kapselleek  Dołączył: 13 Wrz 2014
Soligor 28mm f2,8, czy Auto Revuenon 28mm f2,8?
Odczułem potrzebę uzupełnienia posiadanych stałek o 28mm. Te dwa które wymieniłem w temacie mają dość przyzwoite ceny, tylko biję się z myślami który byłby lepszy? Czy ktoś miał możliwość porównania?
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
Soligora 28mm / 2,8 było z tego co kiedyś wygooglałem wyszło ponad 21 wersji :
http://forum.mflenses.com...ons-t30866.html
Ja jestem w posiadaniu wersji Sun'a ( 1,2 ) i jestem z niej zadowolony. Efekty zdecydowanie przerastają 90zł, które na ten obiektyw wydałem. Zerknij tu i może tu.
Jeśli zaś chodzi o wersję, to posiadał ją kolega wurcel. Spytaj go o szczegóły na PW.
 
kapselleek  Dołączył: 13 Wrz 2014
Dzięki z info. Sporo tego jest, że zwariować można :roll:

I temat można zamknąć. Padło na Soligora. Jaki by nie był, to i tak na pewno o niebo lepiej niż moja Sigma.
 
Wurcel  Dołączył: 07 Lis 2012
Soligor super do zabawy :)
 
kapselleek  Dołączył: 13 Wrz 2014
No i przywiozłem dzisiaj SOLIGORA. Co prawda czasu na testy za bardzo nie było, ale z tego co zdążyłem zauważyć, to demonem ostrości i rozdzielczości to on nie jest, ale kolorki oddaje bajecznie. Jutro potestuję go we właściwych dla niego warunkach i zobaczę co naprawde jest wart ...
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
Która wersja ?
 
kapselleek  Dołączył: 13 Wrz 2014
Dokładnie ten egzemplarz który zalinkowałeś parę postów wcześniej ;-)
Bagnet P/K.

Jednak po przymknięciu do f8 zaczyna się robić żyletka. Na pełnej dziurze trochę mięciutko, ale fajnie. Plastyka fajna, a niedoskonałości widać tylko na cropie. Porównałem z Sigmą ustawioną na te 28mm i jest wyraźnie nie tyle może lepiej, co na pewno ładniej. Rozdzielczość zbliżona w każdym razie. Sigma zaczyna się naprawdę dopiero od f8 akceptowalnie, a tutaj już f4 jest bajka.

[ Dodano: 2014-11-08, 19:25 ]
W końcu okiełznałem Soligora. Był problem z pomiarem światła, ale nie rozumiem skąd się wziął. Tak jakby aparat się buntował i notorycznie prześwietlał. Ale mu przeszło i jest dobrze. Dzisiaj pofociłem trochę jesiennie w deszczu i 100% trafionych. Wszystko przy f4 bo ciemno było.

[ Dodano: 2015-05-09, 00:58 ]
Po prawie pół roku używania Soligora, chciałbym podzielić się wrażeniami. Jednym słowem jest to "kochane szkiełko", ale bardzo kapryśne i wymagające rozwagi. Można zapomnieć o "reporterce", gdyż ustawianie ostrości zajmuje zbyt wiele czasu. W mojej ulubionej architekturze nie ma to wielkiego znaczenia, bo domy lubią postać w miejscu, ale za tym co się rusza, nie idzie nadążyć, chyba że się przymknie, ale wtedy wszystko jest niemożliwie ostre i kadr bez tematu ... Wymaga dużej staranności w ostrzeniu na pełnej dziurze, a nawet po przymknięciu do f4. Mój egzemplarz poza tym nie "uznaje" nieskończoności według skali. Jak się go ustawi na 10m, to wszystko powyżej 6m (przy f4) wychodzi ostre jak żyletka. Czasem aż szkoda go odpinać od aparatu. Pięknie oddaje kolory, a pod światło zaskakująco dobrze sobie radzi. Jeśli ktoś szuka dobrego krótkiego standardu, do tego z dobrym, użytecznym światłem, to szczerze polecam, choć trzeba się tego szkła nauczyć.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach