pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Zamiana K-r na K-30, wasze opinie
Posiadam od 2 lat pentaxa K-r z którego jestem zadowolony. Zbliża się dopływ gotówki, który planuje przeznaczyć na zmianę korpusu.
Głównym powodem są uszczelnienia i 2 rolki.
Ciekawy jestem opinii osób które mają taką zmianę za sobą. Jak oceniacie nowy model względem K-r? Jak wypada wyciąganie cieni z raw-ów, różnica jest odczuwalna? Odczuliście jakieś zmiany na niekorzyść?
 
metall1000  Dołączył: 14 Maj 2010
Zmiana korpusu jest na plus,nie odczułem żadnych zmian na niekorzyść.Zastanów się może nad K-50.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
pazuzu88, ja tak właśnie zrobiłem. Ale jeszcze nie wiem czy jestem zadowolony bo dostanę nową zabawkę w łapy dopiero w następnym tygodniu. :mrgreen: U mnie przeważyły wizjer (mam kilka analogów i w porównaniu z nimi męczące było patrzenie przez k-r'a :evilsmile: ), matryca i większe możliwości konfiguracyjne
Poszedłem jeszcze dalej i dokupiłem tamka 17-50/2.8 do kompletu. DAL mimo że nienajgorszy, to niekiedy mnie denerwował i niestety daleko mu jest do olkowego 14-42 z którego się przesiadłem :mrgreen:
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Ja zmieniłem z k-x i jak dla mnie k-30 jest dużo lepszym aparatem:
- 2 rolki
- znacznie lepszy i celniejszy af
- lepszy wyświetlacz
- jaśniejszy i większy wizjer
- focus peaking (d... nie urywa, ale się przydaje)
- trochę lepsze użyteczne iso
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Motyl napisał/a:

- 2 rolki
- znacznie lepszy i celniejszy af
- lepszy wyświetlacz
- jaśniejszy i większy wizjer
- focus peaking (d... nie urywa, ale się przydaje)
- trochę lepsze użyteczne iso

z ważniejszych dorzuciłbym jeszcze zauważalnie lepszą stabilizację i tryb TAv,
ale o tym wszystkim już było w wątku o K-30..
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Wątek o k-30 rozrósł się do potężnych rozmiarów, treścią niekoniecznie związanych z wadami/zaletami tego korpusu, a porównań do K-r jak na lekarstwo.

A jak wygląda sprawa z wyciąganiem cieni z "legendarnej" matrycy 16Mpix w porównaniu do 12Mpix z K-r?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Motyl, a z tamronem dogaduje się?
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
kojut, Dogaduje się bez problemu, chociaż k-x też się dobrze dogadywał - nie było problemu z bf/ff.
Ale w k-30 af jest wg. mnie sporo celniejszy niż w k-x.
pazuzu88, Powiem szczerze, że zarówno w k-x i k-30 nie zrobłem jeszcze zdjęcia na którym mi zależało i z cieni nie mogłem wyciągnąć.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
pazuzu88 napisał/a:
A jak wygląda sprawa z wyciąganiem cieni z "legendarnej" matrycy 16Mpix w porównaniu do 12Mpix z K-r?
Różnica jest zauważalna, odnoszę wrażenie, że K-30 ma też chyba słabszy filtr AA, na pewno dużo lepiej leży w dłoni, w/g mnie jeśli są środki to nie ma się co zastanawiać - to odczuwalnie lepsza puszka..
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Dzięki o tego typu opinie mi chodziło.
jeszcze tylko jedna sprawa. Czy wizjer jest na tyle większy że znacząco lepiej ostrzy się manualnymi obiektywami? W K-r nie było źle, jednak po dłuższej sesji byłem zmęczony. Kusi mnie Samyang 85, ewentualnie jak sprawdza się ten cały Focus Peaking.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Mnie ciężko porównać bo za czasów K-x nie miałem żadnego manuala,
teraz używam 135/3.5 i potwierdzenia ostrości w wizjerze,
do ostrzenia na LV jakoś nie umiem się przestawić.
Focus Peaking działa trochę mało selektywnie,
da się korzystać z tego z powodzeniem po nabraniu odrobiny wprawy,
mogłoby być jednak lepiej..
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Ja w k-x miałem matówkę canon ee-s do jasnych manuali i było fajnie, w k-30 z taką matówką powinno być lepiej ze względu na większy i jaśniejszy wizjer.
Ale do manuali mam inny patent: dokupiłem sobie lcd viewfinder + LV + focus peaking+ powiększenie i jakoś daje radę.
Samyang 85 to bardzo fajne szkło, w miarę ostre od 1.4 i do tego całkiem tanie, ale szczerze czasem brak af mnie w nim wkurza, zwłaszcza, że przeważnie gdy mam przy sobie aparat to towarzyszy mi mały ruchliwy bobas i nie mam za dużo czasu na ostrzenie. Jak by mi nie było żal $$ to pewnie bym zakupił Pentaxa 77 lub Sigmę 85...
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
a czy focus peak działa w trybie filmowym ? Bawiąc się w MM k-30 zauważyłem że przełaczając w tryb filmowy focus peak cały czas był aktywny tylko nie wiem jak dalej bo karty nie było i nie dało się rozpocząć filmowania.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Niestety nie,
tzn. działa ale tylko przed rozpoczęciem filmowania,
od momentu kiedy rusza zapis przestaje działać Focus Peaking,
w dodatku znika znacznik punktu AF,
nie rozumiem czemu tego nie poprawili w aktualizacjach..
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
a jak same filmy z k-30 czy zauważyliście poprawę w stosunku do k-r ?
Czy w trakcie filmowania jak nacisnę spust to na nowo ustawia ostrość.
Dziś obmacałem k-30 w MM i powiem szczerze, że bardzo mi się spodobała. Jest mniejsza niż myślałem mam nawet wrażenie że mniejsza od k-r choć wymiary temu zaprzeczają a przy tym jest tak zgrabna :!: :-P Odważę się nawet napisać, że to najładniejszy designersko korpus Pentaxa do tej pory.

 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
arob napisał/a:
Czy w trakcie filmowania jak nacisnę spust to na nowo ustawia ostrość.
Przycisk AF wciskasz, ale to średni pomysł.. lepiej pokombinować z czymś w rodzaju Follow Focus'a.
arob napisał/a:
Odważę się nawet napisać, że to najładniejszy designersko korpus Pentaxa do tej pory.
To prawda..
 
wyczesany  Dołączył: 26 Cze 2013
arob napisał/a:
a jak same filmy z k-30 czy zauważyliście poprawę w stosunku do k-r ?
Nie wiem jak wypada porównanie z K-R, ale mora potrafi wkurzyć, mam krótki filmik z gry w tenisa i siatka wygląda koszmarnie. Jak będziesz zainteresowany to daj znać, wrzucę na YT i puszczę Ci na PW.
arob napisał/a:
Odważę się nawet napisać, że to najładniejszy designersko korpus Pentaxa do tej pory. :mrgreen:
Wygląda jak z Blade łowca wampirów, ale ma swój urok. ;)
 
scordia  Dołączył: 13 Lut 2009
arob napisał/a:
Odważę się nawet napisać, że to najładniejszy designersko korpus Pentaxa do tej pory


Może i tak ale wygoda związana ze sterowaniem a dokładniej guzikologia jest niesatysfakcjonująca (żeby nie napisać słaba).
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
To tego już nie rozumiem. To jak dodali drugie kółko, którego nie było w k- r to teraz jest słabo z guzikologią i gorzej ?! :shock:
... No mega mora w k-r też dokuczła.
 
scordia  Dołączył: 13 Lut 2009
arob napisał/a:
To tego już nie rozumiem. To jak dodali drugie kółko, którego nie było w k- r to teraz jest słabo z guzikologią i gorzej ?! :shock:
.


No tak nie doprecyzowałem, że przesiadłem sie z K10 (tam są 2 kółka) i nie wiem jak jest w Kr. W porównaniu z kadyszką jest dużo gorzej. Wybór punktów AF, intuicyjne trafianie w guziki przy kadrowaniu przez wizjer (np. blokada ekspozycji), pomiar światła "schowany" w menu itp.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach