krisser81  Dołączył: 10 Lis 2011
  Problem z Pentax k-r
Witam serdecznie ,
Otóż mam takie pytanie, co może być powodem bardzo ciemnych zdjęć, jest to k-r ka mojej narzeczonej i jakiś miesiąc temu wszystko było w porządku aż do ost. tygodnia gdy aparat zaczął robić ciemne zdjęcia. Pod spodem wrzucam przykładowe zdjęcie z dostępnym exifem, przy takich parametrach nie ma szans by zdjęcie było aż tak ciemne.
Przywracałem ustawienia do fabrycznych i też nic nie pomogło. Aparat ma ok 2,5 roku jest głównie używany przez moją lubą i nie jest raczej przez nią jakoś specjalnie zarzynany więc myślę że chyba to nie jest migawka?
Serdecznie dziękuję za wskazówki jeśli ktoś takowe by znalazł.
Pozdrawiam serdecznie.

http://hosting-zdjec.pl/v...8658example.jpg
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Rozumiem, że pomieszczenie, w którym było robione zdjęcie było 'normalnie' oświetlone (wtedy ekspozycja z EXIFu powinna dać rzeczywiście lepsze doświetlenie)?
Rozumiem także, że podczas kadrowania przez wizjer wszystko widac normalnie (czyli, że przesłona jest maksymalnie otworzona?)
Jeśli odpowiedź na oba powyższe pytania brzmi 'tak', to ustaw największą możliwą dziurę w trybie manualnym plus długi czas ekspozycji (sekundę na przyklad) i zrob zdjęcie patrząc w obiektyw - przsłona nie powinna się przymknąć. Jeśli się przymknie, to jest jakiś problem z popychaczem przesłony, który domyka ci obiektyw nawet, kiedy powinna być ustawiony maksymalny otwór. To na poczatek...
 

krisser81  Dołączył: 10 Lis 2011
Tak zdjęcie było robione w pomieszczeniu z dziennym światłem i normalnie wszystko widać przez wizjer, więc zrobiłem jak Pan zasugerował i przesłona się przymknęła podczas naciśnięcia spustu migawki, zauważyłem też gdy ręcznie zmieniłem wartość przysłony na obiektywie na 1.4 zdjęcia przy odpowiednim czasie wychodzą poprawnie.
Ale coś musi się blokować bo własnie po zmienieniu na obiektywie 2 razy jakby się coś zawiesiło i obraz w wizjerze był jakby przyciemniony i lustro klapało przy naciśnięciu jakiegokolwiek guzika
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
krisser81 - po pierwsze, my tu sobie nie panujemy, zwracamy sie do siebie na ty albo używając nicków :-)
Po drugie - skoro aparat domyka przesłonę pomimo wybrania największej dziury kółkiem, to obawiam się, ze elektronika aparatu szwankuje. Podobne objawy daje często uszkodenie płyty głównej (klapanie lustrem, domykanie przesłony pomimo ustawienia maksyalnej dziury itp).
Oczywiscie stawianie diagnozy na odległość nie ma wiekszego sensu i to może być co innego, jedak uszkodzenie puszki jest wysoce prawdopodobne...
Jak z zasilaniem? Czasem podobne objawy może dawać niewłaściwe napiecie z baterii...
Masz inny obiektyw żeby podpiąć i sprawdzic, jak sie puszka zachowa? Tak sobie pomyślałem, że skoro użycie pierścienia przesłony coś zmienia, to może jakiś problem na stykach obiektywu, który sprawia, ze puszka szlaje?
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Miałem podobny problem z K-30 - http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=46041
Padł napęd popychacza przysłony.
 

krisser81  Dołączył: 10 Lis 2011
tak mam kilka słoików i po kombinacjach i zmianach obiektywów, aparat znów zaczął robić poprawnie zdjęcia( nie chcę jeszcze zapeszać bo to na razie kilka pstryków ).Ale przestrzeliłem 50-135* i krótkiego kita i jasność jest ok.
Może faktycznie jest już na wykończeniu albo coś się zablokowało wcześniej przy zmianie obiektywu, póki co będę testował i zobaczymy jak się sprawa potoczy.
Serdeczne dzięki za pomoc, co kilka głów to nie jedna, dam znać jeśli znów się to zmieni pozdrawiam.
zdjęcie przykładowe wykonane kilka minut temu:
http://hosting-zdjec.pl/v...ample.jpg22.jpg
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
krisser81, parametry na tym zdjęciu wg exif zostały ustawione ręcznie (Tryb ekspozycji: ręczny; Lampa błyskowa: Tak (Automatyczny, wykryto światło odbite)), ponad połowa powierzchni to ekran, który po odbiciu błysku mógł mocno zmylić automatykę lampy.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
plwk napisał/a:
krisser81, parametry na tym zdjęciu wg exif zostały ustawione ręcznie (Tryb ekspozycji: ręczny; Lampa błyskowa: Tak (Automatyczny, wykryto światło odbite)), ponad połowa powierzchni to ekran, który po odbiciu błysku mógł mocno zmylić automatykę lampy.

No tak, ale ja poradziłem krisser81 zrobić test dlugiej ekspozycji na pełnej dziurze patrząc w obiektyw i okazało się, że aparat w czasie robienia domknął przesłonę, choć nie powinien. Mało tego, po przełączeniu pierścienia przesłony z trybu A na wybraną wartość i ręcznym ustawieniu pozostałych parametrów, ekspozycje były poprawne. Ponowne przełączenie w tryb A spowodowało kłapanie lustrem w puszce - więc, summa summarum to raczej nie jest kwestia blysku... Objawy minęły po wpięciu innego szkla, to też wskazuje na problem z elektroniką, moze stykami w obiektywie - raczej nie na blysk!
 

krisser81  Dołączył: 10 Lis 2011
plwk: akurat to był jeden z przykładów, monitor jest matowy więc odbicie nie były mocne, wszystkie inne zdjęcia wyszły ciemne tu jeszcze chciałem zobaczyć z błyskiem ale i tak wyszło ciemne.

Niestety radość nie trwała długo niestety, to było jedno z ostatnich próbnych jak aparat zaczął działać, zrobione na kicie:

http://hosting-zdjec.pl/v...e=929191ex3.jpg

Dziś od razu z rana postanowiłem przestrzelić i znów ciemne, eh szkoda, w sumie to nie taki sprzęt, kupiony nowy w sklepie,( teraz mogę tylko żałować że nie wziąłem 3 letniej gwarancji rozszerzonej którą oferował sklep) i tak szybko padł to jakiś niefart, poniżej przykład z rana też na kicie nie zmieniany od wczoraj, parametry różnią się między zdjęciami ale przy tak długim czasie naświetlania powinno być dużo jaśniej

http://hosting-zdjec.pl/v...=990650exa4.jpg
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
krisser81 - szkoda, cholera, ale chyba jednak moja pierwsza diagnoza w takiej sytuacji była prawidłowa - padła ci elektronika w puszce.
Tej sklepowej gwarancji tak bardzo nie żałuj, bo teraz pewnie jakiś 'ekspert' by ci dowodził, ze albo się z puszka kąpałeś, albo zrzcuileś ją z dziesiątego piętra a tego akurat gwarancja nie obejmuje...
Tak czy inaczej przykro. Może jednak spróbuj serwisu? Jeśli będzie taniej, niz nowa puszka, to warto?
 

krisser81  Dołączył: 10 Lis 2011
apas: dzieki za pomoc, mysle ze nie mam wyboru bede musial sie zorientowac jaki koszt naprawy.
Wlasnie teraz sie zorientowalem ze Ty tez mieszkasz w Irlandi.
Wlasnie chcialem powiedziec ze gdybym wzial tu w Irlandi ta 3 gwaracje sklepowa to cokolwiek by sie z nim stalo raczej kase by zwrocili, znasz irlandzkie podejscie do sprawy ;)
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
krisser81 napisał/a:
apas: dzieki za pomoc, mysle ze nie mam wyboru bede musial sie zorientowac jaki koszt naprawy.
Wlasnie teraz sie zorientowalem ze Ty tez mieszkasz w Irlandi.
Wlasnie chcialem powiedziec ze gdybym wzial tu w Irlandi ta 3 gwaracje sklepowa to cokolwiek by sie z nim stalo raczej kase by zwrocili, znasz irlandzkie podejscie do sprawy ;)


No tak, ja pisałem w odniesieniu do polskich realiów, które znam z opowieści znajomych. Tu w Irlandii było by ci łatwiej, na pewno...
 
rabbitzzz  Dołączył: 23 Paź 2012
Spróbuj kolego zmienić baterie na nowe/inne. Ja m( problem z ciemnymi zdjęciami na dedykowanym aku z czasami krótszymi niż 1/180. na eneloopach wszystko smiga bez zastrzeżeń. Podejżewam że aku ogniwa w aku są na wykończeniu i nie dają odpowiedniego napięcia.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
rabbitzzz napisał/a:
nie dają odpowiedniego napięcia.


Napięcie może i dają,

gorzej z prądem, czyli mocą.

Też kiedyś walczyłem ze słabymi aku za czasów K100D Super.

Eneloop'y pomogły raz na zawsze.

S.
 

krisser81  Dołączył: 10 Lis 2011
rabbitzzz
sycamor
: dzięki chłopaki :)

Właśnie już gdzieś w innych postach coś o tym czytałem, w takim razie pozostaje zakupić koszyk na akumulatory - bc-700 + eneloopy zostały po legendarnej k100tce.
Mam nadzieję że to pomoże, jeszcze raz dzięki, pozdrawiam serdecznie.
 
rabbitzzz  Dołączył: 23 Paź 2012
Niedawno dotarl do mnie helios czyli obiektyw bez jakichkolwiek dupersztykow i do tego najzwyklejsza przejsciowka na PK. Ku mojemu zdziweniu okazało się że oryginalny akumulator działa jak należy czyli niezależnie od czasu ekspozycji focia wychodzi dobrze. akumulator nie jest więc przyczyną ciemnych zdjęć (przynajmniej nie bezpośrednio). wychodzi na to że coś z automatyką. Możliwe że gdzieś na stykach body - obiektyw jest coś nie tak. muszę chyba gdzieś oddać do czyszcenia - sprawdzenia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach