Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
99% adapterów jest spaczonych i skala wychodzi w różnych miejscach, naprawdę bardzo sporadycznie trafia się właściwie wykonany.
W oryginałach skala zawsze jest we właściwym miejscu.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Grzechotnik napisał/a:
W oryginałach
? Pentax chyba wypuścił tylko jeden oryginał ;-)
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
Cytat
Grzechotnik napisał/a:
W oryginałach
? Pentax chyba wypuścił tylko jeden oryginał ;-)

Moze chodzi o to, ze OM mial kilka wersji napisow na obwodzie pierscienia, ja widzialem 3 rozne
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
plwk napisał/a:
Przy M42 nie.


U mnie na K-30 występuje niedoświetlenie o ok 1,8 - 2EV przy pracy w AV dla przesłony 1,8, obiektyw Takumar 1,8 55mm, styki nie zwarte. Co to może być? W K10D nie przypominam sobie, żeby były aż takie dziwy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Diamond32 napisał/a:
styki nie zwarte

Zewrzyj.
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
plwk napisał/a:
Diamond32 napisał/a:
styki nie zwarte

Zewrzyj.


Tylko kurcze jak? Mam adapter bez kołnierza, styki są na wierzchu, jest na to jakiś sposób?
 
kapselleek  Dołączył: 13 Wrz 2014
Mój Emolux poza skalą w obiektywach na dole, nie sprawia żadnych dodatkowych problemów. Tryb Av i jazda.Aparat mierzy światło, potwierdza ostrość, niczego nie muszę zwierać, do tego nic nie trzeba było kalibrować.
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
kapselleek napisał/a:
Mój Emolux poza skalą w obiektywach na dole, nie sprawia żadnych dodatkowych problemów. Tryb Av i jazda.Aparat mierzy światło, potwierdza ostrość, niczego nie muszę zwierać, do tego nic nie trzeba było kalibrować.


Też tak miałem w K10D, wszystko było ok bez żadnej kompensacji, w K30 jest ogromne niedoświetlenie. Coś jest nie tak, szczególnie na niskich przesłonach 1,8-2,8, na f8 już dobrze naświetla.
 
kapselleek  Dołączył: 13 Wrz 2014
Z niedoświetleniem też w K-10 miałem parę problemów, szczególnie przy mocno kontrastowych ujęciach. Ale brakowało niewiele. Blokuję wtedy ekspozycję na ciemniejszym obszarze i wychodzi idealnie.
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
Ok, ale przesadzili z algorytmem w drugą stronę, w K10D na f1,8-4 było ok, a już wyżej lekko prześwietlał. Natomiast w K30 jest odwrotnie - dobrze naświetlone zdjęcia mam na f6-8.
 
kapselleek  Dołączył: 13 Wrz 2014
Aha! Zapomniałem dodać że Emolux ma kołnierzyk który wciska bolec od automatycznej przysłony, więc odpada problem jej regulacji.

[ Dodano: 2014-10-25, 20:31 ]
Jednak mój egzemplarz K-10 przy otwartym obiektywie niedoświetla, tyle że robi to losowo. Sprawdziłem opcję tryb M i zielony przycisk. I ta konfiguracja działa bezbłędnie, nawet palce przyzwyczaiłem ...
 
miyako  Dołączyła: 05 Kwi 2014
Czy wiecie, gdzie można kupić oryginalny adapter? Znalazłam do tej pory tylko jedno miejsce, w którym jest dostępny :(
Chętnie przyjęłabym informację o jakimś polecanym miejscu, gdzie można kupić taki adapter bez strachu, że to podróbka :/
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Tylko z drugiej ręki.
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
Ostatnio nabyłem oryginalny na angielskim amazonie za 11 GBP + przesyłka... ale chyba się pomylili bo następnego dnia cena wynosiła już 44 GBP... :)

http://www.amazon.co.uk/d...1767431_TE_dp_1

Warto śledzić, może się trafi... Ktoś ostatnio podawał również linka do jakiegoś czeskiego sklepu, cena chyba coś 1300 KCS
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
M42, a P-TLL / TTL błysku.
Czy do tego oryginalnego też dołączają kluczyk?
Z wpisów klientów wynika, że nie i że Pentax do odkręcenia przejściówki (a konkretnie do odblokowania sprężystej zapadki) każe użyć... końca długopisu 8-)
Właśnie dostałem ten (budżetowy, wysyłają do Polski, 3 tygodnie czekania):
BestOfferBuy M42 42mm Pentax Montageadapter PK K Unendlichmodus
Za parę dni dam znać, jak się ten adapter sprawuje z CZJ Sonnarem 2,8/200 :-B

Dodano (piątek 2.I):

No prawie się podłamałem montując adapter do korpusu, obiektyw do adaptera, korpus do płytki statywowej, całość do statywu (akurat Sonnar jest na tyle gruby, że przeszkadza przy wpinaniu całości w głowicę statywu i trzeba było inną pozycję na głowicy wymyśleć), kilka fotek choinki, później w drugą stronę :evilsmile:
Taki adapter bez flanszy jest co tu dużo mówić bardziej kłopotliwy w montażu i demontażu od adaptera z flanszą (za to bez sprężynki).
Adapter (z linku powyżej) po podpięciu szkła ma drobny luz osiowy w bagnecie korpusu, co trochę przeszkadza przy ustawianiu ostrości (pierścień w Sonnarze chodzi bardzo ciężko).
Na nieskończoność (powiedzmy 100 metrów) ostrzy.
Kreska odległości/przysłon celuje mniej więcej w spust.
Swoją drogą z uwagi na nadwieszony pryzmat (K-5 IIs) i podpiętą lampę skala odległości/przysłon u góry wcale nie musi być najwygodniejszym miejscem.
Reasumując: M42 w Pentaksie to prawie hardcore 8-) Ale automatyka naświetlania, potwierdzenie ostrości (trochę zabawka) oraz SR:-B :-B :-B Z uwagi na wspomniany luz osiowy (ale da się z nim żyć) szukałbym innego dostawcy adapterów.

PYTANIE:
Dlaczego lampa 540FGZ nie pracuje z M42 w trybie P-TTL ani TTL (na wyświetlaczu lampy P-TTL zmienia się na TTL z chwilą naciśnięcia spustu aparatu, tyle że nic z tego nie wynika, tzn. nie błyska) ? Musiałem ustawić tryb A na lampie, wtedy błyska. Tak ma być i koniec kropka, czy coś w menu/trybach korpusu pogrzebać?

-----
jancewicz napisał/a:
Ostatnio nabyłem oryginalny na angielskim amazonie za 11 GBP + przesyłka.

 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
Prakticant napisał/a:
Czy do tego oryginalnego też dołączają kluczyk?

Do oryginalnego żaden kluczyk nie jest potrzebny.
Zwykłe, średnio sprawne palce wystarczają :-/
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
oryginał bez kluczyka... demontaż przy użycia paznokcia... wszystko pięknie schodzi
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
lukarch napisał/a:
Do oryginalnego żaden kluczyk nie jest potrzebny.
Zwykłe, średnio sprawne palce wystarczają

Dokładnie... piszę o tym średnio trzy razy w roku, ale i tak większość jak widać woli zaoszczędzić dwa złote i pisać potem jaki to hardcore. :roll:
 
Tomeyk  Dołączył: 06 Gru 2010
Podepnę się do wątku z pytaniem - zapinam obiektyw M42 do K5IIs i nie mogę wybrać ogniskowej - opcja "podaj ogniskową" jest szara, nieaktywna. Może ktoś kojarzy, skąd się to może brać?
Adapter ten, obiektyw Carl Zeiss Sonnar 300mm.
Owszem, da się robić zdjęcia na M, nie powiem, ale że chciałbym też podziałać z tandemem O-GPS1 i ten obiektyw, to wolałbym jakoś ten problem rozwiązać.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Próbowałeś zewrzeć styki w body?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach