mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
Pytania o kilka ustawień kasetki
Witam,

Już ponad miesiąc bawię się K110 i czas lepiej zrozumieć tę całą elektronikę:)
Wszystkie pytania odnoszę do zestawu z przypiętym kitem.

Teoretycznie rozumiem różnice między trzema dostępnymi wyborami pomiaru ekspozycji. Poczytałem sobie. Moje pytanie dotyczy raczej tego jakie macie praktyczne doświadczenia/wskazówki odnośnie różnic w wykorzystaniu wielosegmentowego i centralnie-ważonego pomiaru w tym aparacie.

Stosunkowo często mam wrażenie, że pomiar wielosegmentowy ustawia mi niedoświetlone ujęcia. Głównie obserwuję to w mieście, gdy większość kadru zajmują budynki i ulice, ale około 20-40% kadru to niebo. Oczywiście nie we wszystkich ujęciach, tylko w pewnych sytuacjach (powiedzmy 15% ujęć).
Wydaje mi się że przy pomiarze centralno-ważonym jest trochę lepiej. Ale też mam czasem wrażenie niedoświetlenia.
Czy to jest normalne? Czy ja mam tylko takie wrażenie?
Czy są różnice w pomiarach między trybami Av i M+AE-L ? (bo zapomniałem dodać, że większość czasu robię na Av)

Koryguję wtedy +0.3-1 (i czasem trochę nieba przepalę:) ale czasem jest dobrze, bez przepaleń co mi nasuwa myśl, że jednak automatyka nie daje sobie rady).

I jak się do tego ma (albo nie ma:) ustawienie czasu pomiaru ekspozycji [Meter Operating Time] w Custom? I w ogóle co zmienia to ustawienie? Co to znaczy pomiar 30 sekund???

No i jeszcze ustawienie [Link AF point and AE] - no czytam co piszą w instrukcji i dalej nie rozumiem:) Jaki jest praktyczny wpływ włączenia tego? Proszę o jakiś rozjaśniający przykład.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Wydaje mi sie, ze musisz najpierw sobie poczytac o ekspozycji jako takiej. Tryb to tylko tryb. Swiatlomierz jest zawsze ten sam. Musisz go po prostu nauczyc sie uzywac. Pomiar segmentowy jest o tyle zly do nauki, ze ciezko wyciagac z niego wnioski - ekspozycja jest oparta o algorytm, dla ktorego danymi wejsciowymi sa pomiary z kluczowych segmentow dla kadru - dlatego lepiej Ci wychodza zdjecia z niebem - pomiar segmentowy domysla sie, ze nie chodzi Ci o poprawnie naswietlone niebo, tylko to co pod nim, dlatego lekko przeswietla w stosunku do tego, co zmierzylby ci CW. Ale CW jest do nauki lepszy, bo to pomiar z centrum kadru, przy czym im blizej srodka, tym wiekszy wplyw na ostatetczny wynik pomiaru. Musisz uwazac na jasne i ciemne plamy wchodzace w centrum kadru - niebo, asflat, jasna lub czarna sciana, czarne drzwi, ciemny/jasny ubior, itd - poniewaz falszuja one pomiar. Dla swiatlomierza, swiat to jednolita szara papka. Jesli w centrum kadru znajdzie sie biala suknia panny mlodej, swiatlomierz tak dobierze ekspozycje, zeby byla szara - niedoswietlenie. Z kominarzem bedzie odwrotnie. Chcac go zrobic na szaro, przeswietli cala scene. To tak na poczatek ;-)

dz.

[ Dodano: 2007-06-07, 15:54 ]
mumonzan napisał/a:
Koryguję wtedy +0.3-1 (i czasem trochę nieba przepalę:) ale czasem jest dobrze, bez przepaleń co mi nasuwa myśl, że jednak automatyka nie daje sobie rady).
Nie automatyke nie daje rady, tylko rozpietosc sceny wychodzi ci poza rozpietosc matrycy, ktora jest stosunkowo waska w stosunku do negatywu. Czasem nie unikniesz przepalen, ale najczesciej wystarczy naswietlic na granicy swiatel, a niedoswietlony pierwszy plan bez problemu wyciagniesz w post-processingu - plik z DSLR to w zasadzie polprodukt.
dz.
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
dzerry, dzięki. Masz rację, mam za mało doświadczenia z ekspozycją.

Wiem, że to tylko pomiar światła, ale zdawało mi się, że to było proste w takim Pentax ME czy w mojej starej Practice TL. Ale w tych nowoczesnych komputerach?

Pewnie w tych sytuacjach o których pisałem nie zauważałem jakichś bardzo jasnych elementów w środkowych częściach kadru.

Dzięki, i mam nadzieję, że ktoś mnie jeszcze oświeci w sprawie tych dwóch innych ustawień w opcjach.
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
Re: Pytania o kilka ustawień kasetki
mumonzan napisał/a:

Stosunkowo często mam wrażenie, że pomiar wielosegmentowy ustawia mi niedoświetlone ujęcia. Głównie obserwuję to w mieście, gdy większość kadru zajmują budynki i ulice, ale około 20-40% kadru to niebo.


Potwierdzam. Obserwuję to samo (K100D). Kompensuję w wywoływarce RAWów. Poprzednia moja cyfrówka (tzw. hybryda) nie miała tej przypadłości.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
mumonzan napisał/a:
ustawienie czasu pomiaru ekspozycji [Meter Operating Time] w Custom? I w ogóle co zmienia to ustawienie? Co to znaczy pomiar 30 sekund???

Przyznam się, że też nie do końca rozumiem o co chodzi z tym ustawieniem. Ostatnio postanowiłem ponownie przeczytać instrukcje do mojej kasetki i przez dłuższy czas biłem się z myślami pt. "ale otso chodzi"

mumonzan napisał/a:
ustawienie [Link AF point and AE]

O ile dobrze rozumiem to ustawienie to łączy moment pomiaru ekspozycji z momentem zablokowania ostrości. Przykład: Masz ustawiony AF. Wciskasz spust do połowy i łapiesz ostrość na jakimś obiekcie, np postaci. Z wciśniętym do połowy spustem (ostrość jest wciąż zablokowana na wybrany wcześniej obiekt) kierujesz obiektyw w nieco innym kierunku po to, żeby postać na którą masz zablokowaną ostrość nie była w centrum kadru. Wciskasz spust do końca ... Aparat robi zdjęcie ale tuż przed zrobieniem zdjecia dokonuje pomiaru ekspozycji. Gdybyś miał ustawione Link AF point and AE to pomiar ekspozycji byłby wykonywany w momencie blokowania punktu ostrości.
Tak to rozumiem, ja fotoamator. Jeżeli sie mylę to proszę kolegów o korektę bo zła odpowiedź gorsza od braku odpowiedzi :D
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
kristofo napisał/a:
mumonzan napisał/a:
ustawienie czasu pomiaru ekspozycji [Meter Operating Time] w Custom? I w ogóle co zmienia to ustawienie? Co to znaczy pomiar 30 sekund???

Przyznam się, że też nie do końca rozumiem o co chodzi z tym ustawieniem.
pewnie o to, ile czasu aparat trzyma zmierzoną ekspozycję.
kristofo napisał/a:
Aparat robi zdjęcie ale tuż przed zrobieniem zdjecia dokonuje pomiaru ekspozycji. Gdybyś miał ustawione Link AF point and AE to pomiar ekspozycji byłby wykonywany w momencie blokowania punktu ostrości.
tak, o coś takiego. Jest to podobne, do blokowania ekspozycjy AE-L przed kadrowaniem.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
argawen napisał/a:
kristofo napisał/a:
mumonzan napisał/a:
ustawienie czasu pomiaru ekspozycji [Meter Operating Time] w Custom? I w ogóle co zmienia to ustawienie? Co to znaczy pomiar 30 sekund???

Przyznam się, że też nie do końca rozumiem o co chodzi z tym ustawieniem.
pewnie o to, ile czasu aparat trzyma zmierzoną ekspozycję.
Raczej o to ile czasu aktywny jest światłomierz. Po tym czasie "usypia" i żeby zobaczyć wynik pomiaru trzeba wcisnąć spust do połowy.
argawen napisał/a:
kristofo napisał/a:
Aparat robi zdjęcie ale tuż przed zrobieniem zdjecia dokonuje pomiaru ekspozycji. Gdybyś miał ustawione Link AF point and AE to pomiar ekspozycji byłby wykonywany w momencie blokowania punktu ostrości.
tak, o coś takiego. Jest to podobne, do blokowania ekspozycjy AE-L przed kadrowaniem.
Link to nie to samo co Lock. :mrgreen: Po włączeniu tej funkcji główny punkt ekspozycji jest tam gdzie punkt ostrości. Tak ja to rozumiem. Zawsze można zrobić jakiś test.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Gwiazdor napisał/a:
Raczej o to ile czasu aktywny jest światłomierz
Tu masz rację, dawno nie zaglądałem do instrukcji. Kiedyś ustawiłem sobie chyba 10 s i nie zmieniałem tego.

Gwiazdor napisał/a:
Po włączeniu tej funkcji główny punkt ekspozycji jest tam gdzie punkt ostrości
Zgadza się. Dlatego napisałem, ze podobnie jak AE-L. Jak zablokujesz AE-L, to mając wciśnięty spust, ekspozycja nie zmieni się po kadrowaniu.
No tak, ja zawsze mam ustawiony środkowy pkt. ostrości, to dla mnie to samo :mrgreen:
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
Super, dzięki wszystkim, chyba kumam.

A posprawdzam sobie eksperymentalnie.
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
najlepsza metoda pomiaru do darków
Witam,
kontynuuje eksperymenty z nocnymi zdjęciami industrialu i w związku z tym mam 2 pytania:
1.która metoda pomiaru jasności i ekspozycji jest lepsza w nocy: wielosegmentowa czy centralno-ważona
2. Ustawianie ostrości w nocy da lepsze efekty na auto czy wybór 11?
Generalnie pstrykam fabryki oświetlone w wielu miejscach i zdjęcia wychodzą przede wszystkim nieostre i to z różnymi ISO i statywem oraz włączonym antyshakiem...
Proszę również o podanie jakiejś alternatywy do picasa web album bo nie mogę jakoś wysłać na ich folder fotek.
Pozdrawiam
MaxShreck
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
max shreck, jeżeli używasz statywu to wyłącz antyshake.
Picasa Ci nie wysyła fotek? Konto masz utworzone? Wersja picasy też jest najnowsza?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
max shreck napisał/a:
Ustawianie ostrości w nocy da lepsze efekty na auto czy wybór 11?
Mnie sie wydaje, że najlepiej środkowym, potem najwyżej przełączysz na MF i przekadrujesz sobie jak chcesz. Lub na wyborze punktu AF. Przy auto, tak naprawdę nie wiesz, gdzie ustawi aparat ostrość.
max shreck napisał/a:
statywem oraz włączonym antyshakiem..
W instrukcji jest napisane, by wyłączać SR przy fotografowaniu ze statywu.
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
Ok, wygląda na to, że przedobrzyłem z tym antyshake'iem :) Picasę mam 2.0, zaraz sprawdzę czy jest jakaś nowsza. Wywala mi błąd połączenia z serwerem, choć wcześniej ładnie się loguje. Dzięki za porady z pomiarem, jutro sprawdzę.

[ Dodano: 2007-10-15, 21:57 ]
Wrzucilem picasę 2.7 i działa, dzięki Aflinta!
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
argawen napisał/a:
W instrukcji jest napisane, by wyłączać SR przy fotografowaniu ze statywu.

A jak to się ma do sytuacji, gdy mamy mniej stabilny statyw i przy dłuższych czasach naświetlania aparat lekko drży? Czy nie korzystniej będzie wtedy zostawić stabilizację włączoną?
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
briho, jaki sens statywu co podstawowej roli nie spełnia?
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
No na dłuższą metę nie ma sensu, ale akurat ja jestem teraz w takiej sytuacji, że mam statyw, który używałem jeszcze z kompaktem i muszę poczekać do wiosny z przesiadką na coś stabilniejszego. Ostatnio parę razy włączona stabilizacja uratowała mi w ten sposób zdjęcia, mimo, że aparat był na statywie :-)
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
oj... mało robię nocami, ale osobiście w takich sytuacjach nie używałbym SR. Nie do tego służy. Nocą tylko statyw i wcześniejsze uniesienie lustra - przynajmniej ja bym tak robił, ale jak mówiłem mam z tym małe doświadczenie. A SR chyba też wpływa na czasy...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach