Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Dzięki za info o procesorze - tego nie wiedziałem.
jaad75 napisał/a:
Po co? Żeby jeszcze bardziej zawęzić grono potencjalnych nabywców?
Nie. Po to, żeby poszerzyć grono nabywców. Zapytaj się różnych firm, dlaczego produkują wersje okrojone niemal wszystkiego - od prostych zabawek AGD po samochody. :->
Patrzysz na świat idealistycznie, a rzeczywistość marketingowa to inny świat. Gdyby było inaczej, to dlaczego w K50 nie włożyli modułu AF z K-3? Opłaca im się robić dwa różne? O ile tańsz jest moduł z K-50? :-P
 
KBKS  Dołączył: 26 Kwi 2012
opiszon napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
dla producenta scalaka (czy to Intel, TSMC czy Global Foundries) bez znaczenia co to za scalak. Płacisz za powierzchnię wafla.
o ile jest w tej samej technologii co aktualnie produkowana - a nie wydaje mi się, żeby 16Mpix APS-C był w tej samej technologii co 24Mpix APS-c


Technologia produkcji ma niewiele wspólnego z rozdzielczością matrycy. 24Mpix APS-C ma sensele wielkości około 4 mikrometrów, a procesy produkcji układów scalonych mierzy się w nanometrach, więc różnica jest o cały rząd wielkości.
Duży wpływ na cenę ma natomiast powtarzalność produkcji. Z technicznego punktu widzenia matrycę FF dało się wyprodukować już dawno, jest przecież o wiele mniejsza od rozmiaru nawet najmniejszego wafla używanego do produkcji półprzewodników. Problem w tym, że technologia produkcji nie jest doskonała i ów wafel posiada drobne defekty powodujące że część układów na danym waflu jest niesprawna i z miejsca odrzucana. Im większa powierzchnia układu, tym większa szansa że załapie się na defekt. Między innymi stąd taka różnica między cenami matryc APS-C i FF, dużo większa niż wynikałaby z ich powierzchni - przy produkcji FF jest więcej odrzutów. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że taka matryca jest układem - de facto - analogowym, a więc dużo bardziej podatnym na defekty. Cyfrowy procesor z defektem powodującym zakłócenia mieszczące się w granicach stanów "0" i "1" z punktu widzenia producenta jest sprawny, bo defekt nie ma wpływu na jego eksploatację. Matryca która przez taki defekt w pewnym obszarze rejestruje np o 20% mniej światła jest bezużyteczna, choć nadal działa - rejestruje obraz.

Trochę odpłynąłem od tematu :oops:

Wracając... po co bawić się w reaktywację produkcji matryc produkowanych do starych puszek? Wystarczy zamówić trochę więcej tych używanych w produkcji obecnych. Jak ktoś zamawia pół miliona matryc, to te 2% potrzebne do produkcji takiego wynalazku mieści się w nadwyżce zamawianej zawsze na wypadek uszkodzenia w kolejnych etapach produkcji. Produkcja masowa rządzi się trochę dziwnymi prawami, ale faktycznie, taniej jest wyprodukować powiedzmy milion egzemplarzy tego samego komponentu i ograniczać jego możliwości w niższych modelach niż produkować 5 serii po 200000 różnych komponentów. Jak już ktoś wcześniej napisał - Intel (i nie tylko) już dawno doszedł w tym do perfekcji. Poza tym, jak przychodzisz do producenta scalaków i mówisz "dzieńdobry, chciałbym zamówić pół miliona matryc APS-C", to traktują Cię trochę inaczej niż jak zamawiasz 2 scalaki w ich sklepie internetowym :mrgreen:
 

Nicram  Dołączył: 15 Mar 2012
A mi to się marzy spadek cen :P Uzywam K-r, który uważam za calkiem fajny aparat i w zasadzie spełnia moje oczekiwania. Nadaje się ale brakuje mi mocy w słabym oświetleniu i troszeczke ostrości. K5-IIs byłby za pewne dla mnie idealny, ale trochę drogi :)
 

Trurl1954  Dołączył: 19 Maj 2013
Ja bym chciał żeby można było użyć Pentaxa K500
jak kamery internetowej. Włączam tryb filmowania
i obraz ma bezpośrednio w komputerze.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Jak masz w komputerze kartę video z odpowiednim wejściem to podłączasz kablem Pentax I-AVC7 AV i jest obraz .
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Niby tak,

ale ten kabelek daje obraz już po analogu, a koledze pewnie chodziło o jakość cyfrową...

Poza tym mało kto ma wejście video w kompie, a USB ma każdy ...

S.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zapewne każdy posiadacz tunera Tv ma wejście video.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Ale do komputera tego raczej nie podepniesz w ten sposób...

S.
 

Trurl1954  Dołączył: 19 Maj 2013
plwk napisał/a:
Zapewne każdy posiadacz tunera Tv ma wejście video.


Właśnie tego NIE chcę.

Chciałbym, aby K500 zachowywał się tak jak
kamera internetowa Logitecha, albo podobna.
Czyli wtykam stosowny wtyk do gniazda USB
i mam obraz i dźwięk w Skype, ale dużo lepszej
jakości.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Trurl1954 napisał/a:
Chciałbym, aby K500 zachowywał się tak jak

kamera internetowa Logitecha, albo podobna.


Kup Canona i zainstaluj Magic Lantern. Być może te nowe bezlusterkowce z Wi-Fi oferują coś podobnego. Nie wiem, Z reguły nie projektuje się takich sprzętów do takiej pracy, choćby dlatego, że nawet w bezlusterkowcach matryca nie jest w stanie długo pracować non-stop nie przegrzewając się.
 

qarabasz  Dołączył: 08 Gru 2011
a ja chciałbym mieć w mojej k-5ce wskazówkę.... i możliwość operowaniem pierścieniem przysłony (sie rozumie samo przez się) jak za dawnych czasów!
a wracając do LXa D to takie małe dynamko - doładowujące baterię - pod naciągiem filmu, zastrzegam sobie, jako mój patent!
 

Trurl1954  Dołączył: 19 Maj 2013
pawelek-79 napisał/a:


Kup Canona i zainstaluj Magic Lantern. Być może te nowe bezlusterkowce z Wi-Fi oferują coś podobnego. Nie wiem, Z reguły nie projektuje się takich sprzętów do takiej pracy, choćby dlatego, że nawet w bezlusterkowcach matryca nie jest w stanie długo pracować non-stop nie przegrzewając się.


Właśnie chciałbym mieć taką Magic Lantern w wersji na Pentaxa.
A jeszcze o tym grzaniu matrycy: mogło by być opcjonalne
chłodzenie matrycy. Ogniwami Peltiera, a może nawet ciekłym azotem. :mrgreen:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Trurl1954 napisał/a:
a może nawet ciekłym azotem

No to wtedy byłby to aparat wyłącznie studyjny z uwagi na małą mobilność takiego sprzętu.

A przy okazji - Wesołych Świąt i mokrego Dyngusa.
 

Trurl1954  Dołączył: 19 Maj 2013
[quote="pawelek-79"]
Trurl1954 napisał/a:
a może nawet ciekłym azotem

No to wtedy byłby to aparat wyłącznie studyjny z uwagi na małą mobilność takiego sprzętu.

Pisałem o opcjonalnym chłodzeniu.
Podnosisz ekran i wkładasz chłodnicę,
o ile jest taka potrzeba.

Wesołych Świąt!
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Trurl1954 napisał/a:
mogło by być opcjonalne chłodzenie matrycy. Ogniwami Peltiera, a może nawet ciekłym azotem. Podnosisz ekran i wkładasz chłodnicę

Chyba żeś się urwał z Bajek Robotów, bo pomysły masz godne wieszcza Lema 8-)
 

Trurl1954  Dołączył: 19 Maj 2013
greentrek napisał/a:
Trurl1954 napisał/a:
mogło by być opcjonalne chłodzenie matrycy. Ogniwami Peltiera, a może nawet ciekłym azotem. Podnosisz ekran i wkładasz chłodnicę

Chyba żeś się urwał z Bajek Robotów, bo pomysły masz godne wieszcza Lema 8-)


Dziękuję!
Dawno nie słyszałem takiego pięknego komplementu!

Ale skoro można chłodzić matryce kamer do astrofotografii...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Pomyślałem sobie, że skoro pomiar światła w takim K-3 realizowany jest w oparciu o czujnik RGB 84.000 pikseli, to można by na podstawie otrzymywanych przezeń wyników generować histogram (lub histogramy osobne dla każdego kanału), który wyświetlałby się w wizjerze na przezroczystym LCD.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Nie żeby znów takie marzenie ale wygodne to jest trzeba przyznać:

Na wyświetlaczu widać odległość na jaką obiektyw ustawił ostrość
a pod spodem podany zakres głębi ostrości dla ustawionej przysłony.
Sprawdza się i podczas zdjęć i podczas filmowania, tyle że ja amator.

I przy okazji wartość EV sceny.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
bakulik czyli w tym wypadku mówisz o hybrydowym wizjerze?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
x4rd, coś w tym stylu. Np. Nikon w swoich lustrzankach, wyświetla za pomocą LCD siatkę podziału kadru, pozycje punktów AF itp., można by w ten sposób wyświetlać też histogram.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach