trzlowiek  Dołączył: 10 Lis 2010
Problem z nowym Canonem 9000f
Cześć,

wczoraj wyjąłem z pudła świeżutkiego Canonscana 9000f i przystąpiłem do testów ;)

Jakież wielkie było moje zdziwienie i rozczarowanie gdy ujrzałem coś takiego - dodam, że nie chodzi o to co przedstawia zdjęcie ;-) , tylko o to co się "dodatkowo" pojawiło na skanie.



Tak wygląda crop 100% 1200dpi (135):



Pomyślałem, że pewnie coś się pojawiło na negatywie, pod lupą nic nie dojrzałem, ale wziąłem następny na wszelki wypadek. I niestety to samo.

Tak wyglada crop 100% 1200dpi (120):



Przyjrzałem się szybie, plexi od podświetlania i nic nie zauważyłem. Jakieś pomysły co to może być? (może jakiś paproch na przetworniku, może grzyb?) Czy może ktoś z Was spotkał się z czymś podobnym?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sprawdź negatywy z innego źródła, wołane w innym labie.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Pleksi to raczej zly top. To bedzie predzej szyba. Przetwornik to tez pudlo. Problemy z przetwornikiem objawiaja sie w postaci pasow wzdluz skanu - przetwornik ma szerokosc jednego piksela i jesli cos jest nie tak, to ciagnie sie to na calej dlugosci.

I za plwk, sprawdz zupelnie inny negatyw - inny film, inna partia. Kolory mi podpowiadaja, ze to material typu Rossmann, wiec nie zdziwilbym sie takich felerow.
 
trzlowiek  Dołączył: 10 Lis 2010
Są to negatywy z różnych partii ;-)
NPH 400 dla małego i Portra 160 VC dla średniego wołane w różnych labach.
Kolory są takie bo odwracał automat.
Powyłączane wszystkie ficzery typu usuwanie kurzu, wyostrzanie itp.
To samo - w sensie tego wzorka - wychodzi z SilverFasta i canonowskiego ScanGeara, więc problem jest raczej natury sprzętowej, przyjrzę się jeszcze tej szybie.

A orientujecie się może, czy to co jest pod pleksi, (lampa?) powinno być przytwierdzone na swoich obu końcach czy moze swobodnie się podnosić jak się rusza klapą? Chociaż od tego że coś się obluzowało raczej nie powstałby taki regularny wzorek :-(

W sumie to szybie przyglądałem się wieczorem, może coś "wypacze" w świetle dziennym.
 
melov8  Dołączył: 19 Sie 2013
Wyglada jak jakis grzyb na szybie skanera ( tej pod ktora pracuje czytnik ). Widac, ze jest dosc maly, wiec moze byc niewidoczny golym okiem. Trzeba dokladnie oczyscic szybe.

Raczej nie jest to gorna szybka, bo skaner nie mialby az tak duzej glebi ostrosci, aby ostro oddac ewentualne zabrudzenia gornej pokrywy.
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
Zeskanuj jeden pasek w labie albo daj komuś do zeskanowania. Pod lupą możesz nie zobaczyć co się w emulsji zalęgło. Możesz też zeskanować tę sama klatkę włozoną na dwa sposoby i porównac czy wzorki się pokrywają.
 
trzlowiek  Dołączył: 10 Lis 2010
Dziękuję wszystkim za trafną diagnozę - to jest (była) szyba. Patrząc pod pewnym kątem w świetle dziennym można było zauważyć mikrokropeczki - wygląda na to, że do środka dostał się kurz i pewnie, podczas przechowywania, wykropliła się para, następnie wyschła i powstały rzeczone plamki.
Skaner wrócił do sklepu, za dwa dni ma być następny :mrgreen:

PS. Za nietrafne diagnozy również dziękuję ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach