Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
zdalny wyzwalacz z TTL dla Pentax
Nazywa się Cactus V6. Informacja jest na dpreview.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Linka dołożyć się nie dało ;-)
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Proszę: http://www.cactus-image.com/v6.html

ps. tylko niech mi ktoś wyjaśni co to jest "TTL pass-through"?

 

Jimmy  Dołączył: 27 Lis 2007
Jest też info i recenzja na Pentaxforums. Trzeba by się zapoznać.

 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
plwk, nie byłem pewien czy to jest zgodne z regulaminem :)

izbkp, z TTL pass-through lampy TTL działają tak, jakby były podłączone bezpośrednio do aparatu. To dosłowne tłumaczenie. Nie znam się na ttl więc nie wiem czy o to chodzi.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Zdalny wyzwalacz z TTL ale nie z P-TTL. A zatem z cyfrowymi Pentaxami będzie działał tak samo jak Yongnuo, czyli w trybie manualnym sterujemy mocą lampy.
Pass-through oznacza, że wyzwalacz przepuszcza sygnał z body do lampy. Wyzwalacz ma piny na dole i na górze. Pass-through przepuszcza sygnał przez te piny, dzięki czemu korpus może komunikować się bez problemów z lampą założoną na ten wyzwalacz. Jeżeli mamy zatem kombinację: body, na nie zakładamy Cactusa, a na niego lampę, to body będzie dogadywało się z lampą tak jakby była założona bezpośrednio na korpus. Nie potrafi tego na przykład Yongnuo.
Natomiast w trybie bezprzewodowym wyzwalacz nie wspiera P-ttl'u.
Czyli póki co jedynym wyzwalaczem obsługującym bezprzewodowo P-TTL pozostaje Aokatec AK-TTL, który zamienia błyski lampy wbudowanej na sygnał radiowy i potem odbiornik robi to w drugą stronę. Wymagana jest przy tym lampa błyskowa działająca jako slave w P-ttl.
A teraz info, które niedawno wyczytałem na Pentaxforum: w trybie wireless sterowania lampą, jeżeli ustawimy korpus w tryb M, to nie ma on możliwości doboru siły błysku lampy :-/ Jest to możliwe tylko w trybach automatycznych: Av, Tv, TAv, P. Z tego też powodu wiele osób nie jest zadowolonych z trybu wireless w Pentaxie, bo próbują używać trybu M i bezprzewodowego sterowania lampą, które nie działa. Moje obserwacje też to potwierdzają.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Krzychoo napisał/a:
A teraz info, które niedawno wyczytałem na Pentaxforum: w trybie wireless sterowania lampą, jeżeli ustawimy korpus w tryb M, to nie ma on możliwości doboru siły błysku lampy Jest to możliwe tylko w trybach automatycznych: Av, Tv, TAv, P. Z tego też powodu wiele osób nie jest zadowolonych z trybu wireless w Pentaxie, bo próbują używać trybu M i bezprzewodowego sterowania lampą, które nie działa. Moje obserwacje też to potwierdzają.
Mówisz o V6?

[ Dodano: 2014-07-24, 17:57 ]
Generalnie w Pentaksie nie ma możliwości zdalnego systemowego sterowania lampą w trybie M (lampy) - trzeba podejść i zmienić ustawiania na lampie. V6 ma ten problem rozwiązywać.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Nie, nie o V6, ale o Pentaxowym sterowaniu lampą zewnętrzną w trybie wireless, gdzie komunikują się one serią błysków. Czyli np. lampą wbudowaną sterujemy zewnętrzną, pracującą w P-TTL'u jako slave.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Krzychoo, przy systemowym sterowaniu można bezproblemowo używać lampy i body w M, czy lampy w P-TTL-u/A, a body w M. Jak mówię, nie da się tylko zdalnie sterować energią błysku lampy w M. Tę ostatnią kwestię załatwia właśnie Cactus V6 (ponoć, bo nie miałem okazji używać).
 
Markoopole  Dołączył: 06 Cze 2014
Zawsze to postęp ale błyskanie Pentaxem to średniowiecze w porównaniu z N niestety. Lampy drogie (nawet zamienniki) albo bardzo drogie. I jest ich mało. Brak radiowego PTTL. :-(
Sterowanie wbudowaną lampą też częściowo ułomne, np. żeby wyzwolić zdalnie HSS musisz użyć lampy systemowej, wbudowana tego już nie obsługuje. Może to i rzadko się przydaje ale jednak.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Markoopole napisał/a:
Zawsze to postęp ale błyskanie Pentaxem to średniowiecze w porównaniu z N niestety.
Odstaje, ale bez przesady.
Markoopole napisał/a:
Lampy drogie (nawet zamienniki) albo bardzo drogie.
Zamienniki, to są akurat w podobnych cenach. Oryginały zresztą również.
Markoopole napisał/a:
Brak radiowego PTTL.
Oprócz Canona (od niedawna), to zawsze jest kwestia producentów niezależnych. Póki co, jest jeden sprawdzony system przenoszący radiowo P-TTL.
Markoopole napisał/a:
Sterowanie wbudowaną lampą też częściowo ułomne, np. żeby wyzwolić zdalnie HSS musisz użyć lampy systemowej, wbudowana tego już nie obsługuje.
Wbudowana zazwyczaj nie obsługuje HSS-a, a ułomność systemu P-TTL to przede wszystkim brak zaawansowanej obsługi grup i zdalnego sterowania energią manualnych lamp.
Markoopole napisał/a:
Może to i rzadko się przydaje ale jednak.
To akurat by się przydało ze względu na sposób pracy Aokateca...
 
Markoopole  Dołączył: 06 Cze 2014
Z całym szacunkiem dla systemu Pentaxa, który jest moim zdaniem fantastyczny ergonomicznie, prosty w obsłudze, dalej uważam, że błyskanie to męka. Może dlatego, że bawiłem się ostatnio N z CLS.

jaad75 napisał/a:
Zamienniki, to są akurat w podobnych cenach. Oryginały zresztą również.

Oryginały- zgodzę się- są równie koszmarnie drogie. Zamienniki? Poza manualami do Pentaxa najtańszy (i jedyny chyba) zamiennik z HSS i PTTL to Metz 52 AF-1 za 800 zeta.

jaad75 napisał/a:
Oprócz Canona (od niedawna), to zawsze jest kwestia producentów niezależnych. Póki co, jest jeden sprawdzony system przenoszący radiowo P-TTL.

Masz na myśli mityczny Aokatec z przekombinowaną metodą konwersji błysku na radio ? A jeśli nawet to gdzie (i za ile) go kupić ? Na marginesie, ciekawe czy sterowanie w P jest jakoś tak skomplikowane, że problemem jest zrobić radiowy system dla Pentaxa czerpiący sygnały wprost z pinów.

Tak na serio jeśli chcesz wyjść z lampą poza korpus pozostaje tylko tryb M i błyskanie max. do 1/180. Ma to i niewątpliwe plusy- jak opanujesz z efektami błyskanie w manualu to dasz radę już wszędzie.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Czy coś się zmieniło w kwestii błyskania? W końcu skoro ostatni model K-3II został pozbawiony lampy (która mogła by wyzwalać PTTL jak w innych modelach) - to powinien być zrobiony sterownik. I żeby błyskało zdalnie z HSS.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
MAX581, taki sterownik jest dostępny od kilku miesięcy. :roll:
http://acon-photo.com/?page_id=24
A wcześniej był wspomniany wyżej Aokatec.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
jaad75 napisał/a:
sterownik jest dostępny od kilku miesięcy

To dobrze - miło że o tym napisałeś. Ktoś to testował? Faktycznie działa i PTTL i HSS?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Jednego nie zrozumiałem - po co podpinał do Cactus-a?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Chciał chyba zrobić coś, czego moim zdaniem nie da się póki co zrobić, czyli używać grup z Cactusa i HSS z Acona. Ale szczerze mówiąc też nie do końca jarzę, jak on to sobie wyobrażał.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Tu trochę mówią o tym sprzęcie http://www.pentaxforums.c...-8000-sync.html

[ Dodano: 2016-01-21, 22:37 ]
Na ich stronie można kupić zestaw: 1 nadajnik + 1 odbiornik. Ponieważ mam 2 lampy systemowe wysłałem zapytanie czy jest możliwość zakupu 1-go nadajnika z 2-ma odbiornikami. Nie ma problemu. Cena 180$ ....
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Jest owszem , tyle że odnośnie K-3II informacje są sprzeczne - nie ma go na liście obsługiwanych i osoba testująca pisze że nie działa z K-3II , a na następnej stronie ktoś pisze że ma z K-3II i dziłała ale coś z przyciskami i kolorami jest inaczej niż w instrukcji... (czyli pewnie działa źle albo "inaczej"). Rozumiem że pominięcie obsługi lampy Metz 48AF1 mogła nastąpić wskutek niewgrania upgrade który lampie daje i HSS i światło modelujące i obsługę optyczną grup bezprzewodowych.

[ Dodano: 2016-01-22, 11:08 ]
Narado napisał/a:
1 nadajnik + 1 odbiornik

Ciekawe czy nadajnik może pracować również w trybie odbiornika? Idealny komplet to nadajnik i 3 odbiorniki (3 lampy - 2 przednioboczne + tył) jeśli pominąć ewentualnie mocowaną na aparacie. Czyli 2 komplety były by optymalne - jeśli taka opcja jest możliwa - dodatkowym atutem pozostaje zapasowy nadajnik.

[ Dodano: 2016-01-22, 11:16 ]
Czy jest opcja by gdzieś dogrzebać się do instrukcji po polsku? Pytam dlatego że widzę iż niektórzy użytkownicy anglojęzyczni mieli problemy z obsługą (beholder3) więc tym bardziej osoby znające go bardzo pobieżnie... I żaden tłumacz google nie pomoże a wręcz może utrudnić sprawę. Tam są jakieś długie przyciśnięcia i krótkie dla ustawień i brak wyświetlacza - normalnie można się pogubić.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach