Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 266
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc266.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 25.11.2012, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc266_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc266_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc266_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc266_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc266.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. Blesso


2. cinek325
Wykorzystane programy to LR 4 , i camera raw.
W camera raw zmieniona ekspozycja , reszta dopieszczana w LR 4 praktycznie wszystkimi suwakami ;)


3. Crimson
Lightroom.


4. izbkp


5. laaval


6. mr.ra66it
Calosc wykonana w Corel AfterShot Pro.


7. powalos
Wolane w PDCU4.35. Dalsza niewielka obróbka w Fast Stone. Kompresja i zmniejszani w IrfanView.


8. pszczolowaty
photivo


9. rafi


10. wersace


11. wertervgt


12. _basta_
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zdecydowanie wersje Blesso i powalosa.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Mnie podoba się wersja laavala :)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Jeden z dwunastu ?
Chyba nie podejmę się tego wyzwania- bo każda praca jest inna.

1. Nie będę oceniał. Napiszę tylko o tym, co chciałem osiągnąć. Naturalne kolory i niwelowanie niebieskiej mgły widocznej w różnych zakamarkach. Pierwsza część zadania jest dosyć trudna, zważywszy, że mgłę niwelowałem dodając kontrastu i czerni. Oczywiście łatwo przesadzić w tym aspekcie -i myślę, że w tych dwóch sprawach bujam się w okolicach środka.

2. Praca cinek325 cienka nie jest. Daje po oczach kolorami i xtra kontrastem. Podoba mi się czerwień brzozy po prawej i barwne mazy w wodzie. Ale reszta to przeciwieństwo moich zamierzeń.Jako drugi biegun suwania suwaczkami może być. Ale za to jaka żyleta.

3. Crimson trochę za ciemny , mdły i fioletowy.

Czwórka izbkp pokazuje, że można pokazać to co nie pokazały inne prace -czyli odbicie drzewa o prawej... i to w zieleni. Ale jednak ociupinę za jasno i za mocno pastelowo. No i fioletowe drzewa tyż som.

5 Laavala to ciemnica. Tu widać wieczór listopadowy. Głucho wszędzie i ciemno wszędzie.

6. mr.ra66it w odróżnieniu od 5 to prawie południe. Tak około 11.45. Za jasno jednak -a i szum wody skażony jest szumem matrycy.

7 powalos ostry jest. Ale trochę za niebieski. Czegoś tu brakuje. może czerwieni? Ale za to szuwary bardzo naturalne.

8 pszczolowaty. O ! już wiem czego brakuje pawolasowi. Żółci ! Bo tę żółć zgarnął Pszczołowaty. Tu jej jest od groma. Ale czy aby nie za dużo? Ta cytrynowa łódeczka czy inne foteliki po lewej chyba aż takie nie są .... zżółciałe?

9 rafi. Bliski ideału. Może trochę za ostry i zaszumiony ale jest zieleń, jest jakaś tam naturalność i...odbiór.

10 wersace trochę w kolorze za budyniowy i szumu też sporo wokół. Brakuje kontrastu.

11. wertervgt - podoba mi się kolor trawy ale jednak niebieskawa mgła trochę psuje nastrój.

12. _basta_ - zielone drzewa po lewej . Fajnie. Mgły brak i kolory w miarę , w miarę. Mocny kontrast też może się podobać.

Rafi vs basta ?
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Blesso,
dzięki za opinię :-) Podobnie oceniam swoją wersję. Do minusów u siebie dodałbym jeszcze, że nie widać u mnie "mroku", który o tej godzinie i porze roku (o ile dane exif nie przekłamują, bo już tak też bywało) powinien być na zdjęciu widoczny...

Zgadzam się też chyba w 100% z Twoją oceną innych wersji...
 
Crimson  Dołączył: 04 Lip 2012
Jak dla mnie laaval.
Najbardziej naturalne oddanie światła jak na tą porę roku i dnia. Bez przesadnego odzyskiwania szczegółów. (:
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Z Crimsonem się zgodzę, ale z zasady się też nie zgodzę ;)

Praca Laavala oddaje poziom natężenia światła listopadowego wieczoru- to fakt, ale będąc tam na miejscu o tej porze, nie wiem czy widziałbym taki "kontrastowy" kolor pokrycia dachowego, czy ostro neonowy kolor worka na śmieci. Szuwary wpadają w delikatną czerwień, a deski chatki mają fioletowy zafarb. Tak tego bym chyba nie "zobaczył".

Z drugiej strony "wyciąganie szczegółów" i ostre rozjaśnianie foty doprowadza do wniosku, iż K20D strasznie szumi na ISO 100. Co przecież prawdą nie jest, bo K20 szumi od ISO 160 ;)
Laaval nie szumi właśnie z powyższego powodu, w przeciwieństwie do jasnego Warsace, którego woda po prawej jest lekko ciapciowata, zapewne z przyczyn zastosowania dobrego programu odszumiającego.

Pawolas i Laaval mają za to naturalny kolor nieba ( odbitego w wodzie). Ciężki listopadowy ołów wpada w toń i zapewne nie była to czyściutka biel Basty czy izbkp.

Można być za, a nawet i przeciw wielu czynnikom ukazanym na naszych fotkach : kolor nieba , drzew, trawy , kontrast , ostrość , szumy. Fajnie, że każdy ma inne spojrzenie na ten temat i każdy może wyciągnąć z foty to co chce i co mu własny gust podpowiada .
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Blesso, :-B za podsumowanie
mam podobnych faworytów jak plwk, myślę, że to zdjęcie wygląda właśnie najlepiej kiedy jest naturalnie , bez przegięcia jak u mnie, wywołane :), fajny odcinek
zgaduj zgadula jakiego koloru był budynek :))

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach