MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Narado napisał/a:
kliknij tłumacza będziesz miał po polsku.

No jest po polskiemu... I tak nie wszystko da się zrozumieć. Dlatego piszę, że przebrnąłem przez tę łamaniznę... :lol:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
MAX581 napisał/a:
okazuje się że jednak w tym wyzwalaczu można uruchomić tryb HSS nawet w lampach które go nie mają! Jest nawet zdjęcie wykonane przy 1/750s...
Nie typowy HSS, bo to seria krótkich błysków, tylko wykorzystanie długiego błysku przy pełnym rozładowaniu kondensatora speedlighta lub lampy studyjnej. Tyle tylko, że sygnał (tzw. pre-sync) musi być optyczny z lampy, która ma HSS i względem niego ustawiasz odpowiednie opóźnienie wyzwalacza, tak, by trafić z początkiem długiego błysku manualnej lampy w początek drogi kurtyn.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Czyli jednak pełnym wyładowaniem - myślałem że skoro regulacja opóźnienia - to krótkimi błyskami...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
MAX581 napisał/a:
myślałem że skoro regulacja opóźnienia - to krótkimi błyskami...
A co opóźnienie ma do tego? :roll: To jest dość banalna sztuczka z doborem delaya, a optyczny master HSS na stopce jest konieczny wyłącznie żeby dostać pre-sync.
IMHO dałoby się zresztą ten pre-sync sczytać z bocznych pinów, skoro mamy multisystemową stopkę pass-through i częściowo zlamany protokół sterowania lampami, choć pewnie wymagałoby to nieco zmodyfikowanego V6.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
MAX581 napisał/a:
bakulik, przeczytałem albo raczej jakoś przebrnąłem przez wątek podany oprzez Narado, i okazuje się że jednak w tym wyzwalaczu można uruchomić tryb HSS nawet w lampach które go nie mają!

W instrukcji (i na stronie producenta) można poczytać o wielu ciekawych funkcjach oferowanych przez te urządzenia, jednak sporo z nich wymaga kilku lamp i kilku kaktusów. Ja na razie potrzebowałem użyć ich tylko w opisany przeze mnie wcześniej sposób i sprawiły się dobrze. Stała moc błysku sprawiła, że wyniki były bardziej przewidywalne, niż w przypadku zdalnego P-TTL, a zdalna możliwość regulacji mocy była bardzo wygodna.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Ciekawa rzecz.... Jest wyzwalacz radiowy w pełni przenoszący P-TTL ale na dzień dzisiejszy nie posiadający podziału na grupy. Na spocie reklamowym pokazują podpięty pod Cactus-a
https://www.youtube.com/watch?v=O81tUykQmJ4
http://acon-photo.com/
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Narado, tak, od dość dawna są w sumie dwa wyzwalacze TTL i mowa o tym jest w co najmniej kilku wątkach. :roll:
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Ten drugi jest mocno kombinowany, wymaga mocowania do korpusu lampy dodatkowych elementów i wyzwolenia zasłoniętej lampy wewnętrznej więc dla K3 II - lipa. Tak więc Acon to jedyny na rynku w pełni tego słowa znaczeniu radiowy wyzwalacz przenoszący P-TTL - bez kombinacji i dodatkowych pierdół.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Narado napisał/a:
Ten drugi jest mocno kombinowany, wymaga mocowania do korpusu lampy dodatkowych elementów i wyzwolenia zasłoniętej lampy wewnętrznej więc dla K3 II - lipa.
Nie jest wcale "mocno kombinowany". To po prostu podejście identyczne z tym, które przyświecało twórcom Radiopoppera (robili wyzwalacze TTL zanim Pocket Wizard wyskoczył ze swoim systemem). A jako sterownika można użyć np. 360FGZ, czy dowolnej innej lampy, która może pracować w trybie Master/Controller. Zaletą jest pełna zgodność z systemową implementacją optycznego Wireless P-TTL i jej ewentualnymi przyszłymi wersjami, bez konieczności czekania na nowe wersje firmware, czy modyfikacje wyzwalacza.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
jaad75 napisał/a:
jako sterownika można użyć np. 360FGZ, czy dowolnej innej lampy,

Nom dobrze , ale czy ta lampa może mieć zasłonięty korpus pracując w modyfikatorze ( ja często używam roundflasch-a)?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
MAX581, to chyba oczywiste?
To jest system radiowy zasadniczo - cała "długodystansowa" komunikacja nadajnik-odbiornik idzie radiowo, tylko lokalna komunikacja master/controler->nadajnik i odbiornik->slave jest optyczna. Czyli lokalne błyski mastera/controllera są "tłumaczone" na radio, a w odbiorniku zamieniane na sygnały świetlne dostarczane do czujnika slave'a.

[ Dodano: 2016-02-19, 02:40 ]
Mam nadzieję, że wiesz, że cytujesz fragment wypowiedzi o wyzwalaczach Aokatec, stąd opis ich działania, bo po chwili, nie jestem pewnien, czy zadając pytanie przeczytałeś o czym mowa. :roll:
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
jaad75 napisał/a:
to chyba oczywiste?

Co jest oczywiste? :shock:
Pytam normalnie i normalnej odpowiedzi oczekuję - tak, nie lub nie wiem... niczego nie cytuję , wyzwalacza Aokatec nie mam i nie znam. A pytam - bo jak napisałem lampa (jej palnik) jest schowana wewnątrz modyfikatora i niczego nie widzi. Chyba wiesz co to "Roundflasch"? Nawet zamontowany na stopce cactus też niczego nie zobaczy. Dlatego używam i interesuje mnie wyłącznie komunikacja radiowa.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
MAX581, nie musi nic widzieć, to radiowe wyzwalacze. Jak radyjko tranzystorowe wsadzisz do kieszeni to przestanie grać ???
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Niestety nigdzie nie widać zasad działania różnych ustrojstw - nie ma rysunku który można by było jakoś sensownie zinterpretować na zasadzie że stąd dotąd jest radiem , a to czy tamto optycznie... Już miałem nadzieję że może Cactus - bo idea dopasowania każdej lampy wielkością błysku i połączenia w kilka grup mi bardzo odpowiada. Ale skoro mam przez to zrezygnować z modyfikatora... to nie wiem...

[ Dodano: 2016-02-19, 14:04 ]
Narado napisał/a:
nie musi nic widzieć, to radiowe wyzwalacze
jaad75 napisał/a:
lokalna komunikacja master/controler->nadajnik i odbiornik->slave jest optyczna.

No to "kurczaki" - jak jest? :evilsmile:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
MAX581 napisał/a:
Co jest oczywiste? :shock:
Oczywistym jest, że w przypadku radiowych wyzwalaczy nadajnik i odbiornik nie muszą się widzieć, czyli lampa z podpietym odbiornikiem może być w dowolnym modyfikatorze, czyli choćby wewnątrz softboksa, a nie tylko z dopiętym Roundflashem.
MAX581 napisał/a:
niczego nie cytuję , wyzwalacza Aokatec nie mam i nie znam.
Cytujesz wyżej fragment dotyczacy Aokatec'a.
MAX581 napisał/a:
A pytam - bo jak napisałem lampa (jej palnik) jest schowana wewnątrz modyfikatora i niczego nie widzi. Chyba wiesz co to "Roundflasch"?
Wiem co to Roundflash. I nie o palnik tu chodzi, jak już, a o czujnik.
MAX581 napisał/a:
Nawet zamontowany na stopce cactus też niczego nie zobaczy.
Oczywiście, że zobaczy - najwyraźniej kompletnie nie rozumiesz zasad tej komunikacji.
MAX581 napisał/a:
Niestety nigdzie nie widać zasad działania różnych ustrojstw - nie ma rysunku który można by było jakoś sensownie zinterpretować na zasadzie że stąd dotąd jest radiem , a to czy tamto optycznie...
Wszystko jest jasno opisane, są zdjęcia, a nawet filmiki. Zresztą, to są tak proste sprawy, że nie rozumiem z czym masz problem.
MAX581 napisał/a:
Już miałem nadzieję że może Cactus - bo idea dopasowania każdej lampy wielkością błysku i połączenia w kilka grup mi bardzo odpowiada. Ale skoro mam przez to zrezygnować z modyfikatora... to nie wiem...
Pytałeś cytując fragment rozmowy o Aokatec'u, stąd odpowiedź dotyczącą tego systemu. Cactus V6, potrzebuje lampy na stopce i optycznego pre-synca wyłącznie do HSS i wtedy odbiornik przy lampie musi widzieć błysk lampy na stopce i miec ustawione odpowiednie opóźnienie, w przypadku czasów dłuższych od x-sync masz normalną komunikację radiową.

[ Dodano: 2016-02-19, 14:27 ]
MAX581 napisał/a:
No to "kurczaki" - jak jest? :evilsmile:
Czego znowu nie rozumiesz? :roll:
Komunikacja na właściwym dystansie jest radiowa, ale sam odiornik komunikuje się ze sterowaną przez siebie lampą drogą optyczną, a nie przez piny stopki.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
jaad75 napisał/a:
Oczywiście, że zobaczy - najwyraźniej kompletnie nie rozumiesz zasad tej komunikacji.

Nie rozumiem - w końcu co może zobaczyć czujnik zasłonięty czarnym materiałem... mówię o komunikacji optycznej potrzebnej NADAJNIKOWI !
jaad75 napisał/a:
jasno opisane, są zdjęcia
Poproszę link do rysunków schematycznych na zdjęciach i filmach tego i tak nie zobaczę.
jaad75 napisał/a:
potrzebuje lampy na stopce i optycznego pre-synca wyłącznie do HSS i wtedy odbiornik przy lampie musi widzieć błysk lampy na stopce i miec ustawione odpowiednie opóźnienie,
Jak się ustawia opóźnienie i po co?
Jak odbiornik przy lampie może widzieć błysk lampy jeśli jest zasłonięty czarnym materiałem modyfikatora??? Jak widziałeś
jaad75 napisał/a:
Wiem co to Roundflash
??? to powinieneś wiedzieć że nadajnik nie jest razem z lampą wewnątrz a na zewnątrz niego. Widzi tylko czarny materiał od tyłu... :roll: Rozumiesz? Czy mam ci narysować? :evilsmile:

[ Dodano: 2016-02-19, 15:17 ]
jaad75 napisał/a:
sam odbiornik komunikuje się ze sterowaną przez siebie lampą drogą optyczną

A w jaki sposób? ma jakoś odpinany element optyczny mocowany na lampę? Bo inaczej może świecić na wprost i musiałby mieć własny flesz żeby lampa zobaczyła jego odbicie od modela będącego kilka metrów od niego... i to przez tę czerwoną szybkę...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
MAX581, najpierw sprecyzujmy, czy pytasz o Cactusa V6, czy Aokateca. :roll:

MAX581 napisał/a:
Jak się ustawia opóźnienie i po co?
Bo slave (z długim błyskiem) musi odpalić w odpowiednim momencie (wcześniej niż w przypadku klasycznej synchronizacji ze środkowego pinu), tak by świecić przez całą drogę kurtyn nad klatką. Ten wcześniejszy sygnał (pre-sync) idzie po bocznych pinach i w przypadku V6 nie jest czytany, więc musi dać go lampa kompatybilna z pentaksowym HSS (to ona jest de facto masterem). Fotocela na odbiorniku V6 odbiera błysk i odpala podczepioną lampę z zadanym opóźnieniem, tak by trafić w początek drogi pierwszej kurtyny (lub ciut wcześniej, by uniknąć problemu wczesnego peaku krzywej RC i uzyskać równiejsze naświetlenie klatki, kosztem jej jasności). W przypadku, gdy nie chcesz używać HSS (czy raczej HyperSync), nadajnik i odbiornik V6 komunikują się radiowo.

MAX581 napisał/a:
Jak odbiornik przy lampie może widzieć błysk lampy jeśli jest zasłonięty czarnym materiałem modyfikatora???


Jaki problem widzisz w ustawieniu odbiornika tak, by widział błysk mastera?
MAX581 napisał/a:
Widzi tylko czarny materiał od tyłu... :roll:
Lampa ma obrotową głowicę, można też użyć kabla... :roll:

MAX581 napisał/a:
A w jaki sposób? ma jakoś odpinany element optyczny mocowany na lampę?
Dokładnie tak.Kabelek i IR Sender na końcu, który przyczepiasz do czujnika zdalnej lampy. Zdałeś sobie chociaż tyle trudu, żeby wejść na stronę Aokatec? :roll:
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
jaad75 napisał/a:
Jaki problem widzisz w ustawieniu odbiornika tak, by widział błysk mastera?

Ano taki... (gdzie to dodawanie obrazków??? )
że nie chodzi o disch a o Ring!!!
http://www.roundflash.com/products Ty pokazujesz disch...

[ Dodano: 2016-02-21, 16:19 ]
Zresztą -takie ustawienie discha przeczy idei jego stosowania. No niby się da... Może i "Ringa" by się dało odwrócić do tyłu , ale po co? :-P

[ Dodano: 2016-02-21, 17:17 ]
jaad75 napisał/a:
pytasz o Cactusa V6, czy Aokateca

Temat jest Cactus V6... i o niego pytam. Wyłącznie! Imam nadzieję że o nim mi piszesz , bo coś chyba pomieszałeś...
jaad75 napisał/a:
Zdałeś sobie chociaż tyle trudu, żeby wejść na stronę Aokatec?
To oni robią Cactusa??? :shock:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
MAX581 napisał/a:
Ano taki... (gdzie to dodawanie obrazków??? )
że nie chodzi o disch a o Ring!!!
http://www.roundflash.com/products Ty pokazujesz disch...
Z Twojej wypowiedzi w żadnym miejscu nie wynikało, że chodzi o Ring, ale to też nie jest problem dla Aokateca - wejście na głowicę jest wystarczająco szerokie. :roll:
MAX581 napisał/a:
Zresztą -takie ustawienie discha przeczy idei jego stosowania. No niby się da... Może i "Ringa" by się dało odwrócić do tyłu , ale po co? :-P
Głowicę z Dishem odwracasz w kierunku oświetlanej sceny, fotocelę w kierunku aparatu.
MAX581 napisał/a:
Temat jest Cactus V6... i o niego pytam. Wyłącznie! Imam nadzieję że o nim mi piszesz , bo coś chyba pomieszałeś...
Cytowałeś fragment tyczący się Aokateca - czytasz posty, czy tylko tytuły tematów?
MAX581 napisał/a:
To oni robią Cactusa??? :shock:
Orka na ugorze... :roll:
Myślę, że daj sobie spokój z tą rozkminką - używanie tak "zaawansowanego" sprzętu będzie dla Ciebie zbyt trudne, nawet z "instrukcją po polsku".
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
jaad75 napisał/a:
Cytowałeś fragment tyczący się Aokateca

Skąd ci to przyszło do głowy??? NIEPRAWDA! Ile razy trzeba ci powtarzać? Nie interesuje mnie w tym wątku nic innego poza Cactus V6! I bądź łaskaw o nim pisać! To wyjaśnisz wreszcie jak może on działać z roundflaschem w wersji RING ? Pominę głupoty w postaci gibania reflektorkiem z tym dischem , które mają mniej sensu niż użycie innego modyfikatora... ale to już inna kwestia... :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach