gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Adapter jest nakręcany na gwint obiektywu , czyli jest na " zewnątrz " i nie widzę gdzie te odblaski miałyby powstawać .
MSZ ważniejszy przy wyborze jest typ adaptera z kołnierzem czy bez , z kluczem itp
tu jest ściągawka http://pentax.org.pl/view...%B6ci%F3wka+m42

 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
hihi, a ja mam "stalowy" z którego sypią się wióry

czyli coś pomiędzy "mosiężnym który robi odblaski" ( :roll: - co to za pomysł wogóle) a "barwionym na czarno z którego sypią się opiłki"


to tylko gadanina marketingowa (przynajmniej jeżeli chodzi o te odblaski, bo wióry to rzeczywiście mogą się sypać)
 
PhotoN  Dołączył: 29 Gru 2008
hmm moze ktos testowal dwa takie adaptery pod kątem odblasków ? W zasadzie to we wszystkich obiektywach mamy błyszczący bagnet i problemu nie ma, bagnet jest dość dobrze schowany i zasłonięty lekko resztą obudowy... adapter podobnie, ja przynajmniej nic niezwykłego nie zauważyłem. A opiłki się sypia i ze zwykłych obiektywów, tarcie jest wszędzie, to całkiem normalne :) lecz w adapterach może się sypać troszkę więcej, z gwintu łatwiej jest zedrzeć lekka warstewke przy każdym wkręcaniu/wykręcaniu... tak mi się wydaje :)
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Mosiądz ma to do siebie że ma niski współczynnik tarcia (spróbujcie go przeciąć piłą:), więc teoretycznie opiłków powstających przy wkręcaniu powinno być mniej. Używam takiego mosiężnego i nie narzekam, żadnych odblasków nie zauważyłem. A jak ktoś się ich boi to papierek ścierny i przejechać po powierzchni ;-)
 

Tinuviel  Dołączył: 24 Lip 2009
Dobrze - dzięki za rady porady, kupię zatem ten tańszy bez blaszki, ale nie malowany i z mosiądzu - w razie potrzeby będę stosować patenty które są w wątku podanym przez gezeba.
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
powiedzcie mi jak mam ściągnąc adapter m42 z bagnetu-posiadam kluczyk ale taka dupa jak krece

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=696033218
takie coś mam
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
davnes napisał/a:
powiedzcie mi jak mam ściągnąc adapter m42 z bagnetu


domyślam się, że adapter jest na obiektywie. Kluczyk jest do wyjmowania adaptera z gniazda bagnetu w puszce.
Mój sposób, o którym już wielokrotnie pisałem - na adapter nakręcony na szkło nakładam tylny kapsel z K-bagnetu i trzymając szkło jedną ręką, drugą kręce kapslem w lewo.
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
ok udało sie ale swoją drogą ta blaszka jest do d... lepiej ja zdjąć.
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Zależy od upodobania, ja na przykład wolę mieć tą blaszkę niż jej nie mieć
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
Witajcie

Właśnie dotarł do mnie Revue AC-3 (kopia Chinona Ce-4s) i przejściówka k -> m42 (39,90, czerwone pudełko, srebrna, kluczyk - wiadomo, która). mam dwa problemy z którymi nie umiem sobie poradzić mimo przejrzenia adekwatnych tematów:

1) obiektyw (helios 44-4) wykręca się przy jakiejkolwiek próbie skorzystania z pierścienia przysłon - jak gdyby w ogóle nie było blokady ze strony przejściówki

2) nie umiem tejże z obiektywu wykręcić - nie mam zaślepki niestety, a zestresowałem się okropnie i nic mi nie wychodzi

Nie wiem co mam robić, usunąć blaszkę, jak wykręcić przejściówkę (źle ją założyłem i teraz mam wszystkie wskazania obiektywu nie centralnie ale bardziej po prawej.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
dsk, co to jest nabyłem adapter który nie wpina sie do k 100. wpina sie do zenita ale nie "KLIKA" .jestem w temacje mam 2 innne adaptery z kołnierzem i bez ŁOMO.na koniec żeby nie było tak smutno zenitar RYBIE OKO bagnet K nie wpina sie w zenita
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
xneon, trochę chaotycznie opisałeś swój problem ale może moje rady pomogą - jeśli dobrze zrozumiałem.

Jeżeli masz przejściówke na gwincie obiektywu i nie możesz jej odkręcić to użyj tylnego kapsla od obiektywu z bagnetem K - nakładasz na przejściówkę i trzymając szkło kręcisz kapslem w lewo. Powinna się odkręcic.

Przejściówke najpierw zamocuj w puszce - powinna "zaskoczyć" w gnieździe bagnetu i bez pomocy kluczyka nie powinna się dać wykręcić/obrócić.

Helios wkręcony w przejściówkę zamocowaną w aparacie bedzie miał oś wskazań jakieś 10-15 stopni przed pionową osią aparatu - patrząc od frontu będzie ona po lewej.
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
dżejpi, nie mam dekielków, ale poradziłem sobie inaczej, przekręciłem w przeciwnym kierunku do odkręcanego - zakręciłem - obiektywem z przejściówką, przejściówka zaskoczyła na swoje miejsce a obiektyw teraz wkręcam/wykręcam bez problemów, przejściówka zostaje w bagnecie, nie mam póki co obiektywów na bagnet pentaxa, to nie ma to dla mnie znaczenia
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
zrobie tak zastosuje CX 80 i jak doradził kolega plwk użyje klucz rowerowego tego z wypustem . ale to na wiosne [ mam nie ogrzewny garaż ]

[ Dodano: 2010-01-23, 10:47 ]
zrobiłem, poszedł nadzwyczaj lekko.poprzez tylny dekiel dziękuje dzejpi. jest to adapter bez kołnierza i bez blaszki [nie odkręcona tak fabrycznie zrobiona ]. i tu zaczynają sie schody ,adapter pasuje do zenita k a nijak do pentaxa K. badanie organoleptyczne sugeruje za wąski kanałek w pierścieniu niezbędne dokładne pomiary. czekam wiosny a ona nie długo styczeń , luty. maj. [ zamazła mi suwmiarka w garażu ] jeszcze raz b dziękuje
 
archetwist  Dołączył: 13 Cze 2010
Panowie, wybaczcie bezczelne pytanie. Czy adapter oferowany na http://www.infoto.pl/pl/P...onczonosc/Show/ będzie dobry? Żadnych opiłków i innych nieprzyjemności dla korpusu? Opis adaptera bardzo podobny do tego z, wspominanego w wątku, Raysfoto.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
archetwist, czy nie będzie opiłków, to sam się przekonasz. Wygląda solidnie.
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
archetwist napisał/a:
Panowie, wybaczcie bezczelne pytanie. Czy adapter oferowany na http://www.infoto.pl/pl/P...onczonosc/Show/ będzie dobry? Żadnych opiłków i innych nieprzyjemności dla korpusu? Opis adaptera bardzo podobny do tego z, wspominanego w wątku, Raysfoto.

Proponuję poszukania w necie orginalnego adaptera Asahi. Jest wykonany ze stali. Mam i używam. Żadnych opiłków i innych nieprzyjemności dla korpusu. Zkłada się i wyjmuje dwoma palcami - zaden kluczyk nie jest potrzebny. :mrgreen:
Cena :evil: no cóż "trochę" wyzsza.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Witam
Ja mam przejściówkę, która pozostała mi po Zenicie AM, który był z bagnetem Pentaxa. Czysta stal, nic się nie sypie, ale ma jeden mankament. Jest tak mała, że cała znika w gnieździe bagnetu i nie ma blokady wypięcia więc trzyma się na słowo honoru. Jak ustawiam ostrość to muszę uważać aby się nie rozpięły. Da się to w jakiś sposób przerobić (coś dokleić, itp.) czy trzeba kupić przejściówkę z kołnierzem?


Pozdrawiam
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Przy przejściówce z kołnierzem nie ustawisz ostrości na najdalszych planach. Remedium na Twój problem: przejściówka z blaszką. Śrubkę od blaszki zalej lakierem. Poszukaj przejściówki, w której jeden listek (ten co ma się blokować na blaszce w bagnecie korpusu) ma "kanciate", a nie zaokrąglone zakończenie.
 
archetwist  Dołączył: 13 Cze 2010
Sporo droższe adaptery odpadają (no chyba, że nie byłoby alternatywy). Dla jednego Heliosa 58 F2 nie warto :-) . Ten, który pokazałem, to chyba ta wersja bez kołnierza i przy której istnieje możliwość przypadkowego wykręcenia obiektywu... Tak się zastanawiam, bo w moim Heliosie pokrętło zmiany przesłony chodzi raczej ciężko...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach