o czym piszesz :roll:
Czasem warto zerknąć na stronę producenta. Przy modelu A7r, Sony zamieściło taki obrazek


Można również przeczytać: (...) each on-chip lens is optimally positioned depending on its location to accommodate the sharper angle of light entering the periphery, which is caused by larger sensor dimensions being teamed with the E-mount's short flange-back distance. Z grubsza przetłumaczyłem to we wcześniejszej wypowiedzi...

A7 nie ma tak skonstruowanego sensora, lub Sony zapomniało się tym pochwalić (podstrona o A7 zawiera mniej informacji, niż ta o A7r).

dagio napisał/a:
Predzej obiektywy dalmierzowe sie tu spisza.. wiec raczej nie tanio. Fajnie jednak ze sie dzieje.
Dokładnie, ale takie szkła też trzeba odsunąć od matrycy NEXa... jesli A7 ma klasyczna matryce, to nie ma problemu.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Gaclaw napisał/a:
Ha!

Obrazek

źródło z interesującymi samplami.


No i super!
Szkoda tylko, że Pantax nie stworzył czegoś podobnego na wzór tego czarnego u góry ekranu tylko bez lustra i z matrycą FF, oj szkoda...
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Kfan napisał/a:
Szkoda tylko, że Pantax nie stworzył czegoś podobnego na wzór tego czarnego u góry ekranu tylko bez lustra i z matrycą FF, oj szkoda...
Budżet Pentaksa nie pozwala na takie przedsięwzięcia.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Kfan napisał/a:
Szkoda tylko, że Pantax nie stworzył czegoś podobnego na wzór tego czarnego u góry ekranu tylko bez lustra i z matrycą FF, oj szkoda...
O ile mi wiadomo, to Canon i Nikon także nie stworzyli. :roll:
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Dada napisał/a:
Kfan napisał/a:
Szkoda tylko, że Pantax nie stworzył czegoś podobnego na wzór tego czarnego u góry ekranu tylko bez lustra i z matrycą FF, oj szkoda...
O ile mi wiadomo, to Canon i Nikon także nie stworzyli. :roll:

I to jest argument?
Po prostu żal.....
Jak tak dalej pójdzie to będzie źle z tą firmą.
Obiektywnie patrząc to obecnie nie jest to optymalny wybór ani dla profi ani dla amatorów.
(oczywiście patrząc na to w szerszej skali niż grupka pasjonatów)
Taki korpus o jakim wspomniałem byłby bardzo fajny dla amatorów przynajmniej.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Kfan napisał/a:
Obiektywnie patrząc to obecnie nie jest to optymalny wybór ani dla profi ani dla amatorów.
To żaden obiektywizm, skoro tysiące ludzi kupuje pentaksy, używa i jest zadowolonych z tego co posiada. Ja tylko dlatego kupiłem samsunga, bo chciałem coś mniejszego i mniej absorbującego. NX11 był akurat za 1200 z kitem a inne obiektywy wówczas można było tanio upolować. Dziś raczej bym został przy Pentaksie, Samsung przestał już być tani a nowe korpusy rozczarowują coraz bardziej. Sony zaprezentowało ciekawe body małoobrazkowe z telewizorkiem. To jest nisza do której nieprędko ktoś wejdzie, (może ewentualnie Fuji, jeżeli konstrukcja bagnetu na to pozwala), więc istnieje szansa na zyskanie paru procent klientów.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kfan napisał/a:
Jak tak dalej pójdzie to będzie źle z tą firmą.

Rotfl (szkoda, że nie ma emotki tarzająco-śmiejącej)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
sołtys, Ty się nie śmiej, to są wszystko obiektywne opinie.

 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
wuzet napisał/a:
...to są wszystko obiektywne oponie.

No, ja też muszę zmienić opony na zimowe...
 
komisarz_ryba  Dołączył: 30 Wrz 2012
janek_wu napisał/a:
Kfan napisał/a:
Obiektywnie patrząc to obecnie nie jest to optymalny wybór ani dla profi ani dla amatorów.
To żaden obiektywizm, skoro tysiące ludzi kupuje pentaksy, używa i jest zadowolonych z tego co posiada.


Zawsze jest grupa ludzi unikajaca optymalnego wyboru. Udzial pentaxa w rynku lokuje sie miedzy 2 a 3 odchylenia standardowe. W sam raz dla pasjonatow, szalencow i przypadkowych klientow :mrgreen:

[ Dodano: 2013-10-19, 11:40 ]
janek_wu napisał/a:
Dziś raczej bym został przy Pentaksie, Samsung przestał już być tani a nowe korpusy rozczarowują coraz bardziej.


Tak jakby Pentax byl tani. Kupuj NX45 poki jest w dobrej cenie zamiast narzekac.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
komisarz_ryba napisał/a:
Kupuj NX45 poki jest w dobrej cenie zamiast narzekac.
Mikro-fiszka NX10 jest u kieleckich serwisantów za 920 zł. Może się skuszę.

Co do systemu NX. Przy dzisiejszych cenach ten system nie jest już tak kuszący jak dwa lata temu. To prawda. Ale co mnie to obchodzi, skoro jestem w tym systemie, a na komplet moich ulubionych szkieł 12-24, 30, 85 wydałem jakieś 2800 zł. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach