Magdzia989  Dołączyła: 18 Gru 2014
Obiektyw do fotografowania dzieci
Witajcie. Mam pentaxa kx z podstawowym kitem i obiektyw pentax a 50 mm f1.7. Fotografuję amatorsko swoje dzieciaczki czyli najczęściej portrety, fotki z wakacji, imprezy rodzinne itp. Stałka spisuje się doskonale jednak przy półrocznym dziecku brakuje Af. Co w takim razie byście mi polecili? Chodzi głównie o wnętrza czyli coś jasnego bo na zewnątrz kit jakoś sobie radzi. Czy warto kupić taką samą stałkę 50 mm f1.7 tylko z opcją AF. Na allegro chodzą po ok 700 zł. Myślałam też nad sigmą 17-50 f2.8 ale czy ona sprawdzi się we wnętrzach gdzie brakuje światła. Budżet do ok 1500 zl więc niewielki. Pozdrawiam
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Miałem podobną pięćdziesiątkę, starszą o jedną generację, także bez AF - używanie z cyfrową lustrzanką nie należało do przyjemności, bo zawsze ostrość gdzieś się zapodziała... Teraz mam DA 35/2.4, jest AF i jest petarda! Przyjrzyj się DA 50/1.8 - około 550 za nowy, może ten by Tobie pomógł? Niech tylko jakiś szczęśliwy posiadacz wypowie się w kwestii sprawności autofokusa, bo może być wolniejszy od trzydziestkipiątki.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Tamron 17-50/2.8 i do tego lampa yongnuo. W domu na ISO 1600 z tamronem w pełni otwartym mam czasy ok. 1/40-1/60 s. Jak potrzebuję zatrzymać ruch to wtedy podpinam lampę i odbijam od sufitu na 1/16 mocy przy f2.8.
Jak dobrze Ci się fotografowało pięćdziesiątką (znaczy nie było za wąsko) to polecam 50/1.8 i (jak chcesz szerzej) 35/2.4. A jak masz 18-55, to jeszcze na lampę zostanie (zakładając 1500zł budżetu).
Ryszard napisał/a:
Niech tylko jakiś szczęśliwy posiadacz wypowie się w kwestii sprawności autofokusa, bo może być wolniejszy od trzydziestkipiątki.

Jest równie szybki, równie cichy i równie celny. Do tego pierścień ostrości to bajka- o dużym kącie obrotu i lekkim oporze bez luzów, dość precyzyjny, prawie jak w manualu. Może czas przejechania całej skali nie jest tak krótki jak w 35, ale przeostrzenie z 2m na 4m i z powrotem zajmuje w obu obiektywach mniej więcej tyle samo.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
kojut napisał/a:
Jest równie szybki, równie cichy i równie celny.


W takim razie będzie Pani zadowolona, Magdzia989 ;-)
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
kojut napisał/a:
Tamron 17-50/2.8 i do tego lampa yongnuo. W domu na ISO 1600 z tamronem w pełni otwartym mam czasy ok. 1/40-1/60 s. Jak potrzebuję zatrzymać ruch to wtedy podpinam lampę i odbijam od sufitu na 1/16 mocy przy f2.8.

Najlepiej ten YN przez wyzwalacz zdalny rf603, kosztuje grosze, a efekt dużo lepszy niż z lampą zapiętą na body.

Do fotografii dzieci najważniejszy jest szybki AF. Tamron 17-50 dupy nie urywa w tej kwestii. Ja korzystałem z powodzeniem z Limitedów 21 i 70. Są dużo szybsze niż Tamron, a i obrazek podobał mi się bardziej. No i gabaryty również fajniejsze. Oba, jeśli wziąć pod uwagę używane, to są do kupienia w budżecie.
A jeśli nie to zostaje jeszcze uber-naleśnik, czyli Limited 40. Sam nie miałem przyjemności go posiadać, ale ponoć jest jeszcze szybszy niż 70. Więc do polowania na dzieci się nada na pewno ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
matzll napisał/a:
najważniejszy jest szybki AF


Aj tam, bez przesady, są przecież syropki uspokajające ;-)
 

kwantus  Dołączył: 08 Lip 2008
Ryszard napisał/a:
matzll napisał/a:
najważniejszy jest szybki AF


Aj tam, bez przesady, są przecież syropki uspokajające ;-)

E tam syropki, najlepiej klocki lego z najnowszej reklamy :mrgreen:
 
Magdzia989  Dołączyła: 18 Gru 2014
Dziękuję za pomocne odpowiedzi. Rozumiem że generalnie jeśli chodzi o optykę to nie ma różnicy między DA 50mm f1.8 a SMC- F 50mm f1.7. Ceną też znacząco się nie różnią tylko jeśli chodzi o pentaxa kx mogę mieć większe problemy z ff i bf w starszej weesji. Z tego co widzę na popularnych serwisach aukcyjnych 50 tek używanych jest mnóstwo. Innych stałek niestety brak.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Magdzia989 napisał/a:
tylko jeśli chodzi o pentaxa kx mogę mieć większe problemy z ff i bf w starszej weesji

Dlaczego miałoby tak być?
 
Magdzia989  Dołączyła: 18 Gru 2014
Bo nie ma on regulacji bf ff w korpusie. Więc nowszy model na gwarancji w razie problemów powinno być prościej skorygować. Czy się mylę?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z Twojej wcześniejszej wypowiedzi wynika jakby problem był związany z obiektywami a nie korpusami.
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Jeżeli chodzi o 50 to najlepsze właściwości optyczne mają F 50/ 1.7 i FA 50/1.4 który można kupić w używany za ok. 700 -1000 i nowy który jest wyceniany za ok. 2500 zł oczywiście.
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
Wiktor napisał/a:
Jeżeli chodzi o 50 to najlepsze właściwości optyczne mają F 50/ 1.7 i FA 50/1.4 który można kupić w używany za ok. 700 -1000 i nowy który jest wyceniany za ok. 2500 zł oczywiście.

Bez przesady, nowy FA 50/1.4 to koszt poniżej 1500 ( np tu )
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Magdzia989 napisał/a:
Bo nie ma on regulacji bf ff w korpusie. Więc nowszy model na gwarancji w razie problemów powinno być prościej skorygować. Czy się mylę?

Mylisz się.
Nie ma możliwości korygowania czegokolwiek w obiektywie, nie da się zmienić wzajemnego położenia soczewek czy całych bloków optycznych. Obiektyw po prostu ma ogniskować w określonym punkcie i to wszystko.
Tak zwana "kalibracja" polega na wyregulowaniu pracy czujnika AF położonego w korpusie. W aparatach z AF obiektyw po prostu wykonuje to co nakazuje mu czujnik AF, szkło zatrzymuje się tam gdzie on mu każe. Część problemów wynika z tego, że szkła z AF mają większe luzy konstrukcyjne niż obiektywy w pełni manualne które są znacznie ściślej spasowane i pracują na znacznie gęstszych smarach.
Osobiście wyżej cenię starsze szkła, jeszcze 30 lat temu fotografia była drogim hobby i praktycznie każdy obiektyw przechodził kontrolę techniczną nierzadko wielokrotną na poszczególnych etapach produkcji, dziś w epoce budżetowej kontrola jest wyrywkowa a konstrukcja daleko bardziej mniej powtarzalna.

Wiktor napisał/a:
Jeżeli chodzi o 50 to najlepsze właściwości optyczne mają F 50/ 1.7 i FA 50/1.4

Akurat to twierdzenie jest trochę bez sensu.
Obiektyw 50mm F1,7 w serii M, A, F i FA ma dokładnie tą sama konstrukcję optyczną, w przypadku Pentax 50mm F1,4 tą samą konstrukcję optyczną mają obiektywy serii A, F i FA.
Jeśli chodzi o pięćdziesiątkę o świetle F1,7 z pewnych względów konstrukcyjnych lepiej jest brać starszą serię F, nowsza FA jest już trochę mniej solidna, w szkłach o świetle F1,4 wewnętrznie nic nie zmieniono i tu równie solidne są obie wersje.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Grzechotnik, piękny wykład, ale czy koleżance nie chodziło po prostu o możliwość regulacji zestawu aparat + obiektyw w ramach gwarancji obiektywu?

Magdzia989 napisał/a:
nowszy model na gwarancji w razie problemów powinno być prościej skorygować
 
Magdzia989  Dołączyła: 18 Gru 2014
Zdecydowałam się jednak na starszą wersję mianowicie Fa 50mm f1.7. Mam nadzieję że będę zadowolona. Podobno jest bardzo ostra i ma zadowalający AF więc myślę że do amatorskich portretów dzieciaków będzie w sam raz. Teraz zostaje tylko zbierać pieniążki na inne cudeńka.

Pozdrawiam serdecznie
Magda
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Magdzia989, nie lepiej kupić DA 50/1.8? Dostajesz obiektyw nowy, z dwuletnią gwarancja, równie ostry i z równie dobrym AF. No i przede wszystkim tańszy....
A, że plastikowy? Pięćdziesiątkę mam od roku, jest przepinana pomiędzy apsc a ff i nic się nie dzieje. Podobnie wykonana jest DA 35, którą intensywnie użytkuję od prawie pięciu lat i tam też niczego niepokojącego nie zauważyłem. Jeśli by się teraz popsuł (w co wątpię) to bez najmniejszego oporu kupił bym następny- wydatek €120 raz na pięć lat, to nie wydatek.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
matzll napisał/a:
kojut napisał/a:
Tamron 17-50/2.8 i do tego lampa yongnuo. W domu na ISO 1600 z tamronem w pełni otwartym mam czasy ok. 1/40-1/60 s. Jak potrzebuję zatrzymać ruch to wtedy podpinam lampę i odbijam od sufitu na 1/16 mocy przy f2.8.

Najlepiej ten YN przez wyzwalacz zdalny rf603, kosztuje grosze, a efekt dużo lepszy niż z lampą zapiętą na body.

Przy półrocznym dziecku, to ja bym z lampą za bardzo nie szalał.. później jak najbardziej.

kojut napisał/a:
(...)lepiej kupić DA 50/1.8? Dostajesz obiektyw nowy, z dwuletnią gwarancja, równie ostry i z równie dobrym AF. No i przede wszystkim tańszy(...)
i zostanie na DA 35/2,4 ;-)
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Właśnie czekam na swojego Tamrona 17-50 f2.8. Posiadam DA 35mm f2.4 i DA 50mm f1.8 wielokrotnie je używałem zdjęcia posiadajace coś w sobie, ale trzeba trochę popracować nad kadrem co czasem przy dziecku i jego temperamencie jest trudne zamkniętych pomieszczeniach i jeszcze brakowało mi zawsze szerokości bo na otwartych przestrzeniach na spacerach celuje z 18-135 WR

Co do lampy w moim przypadku wole łapać zastane światło jak już to tylko dyfuzor albo odbicia na delikatne doświetlenie szkoda męczyć oczy malucha chociaż mój bohater ma już prawie 4 lata
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Witam! Mam portretowy dylemat.
Jak w tytule wątku, poszukuję szkła portretowego do fotografowania swojego ruchliwego 2u latka.
Obecnie używam 70/2.4 ale ze względu na inną, ważniejszą potrzebę, pozbywam się go (i jeszcze naleśnika, który tylko leżał w szufladzie). Drugim powodem pozbywania się 70ki jest platoniczna miłość do bokehu w 77/1.8, który i tak będę chciał kiedyś (może na gwiazdkę) kupić ale teraz niestety nie mogę sobie na niego pozwolić, bo w niebawem wydatki związane z wakacjami.
W każdym razie, za tydzień zostanę z kitem i manualnym M-50/1.4, którego ciągle żal mi się pozbyć ale zastanawiam się czy uda mi się nim trafić jakiś 1 na 10 ostry kadr na f1.4, kiedy mały Łobuz nie wiadomo kiedy zrobi szybki zwrot. Jest szansa, że się zapatrzy na bajkę albo czymś zajmie, to wtedy pstryk!
Drugą opcją, o której myślę, jest kupno tymczasowo DA 50/1.8. To nie limited, wiadomo ale zawsze AF. Po za tym 50ka byłaby mi teraz bardziej wygodna przy bliższym kadrowaniu (tak myślę). Jest jeszcze limited 43/1.9, no ale to też jak na razie dla mnie spora cena.
Co byście radzili? Kupić kompromisowo, na jakiś czas DA 50/1.8, czy nie kupować a próbować sił na manualu M-50/1.4, może się z czasem wprawię? czy może 43/1.9 ale tu znowuż drogo?
Głównie zależy mi na lepszym bokehu niż w 70/2.4

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach