Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
[obiektyw] DA 12-24 nieostry z jednej strony
DA 12-24 z jednej strony nieostro rysuje. Chyba ma przesuniętą płaszczyznę ostrości. Na dodatek AF jest uszkodzony. Czasem trafia w cel, ale częściej się myli. Cel w odległości 1,5 metra potrafi nastawić na nieskończoność i odwrotnie.
W trybie LV AF działa poprawnie.
Czy to się w ogóle kwalifikuje do naprawy? Czy raczej na części? :-/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zapewne do naprawy, tylko za ile.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Ytr napisał/a:
Na dodatek AF jest uszkodzony. Czasem trafia w cel, ale częściej się myli.

Po pierwsze AF w obiektywie nie istnieje, czujnik AF jest w korpusie, obiektyw realizuje tylko i wyłacznie polecenia z czujnika AF. Jeśli dla czujnika jest nieostro to obiektyw będzie kręcił w nieskończoność, pozostaje dojść dlaczego jest nieostro - wina może być i po stronie obiektywu i po stronie czujnika AF.

Ytr napisał/a:
Chyba ma przesuniętą płaszczyznę ostrości.

To albo został uderzony, albo został od podstaw źle złożony i coś się poluzowało, innej mozliwości nie ma. Jeśli źle zmontowany to do naprawy się nadaje, jeśli coś z powodu uszkodzenia mechanicznego, to na dwoje babka wróżyła może dać się naprawić albo pozostanie jako dawca organów.

Ytr napisał/a:
Czy to się w ogóle kwalifikuje do naprawy? Czy raczej na części?

Szkło dobre i tanie nie jest, więc spróbować zawsze warto, diagnoza nie kosztuje dużo.
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
Cytat
Zapewne do naprawy, tylko za ile.


Koszt ekspertyzy we Francji z przesyłką ~80 euro + "spory" wydatek na naprawę, jeśli będzie konieczność wymiany części. I może to potrwać długo.

Cytat
Po pierwsze AF w obiektywie nie istnieje, czujnik AF jest w korpusie


Myślałem, że może coś nie kontaktuje w obiektywie.
Sprawdziłem na kilku aparatach.

Cytat
To albo został uderzony, albo został od podstaw źle złożony i coś się poluzowało, innej mozliwości nie ma


Ode mnie nie dostał, może poprzedni właściciel coś o tym wie..
Myślałem, że może ja popsułem przez to że ustawiałem ostrość manualnie z suwakiem w body w pozycji AF.

Dzięki w takim razie, poszukam jakiegoś serwisu w Polsce. Dowiem się co i za ile i dam znać.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Jak możesz odsyłaj sprzedawcy, obiektyw prawdopodobnie jest po glebie, naprawa może być kosztowna. Szkło nie jest tanie ile by nie kosztowało, lepiej wydać tą kasę. Może nie będzie tak źle, w najlepszej opcji coś się rozkręciło ;-)

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ytr napisał/a:
Koszt ekspertyzy we Francji z przesyłką ~80 euro

Szkła diagnozują i naprawiają w Polsce. Nie pamiętam jaki koszt ekspertyzy, ale bodaj poniżej 50 zł (na tym komputerze nie mam starej poczty).
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Ytr, nie wiem gdzie mieszkasz, ale diagnostyka w niektórych warsztatach jest bezpłatna np. u p. Bieńka w Warszawie (ostatni raz naprawiałem u niego ze 4 lata temu -dopuszczam zmiany).
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
rey, Niestety nie mogę odesłać, kupiłem ponad 2 lata temu od kolegi z tego forum. Nie mogłem sprawdzić od razu a na pierwszy rzut oka wydawał się ok. Za miesiąc zauważyłem że coś jest nie tak, ale wtedy z kolei mój aparat miał duże problemy z AF i sądziłem, że to wina aparatu. Niedawno dopiero zmieniłem aparat, zacząłem częściej korzystać z tego obiektywu i tak to wygląda..

plwk, Piszesz o autoryzowanym serwisie?

MarWoj, Akurat mieszkam w okolicy, za dwa tygodnie jedziemy do ekspertyzy.

Dzięki!
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ytr napisał/a:
Piszesz o autoryzowanym serwisie?

Tak
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
Przy Poleczki ??
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Przy takich objawach co opisujesz bezpłatna ekspertyza nie wchodzi raczej w grę.
Obiektyw trzeba rozebrać by zobaczyć bebechy a to już jest trochę roboty tak dobra godzina z ponownym złożeniem.
Jeśli zewnętrznie wszystko jest w porządku a ktoś Ci powie co z nim jest tylko na podstawie oględzin zewnętrznych to podziękowałbym takiemu serwisowi od razu bo to naciągactwo.

Teoretycznie, mógłbym Ci go sprawdzić ale realnie to mam w kolejce dobre sto szkieł i conajmniej miesiąc z głowy więc sorki, ale nie dam rady na szybko.

Ale kilka rzeczy możesz sprawdzić od ręki samodzielnie bez rozbierania, przynajmniej wykluczysz podstawowe problemy.
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
plwk, może w prostszych przypadkach jest tak jak piszesz? Dzwoniłem wczoraj do Apollo, w tym przypadku ekspertyza we Francji, bodajże 50 euro + przesyłki.

Grzechotnik, dzięki dobre chęci się liczą. Na obudowie nie ma ani rysy, ale mógł np upaść na wykładzinę. A gdzie szukać instrukcji jak sprawdzić i wykluczyć te podstawowe problemy?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To przez rok musiało się coś zmienić. Przed rokiem pytałem się o naprawę obiektywu to sami chcieli się nim zająć.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Ytr, pokręć pierścieniem odległości na każdej oznaczonej ogniskowej - jeśli nie wyczujesz "chrupania" pod palcami, to znaczy, że prowadnice zooma chyba są całe ( miałem tak po upadku FA 4/28-70 ). Nie wyklucza to jeszcze innych usterek (Grzechotnik, jest bardziej kompetentny).

Ytr napisał/a:
Na obudowie nie ma ani rysy

W moim przypadku upadek nie powodował zewnętrznych oznak na obudowie, tylko w środku od wstrząsu pękały w/w prowadnice ( wymieniane potem w Gdańsku u Rendaszki).
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
daj zdjęcia wykonane przez ten obiektyw
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Naprawiałem u Rendaszki Sigmę 24-60 po zapiaszczeniu. Oprócz czyszczenia była wymiana części, które dostały popalić i koszt naprawy to było około 350 zł.
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
MarWoj, coś tam lekko chrobocze, ale równomiernie na całej skali


Rozstawiłem bliżej brzegów obrazka i nastawiłem ostrość na lewą baterię.
ogniskowa 12mm, f4
wycinki 100% bez wyostrzania






Tak to wygląda :-/
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Ytr napisał/a:
MarWoj, coś tam lekko chrobocze, ale równomiernie na całej skali
To raczej normalny objaw w tym szkle.
Ytr napisał/a:
Rozstawiłem bliżej brzegów obrazka i nastawiłem ostrość na lewą baterię.
Tak jest za każdym razem? Stabilizacja była wyłączona i aparat na statywie idealnie równolegle do celu?
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
jaad75 , nie wiem czy za każdym razem tak jest, ale często wychodziło nieostro przeważnie z prawej strony, kiedy się spodziewam że będzie ostro, dlatego zrobiłem test. Powinienem powtórzyć test na różnych ogniskowych ostrząc na przemian od nieskończoności i od aparatu oraz z AF i bez ?
Ustawiłem przy linijce, aparat stał na półce z wyłączoną stabilizacją. Tylko w pionie ustawiłem na oko.
Odległość od celu około 33cm, więc teoretycznie GO powinna być 12cm.

[ Dodano: 2014-07-23, 16:17 ]
Opinia serwisu jest taka, ze pierscienie ostrosci i zooma działają bardzo płynnie, więc na pewno coś się przesunęło wewnątrz bloków optycznych. I tego się serwis nie podjął.

[ Dodano: 2014-07-23, 17:44 ]
[quote="plwk"]Naprawiałem u Rendaszki Sigmę 24-60 po zapiaszczeniu. Oprócz czyszczenia była wymiana części, które dostały popalić i koszt naprawy to było około 350 zł.[/quote
Dowiedziałem się, że nie naprawiają pentaxów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach