Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 272
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc272.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 06.01.2013, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc272_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc272_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc272_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc272_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wyniki będą jutro, przepraszam za opóźnienie.
Można jeszcze nadsyłać prace.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jeszcze raz przepraszam za opóźnienie.

Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc272.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


1. Blesso


2. Crimson


3. ingk


4. izbkp


5. mr.ra66it


6. rafi


7. wertervgt


8. Wodnick
Obróbka w Lightroom 4 i Silver Efex Pro 2.


9. _basta_
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Najbardziej mi podchodzi praca wertervgt. Ciekaw jestem przepisu na RAWa.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
1. W fotce nad, którą pracowaliśmy nie ma konkretnych szczegółów.Nie ma czegoś co warto uwypuklić. Nie ma motywu przewodniego, który warto zachować.Dlatego też dla mnie najważniejszym kryterium było pozbycie się szumu( akceptując utratę szczegółów) a także odpowiednie dobranie "nastroju" przez zmianę temperaturową barwy oświetlenia. Fotka nie powinna być wg mnie za jasna ani za "biała". Fajnie gdyby udało się zachować cerę pani po lewej, biel jej zębów oraz kolor muru za nią. Starałem się to odwzorować , lecz mocna redukcja szumu spowodowała powstawanie małych przebarwień na skórze ( np dziewczynki przy twarzy mężczyzny) lub koszmarnych kwiatów.

2.crimson - podobna do mojej -ale zdeczko za ciemna. Zwiększona liczba szczegółów. Myślę, iż po rozjaśnieniu byłoby OK. Ale z drugiej strony na obrazie nie widać barw. W światłach trzeba włączyć odzysk.

3.ingk - Obrazu nie widzę.Ale za to sporo niebieskości i jasności. Szum też widoczny.

4. izbkp -drobnoziarnisty szum może się podobać , fuga wpada w zieleń, podobnie jak zieleń w błękit (za szybą). Dobry średniak.

5. mr.ra66it -rozszumiał się jak wierzby płaczące i to w zielonej poświacie.Obraz po prawej prawie niewidoczny ( w kolorach).

6. rafi szumiące wierzby ściął, ale zapalił sporo czerwonych lamp.Za to na obrazach widać najwięcej.

7. wertervgt- co tak rozciapciowuje szum( bo exifów nie widać)? Obraz niewidoczny bo chyba za jasno wokół.

8. Wodnick winietą uwidocznił centralną parę, ale chyba jednak wyłączenie świateł spowodowało "rozchwianie kompozycyjne" ;) . Nie wiem na co patrzeć.

9. _basta_ - Ładnie - Ładnie. Może trochę za jasno, ale ładnie ;) Coś z barwą światłą bym jednak zrobił . Troszeczkę mniej zieleniny.
 
_basta_  Dołączył: 13 Lip 2008
Blesso, - dzięki za pogłaskanie po głowie.
Martwi mnie jednak ta "zielenina". której nie widzę.
Czyżbym musiał znowu zawracać głowę Jarkowi z kalibracją monitora?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Otwóż obok siebie swoją pracę oraz izbkp i popatrz na "białe"(?) framugi okien. U "Ciebie", na moim monitorze ( niekalibrowany PVA) wpadają lekko w odcień pistacji.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Blesso napisał/a:
na moim monitorze ( niekalibrowany PVA) wpadają lekko w odcień pistacji.

Ja też bez kalibracji (ale mam całkiem dobrą zgodność z odbitkami), ale na dwóch mam takie same "objawy" ;-) Niestety obrabiałem na lapku (choć akurat ten kolory ma całkiem, całkiem...) bez podłączenia IPS, i widzę teraz, że z kolorami (skóry zwłaszcza) chyba nie do końca trafiłem...

Wracając do... 9. Oprócz tego wydaje mi się jednak zbyt przekontrastowane (zwłaszcza twarz "pani po lewej" mi nie pasuje) i nie odzwierciedla zastanych warunków oświetleniowych... Ale to moja, i w tym wypadku raczej wysoce subiektywna, opinia. Szkoda, że nie porównam tego, co widzę na swoim monitorze, z tym, co widzi _basta_ na swoim skalibrowanym...

Dodam jeszcze, że najpierw był LR4 i proces 2012 (wyciąganie ze świateł, bo gdzieś doczytałem, że dobrze sobie radzi i... faktycznie tak jest) - gdyby jakiś użytkownik PSE (zostało w exif) się zastanawiał jak to "wyciągnąłem". W PSE i w tej sytuacji na koniec, odszumianie wtyczką tylko; chyba szkoda, że bez automatu na levels i zmiany odcienia skóry - bo teraz widzę, że IMHO lepiej chyba niż to co wysłałem...

Dzięki Blesso za analizę :-B
 
Crimson  Dołączył: 04 Lip 2012
Mi najbardziej do gustu tym razem przypadła obróbka Blesso. Mimo kompromisu, na który poszedł (ja również), odszumianie kosztem utraty szczegółów. Osoby na zdjęciu wyglądają przez to trochę "plastikowo". Jednak mimo tego kompromisu zdjęcie prezentuje się dość kontrastowo i jest przyjemne dla oka. Dobrze wyciągnięta czerń, przy zachowaniu świateł na obrazie w tle (które w większości przypadków są wypalone) i chyba półtonach na ubiorach ludzi.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
wszyscy piszecie co Wam się podoba... to może ja troszkę inaczej , przekornie, nie zrozumcie mnie źle ;) to są bardzo subiektywne uwagi , takie moje wdzimisie ...
u Blessa nie podoba mi się właśnie mocne odszumianie o którym pisał Crimson i on sam,
kosztem szczegółów
Crimson podobnie, plus brak szczegółów na obrazku ingk noże drobinkę za jasno znów brak szczególow na obrazku
izbkp gdyby wyciągnął szczególy ze świateł na obrazku tak jak niektórzy koledzy ;)jego praca podobałaby się najbardziej
rafi nie te kolory .. za mało kontrastu?
wodnick - wlaściwie wszystko mi sie podoba oprócz winiety i szumu ... troszkę za dużo ;)
basta za plasko , nie wiem za dużo clarity? i chyba za jasno , hdrowatość w tym przypadku ? chyba nie
oczywiście to wszystko zgadywanki ... może ktoś myśli podobnie , u wszystkich oprocz basty i wodnicka ;) nie podoba mi się co się dzieje za oknem ( te niebieskości) próbowaliście ustawić WB na parasol za oknem ;)
mnie ten raw wkurzył i nie wysłałem , jak chcecie moge pokazać :)))
 
Crimson  Dołączył: 04 Lip 2012
pszczołowaty, a wrzuć. Ja chętnie zobaczę jak Ci poszło. Co prawda to już nie to samo jak przed zamieszczeniem wyników, gdy nikt nie wie co inni zaprezentują, ale mimo wszystko miło będzie spojrzeć na Twoja wizję tej fotki.
Tym, że krytykujesz się nie przejmuj, bo dzięki temu, że ktoś wypowiada się na temat obróbki innych, można wyciągać wnioski i w rezultacie czegoś się nauczyć lub pozostać przy swoim. O to chyba w tym chodzi. (:
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
pszczołowaty napisał/a:
wszyscy piszecie co Wam się podoba

Nie! ;-) Ja zazwyczaj piszę o tym, co moim zdaniem dałoby się poprawić. Bo tylko to może "pomóc"...

pszczołowaty napisał/a:
rafi nie te kolory .. za mało kontrastu?

Ano... To co sam już wyżej dopisałem. Zobaczyłem "przepały" i za bardzo się na nich skoncetrowałem. Ze szkodą dla reszty fotki w moim przypadku :-(

To co za oknem odpuściłem zupełnie (choć nie powiem, aby mi się podobało w mojej wersji - przyjąłem jako zło konieczne) bo fotka ma pokazać to, co wewnątrz i to wybrałem. Ale niestety nawet ten środek mi nie wyszedł :-(
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
staralem się aby nie bylo za jasno (klimat kawiarni, restauracji popołudniowa porą ) i zależalo mi również na wzgędnie poprawnych kolorach na dworku, za oknem :) takie sobie ;)
(obrabiane przed zobaczeniem Waszych prac)

 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
pszczołowaty - wnętrze masz naturalne, ale z tym co za oknem nie poradził sobie nikt nas. O ile mnie pamięć nie myli, to piwny parasol powinien być w kolorze zielonym. Ustawienie balansu bieli na obramówkę "ż...r" całkowicie rozjeżdża kolory pomieszczenia. Ale wtedy mamy zieleń za oknem i "białą biel" ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pracując na całym obrazku nie jest możliwe uzyskanie poprawnych kolorów zarówno w środku jak i na zewnątrz.
Najbardziej pasuje mi wersja izbkp.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Blesso napisał/a:
Ustawienie balansu bieli na obramówkę "ż...r" całkowicie rozjeżdża kolory pomieszczenia

próbowałem coś z nimi zrobić, nie potrafię
chyba plwk ma rację :) globalnie bardzo trudno, nie wiem czy ktoś dałby radę, jeżeli jest ktoś taki wśród nas bardzo chciałbym zobaczyć tą pracę :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na zewnątrz późne popołudnie a w środku sztuczne oświetlenie. Różnica co najmniej 5000K.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
ale mnie denerwuje to okno :D
wiem, że kolory twarzy, włosy starszego pana nie są siwe, ale jest zielono za oknem ;)

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pszczołowaty napisał/a:
ale jest zielono za oknem

W tym białe tło napisu :mrgreen:
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
:mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach