Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Galus81 napisał/a:
Musze przyznac ze z 18-55 troche nie maly jest ten NX300

Sam NX300 jest nieduży, stąd 18-55 wygląda na wielki. Tak naprawdę NX-kit jest tej samej wielkości co DA 18-55...
 

DMG  Dołączył: 21 Maj 2011
Benek napisał/a:
Tak naprawdę NX-kit jest tej samej wielkości co DA 18-55...

Tak naprawdę to jest między nimi spora różnica. NX-kit jest sporo lżejszy i na 18mm o jakiś 1 cm krótszy. Za to na 55mm jest o 2 cm dłuższy od DA 18-55. Wynika to z całkowicie innej konstrukcji mechanicznej tych obiektywów.
Nie wspomnę też o plastikowatości tego NX-owego.
Mój NX-kit jest z OIS ale nie ma żadnego przełącznika. OIS włączamy z menu w body i podejrzewam, że 20-50 też tak ma.

[ Dodano: 2013-07-05, 14:46 ]
Kfan napisał/a:
Znowu dywagacje o korpusie i kitach.
Pomyśl co podpeniesz lepszego niż kit i ZA ILE!

No i jak ta cena ma się do jakości.

Fany test z DXO - optyka szajsunga w porównaniu z wiele droższą konkurencją:

http://www.dxomark.com/in...models-measured

No właśnie, ceny mocno w górę a i z dostępnością nie jest tak, jak niektórzy koledzy opowiadają.
Zaklinanie rzeczywistości jakoś nie pomaga i od paru miesięcy brak szkieł w sklepach.
Nie mówię tu o wirtualnych szkłach w sklepach ineternetowych a o tzw. realu.
Zresztą w podsumowaniu tej recenzji wspomniano też o innym problemie - braku bardziej zaawansowanego korpusu, który dałby możliwość wykorzystania atutów
całkiem niezłej optyki NXa.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
DMG napisał/a:
Tak naprawdę to jest między nimi spora różnica. NX-kit jest sporo lżejszy i na 18mm o jakiś 1 cm krótszy. Za to na 55mm jest o 2 cm dłuższy od DA 18-55. Wynika to z całkowicie innej konstrukcji mechanicznej tych obiektywów.


To spora różnica? Dwadzieścia siedem gramów wagi i mniej niż trzy milimetry szerokości? (wg optycznych: Pentax 68 x 67.5 mm, 225 g; Samsung 63 x 65.1 mm, 198 g)

DMG napisał/a:
Nie wspomnę też o plastikowatości tego NX-owego.

Kit Pentaksa jest ze stopów magnezu?
 

DMG  Dołączył: 21 Maj 2011
Benek napisał/a:
DMG napisał/a:
Tak naprawdę to jest między nimi spora różnica. NX-kit jest sporo lżejszy i na 18mm o jakiś 1 cm krótszy. Za to na 55mm jest o 2 cm dłuższy od DA 18-55. Wynika to z całkowicie innej konstrukcji mechanicznej tych obiektywów.


To spora różnica? Dwadzieścia siedem gramów wagi i mniej niż trzy milimetry szerokości? (wg optycznych: Pentax 68 x 67.5 mm, 225 g; Samsung 63 x 65.1 mm, 198 g)

DMG napisał/a:
Nie wspomnę też o plastikowatości tego NX-owego.

Kit Pentaksa jest ze stopów magnezu?

Ja piszę o długości a Ty o szerokości, która wynika z różnicy w średnicy filtrów i tego, że w NXie trzeba było upchnąć silniki i OIS.
Kit NXa wysuwa się dosyć mocno przy 55mm i przy tym pokazuje tego plastiku jakby więcej :-D
No i biorąc go do ręki mam trochę więcej obaw, że coś uszkodzę.
Natomiast nie mam zastrzeżeń do jego własności optycznych, chociaż nie jestem pewien do końca czy to jego zasługa, czy też ingerencji softu NXa jak przy NX-owych naleśnikach.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
DMG napisał/a:
Benek napisał/a:
Tak naprawdę NX-kit jest tej samej wielkości co DA 18-55...

Tak naprawdę to jest między nimi spora różnica. NX-kit jest sporo lżejszy i na 18mm o jakiś 1 cm krótszy. Za to na 55mm jest o 2 cm dłuższy od DA 18-55. Wynika to z całkowicie innej konstrukcji mechanicznej tych obiektywów.
Nie wspomnę też o plastikowatości tego NX-owego.
Mój NX-kit jest z OIS ale nie ma żadnego przełącznika. OIS włączamy z menu w body i podejrzewam, że 20-50 też tak ma.


Przede wszystkim to kit NXa ma silnik USM a Pentax rzęzi trybami przy ostrzeniu.
Wyłącznik OIS akurat na moim kicie jest natomiast nie ma go na 50-200 bo niestety nie udało mi się juz zdobyć pierwotnej wersji tylko II.

DMG napisał/a:

No właśnie, ceny mocno w górę a i z dostępnością nie jest tak, jak niektórzy koledzy opowiadają.
Zaklinanie rzeczywistości jakoś nie pomaga i od paru miesięcy brak szkieł w sklepach.
Nie mówię tu o wirtualnych szkłach w sklepach ineternetowych a o tzw. realu.
Zresztą w podsumowaniu tej recenzji wspomniano też o innym problemie - braku bardziej zaawansowanego korpusu, który dałby możliwość wykorzystania atutów
całkiem niezłej optyki NXa.


Rzecz w tym, że oni porównali właśnie te najwyższe ceny. np Olek 12/2 jest około 2x droższy od 16/2,4 (obydwa to ekwiwalenty 24 mm)
Po tych cenach co niektórzy kupowali to te szkła były jakby gratisami.

No niestety albo stety wkrótce popularność systemu wzrośnie i skutki tego odczujemy pytanie w którym kierunku...

Co do aparatu to model NX20 DXO oceniło bardzo pozytywnie akurat....
 
mrawi  Dołączył: 19 Lut 2011
DMG napisał/a:
Mój NX-kit jest z OIS ale nie ma żadnego przełącznika. OIS włączamy z menu w body i podejrzewam, że 20-50 też tak ma.
Nie żartuj. Twój 18-55 nie ma przełącznika OIS? W moim jest przełącznik OIS i AF/MF na obiektywie. Jest to pierwsza wersja, koreańczyk.
DMG napisał/a:
No właśnie, ceny mocno w górę a i z dostępnością nie jest tak, jak niektórzy koledzy opowiadają.
Zaklinanie rzeczywistości jakoś nie pomaga i od paru miesięcy brak szkieł w sklepach.
Nie mówię tu o wirtualnych szkłach w sklepach ineternetowych a o tzw. realu.
Zresztą w podsumowaniu tej recenzji wspomniano też o innym problemie - braku bardziej zaawansowanego korpusu, który dałby możliwość wykorzystania atutów
całkiem niezłej optyki NXa.
Wystarczy poszukać po centrach handlowych. Np. z miesiąc temu widziałem przypadkiem 30 mm za 649 zł z 24 mc gwarancją. Jeszcze chyba trochę tego towaru leży i czeka.
 

DMG  Dołączył: 21 Maj 2011
Kfan napisał/a:

Co do aparatu to model NX20 DXO oceniło bardzo pozytywnie akurat....

ależ ja nie przeczę, że to udany model. Napisali też o oczekiwanym następcy - NX30.

[ Dodano: 2013-07-05, 16:47 ]
mrawi napisał/a:
Nie żartuj. Twój 18-55 nie ma przełącznika OIS? W moim jest przełącznik OIS i AF/MF na obiektywie. Jest to pierwsza wersja, koreańczyk.

Wystarczy poszukać po centrach handlowych. Np. z miesiąc temu widziałem przypadkiem 30 mm za 649 zł z 24 mc gwarancją. Jeszcze chyba trochę tego towaru leży i czeka.

Mój ma przełącznik AF/MF i przycisk iFn. Widocznie były różne wersje.

Z tymi resztkami powystawowymi, o których wspominasz to bywa czasem gorzej niż z tym co było kiedyś dostępne w serwisie. Poza tym jak kiedyś mówili "jedna jaskółka wiosny nie czyni", chociaż tu jakby jaskółki spóźniły się z odlotem i zostały na mroźną zimę raczej.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
DMG napisał/a:
Mój ma przełącznik AF/MF i przycisk iFn. Widocznie były różne wersje.

Tak, są dwie wersje. Podobnie jak 50-200. Z włacznikiem OIS (starsza) oraz bez niego (nowsza).
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
No i właśnie mój 50-200 ma tylko przełącznik AF a OIS już nie bo wpakowali przycisk iFn.

To powoduje, że próbuję używać tego iFn i wiecie co zaczyna mi się to podobać chyba to kwestia nawyku przyzwyczajenia niemniej można mieć oko przy wizjerze i zmieniać adekwatne do trybu paramtery pierścieniem obiektywu czyli taki retro styl:)

OIS niestety trzeba przełączać na szybkim menu.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Czy ktoś miał w rękach EOS-M ? Wrażenia? Takich na podstawie internetu i zasłyszanych nie szukam.

[ Dodano: 2013-07-09, 20:06 ]
a zresztą, już nie szukam, jak się bateria naładuje sam się przekonam co to warte :P
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
EOS-M no cóż nie widziałem nawet na oczy znam go tylko z internetu.
Myślę, że ma sporo do konkurencji no ale to debiutant Canona następny może być lepszy.
Na pewno Canon ma duży potencjał i może zdominować i ten segment ale wątpię czy będzie chciał bo musi dbać o rynek "luszczanek"
Dla Olympusa, Panasonica i Samsunga bezlusterkowce znaczą być albo nie być w tej branży.
A motywacja jest najważniejsza.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Okej, dzięki Kfan, to ja powiem coś więcej od siebie...
Sprzęt spełnia moje wszelkie oczekiwania.
Dziękuję.

W zasadzie na tym mógłbym zakończyć, ale napiszę coś więcej. Wziąłem zestaw z 22/2, adapterem M/EF oraz lampą EX90. Wpasowuje się to idealnie w moje potrzeby gdyż:
- sam aparat z 22 daje rewelacyjne rezultaty jakościowe obrazka, postęp następuje, 5d MKII fajnie tu współgra jakością i nie wybija się jakoś znacznie do przodu. Wiadomo, że ma inne ważne cechy więc nie ma co ich porównywać bezpośrednio,
- AF po aktualizacji FW do 2.0.2 działa zdecydowanie lepiej inż bym oczekiwał po kompakcie, a to przecież mój kompakt jest (miał być Ricoh GR lub X100s, ale zdecydowała elastyczność),
- podpinanie szkieł przez adapter kapitalna sprawa, działa AF, działa wszystko, szczególnie że mam szklarnię od 17mm do 300mm, w tym obiektywy do zadań specjalnych których możliwości wykorzystania się poszerzają, bo dotąd nie miałem puszki z APS-C. Powiem nawet, że myślałem o tanim 450d czy czyms podobnym jako "backup", ale dzięki temu maleństwu już nawet to jest zbędne, matryca i postęp robią swoje,
- lampa 90EX to ważny element zestawu, dlaczego? w końcu mam coś do sterowania moim 430EX. Ten mały brzdąc mimo braku guzików przez menu aparatu daje możlwości sterowania jako master, wyzwalanie na 2 kurtynę i inne drobiazgi, z 5D działa wyśmienicie, z M oczywiście też, warta wiele więcej niż w tym zestawie,
- wyświetlacz dotykowy i brak wizjera - szczerze, obawiałem się tego bardzo, ale już kilka minut używania w sklepie sprawiło, że wziąłem sprzęt, bo to tak naprawdę dzięki temu najszybszy i najdokładniejszy sprzęt uliczny jaki znam. Ustawiam kadr i dotykając ekranu ustawiam ostrość gdzie chcę ze zrobieniem zdjęcia. Cała operacja trwa znacznie krócej niż w klasycznym podejściu lustrzankowym, gdzie ma się w zamyśle kadr, przekadrowanie dla ustawienia ostrości lub wybór punktu mechanicznie, spust i zdjęcie gotowe. Tak jest na prawdę szybko i bardzo intuicyjnie. Spust jednak też się przydaje, przyzwyczajenia górą
- dostęp do wszelkich opcji konfiguracji szybszy od "guzikologii" jak dla mnie,
- "amatorskie" cechy takie jak brak wizjera i bardzo zwarta konstrukcja to dla mnie największa zaleta. Wcześniej kupiłem s95 ze względu na zwartość, uważam że zmiana najlepsza z możliwych.

Na koniec dodam, że jaranie się sprzętem przeszło mi jakieś 2 lata temu, odkąd mam dostęp i możliwość używania sprzętu dobrej klasy. Przecież liczy się co a nie jak. Powyższe wywody dla tych co boja się spróbować czegoś nowego, czasem warto.

 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
A no skoro masz szklarnię Canona to OK jest to najbardziej optymalny wybór bo masz adapter i dzięi niemu szkła z AF (choć adapter zwiększa wielkość zestawu - podobnie jest z NEXami i jednak bym wolał natywny system szkieł)
Dlatego też napisałem, ze Canon może zdominować ten rynek - już nie o szklarnię chodzi ale o pozostałe duperele flashe itd. oraz ich dostępność.
Ja uznaję tylko korpusy z wizjerem natomiast inne zalety jakie wymieniłeś ma też NX300.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Kfan napisał/a:
A no skoro masz szklarnię Canona to OK jest to najbardziej optymalny wybór
Gdybym miał szklarnię od 17 do 300 mm z bagnetem EF nawet bym się nie zastanawiał nad innym bezlusterkowcem niż EOS-M.

dagio napisał/a:
Powyższe wywody dla tych co boja się spróbować czegoś nowego, czasem warto.
No i właśnie dlatego czaskamy zdjęcia szajsungami... :mrgreen:

P.S. Swoją drogą kupno EOS-M nie wydaje mi się być dla posiadacza szklarni EF aktem specjalnie wielkiej odwagi.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Dodałem wewnątrz uwagę odnośnie lampy, bo wcześniej przeoczyłem ten fakt.
Benek, szklarnia dodatkowa to tylko "ficzer", najważniejsza sprawa jak działa w standardzie, a działa bez zarzutu.

Poza tym jak przychodzi co do czego, jest akcja, czy to na ulicy, cy to na ślubie, czy to inne wydarzenie, tak na prawdę w ogóle znaczenia nie ma czy wizjer jest optyczny, hybrydowy, czy go nie ma w ogóle. Ważne jest tylko zrobić to cholerne zdjęcie. A człowiek do wszystkiego się przyzwyczai, pytanie tylko czy ma zamiar dać sobie na to szansę.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
dagio napisał/a:
najważniejsza sprawa jak działa w standardzie, a działa bez zarzutu.

Twoja radość moją radością... :mrgreen:
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
dagio napisał/a:


Poza tym jak przychodzi co do czego, jest akcja, czy to na ulicy, cy to na ślubie, czy to inne wydarzenie, tak na prawdę w ogóle znaczenia nie ma czy wizjer jest optyczny, hybrydowy, czy go nie ma w ogóle. Ważne jest tylko zrobić to cholerne zdjęcie. ...


No i przyszła ta akcja niestety słońce mi w ekran zaświeciło musiałem włączyć tryb jasny czerpiący więcej prądu żeby widzieć fragmenty kadru.
Czym prędzej zamówiłem wizjerek do swojego kompakcika LX7.

Brak wizjera nie przeszkadza chyba tylko tym którzy podchodzą do Ciebie i mówią
"Czy byłby Pan tak uprzejmy i zrobił nam zdjęcie?"
Po czym wręczają Ci takie coś mówią trzeba tu nacisnąć i pozują.
Biorę to coś widzę tylko to coś natomiast nijak kadru nie widzę,
naciskam to gdzie trzeba i pozostaje nadzieja, że nie obciąłem komuś głowy :-D .

Inni którzy twierdzą, że wizjer nie jest potrzebny to chyba sprzedawcy tych aparatów.
Ja jako użytkownik wizjer muszę mieć - owszem nie zawsze ale wystarczająco często aby było to "must have" przy zakupie.
Dodatkowo wizjer pozwala oszczędzać aku.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Kfan napisał/a:
Brak wizjera nie przeszkadza chyba tylko tym którzy podchodzą do Ciebie i mówią "Czy byłby Pan tak uprzejmy i zrobił nam zdjęcie?"

Mnie nie przeszkadza, muszę zacząć prosić o zdjęcia na wyjazdach, dotąd nie mogę się przełamać...
Kfan napisał/a:
Inni którzy twierdzą, że wizjer nie jest potrzebny to chyba sprzedawcy tych aparatów.

Nie jestem sprzedawcą, do tego typu aparatu nie jest mi potrzebny
Kfan napisał/a:
Ja jako użytkownik wizjer muszę mieć - owszem nie zawsze

Kiedy muszę go mieć biorę lustrzankę. Dla mnie bezlusterkowiec to obecnie kompakt z lepszą jakością zdjęć i wymiennymi obiektywami.
Oczywiście, każdemu według potrzeb.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
dagio napisał/a:

Kiedy muszę go mieć biorę lustrzankę.


A co kiedy jej nie bierzesz bo za duża itd?
Trzeba soie radzić zawiązując but dżdżownicą prawda?

Odkąd mam LX7 to jest ze mną codziennie nawet stosunkowo mały bezlusterkowiec leży w domu i jest brany tylko na zaplanowane fotografowanie.

No ale Ok jak się ma drugi aparat można tak przyjąć. Moje rozumowanie tyczy się posiadania jednego aparatu.
 

Galus81  Dołączył: 16 Lip 2008
Wracajac do tematu moja siostra nadal nic nie kupila ;/ (baby)
choc w głowie jej chodzi NX300....
ale ostatnio u kumpla widzialem Panasa GX1K - ktos mial przyjemnosc przetestowania go??

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach