a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
Ustawianie czasu pomiaru ekspozycji w K10D
Pytanie trochę lamerskie ale w końcu dopiero sie uczę focić lustrzanką.

W instrukcji do K10D (instrukcja polskojęzyczna), na dole strony 143., mowa jest o "ustawieniu czasu pomiaru [ekspozycji]". Można ustawić ten czas na 3s, 10s lub 30s. Domyslnie jest na 10s. Ale czy ktoś mógłby mi wyjaśnić co to znaczy? Czy oznacza to, że przy ustawieniu np. 10s namiarzając przedmiot do sfotografowania aparat dokonuje pomiaru światła co 10s? Czy też, że potrzebuje 10s by pomiaru dokonać? Kiedy lepiej jest srkócić czas pomiaru do 3s a kiedy lepiej wydłużyć do 30s?

Pozdrawiam
a.d.a.m
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
O ile dobrze zrozumiałem, to chodzi o czas działania światłomierza od wciśnięcia spustu do połowy do samoczynnego wyłączenia i nie ma nic wspólnego z czasem ekspozycji.
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
Jest to czas zapamiętania pomiaru.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po wciśnięciu AE-L?
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
obydwaj macie rację :-) to jest czas działania światłomierza i zapamiętania ekspozycji (przynajmniej w kasetce tak jest).
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
jest to czas przez jaki po wduszeniu do połowy spustu działa swiatłomierz. Po tym czasie wyłacza sie pomiar i znika z wizjera. Wduszenie AE-L zapamietuje te ustawienia na czas jaki jest ustawiony dla ekspozycji.
PS.
Wydaje mi się, że dla komfortu pracy można sobie ustawić ten czas na 30s, żeby nie znikały cyferki od przysłony i czasu od razu bo moze to rzeczywiści troche draznić.

 

Radzik  Dołączył: 24 Lip 2006
Gringo napisał/a:
Wydaje mi się, że dla komfortu pracy można sobie ustawić ten czas na 30s, żeby nie znikały cyferki od przysłony i czasu od razu bo moze to rzeczywiści troche draznić.

A mi żeś przestawił na 3s :p
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
Oj myliłem się w tym co wcześniej napisałem :oops:
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
Radzik napisał/a:
Gringo napisał/a:
Wydaje mi się, że dla komfortu pracy można sobie ustawić ten czas na 30s, żeby nie znikały cyferki od przysłony i czasu od razu bo moze to rzeczywiści troche draznić.

A mi żeś przestawił na 3s :p


nie chciałem, żeby Ci sie kadyszka za szybko zuzywała :P
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
Gringo napisał/a:
jest to czas przez jaki po wduszeniu do połowy spustu działa swiatłomierz

...i czujnik potwierdzenia ostrości.

Gringo napisał/a:
Wydaje mi się, że dla komfortu pracy można sobie ustawić ten czas na 30s, żeby nie znikały cyferki od przysłony i czasu od razu bo moze to rzeczywiści troche draznić.

No dobrze, to jakie znaczenie ma ustawienie tego czasu na mniejszą wartość? Oszczędność baterii?

Pozdr.
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
LukD napisał/a:

Gringo napisał/a:
Wydaje mi się, że dla komfortu pracy można sobie ustawić ten czas na 30s, żeby nie znikały cyferki od przysłony i czasu od razu bo moze to rzeczywiści troche draznić.

No dobrze, to jakie znaczenie ma ustawienie tego czasu na mniejszą wartość? Oszczędność baterii?

Pozdr.

no skoro kiedyś światłomierze przez pare lat działały na bateryjke płaską to myślę, że za duzo prądu to to nie ciągnie
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z pamięcią ekspozycji (po wciśnięciu AE-L) ten czas nie ma nic wspólnego bo ekspozycja jest pamiętana do pierwszego uruchomienia migawki.
 
darco  Dołączył: 14 Lut 2007
Witam
Z moich obserwacji wynika że jest to czas w którym aparat mierzy światło, nie ma nic wspólnego z pomiarem ostrości.
Od chwili włączenia aparatu lub naciśnięcia migawki do połowy następuje ciągły pomiar światła przez czas ustawiany w aparacie np. 10s (ustaw aparat w priorytecie przysłony np. f4 i nakieruj go na jasne i ciemne tło zobaczysz jak zmienia się czas migawki. Będzie to trwało właśnie 10s).
pozdrawiam
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
To w takim razie jak najlepiej mieć ustawiony ten parametr? Wynikałoby, że najlepiej to 3 sek.
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
ja ustawiłem sobie 30sekund, jest to czas świecenia w wizjerze parametrów i nie ma nic wspólnego z długością pomiaru czy zapamiętywaniem - jest to jedna z funkcji zarządzająca energią, podobnie jak czas po którym ma się wyłaczyć aparat.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Najlepiej chyba ustawić 10 lub 30 sekund. Ustawienie 3 sek jest trochę irytujące przy pracy z manualnymi szkłami, tymbardziej, że aparat mierzy ten czas od pierwszego pomiaru światła, a nie jak byłoby logiczne ostatniego - światłomierz wyłącza się po np. dziesięciu sekundach od pierwszego wciśnięcia spustu do połowy/blokady ekspozycji, niezależnie od tego czy pózniej jeszcze dokonujemy pomiaru.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach