Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Capture One LE
Czy ktoś z Was używał, używa lub testował powyższe oprogramowanie?
Przy zakupie SanDisk Ultra III w środku jest licencja do tego softu.
Zainstalowałem i odrobinę potestowałem. Niestety na więcej nie starczyło czasu.
Przy wywoływaniu bez wprowadzania jakichkolwiek zmian, w porównaniu z PPL kolory są "chłodniejsze"
Nie ma na tym forum wiele informacji odnośnie pracy z tym programem. Czyżby nikt nie używał?
Proszę o ewentualne opinie.
:-B
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Funkcjonalnie prawie to samo, co darmowy SilkyPix. Różnica, to bodajże możliwość zapisu TIF. C1LE też chyba nie ma możliwości przetwarzania wsadowego. Od SP jest wolniejszy z tego, co pamiętam i jak sam zauważyłeś, gorzej oddaje kolory. Zapewne będzie tworzył ostrzejsze pliki (SP pod tym względem niestety nie jest mistrzem).
Spotkałem się z opinia, że ma pokopane zarządzanie plikami opisującymi zmiany w plikach RAW. Po prostu zapisuje sobie owe informacje we własnym katalogu, nie czyszcząc go, w związku z czym po jakimś czasie możesz sobie dość szybko zapchać dysk. Ale to oczywiście na ustawieniach domyślnych - można to zmienić w preferencjach.
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Michu, dzieki za odpowiedź.
Chyba zakończyłem przygodę z tym programem. Wybrałem odpowiednie profile aparatu i monitora. Wywołałem zdjęcie. Na podglądzie w programie ładne kolorki itp, a plik wynikowu jakiś taki inny kolorystycznie.
Nie rozumiem tego, skoro ustawiłem sobie wszystko po swojemu, to po wywołaniu powinienem mieć to samo co na podglądzie, a mam co innego w wywołanym pliku. Kolory jakieś takie lekko "przygaszone" Do tego nie mapuje martwych pikseli.
Wygląda na to, że PPL to jeden z lepszych wywoływaczy jeśli chodzi o kolory.

PS
Miałem jechać jutro w plener, specjalnie wziołem sobie urlop, a we wtorek... skręciłem nogę w kostce :-x
Tak tylko chciałem pożalić :-(

Udało mi sie uporać z problemem kolorów w wyjąściowym pliku.
W zakładce PROCESS jest Color Management Workflow. Ustawiłem na Embed Camera Profile, gdzie profilem był Pentax K10D generic.
Przestawiłem na Convert to destination, gdzie cameta profile: K10D generic, a Destination profile: sRGB IEC. Teraz kolory są OK.

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tomaszttr napisał/a:
Tak tylko chciałem pożalić :-(
przykre
 

Mała Mi  Dołączył: 29 Lis 2006
Wiem że już sporo czasu minęlo, ale jeszcze dwa słowa na temat C1
1. Kolory są chłodniejsze i bledsze bo domyslnie ustawiony jest profil Adobe RGB a nie sRGB. Po zmianie wszystko jest w porządku (sprawdzone na C1 4)
2. Czy można jeszcze zarejestrować C1 kupione z kartą pamięci? Bo że kupic można, np na Allegro to wiem.
PZDR. Mała Mi
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mała Mi, dwa dni temu rejestrowałem.
 

Mała Mi  Dołączył: 29 Lis 2006
argawen napisał/a:
Mała Mi, dwa dni temu rejestrowałem.

Super! To teraz jeszcze malutka prośba o podanie sprawdzonego źródła nabycia karty (z kodem). W miarę możliwości w Polsce.
PZDR. Mała Mi
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kupowałem w tym sklepie

www.hurt.com.pl
 

Mała Mi  Dołączył: 29 Lis 2006
Senkju :)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mała Mi, poczekaj do południa. Kupowałem dwie karty, więc mam dwa kody. Jak wrócę z roboty( ok.17:00), to poszukam drugiej karty rejestracyjnej.
 

Mała Mi  Dołączył: 29 Lis 2006
Łomatko.... :shock: a co ma być w południe?
A to jeszcze zapytam: jak to jest z tym jednorazowym upgradem z C1 LE? Do jakiej wersji można to upgradować? Zakładam że do jakiejś czwórki LE ktorej jeszcze nie ma...
Mała Mi ("letko" skołowana)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mała Mi napisał/a:
Łomatko.... :shock: a co ma być w południe?
Po południu będę w domu, to karty poszukam :mrgreen: .
Mała Mi napisał/a:
jak to jest z tym jednorazowym upgradem z C1 LE?
Nie wiem, ale chyba można 1 upgrade C1 LE 4.
Nie używam tego programu, tak tylko z ciekawości zainstalowałem i zarejestrowałem.
 

Mała Mi  Dołączył: 29 Lis 2006
Argawen - dziękuję Ci bardzo!
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
To i ja dalem sie zlapac na C1. Zakupilem wspomniana wyzej karte Sandisk'a z licencja do C1 LE 3.7.7. Zainstalowalem, zarejestrowalem. Sciagnalem tez wersje beta 4.0 - z tutoriali na stronie producenta widac, ze jest to zupelnie inny produkt niz drewniana poprzednia wersja ( zobacz filmiki na http://www.phaseone.com/4/ zakladka how it works).
Zaleta takiego zakupu karty pamieci z C1 jest jedna - przysluguje legalny darmowy upgrade do wlasnie tej wersji 4.0 beta.
Niestety, to ze program zasypal mi dysk 63MB szpiegujacym mnie smieciem z M$, to pikuś, w porownaniu z tym, ze zle odczytuje pefy z Samsunga. One po konwersji na wersje istDS sa widziane juz, ale ich domyslna ekspozycja jest przesunieta i sa znieksztalcone kolorystycznie- konieczny jest za kazdym razem reczny WB.
Tak wiec :cry:

Ale uwaga...
Jesli juz ktos przeszedl ta sciezke, ma karte, sciagnal i zainstalowal legalna juz wersje 4.0 beta - to proponuje sie zarejestrowac na forum tego producenta ( http://forum.phaseone.com/ ) i mu troche z tego powodu przygadac, co juz nie omieszkalem zrobic i ciekawe co odpisze :-P
Nic tak nie motywuje do solidnosci, jak konstruktywna masowa krytyka. A im jej wiecej by bylo, tym dla nas lepiej... Testujcie wiec, i im piszcie...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ja już dawno założyłem sobie temat Samsung GX-1S is not supported :-) i When rise Polish version of Capture One. :-)

Jak dotąd odpowiedzi są lakoniczne i niecego nie przesądzają...

Na razie wstrzymuję się z rejestracją oprogramowania.
Poczekam na ostateczną wersję Capture One 4.0 LE może wreszcie dodadzą Samsunga.

Mój kupon jest ważny do marca 2008.

Od momentu rejestracji przysługuje 1 darmowy upgrade.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Zaleta takiego zakupu karty pamieci z C1 jest jedna - przysluguje legalny darmowy upgrade do wlasnie tej wersji 4.0 beta.

Markus napisał/a:
Od momentu rejestracji przysługuje 1 darmowy upgrade.

No to mamy niejednoznaczność -
- bo jak beta, to pewnie przestanie się kiedyś uruchamiać (tak było z Lightroom Beta)
- jak nie beta (czyli czekanie na wersję C1 4 LE) to skąd to wiadomo, że akurat to będzie możliwe?

A może "ugrade" oznacza np.C1 LE 3.8.0?

Uwagi ogólne do C1 LE:
- kolory są dobre, trzeba stosować koło barw, ładnie można dobrać/pozbyć się zafarbów,
- czerwony ładny
- można przenosić parametry wywołania między zdjęciami (trochę niewygodnie, bo myszką, a nie przez skrót klawiaturowy),
- moim zdaniem przewyższa darmowy SilkyPix, bo ma pełne sterowanie ekspozycją/kontrastem/krzywa tonalną/kolorami i WB.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Żorż - oczywiście, że przwyższa SilkyPix Free pod względem funkcjonalności (w końcu to jednak komercyjna wersja). Ale co siętyczy kolorów... Piszesz o wersji C1 LE 4 beta? Bo wcześniejsza wersja C1 oddawała najgorzej kolory Pentaksa ze wszystkich konwerterów.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Można już upgredować sie z C1 LE do C1 4 w ramach przysługującego jednego upgrejdu - przy instalacji trzeba podać numer C1 LE.

Pierwsze wrażenia: bardzo pozytywne, obsługa jak w Lightroom/RAW Therapee, ale panel narzędzi nie przewija się w górę/w dół , tylko przełącza zakładki z narzędziami
- bardzo intuicyja obsługa (jak dla mnie)

Wada. którą zauważyłem - ma ustawione Adobe RGB i TIF 8-bit jako parametry pliku wyjściowego, i nie widzę gdzie to można zmienić? Być może zmiana tego bedzie dopiero w wersji PRO?

Konkluzja - CaptureOne 4 ląduje u mnie w narzędziach podręcznych do użytku :mrgreen:
 

Mała Mi  Dołączył: 29 Lis 2006
zorzyk napisał/a:
ma ustawione Adobe RGB i TIF 8-bit jako parametry pliku wyjściowego, i nie widzę gdzie to można zmienić?

Żorż - używam co prawda póki co CO 4 beta 2 wiec nie wiem jak jest w "pełnej" 4, ale być może jest rozwiązanie.
Zakładka Output-Process Recipe-Profile. I tam wybierasz np sRGB czy co tam chcesz.
No chyba że tego właśnie w 4 nie-PRO nie ma.
PZDR. Mała Mi

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach