Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Cactus V6
Czy ktoś z koleżanek i kolegów zetknął się z tym systemem ?
http://www.pentaxforums.c...troduction.html
 
Wurcel  Dołączył: 07 Lis 2012
podobno cos takiego jest, ale nikt nie ma :P w PL jeszcze z tym się nie spotkałem, a chciałem kupić
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
U mnie jest od ponad pół roku, nawet miałem to w ręku. 96 CAD $. Po nowym roku może się zdecyduję...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Dotarły do mnie dwa takie kaktusy chwilę przed świętami, na razie nie zdążyłem się pobawić, ale w przyszłym tygodniu planuję je wypróbować, postaram się potem podzielić wrażeniami. Jeśli masz jakieś pytania, to pisz, co byś chciał, żebym sprawdził, a nie ma tego jeszcze na YT. ;-)
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Ciekawy jestem jak Ci się spiszą... Zainteresowałem się nimi ze względu na współpracę z laserowym detektorem ruchu (zdjęcia kropel itp. ). Napisz jak się nim pobawisz jakie wrażenia z pracy tym sprzętem :-B
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
bakulik kupowałeś na ebayu? Też chętnie poczytam Twoje wrażenia, bo zastanawiam się nad wymianą wyzwalacza radiowego Yongnuo na coś trwalszego :-)
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Czekamy na recenzję ;-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
x4rd, nie, na Allegro. Wisiały kilka dni, cena niewygórowana, a że już wcześniej o nich czytałem, postanowiłem spróbować.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
bakulik napisał/a:
x4rd, nie, na Allegro. Wisiały kilka dni, cena niewygórowana, a że już wcześniej o nich czytałem, postanowiłem spróbować.


Właśnie teraz patrzyłem i wygląda na to, że wszystko wyprzedane. Chętnie zobaczę efekty pracy :)
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Możesz bakulik, opisać co i jak ? I czy obsługije pttl i HSS? Bo z opisu wynika że HSS obsługuje - ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Ok, faktycznie przyszła pora, żeby parę słów napisać.

Tytułem wprowadzenia: nigdy wcześniej nie używałem żadnych wyzwalaczy, ale że K-3II nie posiada wbudowanej lampy, a co za tym idzie – nie może sterować innymi bezprzewodowo, zacząłem się zastanawiać nad zakupem takowych. O Cactusach czytałem już jakiś czas temu, a gdy tuż przed świętami ktoś wystawił dwa używane na sprzedaż, postanowiłem je kupić, zwłaszcza że nowych Polskie sklepy nie oferują.

W zabawie wzięły więc udział: K-3II, AF560FGZ i 2x Cactus V6. Chrzest bojowy przeszły przy zdjęciach, powiedzmy, reporterskich, gdzie lampa błyskowa stanowiła uzupełnienie oświetlenia zastanego.

Jak już było mówione wcześniej, transmitery te nie obsługują P-TTL (a co za tym idzie – również HSS). Wyzwalanie jest w pełni manualne, przy czym zakres regulacji mocy wynosi od pełnej do 1/256 (z dokładnością do 1/3, jeśli ktoś potrzebuje). W sytuacji, w której ja używałem tego sprzętu, możliwość zdalnej regulacji mocy błysku była zaletą, gdyż nie trzeba było za każdym razem podchodzić do lampy umieszczonej w trudno dostępnym miejscu (na regale).

Żeby dużo nie pisać – zestaw się sprawdził. Efektów pracy nie będę pokazywał, bo są to zdjęcia prywatne, z resztą tu chodzi bardziej o wygodę pracy. Kilka razy zdarzyło się, że lampa nie błysnęła (vide zdjęcie kota z zabawy RC ;-) ), nie wiem, z jakiego powodu, na pewno uśpienie urządzeń nie wchodzi w grę, bo odstępy między zdjęciami były zbyt krótkie.

W zastosowaniu studyjnym możliwość zdalnej regulacji mocy przestaje być taką dużą zaletą, ale też ogranicza konieczność podchodzenia do lamp, zwłaszcza w przypadku pracy z kilkoma grupami.

Zaawansowanych funkcji nie sprawdziłem, bo do tego trzeba kilku kaktusów i kilku lamp. Urządzenia sprawdzałem na K-3II, K-5II, NX5 :-P i analogach, w każdym przypadku wyzwalały lampę bezproblemowo.

Jeśli są jakieś szczegółowe pytania, to proszę je zadawać, mogę sprawdzić jakieś konkretne sytuacje i odpowiedzieć w miarę możliwości.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
To konkretnie - na lampie co mialeś ustawione? (PTTL/M?)
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Istotną zaletą Cactusa jest to że można jednocześnie wyzwalać lampy Pentax-a, Canon-a i Nikon-a z jednego body i sterować nimi z poziomu jednego transmitera...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
MAX581 napisał/a:
To konkretnie - na lampie co mialeś ustawione? (PTTL/M?)
Ciężko przeczytać instrukcję? Lampa musi być w TTL, żeby dało się sterować zdalnie energią błysku, ale to sterowanie odbywa się w M z poziomu nadajnika V6.
Da się synchronizować z czasami krótszymi od x-sync przy pomocy V6, ale trzeba do tego wyzwolenia optycznego i odpowiedniej zwłoki na wyzwalaczu (oraz oczywiście lampy z odpowiednio długim błyskiem).

 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
jaad75 napisał/a:
Ciężko przeczytać instrukcję?
Nie wiem czy w instrukcji Metza mam coś na ten temat... tym bardziej że początkowo nie miał wielu funkcji - dopiero upgrade softu dał te możliwości - co nawet udało się ściągnąć ze strony producenta.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
MAX581, ale nie masz szukać takich rzeczy w instrukcji Metza, tylko Cactusa... :-P
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
W linku który wyżej podałem jest szczegółowy opis funkcji, konfiguracji i możliwości Cactus-a, a jako że pochodzi ze strony forum Pentax-a jest pod kątem właśnie Pentax-a...
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
jaad75 napisał/a:
w instrukcji Metza, tylko Cactusa...

aaa... no jaaasssne!!! Naturlich! :mrgreen:

[ Dodano: 2016-01-21, 09:35 ]
bakulik, przeczytałem albo raczej jakoś przebrnąłem przez wątek podany oprzez Narado, i okazuje się że jednak w tym wyzwalaczu można uruchomić tryb HSS nawet w lampach które go nie mają! Jest nawet zdjęcie wykonane przy 1/750s... :lol:
Na dodatek można reanimować lampy analogowe nawet z innych systemów (byle miały TTL) i dać im nie tylko HSS ale również podział mocy ... w tym do ultraszybkich zdjęć - brdzo krótki błysk poniżej 1/128 mocy. Aż żal że całość nie jest po polsku - bo nie wszystko jest do końca jasne.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
MAX581, w googlechrome kliknij tłumacza będziesz miał po polsku. Nie spodziewaj się języka literackiego ale nie jest źle. Moja 80-cio letnia matka korzysta z tego latając po obcojęzycznych stronach (nie znając angielskiego) i radzi sobie znakomicie ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach