yourNIGHTMARE  Dołączył: 12 Maj 2007
szperalem szperalem az sie doszperalem znalazlem malenki test tego wynalazku na jednym z forum zaprzyjaznionych lub nie pstrykaczy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
TEST WB CAP
Chyba sam sie skusze na to nie sa to wielkie pieniadze a zawsze to bedzie wygodniejsze jak kartka
PS rzeczywiscie nie koniecznie to musi byc dekielek ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ludzie !!! co za brednie z ta szara kartka? !!!! moze byc biala moze byc i czarna...wazne zeby byla neutralna......bez dominanty.....
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Fafniak, taki chłtyt marketindody dla tych, którzy nie są świadomi możliwości ustawienia korekcji... :-)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
dtox napisał/a:
ciekawe kto pierwszy po mnie pojedzie za te zdjecia <lol>

no dobra, sam tego chciales.... ;-)
Wiekszosc uwag znowu musialbym powtorzyc za Michem, czemu on zawsze musi byc pierwszy.

Zdjecia od razu krzycza, ze sa fotkami zrobionymi na spacerze przez amatora, ktory chcial sie nacieszyc swoim nowym aparatem. Czy to zle, nie. Bo masz sie nacieszyc, a po to jest syfra, zeby tych fotek narobic multum. Tylko czy wszystkie te fotki nadaja sie do pokazywania? wg mnie nie. I jesli z czasem sam dojdziesz do tego, ze potrafisz robic selekcje i sam znajdowac ewidentne "pomylki" to dobrze, to idziesz dobra droga. Tylko nie daj sie czemus co ja nazywam "syndromem pewnego mlodego czlowieka, ktorego nazwisko zachowam dla siebie", ktory ma jedna z lepszych domen foto dla ludzi z mojego miasta a na niej takie gnioty, ze :shock: ...
I pamietaj, ze o wiele latwiej jest sie wymadrzac, co to zle zrobiles, i jak powinno byc lepiej niz zrobic to "lepiej". Piszacy te slowa jest tego wybitnym przykladem ;-) .

Po przeczytaniu instrukcji od aparatu, poszukaj jakiejs dobrej ksiazki o fotgrafowaniu, olej raczej te gdzie masz w tytule "cyfrowa". Ogladaj duzo fotek i patrz, co Ci sie w nich podoba a potem pomysl jak to jest zrobione.
Podstawowe bledy u Ciebie. Glebia ostrosci, nietrafiona ostrosc, skroty perspektywy, panowanie nad ustawieniem modelki.
Pare przykladow? bede numerowal foty po kolei liczac od lewej od gory.

Fot.2 . Przez dziwne ulozenie kurtki modelka nie ma szyi i jest "kwadratowa", glebia ostrosci (te drzewa z tylu nie sa az takie fajne), tlo (tego spacerowicza to ja calkiem nie jestem ciekaw ;-) .
Fot. 4 zupelnie nieostre, poza tym nogi az wychodza z monitora.
A porownaj foty 5 i 6. Jak duzo dobrego dalo zejscie z aparatem do poziomu modelki. Widzisz roznice?
Fot.8 Najlepsze. Sa bledy, ale juz cos na nim zaczyna sie dziac.

Masz modelki, ktore chca z Toba pracowac i korzystaj z tego. Podszkol warsztat, zeby zaczac zwracac uwage na to co sie dzieje "poza" tematem, i cwicz cwicz cwicz.

I pokazuj nam, jak beda postepy to nie przejmuj sie takimi marudami jak ja ;-)


dtox napisał/a:
numery telefonow hmmm... do Żony nie podam, zapomnij :) a do kolezanki, kto wie ;)

a ktora, jest ktora....? :evilsmile:
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Arti napisał/a:
dtox napisał/a:
numery telefonow hmmm... do Żony nie podam, zapomnij :) a do kolezanki, kto wie ;)

a ktora, jest ktora....? :evilsmile:


szukaj obrączki ;-)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
cotti napisał/a:
szukaj obrączki


ehhh... kobieca spostrzegawczosc... ja bym nie wpadl na to... ;-)
ale to moze dlatego, ze sam nie nosze.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
ludzie !!! co za brednie z ta szara kartka? !!!! moze byc biala moze byc i czarna...wazne zeby byla neutralna......bez dominanty.....

Jakie brednie? Robilem porownania, z biala kartka zawsze mialem cieplej niz z szara karta. Ciezko ocenic, czy biala kartka jest rzeczywiscie biala. A szara karta jest bardzo blisko 18% szarosci...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kiedyś była dyskusja na ten temat, że "biała" kartka ma faktycznie niebieski odcień z uwagi na stosowane w jej produkcji wybielacze.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
brednie.....
typow kartek jest od groma....mozesz dobrac sobie i te ktore sa bardziej niebieskie i tym samym obrazek bedziesz mial cieplejszy i dobrac takze kartke "cieplejsza" zeby miec chlodny obrazek....
mielismy cos takiego jak biel wzorcowa
Wydanie na szara karte ilus tam zlotych to dla mnie wurzucanie pieniedzy.....tym bardziej jak robisz w RAW-ach.....kawalek jakiejkolwiek bialej tkaniny lub szarej i jedziemy.......
Na codzien korzystam z:
biala bluzka / fartuch lekarski/ firanka / kartki papieru / ksiazka / kalendarz/ album / COKOLWIEK co am troche bialego bez zbytniej dominanty.....moze byc szare moze byc tez czarne - kwestia dobrania ekspozycji....
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Co ja widze na tych zdjeciach:
2 panie mlode wiekiem i niestroniace od salonow pieknosci chodzily sobie po parku, a za nimi lazil facet z aparatem. Towarzyszyl im tez piesek, ktory akurat zostal wyprowadzony na spacerek. Takze upieczono 3 pieczenie przy jednym ogniu: Piesek poskakal, panie wzmocnily opalenizne, a fotograf sprawdzil, ze aparat mu dziala.
Nie wiem, czy to wlasnie chciales opowiedziec tym minireportazem...

Dodam jeszcze, ze gdybys podal do nich telefon, to na pewno bym nie zadzwonil...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
brednie.....
typow kartek jest od groma....mozesz dobrac sobie i te ktore sa bardziej niebieskie i tym samym obrazek bedziesz mial cieplejszy i dobrac takze kartke "cieplejsza" zeby miec chlodny obrazek....
mielismy cos takiego jak biel wzorcowa
Wydanie na szara karte ilus tam zlotych to dla mnie wurzucanie pieniedzy.....tym bardziej jak robisz w RAW-ach.....kawalek jakiejkolwiek bialej tkaniny lub szarej i jedziemy.......
Na codzien korzystam z:
biala bluzka / fartuch lekarski/ firanka / kartki papieru / ksiazka / kalendarz/ album / COKOLWIEK co am troche bialego bez zbytniej dominanty.....moze byc szare moze byc tez czarne - kwestia dobrania ekspozycji....

No to wylaza roznice w workflow.

Szara karta jest sztywna, trwala i dlatego lepiej mi sie z nia pracuje. 60 zl to nie jest jakis mega wydatek (pomijam fakt ze kupil to facet, dla ktorego robilem zdjecia przedmiotow...) W rawach nie robilem, bo hybryda canona nie oferuje takowych.

Niech osoba do ktorej byly kierowane sugestie przeczyta sobie nasze wypowiedzi i wybierze to co jej bardziej odpowiada.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
kivirovi, zły dzień miałeś? Miała być konstruktywna krytyka zdjęć, a nie uszczypliwości i osobiste wycieczki. Na szczęście uroda to rzecz gustu, bo jakby było inaczej nie znalazłbym amatorki do patrzenia na mnie, a tak, to jest jakiś cień szansy. Polecam wszystkim ostrożniejsze dobieranie słów, bowiem jak wiadomo na forum chcemy uniknąć personalnych konfliktów.

:!: :!: :!:
napominam
:!: :!: :!:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kivirovi napisał/a:
Dodam jeszcze, ze gdybys podal do nich telefon, to na pewno bym nie zadzwonil...


Ostrzegam, na razie slownie.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Przecież ja mam w pracy kolorymetr. Zobaczę w piątek jakie kolory daje zwykły papier ksero! 8-)

Fafniak napisał/a:
moze byc tez czarne - kwestia dobrania ekspozycji....
To chyba przesada :-P :mrgreen:
 

dtox  Dołączył: 20 Maj 2007
kivirovi napisał/a:
Co ja widze na tych zdjeciach:
2 panie mlode wiekiem i niestroniace od salonow pieknosci chodzily sobie po parku, a za nimi lazil facet z aparatem. Towarzyszyl im tez piesek, ktory akurat zostal wyprowadzony na spacerek. Takze upieczono 3 pieczenie przy jednym ogniu: Piesek poskakal, panie wzmocnily opalenizne, a fotograf sprawdzil, ze aparat mu dziala.
Nie wiem, czy to wlasnie chciales opowiedziec tym minireportazem...

Dodam jeszcze, ze gdybys podal do nich telefon, to na pewno bym nie zadzwonil...


hehe fajnie, ze mi stresciles nasz wypad nad jeziorko :lol:

ale pytanie nie brzmialo, co widzisz na zdjeciach...czytaj prosze ze zrozumieniem...masz juz swoje lata i jestes istota rozumna...chyba...prawda?

nie bede tlumaczyl co kto jak i dlaczego, bo nie o to chodzi...chce sie nauczyc robic dobre zdjecia, a Twoja wypowiedz jest zenujaca jak na ten temat...
co do dzwonienia...myslisz, ze ktoras z nich chcialaby wogole z Toba rozmawiac? :lol:
watpie miszczu :)

@Arti
dzikuje za te slowa... jedziemy w gory na weekend to pofoce jakies gniotki :)

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Gwiazdor napisał/a:
Przecież ja mam w pracy kolorymetr. Zobaczę w piątek jakie kolory daje zwykły papier ksero!
- przy swietle dzinnym oktore ma 5600K to balans na takiej kartce daje od 6000K do nawet 7000K

[ Dodano: 2007-06-06, 21:38 ]
kivirovi, - wlasnie doczytalem co napisales :shock: stary jezeli odemnie by to zalezalo to za to:
kivirovi napisał/a:
Dodam jeszcze, ze gdybys podal do nich telefon, to na pewno bym nie zadzwonil...
- dal bym ci to kolorowe cos (ostrzezenie czy jakos tak....) ale poniewaz sie na tym nie znam..... :evil:
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
dtox
1. Kolejny z Krakowa :mrgreen:
2. Fajne dziewczyny, jeśli już masz taki urok ;-) , że pozują leżąc na trawie, to pamiętaj o kleszczach. Serio mówię, dokładne oględziny (bez podtekstów!) się przydadzą. Nie chodzi tylko o groźne choroby przenoszone przez kleszcze, ale także o trudno gojące się ugryzienia.
3. Próbuj dalej, słuchaj rad innych, a swoje se myśl.
4. Coś mi się odcień skóry nie widzi, ale to już ktoś chyba sygnalizował.
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Co do szarej karty to polecam zakup książki "fotografia cyfrowa - edycja zdjęć" Scott Kelby - pomijając wstępy do rozdziałów to jedna z najlepszych książek o edycji. jest też dużo o portrecie. Szara karta jest w książce.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
dtox napisał/a:
co do dzwonienia...myslisz, ze ktoras z nich chcialaby wogole z Toba rozmawiac?
watpie miszczu :)

hehe, odgryzl sie... tylko sie nie rozpedzajcie, zeby Fafniak sie nie musial uczyc tych kolorkow dawac...
Baw sie dobrze w tych gorach.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Fafniak napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
Przecież ja mam w pracy kolorymetr. Zobaczę w piątek jakie kolory daje zwykły papier ksero!
- przy swietle dzinnym oktore ma 5600K to balans na takiej kartce daje od 6000K do nawet 7000K

Wyniki mojej zabawy.

Papier ksero marki "International Paper" 8-)
L*=94,05
a*=+1,44
b*=-6,23

Okłdka instrukcji od telewizora (na oko wydaje się bielsza)
L*=93,73
a*=+1,34
b*=-6,47

... i na prośbę pomiar skóry - forehand dłoni
L*=63,97
a*=+8,30
b*==+16,55

oraz skóra przedramienia
L*=65,65
a*=+7,12
b*=+16,93

O co chodzi z tymi L*a*b* jest tutaj -> http://pl.wikipedia.org/wiki/CIELAB , szkoda że w wersji polskiej nie ma wyjaśnienia że Lab to nie to samo co L*a*b* :roll: O tym mozna po angielsku poczytać ->http://en.wikipedia.org/wiki/Lab_color_space

Biała kartka jest całkiem niezła, ale trzeba trochę niebieskiego na zdjęciach odejmować. Może ktoś to może przeliczyć na temperaturę barwową, ja się poddaje. ;-)


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach