Jasiek Matacz  Dołączył: 17.01.2008
Program Epson Scan- jakich ustawień dla histogramu używacie? Cytuj
Hej,
Właśnie się zastanawiam nad wszystkimi ustawieniami związanymi z histogramem dla programu Epson Scan. Chodzi o prostą kwestię.
Czy wybierać:
a)ustawienia standardowe już z przyciętym histogramem
b)ręcznie przyciąć histogram
c)wcisnąć "reset" i to co wypluje

opcja a) niezbyt mi się podoba bo patrząc na histogram to ucina jednak kawałek danych(suwaki nie są na początku i końcu "krzywej") stąd tracimy jakieś dane- które by nam się mogły przydać w późniejszej obróbce.
z kolei opcja c) też nie jest fajna bo dostajemy histogram w którym zajęta jest może 1/2 lub 1/3 środkowej części.

Stąd sam jestem zwolennikiem opcji b) ale ciekawy jestem waszych spostrzeżeń w tym temacie? :roll: Mowa oczywiście o zdjęciach które idą do późniejszych poprawek w Lightroomie(jak coś ma ustawiać histogram za mnie to sam wole to zrobić tak jak uważam za stosowne).

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
W moim przypadku sprawdza się:
Jasiek Matacz napisał/a:
a)ustawienia standardowe już z przyciętym histogramem

jeśli skanuję kolor.
Jasiek Matacz napisał/a:
c)wcisnąć "reset" i to co wypluje

jeśli skanuję b&w.

Jasiek Matacz  Dołączył: 17.01.2008
wielkie dzięki, powiedz mi czy interesowałeś się kiedyś Vuscanem? Czy jest lepszy niż Epson Scan?

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
Jasiek Matacz napisał/a:
interesowałeś się kiedyś Vuscanem?

Tak. Podobno łatwiej jest skanować materiały kolorowe - program ma ustawienia pod dany film. Jednak ze względu na wrodzone skąpstwo oraz fakt, że traktuję to jako zabawę programu nie kupiłem.

Skocz do: