jorge.martinez  Dołączył: 16.05.2007
Jestem przeciw rywalizacji i próbie łączenia i nawiązywania do siebie na siłę.

To nie jest pomysł na miarę średniego. Szkoda materiału.

Rywalizacja i sztywne ramy tematyczne obniżają poziom artystyczny prac. Patrzcie na turniej Fenola. Zabawa przednia ale Malo tam prac które chciałabym powiesić na ścianie.

PK  Dołączył: 24.05.2008
Jorge, nie chcę rywalizacji, raczej współpracy.
Czego się obawiam, to żeby zabawa nie zmieniła się w zwykłe "Fotoprezentacje" średnim formatem.- jeden zrobi projekt "portret", drugi "architektura Pyzdówka", co będzie te cykle wyróżniało, że nie trafią odpowiednio do:
http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=61
http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=52

:?:
Poziom artystyczny?

kojut  Dołączył: 13.04.2011
PK, ja również mówię stanowcze nie rywalizacji. Popatrz na "Jeden aparat": zdecydowana większość prac trzyma wysoki i bardzo wysoki poziom, wiele z nich chciałoby mieć u siebie. Ograniczenia sprzętowe tam bardzo pomogły.
W średnim raczej bym nie widział tematów "ogólnych" (jak w dziale Fotoprezentacje) a takie dużo precyzyjniejsze.
Jestem również za pewnymi ograniczeniami sprzętowymi: jak ma być to na wzór JA, to trzymalbym się jednak tej koncepcji.

dybon  Dołączył: 05.12.2007
No to żeby łatwiej nie było, publikacja w kalendarzu. Bez motywacji czasem ciężko z kreacją.

krzychu1979  Dołączył: 17.09.2011
Trudno się nie zgodzić z faktem, że JA trzyma najwyższy poziom ze wszystkich konkursów. Szkoda by było zepsuć tak udany projekt.

espresso  Dołączył: 30.04.2007
kojut napisał/a:
Popatrz na "Jeden aparat": zdecydowana większość prac trzyma wysoki i bardzo wysoki poziom, wiele z nich chciałoby mieć u siebie
Nie jestem pewien czy większość. Powiedział bym raczej że wiele.

matb  Dołączył: 02.11.2006
To ja zgłaszam swój temat:
"Moja wieś", cykl 10 klatek choć niekoniecznie z jednego filmu. Ciekawe, czy Superia 100, której ważność skończyła się w maju 2008 , da jeszcze radę?

matb napisał/a:
czy Superia 100, której ważność skończyła się w maju 2008 , da jeszcze radę?
z pewnością, ewentualnie wypuścisz w b&w.

espresso napisał/a:
kojut napisał/a:
Popatrz na "Jeden aparat": zdecydowana większość prac trzyma wysoki i bardzo wysoki poziom, wiele z nich chciałoby mieć u siebie
Nie jestem pewien czy większość. Powiedział bym raczej że wiele.

Popatrz na inne "konkursy".W JA jest najwięcej ciekawych prac.

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
Dla mnie sens tego wydarzenia na forum będzie jeden: skłonić użyszkodników do deklaracji, że stworzą swoją serię zdjęć, swój projekt. Te projekty między osobami nie będą połączone, to jasne - po co mają być? Poznajmy umiejętności i kreatywność każdego z osobna! A całą "rywalizacja" niech się oprze o: "Jak to ja nie ukończę swojego projektu? Skoro inni mogą, to i ja dam radę!". Dla mnie to ma mieć przede wszystkim funkcję motywującą. Dodatkowo cenne będą zawsze wskazówki i punkt widzenia innych osób w trakcie realizacji projektu. Dzięki temu mam nadzieję, że na forum powstanie kilka świetnych zestawów zdjęć - a nawet jeśli nie będę świetne, to cóż - na pewno sporo się tym nauczymy.

JA miał skłonić do regularnego fotografowania i poznania sprzętu wraz z jego mocnymi stronami i z ograniczeniami. Tam nie było żadnej filozofii pod spodem, tamte zdjęcia też by mogłyby trafić po prostu do do fotoprezentacji. Ale gdyby nie JA to zapewne by one po prostu nie powstały. Jednak deklaracja wzięcia w czymś udziału swoje robi. PŚF (Projekt Średniego Formatu) jak dla mnie spełni właśnie podobną funkcję. Tylko przesunie o krok dalej wymagania, bo trzeba będzie stworzyć spójną serię, a to nawet ważniejsze i trudniejsze niż ograniczenie się do jednego zestawu na cały rok.

Jak dla mnie wymagania formalne mogą tu być mgliste, o szerokich ramach i bez dużego nacisku na nie. Poza jednym: regularne pokazywanie zdjęć, wraz z komentarzem do niech (jak w JA). Z tym, że tworząc spójną serię nie zabraniałbym podmiany później części zdjęć, bo projekt potrafi jednak w głowie się zmieniać w trakcie realizacji. Ciekawie będzie też obserwować jego przemianę w czasie.

Fenol napisał/a:
JA miał skłonić do regularnego fotografowania
Albo ktoś fotografuje, albo nie. Nic na siłę. Jak ktoś nie czuje fotografii analogowej, to trudy raczej daremne.
Fenol napisał/a:
Jak to ja nie ukończę swojego projektu
Pomysł na PŚF zacny, ale nie wiem czy warto używać takich górnolotnych frazesów typu PROJEKT. Taka pompowana nazwa powstała w okresie celebrytów i spłyca temat fotografii jako takiej
Fenol napisał/a:
Jak dla mnie wymagania formalne mogą tu być mgliste, o szerokich ramach i bez dużego nacisku na nie.
. Nie lepiej rozmawiać o kompozycji, światełku czy też niuansach związanych z analogowa kuchnią których moim zdaniem zupełnie brakuje w JA (pomimo innych licznych zalet ). :-B

espresso napisał/a:
Nic na siłę
Wtedy nie bierze udziału w zabawie.
espresso napisał/a:
PROJEKT
Można użyć słowa cykl. Niemniej słowo "projekt" na stałe wszedł do języka i nic z tym nie zrobimy.
espresso napisał/a:
Nie lepiej rozmawiać o kompozycji, światełku czy też niuansach związanych z analogowa kuchnią
Po co ciągle wałkować techniczną, szkolną stronę fotografowania? Nie o to tutaj chodzi.

jorge.martinez napisał/a:
Po co ciągle wałkować techniczną, szkolną stronę fotografowania? Nie o to tutaj chodzi.
Ależ ja się z Tobą zgadzam. Tym nie mniej, gdzieś w tle takie tematy mogą/powinny się pojawiać.

espresso napisał/a:
Albo ktoś fotografuje, albo nie. Nic na siłę. Jak ktoś nie czuje fotografii analogowej, to trudy raczej daremne.

Toteż nie wszyscy ukończyli JA, za to na pewno są osoby, które dzięki JA poczuły się swobodniej w fotografii analogowej ;-)

espresso napisał/a:
Pomysł na PŚF zacny, ale nie wiem czy warto używać takich górnolotnych frazesów typu PROJEKT. Taka pompowana nazwa powstała w okresie celebrytów i spłyca temat fotografii jako takiej

Dla mnie to tylko słowa, także nazwać to można jak się chce ;-)

espresso napisał/a:
Ależ ja się z Tobą zgadzam. Tym nie mniej, gdzieś w tle takie tematy mogą/powinny się pojawiać.

Nikt nie broni takiej strony poruszać :-)

Fenol napisał/a:
Z tym, że tworząc spójną serię nie zabraniałbym podmiany później części zdjęć, bo projekt potrafi jednak w głowie się zmieniać w trakcie realizacji. Ciekawie będzie też obserwować jego przemianę w czasie.
O, to to :-B

Sądzicie że powinniśmy przyjąć założenie, że pod koniec zabawy mamy gotowych 12 zdjęć?

A może też dodać możliwość pokazywania i dyskutowania więcej zdjęć na miesiąc? No i np. na koniec zrobić taki stół do edycji, pokazać co się ma nas stole i opowiedzieć o procesie ostatecznego wyboru prac?

Powoli cały "projekt" (nie wiem czemu nie lubicie tego słowa) nabiera sensownego kształtu. Też popieram możliwość ewolucji koncepcji. Poczekam na finalne ustalenia, ale myślę że dołączę do zabawy.

Sądzicie że powinniśmy przyjąć założenie, że pod koniec zabawy mamy gotowych 12 zdjęć?

Myślę, że warto ustalić ilość zdjęć, która powinna być zrobiona, by uznać serie danej osoby za ukończoną. Może to być i 12 zdjęć. Ale bardziej "minimum 12 zdjęć" niż ściśle 12, bo być może ktoś będzie chciał ich pokazać więcej, tworząc jakąś spójną całość :-)

A może też dodać możliwość pokazywania i dyskutowania więcej zdjęć na miesiąc? No i np. na koniec zrobić taki stół do edycji, pokazać co się ma nas stole i opowiedzieć o procesie ostatecznego wyboru prac?

Myślę, że możliwość pokazania większej ilości zdjęć, może nawet prośba o pomoc w wyborze tego lepszego, podyskutowanie o koncepcji może wyjść tylko na plus. Może skłoni to ludzi do rozmowie nie tylko o technikaliach, ale i do pochylenia się nad samymi zdjęciami, uwzględniając ich wartość kompozycyjną, przekaz i odczucia jaki ze sobą niosą ;-)

Fenol napisał/a:
Myślę, że możliwość pokazania większej ilości zdjęć, może nawet prośba o pomoc w wyborze tego lepszego, podyskutowanie o koncepcji może wyjść tylko na plus. Może skłoni to ludzi do rozmowie nie tylko o technikaliach, ale i do pochylenia się nad samymi zdjęciami, uwzględniając ich wartość kompozycyjną, przekaz i odczucia jaki ze sobą niosą
:-B

PK  Dołączył: 24.05.2008
Dobrze, a jak z częstością pokazywania efektów? Przy średnim raz na miesiąc to trochę za szybko.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Dlaczego? Mniej klatek do wydumania.

Skocz do: