Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Patrz Żaba ile to radości kupować nowy sprzęt. To Olek, to Soniak, to Panas, to Fudżik! W zasadzie nie rozpatrywałeś tylko Leiki. :mrgreen: Ja popełniłem błąd, bo zastanawiałem się tylko jeden dzień nad zmianą systemu. Ty masz szansę przedłużyć swoją przyjemność...
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Wszak ma sprawiać radość. Nie widzę powodu bu kupić pierwszy z brzegu i tyle. Biorąc pod uwagę że GX10 służy mi dzielnie od 7 lat to zakładam, że kupując kolejny aparat również kupuję go na dłużej. Tym samym nie mam się gdzie spieszyć.

Coś mi się wydaje, że wkrótce moje Pentaxowe szkiełka trafią na forumową giełdę. Co przyspieszy i przypieczętuje proces zmiany.
 
komisarz_ryba  Dołączył: 30 Wrz 2012
Żaba napisał/a:
Jak sądzę zestaw z FujiFilm XF 18-55/2.8-4 jest dość zgrabny korpus 350 g + 310 g szkło = mniej niż sam korpus K10d czyli jest nieźle, ale...


korpus + Fujifilm XF 18 mm f/2.0 = 466 g to już bardzo przyjemy zestaw.

Swoją drogą jest fajna oferta w e-fotojoker.pl

X-M1 2699 zł +1 zł za 18-55 2,8-4 lub
X-E1 3099 zł + 1 zł za 18/2.0

niestety z tego co czytałem af w X-E1 jest mocno taki sobie


X-M1 nie ma przeciez wizjera. Ale z drugiej strony to Fuji, wiec sie nie liczy :-P
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
czy ktoś z Krakowa ma może X-E1? Chętnie przekonałbym się, na własnej skórze, jak ma się ten AF do tego z GX10.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Z AF w X-E1 tragedii w obecnym firmware nie ma, zbliżony szybkością do NX20. Nie sądzę żeby był wolniejszy niż w GX10, a skuteczniejszy bez wątpienia. Do sportu czy szybkiej reporterki X-E1 nie jest najlepszym wyborem, AF-C to porażka, ale w przeciętnych, amatorskich zastosowaniach jest ok. Jednak trzeba mieć świadomość że Fuji X nie jest odpowiednia opcją dla każdego, ze względu na specyfikę obsługi zbliżoną do analogów MF (kółko czasów, pierścień przysłon, kółko korekty ekspozycji). Dla mnie to jest rewelacja, styl pracy z aparatem jak w czasach młodości, ME-Super w cyfrowej postaci. Ale ktoś kto woli zielony program na kółku, mizianie palcem po ekranie i grzebanie w menu to będzie rozczarowany. Obiektyw 18-55/2,8-4 rozmiarami zbliżony do kitów Pentaksa i Samsunga, ale jaśniejszy i jakością obrazu nie ma ich co nawet porównywać do niego. Sądziłem że będzie mi brakować super-hiper-mega-najlepsiejszych naleśników samsunga, ale ten zoomik jest na tyle dobry że nie mam obecnie wielkiego parcia na XF35/1,4 i poczekam z zakupem aż finanse się ustabilizują. Kilka manuali zwiększa funkcjonalność i na razie wystarczy. Dla mnie ten aparat jest genialny, obsługa całkowicie intuicyjna, auto-ISO ustawione na 3200, pozostałe parametry zmieniane dedykowanymi pokrętłami. Niby drobiazg, przycisk do przełączania podglądu między EVF a ekranem, dla mnie bardzo przydatny. Można szybko wygasić ekran, bez grzebania w menu, by zrobić dyskretne zdjęcie. Nie jest to aparat idealny, ale jeśli się zakceptuje jego słabsze strony i potrafi z nimi radzić to satysfakcja gwarantowana. Ja nie wróciłbym już do tego co miałem do tej pory, może z wyjątkiem K-5, gdyby miał rozmiary X-E1 i taki obiektyw jak XF 18-55. Wiele cech wspólnych z X-E1 ma X100 i trafnie je opisał McRayers w swojej recenzji. Zgadzam się całkowicie ze stwierdzeniem, że Fuji można kochać, albo nienawidzić, opcje pośrednie nie istnieją.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
http://www.mirrorlessrumo...ina-partner-gfk

Ciekawe informacje dotyczące sprzedaży sprzętu foto. Nawet w Europie Wschodniej wzrasta liczba sprzedanych bezlusterkowców, podczas gdy ilość sprzedawanych lustrzanek spada.

Swoją drogą, tak sobie patrzę na testy nowego sprzętu na portalach foto, przeglądam wątki z wojenkami systemowymi na różnych forach i okazuje się, że w zasadzie żadna lustrzanka od dłuższego czasu nie wywołała jakichś gorętszych reakcji. Trochę było mowy o "tanich" FF od C i N, i tyle. Kiedyś czekało się z zapartym tchem na nowe APS-C Nikona, na następce pierwszego cyfrowego FF Canona, a teraz...? Większa część uwagi poświęcana jest na portalach bezlusterkowcom, one wywołują najdziksze emocje, o nich też się najwięcej pisze. To moim zdaniem jest znaczące.
 
komisarz_ryba  Dołączył: 30 Wrz 2012
Benek napisał/a:
http://www.mirrorlessrumors.com/interesting-worldwide-camera-market-analysis-by-the-german-photokina-partner-gfk

Ciekawe informacje dotyczące sprzedaży sprzętu foto. Nawet w Europie Wschodniej wzrasta liczba sprzedanych bezlusterkowców, podczas gdy ilość sprzedawanych lustrzanek spada.

Swoją drogą, tak sobie patrzę na testy nowego sprzętu na portalach foto, przeglądam wątki z wojenkami systemowymi na różnych forach i okazuje się, że w zasadzie żadna lustrzanka od dłuższego czasu nie wywołała jakichś gorętszych reakcji. Trochę było mowy o "tanich" FF od C i N, i tyle. Kiedyś czekało się z zapartym tchem na nowe APS-C Nikona, na następce pierwszego cyfrowego FF Canona, a teraz...? Większa część uwagi poświęcana jest na portalach bezlusterkowcom, one wywołują najdziksze emocje, o nich też się najwięcej pisze. To moim zdaniem jest znaczące.


Z tego co ja zaobserwowalem to sporo sie mowi o nastepcy Canona 7D i Nikona D300. A i K-3 troche wiadomosci i dyskusji wygenerowal. A wczesniej 6D i D600/610 tez nie pozostaly niezauwazone.

Po drugie w lustrzankach niewiele zostalo do poprawienia wiec trudno o jakies zachwyty, a bezlusterkowce dopiero od niedawna zaczynaja byc powazna konkurencja. Nikt sie nie bedzie ekscytowal uszczelnieniami czy szybkim AF w Nikonie D7100.

Po trzecie duzo sie mowi o szklach. Taka sigma 35mm, Otus, Samyang - o tym jest wiecej komentarzy niz nowy body bezlusterkowym, jednym z setki wypuszczonych w danym roku.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
W sklepie był, o dziwo zmacał i obejrzał wszystko co chciał:

Panasonics GX7 - wielkie rozczarowanie, jakoś ten pierwszy kontakt nie był nazbyt zachęcający. Jakieś to takie niepoukładane, nieintuicyjne, przednie kółko wokół spustu niewygodne, no nie przypadł mi do gustu

Sony a6000 bardzo przyjemny, bardzo, obsługa łatwa i przyjemna, jedyne czego brak to poziomica, którą GX7 ma NEX6 miał a tu nima, szkoda

Fuji bardzo, bardzo, bardzo przyjemne. Oba Fuji i 1 i 2. Co do AF w jedynce działa świetnie, ale bawiłem się nim w dobrze oświetlonej przestrzeni sklepu foto więc nic dziwnego. Obsługa bajka, ach ta zmiana przysłony na obiektywie to był jednak dobry pomysł. Używanie tego sprzętu daje mnóstwo frajdy, ale odnoszę wrażenie, że jednak cena jest mocno wygórowana no i niestety szkieł wybór bardzo mały.

Jak na razie coraz bliżej mi do a6000. Najprzyjemniejsze jest to, że w sumie wszystkie trzy (cztery E-X1i2) są dobre więc wybór zawsze będzie satysfakcjonujący :mrgreen:
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Żaba napisał/a:
jednak cena jest mocno wygórowana no i niestety szkieł wybór bardzo mały
Ceny są bardzo wysokie, ale obiektywy parametrami i jakością wykonania to wyższa kategoria, limitedy też tanie nie są ;-) Ilość dostępnych obiektywów nie jest obecnie mała, wkrótce pojawią się kolejne; 18-135/3,5-5,6, 50-140/2,8, 16/1,4, 90/2 i długi zoom 120-400.

Ceny w salonach są gigantyczne, ale zdarzają się promocje i można też upolować używane egzemplarze. Mnie w zupełności wystarczy, gdy za jakiś czas dokupię 23/1,4, ew. w ekonomicznym wariancie 35/1,4. W drugiej kolejności Samyang 12/2. Gdybym miał potrzebę posiadania dużej ilości obiektywów, to Fuji bym raczej omijał.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
I tu zgoda. Szklarnia do Fujików niesamowicie dynamicznie się powiększa. Jest w czym wybierać.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
janek_wu a widzisz bo ty masz X-E1 powiedz mi jak to jest z tym AF po wgraniu nowego firmware?

Szklarnia fuji wymaga nakładów finansowych i to trochę większych niż inni. Ja myślę tak muszę mieć jakiś zoom dla żonki i jakieś stałki dla siebie. W sony sprawa jest prosta jest cudnie malutkie 16-50, a i stałek całkiem, całkiem - jest kilka (35, 50, 16, 20, a do tego alternatywnie sigmy) no i jest bardzo fajny szerokokątny konwerter. Jak dla mnie wystarczy :mrgreen:

Choć muszę się przyznać, że Fuji, które ma dużo gorszy grip i w ręku trzyma się gorzej niż sony - dużo gorzej - jest super. Filozofia obsługi fuji jest wspaniała kropka!

[ Dodano: 2014-06-06, 23:12 ]
no i Fuji ma lepszą matrycę
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Trochę fotek z zooma szajsunga
http://kontto.kuvat.fi/ku...la/SAM_7688.jpg
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Żaba napisał/a:
jak to jest z tym AF po wgraniu nowego firmware?
Z nowym firmware jest wyraźna poprawa AF. Przy niezbyt dynamicznych ujęciach problemów nie ma nawet w słabym świetle. W przypadku szybkiego ruchu, np. sport, biegające w nieprzewidywalny sposób dzieci jest dużo gorzej, choć przy cierpliwości i kilku próbach można sobie poradzić. AF-C w tym aparacie sprawdza się bardzo słabo. Myślę że zarówno Sony jak i OM-y lepiej się poradzą sobie w takim przypadku. Tak jak już pisałem X-E1 to nie jest aparat do wszystkiego i nie dla każdego. Gdybyś się jednak zdecydował go kupić to raczej niezbędny byłby dodatkowo jakiś kompakcik, jako aparat rodzinny. I najlepiej nie kupuj w ciemno, postaraj się przeprowadzić jeszcze próby w warunkach jakie Cię interesują, by nie było rozczarowania, poszukać kogoś (może przez fujiklub.pl?) kto w okolicy się nim posługuje. Bo to, że mnie ten aparat w pełni zadowala, to nie znaczy że każdego zadowoli. ;-)
 
odyseusz  Dołączył: 21 Kwi 2006
U mnie xe-1 poległ w przypadku fotografowania przy słabszym świetle, lagi w wizjerze skutecznie zniechęciły mnie do pozostania z tym korpusem. Odpowiada mi analogowy styl pracy, pierścienie i kółka to mój świat, ale w obiektywach było wg mnie kilka z tym niedoróbek. Pierścień przysłony chodził zbyt luźno i łatwo było przez przypadek go przestawić. Za to chętnie bym sobie sprawił x-t1.
Sony 5n z naleśnikiem tworzy niezły zestaw spacerowy. Trzeba się niestety przestawić na kosmiczne menu sonego, ale jako podręczny notatnik z matrycą apsc jest prawie idealny. Nawet brak wizjera aż tak bardzo mi w nim nie przeszkadzał, gdyby tylko jakiś umny gość zostawił klasyczną stopkę, mógłbym podłączyć jakiś prosty optyczny wizjer, ale uparli się na specyficzne patenty.
Sony niestety ma kiepski wybór szkieł, chociaż możesz podpiąć praktycznie każde analogowe i z elektronicznym wizjerem (6 lub 6000) tworzy przyjazny zestaw.
Stawiam na a6000 plus jakieś 20 mm i 35 lub 50 daje znośne połączenie. Przemyśl to. O zoomach zapomnij.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Prawdę powiedziawszy to wydaje mi się że jednak najbliżej mi do e-m10.

Po pierwsze jest najtańszy
po drugie stabilizacja
po trzecie szkła:

2.5/14
1.7/20 lub 1.8/25
1.8/45
4.0‑5.6/40‑150
4.0‑5.6/9‑18

Fajne i w miarę przystępne, małe i poręczne. Ewentualnie są jeszcze szkła Sigmy choć nieco ciemne 19,30,60


odyseusz z sony jak dla mnie jest słabo z obiektywami,

16/2.8 niby tanie i naleśnik ale jakość, jak piszą jakość słaba
20/2.8 jak wyżej
choć konwerter do tych szkieł wygląda na ciekawy pomysł

są trzy Sigmy o bardzo dobrej jakość zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę, ale w tym wypadku nie ma stabilizacji

właściwie poza Sony 35mm f/1.8 i Sony 50 mm f/1.8 NEX, nic specjalnego.

stabilizacji brak (kit ma i 35 ma). Szerokokątny zoom E 4/10-18mm OSS jakiś 1000zł droższy od Olkowego.

No i z tego co znalazłem to mimo rewelacyjnego C.Af (nigdy nie używałem) S.Af gorszy niż w e-m10, a co jak co po latach współpracy z GX-10 chcę mieć wreszcie AF!
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Żaba, do m43 masz jeszcze dostępne dwa szkla Leici. 25/1.4 i wchodzący do sprzedaży 15/1.7. Ja wszedlem w m43 tylko ze względu na te dwie biedaLeiki.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
wuzet jak dla mnie nazbyt kosztowne zabawki, myślę że 1.8/25 i 2.5/14 w zupełności wystarczy. A jeśli chodzi o 1.7/15 to jednak wolałbym za te pieniądze kupić zestaw olympus 1.8/17 i 1.8/25 :mrgreen:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Mnie w szkłach m4/3a boli cena standardowych 25 Olka i 20 Panasonica. To chyba system z najdroższymi standardami o takim świetle .
 

sasic  Dołączył: 30 Lip 2009
Żaba napisał/a:

stabilizacji brak (kit ma i 35 ma).!


A to Sony już nie ma stabilizacji matrycy?

Benek napisał/a:
Mnie w szkłach m4/3a boli cena standardowych 25 Olka i 20 Panasonica. To chyba system z najdroższymi standardami o takim świetle



A cóż to za światła?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
f1.8, f1.7. Przecież to nie jest jakaś ultra jasność. To nawet nie jest standardowe f1.4 spotkane w lustrzankowych szkłach.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach