Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Panasonic GX7 i manuale Pentax
Witam!

Z racji tego, że w szafie zalega sporo dawnych szkieł na bagnet K, które z moim Samsung GX1S (klon Pentax istDS) dawały plastyczny i ostry obraz w kadrze, postanowiłem sprawić sobie przejściówkę na bagnet K i podpiąć je do zakupionego bezlusterkowca Panasonic DMC GX7

Z racji tego, że przez cały okres zabawy z fotografią, miałem jeszcze stare manualne obiektywy z Minolty i Nikona, również i do nich zakupiłem od chyba tego samego Chińczyka przejściówki.

Zacząłem testy, z których mam teraz sporą zagadkę.
Gdy podpinam stare szkła Minolty - zdjęcia z GX7 wychodzą bardzo dobrze.
Stary Helios podpięty na przejściówce do M42 daje ponownie zdjęcia z rewelacyjnym bokehem.
Obiektywy Nikona - nie ma większych zastrzeżeń.
Największe rozczarowanie jednak przyniosły mi testy ze szkieł na bagnet K.

Ostre szkła z bagnetem K niestety nie są tak ostre na Panasonic GX7.
Czy to jest tylko moje doświadczenie?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Tok'Ra napisał/a:
Ostre szkła z bagnetem K niestety nie są tak ostre na Panasonic GX7.
Czy to jest tylko moje doświadczenie?
Napisz jakie szkła. Na forum jest co najmniej kilka osób używających aparatów systemu Micro 4/3 i pewnie posiadają przejściówki i mogą coś powiedzieć w temacie.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Tok'Ra, może adapter jest schrzaniony. Ja nic takiego nie zauważyłem., tzn. nie było widać aż takiej różnicy w tym samym obiektywie podłączonym do Pentaxa czy do Olympusa (różnica była tylko ze względu na różny rozmiar matryc 12 i 16 Mpix).
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Kytutr napisał/a:
Tok'Ra napisał/a:
Ostre szkła z bagnetem K niestety nie są tak ostre na Panasonic GX7.
Czy to jest tylko moje doświadczenie?
Napisz jakie szkła.


Problem dotyczy większości posiadanych pleśniaków do Pentax'a - poza dwoma. I to jest dla mnie właśnie ciekawostka.
Stary kit marki Sigma, który kiedyś kupiłem przez przypadek i potem nie wiedziałem, co z nim zrobić, a który mi z lustrzanką koszmarnie "mydlił", tu o dziwo działa lepiej jak dawniej.

Podpinam Pentax 50/1.7 - z ostrością w porównaniu z Heliosem 58mm przegrywa na kilka długości, jest miękko, za miękko nawet jak na portret.
Mam zoom'a marki Soligor 80-200, tzw. pompka, którego bardzo lubiłem za plastykę obrazu i świetną wręcz ostrość - w sumie przyznam się, że kupiłem GX7 by móc właśnie wrócić do tego obiektywu, do tej dawnej plastyki obrazu - a tu... szkło prawie nieużyteczne. Podobnie jak inna pompka 80-200 Semicanona, kiedyś bardzo ostre szkło.
Jedynie Tamron 70-300 daje kadry zadowalające, gdy jest to jasny dzień, ale np. przegrywa z Tokiną 100-300 na bagnecie Nikona.

Mam porównanie, bo podpinam takiego Heliosa 58/2, Sigmę 90/2.8, Hanimex 180/2.8 - żyletka w kadrze od pełnej dziury tam gdzie ostrzę.
Zadałem tu pytanie, bo może muszę poszukać innej przejściówki - chyba, że GX7 tak ma. :-(
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Tok'Ra, tak sobie myślę że źle kombinujesz .
Twoja stara lustrzanka miała 6mpix . Nawet jeśli popełniłeś lekki błąd przy ostrzeniu szkłem manualnym .. to i tak było w miarę ostro .
Kit sigmy Ci mydlił bo prawie na pewno AF nie trafiał . Teraz masz peaking ... i cała tajemnica . Stare sigmy , zwłaszcza zoomy różnie gadały z korpusami .
Zoomy Tokiny były zawsze trochę lepsze niż Tamronowe .

Druga sprawa że mogłeś trafić na kiepski lub mocno zanieczyszczony 50/1.7 . ( chociaż moja subiektywna ocena też jest taka że Helios jest minimalnie ostrzejszy ... tylko że zaczyna się na f2 ) Porównywałeś na takich samych wartościach przysłony ?

Gęsto upakowane matryce mniej wybaczają błędy przy ostrzeniu .

Generalny wniosek jest taki . Szkła z bagnetem K które akurat Ty posiadasz mogą być wyraźnie gorsze niż manualne obiektywy wyprodukowane przez Minoltę czy Nikona . Nie wszystkie obiektywy z ery filmu będą świetnie pracować na nowoczesnej , gęsto upakowanej matrycy .
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Tak się składa, że mam jeszcze K100D i czasami go używam :lol:
Zgadzam się, że obiektywy na 6MPix matrycy dają lepszą ostrość niż na 16MPix - bo takie porównanie mam.
Natomiast K100D z ową mniej pikselową matrycą również nie wybacza źle ustawionej ostrości, to ewidentnie widać.

Czy w tym korpusie jest jakaś pomoc w ręcznym ustawianiu ostrości???
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Potwierdzenie ostrości działa dla wszystkiego. Można też wykorzystać pułapkę ostrości.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Są tu użytkownicy GX7, pytanie, warto dołożyć i wziąć GX80? Będzie w parze z ciemnym 12-60.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
To zależy. Tracisz 1/8000s, ale zyskujesz stabilizację podczas filmowania. Dodatkowo wraz z GX80 zyskujesz świetny AF w trybie AF-C (DFD), wydajniejszą stabilizację podczas fotografowania (5 osiowa kontra 2 osiowa) i filmowanie w 4K.
Jak widać, nowszy model poprawiony został głównie w filmowaniu. Kilka miesięcy temu miałem podobny dylemat, wybrałem GX7 - dla mnie różnica w cenie nie uzasadniała kupna nowszego modelu.
Mając 12-60, stabilizację podczas filmowania masz w obiektywie. Jeżeli nie zależy Ci na 4K i szybkim AF-C, możesz brać Siódemkę.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Filmy niekoniecznie, stabilizacja też, to będzie zestaw spacerowy. Jest jeszcze opcja w podobnej cenie, zamiast GX7+12-60, GX80 + 12-32, ale to poza zakresem, chyba jeszcze gorsze szkło. Chyba, że się mylę?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
GX80 jest też minimalnie mniejszy od siódemki, ale kosztem mniejszego uchwytu. Jakość obrazka taka sama.
Natomiast w kwestii obiektywów...
Mają zupełnie inne przeznaczenie. 12-32 to naleśnik - wraz z korpusem schowasz do kieszeni. 12-60 zaś to typowy spacer zoom. Uszczelniony (ale to bez znaczenia, bowiem ani "80' ani "7" nie ma uszczelnień), z niezłym i uniwersalnym zakresem ogniskowych, do tego kompaktowy jak na swoje parametry.
Moim zdaniem, jak na spacery, by mieć cyfrowy notatnik zawsze przy sobie - 12-32. Jak na zestaw wycieczkowy, to 12-60.
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
A co godnego polecenia można podpiąć pod GX7 z małych i poręcznych stałek o kątach widzenia ok. 90, 40 i 20°?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Laowa 7.5/2.0.
Panas 20/1.7, Panas 25/1.7, Mitakon 25/0.95.
Panas 42,5/1.7, Olek 45/1.8
 
former  Dołączył: 05 Lis 2009
Mam tego Panasa i z objektywami Pentaxa niezaleznie od parametrów spisuje się dobrze.Może jest problem z przejsciówkami.Mam Fotgi na PK i M42
Zauwazyłem ,że po zapięciu do korpusu wykazują luz obrotowy ,na bagnet Pentaxa ok 0,25mm na m42 ciut większy.Opanowałem tę wadę i nie mam żadnych problemów. Stare objektywy Pentaxa nawet lepiej się spisują z Panasem niż Pentaxem K50.Są dużo droższe przejściówki ,które tego luzu nie mają.Natomiast jeśli ktoś tylko fotografuje i filmuje normalnie a nie w 4K.to kupowanie GX80 nie ma najmniejszego sensu.Lepiej kupić do panasa fajną stałkę.
 
skwara  Dołączył: 16 Sie 2007
W gx80 jest elektroniczna migawka do 1/16000. Ja bym brał gx80, stabilizacją super sprawa. Trzyma się go dobrze, ostrzy szybko (w porównaniu do Olka M10Ii).
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Michu napisał/a:
Laowa 7.5/2.0.
Panas 20/1.7, Panas 25/1.7, Mitakon 25/0.95.
Panas 42,5/1.7, Olek 45/1.8


@Michu miałeś okazję przetestować tą Laowę??

Tak się zastanawiam czy wybrać Olka 9-18, Laowe czy po prostu wywędrować do Sonego i zakupić Samyanga 12mm.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ciamciang 12 to rewelacyjne szkło - to nie ulega wątpliwości.
Laowy nie miałem możliwości przetestowania, ale po długich deliberacjach (w grę wchodziła rzeczona Laowa lub Panas 7-14) wybór padł na Laowę. Na chwilę obecną jednak mam pilniejsze wydatki, jakkolwiek mam nadzieję, że do okresu letniego wyposażę się w owe szkło. Małe, ostre, jasne, bez większych wad optycznych.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Przejściówka pod szkła bez pierścienia przysłony, podobno jest taki wynalazek. Warto? Jeśli tak, który model?
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Robert, jednak GX7? ;)
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Nie, same dziwne używki były, więc stanęło na GX80 z 12-32 ;) Właśnie się wgryzam w to skomplikowane urządzenie, już dwa wyjazdy zaliczyłem :)

Co do przejściówki, jest temat na forum Oly. Można kupić w PL i jakoś to działa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach