krzysiek413  Dołączył: 20 Cze 2012
Windery
Przymierzam się do zakupu Pentaxa Super A.
Czytałem że to dosyć mały aparat i warto dokupić winder co by był większy.
Czy windery do ME pasują do Super A? Czy warto kupować winder? Nie rozwala on systemu naciagania?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Tak, powinien pasować.
Nie wydaje mi się, żeby był konieczny. SuperA z oryginalnym mini-gripkiem (ten kawałek plastiku przykręcany z przodu) trzyma się całkiem nie najgorzej. Lepiej niż ME na pewno...
Podobno windery zawsze trochę szkodzą mechanice aparatu.
 
krzysiek413  Dołączył: 20 Cze 2012
A czy da się tak podpiąć windera żeby nie przewijał filmu( robisz to ręcznie) ale przycisk migawki działał?

Unikasz potencjalnych problemów z mechaniką aparatu ale masz duży i pewnych chwyt. :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
krzysiek413 napisał/a:
Czytałem że


Nie czytaj, tylko kup aparat i zacznij go używać. Mam ME-Super, zero gripków pypków i innych wypustek do trzymania, a wcale ich nie brakuje - przynajmniej dopóki zapina się do niego malutkie stałki. Kiedyś dokupiłem winder ME-II, trochę z ciekawości, trochę dla kilogramowego Rikenona 70-150/3.5 - no z tym klocem to faktycznie pomagał. Inna sprawa, że odechciało mi się go targać i oddałem zuma koledze.
Teraz mam już tylko 28/2.8 i winder przypinam dla zabawy. Fajnie warczy, uważaj :evilsmile: To jest głośniejsze od wszystkiego, co możesz sobie wyobrazić w branży foto :evilsmile: Bliżej mu do pralki niż do nowoczesnych lustrzanek ;-)

[ Dodano: 2016-01-17, 21:05 ]
Aha, używanie windera jako gripa to zupełna pomyłka. Aparat z winderem trzyma się zupełnie inaczej niż bez - no i trafienie w spust migawki na korpusie wymaga niezłej gimnastyki. Robię w ten sposób jedno zdjęcie na sto - tylko wtedy jak chcę uniknąć warkotu z piekła rodem :-P
I jeszcze jedna rzecz na plus dla windera: niedawno wyszedłem z aparatem na spory mróz i winder znacznie poprawił wygodę użytkowania w rękawiczkach.
 
krzysiek413  Dołączył: 20 Cze 2012
Poluje ale nie ma aktualnie na sprzedaż nikt aparatu Pentax super A...

Dzięki za odpowiedź!
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Czemuś się tak zaciął na ten konkretny model? ;-)
 
krzysiek413  Dołączył: 20 Cze 2012
Bardzo mi się podoba.
Jest w fajnych cenach- ostatnio na allegro za 300 zł z obiektywem.
Ma dobre opinie.
Jest fajny!

A co innego polecasz?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ja bym Ci polecił odwiedzić http://www.bdimitrov.de/kmp/bodies/index.html
Tam odnajdziesz elegancko zebrane dane różnych generacji korpusów Pentaksa. Doradzić trudno, bo nawet nie wiem, jakie są Twoje oczekiwania - czy ma być cokolwiek na film, czy konieczne bez AF, a jak bez AF to czy automatyki naświetlania są konieczne - to z kolei zależy jakie chcesz tam zapinać obiektywy, itd. ... :->

[ Dodano: 2016-01-18, 15:09 ]
krzysiek413 napisał/a:
za 300 zł z obiektywem

Pytanie, jaki to był obiektyw? 3 stówy za taki zestaw może być dobrą ofertą, ale nie musi.
 
krzysiek413  Dołączył: 20 Cze 2012
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Eeee... ja bym nie brał. Do takiego korpusu to tylko mała stałeczka :->
 
krzysiek413  Dołączył: 20 Cze 2012
Mi się wydaje że to była dobra opcja.
Najpierw trzeba mieć body żeby później dokupić obiketywy :p
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Wybierz sobie coś u Bojidara Dimitrova. Seria M ma znakomite wielkie wizjery. Ja chwalę, okularnicy przeklinają. Serie A i P dają w zamian więcej automatyk naświetlania. Kultowy LX... Seria Z ma świetny "dizajn" z LCD nad lampą błyskową i stopką po prawej stronie nad uchwytem. Każdemu podoba się coś innego ;-)
 

jacekh  Dołączył: 08 Maj 2007
Używałem z winderem i MESa i SuperA. Całkiem fajnie i wygodnie. Tylko, że z podpiętym winderem z bateriami zestaw robi się dość ciężki. A co do dźwięku jest faktycznie zajefajny ale i tak SFXna nic nie pobije...
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
jacekh napisał/a:
co do dźwięku jest faktycznie zajefajny ale i tak SFXna nic nie pobije...

Potwierdzam. :-D
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Posiadałem krótko SFX'a (pierwszego, bez "n") - miał wiele uroku, ale ten jazgot i brzdęknięcie przy każdym zdjęciu były nie do wytrzymania :-P
 
krzysiek413  Dołączył: 20 Cze 2012
Dzwięku migawki czy windera?
Mój k-r też jest głośny- wspaniały dzwięk!

Jakis taki plastikowy ten Pentax SFX...
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
Posiadałem krótko SFX'a (pierwszego, bez "n") - miał wiele uroku, ale ten jazgot i brzdęknięcie przy każdym zdjęciu były nie do wytrzymania :-P

Najlepsze w tym jest to, że SFXn ma zupełnie inny dźwięk, pomimo, iż wydawałoby się, że to takie same korpusy. Pzdr.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
krzysiek413 napisał/a:
Czy windery do ME pasują do Super A? Czy warto kupować winder? Nie rozwala on systemu naciagania?

Windery są te same.
A niby czemu miałby coś rozwalać?
Naciąg to ośka, z jednej strony ma zamocowaną dźwignię ręczną a od drugiej sprzęgło do windera. Naciągając migawkę ręcznie sprzęgło też się kręci, od drugiej strony już to tak nie działa, winder nie rusza dźwigni mechanicznej.
krzysiek413 napisał/a:
Poluje ale nie ma aktualnie na sprzedaż nikt aparatu Pentax super A

Eeeetam nie ma - mówisz i masz :mrgreen: nazbierało się już ze 30 sztuk, chciałem zdążyć na koniec roku jak się zaczynała nowa zabawa w Jeden Aparat ale nie wyszło.
Trochę cierpliwości, dajcie mi tydzień i będzie cała gromadka z każdej serii z KX, MX, LX włącznie, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
powalos napisał/a:
Najlepsze w tym jest to, że SFXn ma zupełnie inny dźwięk, pomimo, iż wydawałoby się, że to takie same korpusy.

Jak nic, trzeba mieć je wszystkie! ;-) :mrgreen:
 
krzysiek413  Dołączył: 20 Cze 2012
Czy takie cos będzie działało z Pentaxem Super A?
Samigon P-1TR Electronic Power Winder for Pentax

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach