irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
x4rd napisał/a:
Bardzo wolne szkła, miałem 100 FA.

przecież ten AF nie przeszkadza w portrecie, ostrzy dobrze i celnie
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
irek83 napisał/a:
przecież ten AF nie przeszkadza w portrecie, ostrzy dobrze i celnie


Przepraszam, chodziło o D-FA bez znaczka WR. Miałem go z K-5 i był to głośny i wolny obiektyw, cały zakres przejechał aby złapał ostrość na obiekcie.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
espresso napisał/a:
Zależy kogo portretujesz...


Otóż to.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Czy pentaksowa wiertarka będzie słyszalna w czasie portretowania Ewy Swobody biegnącej w deszczu?
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Mam DFA 100&2,8 WR i to wr to słowo opisujące pracę AF-odgłos wiertarki Celmy jak nic :mrgreen: .Jest głośno i wolno jeśli chodzi o celność to w makro zawsze ostrzę ręcznie. Optycznie bajka ,mechanicznie chyba trudny do zajechania. A z uwagi ,że jest to wątek o K-1 to dodam iż bardzo mi się ten aparat podoba ale nie ta liga i pozostanę przy obecnym :-B
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Coś za coś - precyzja = długi ruch pierścienia ostrości = WOLNO

KAŻDY obiektyw makro jest wolny bo zakres ruchu pierścienia ostrości jest olbrzymi są takie gdzie pierścień wykonuje pełne trzy obroty dokoła osi dla całego zakresu. Ale specyfiką szkieł makro jest fakt, iż praktycznie 90% i więcej tego ruchu przypada na dystanse poniżej metra a skala dla ruchu powyżej jest bardzo mała, znacznie mniejsza niż w klasycznych szkłach o ogniskowej 100 czy 135 milimetrów.

Dla setki odległość portretowa nawet na FF to ponad 1,5 w szkłach F i FA zakres od metra w górę to ledwo 3 cm ruchu pierścienia ostrości, dla DFA jest to nawet mniej jakieś 2 cm, więc jest szybko - trzeba tylko używać limitera jak w F czy FA (choć on jest od 0,7 metra) albo co jest lepszym pomysłem używać uniwersalnego regulowanego limitera a takie - wymyślono już od razu po wprowadzeniu AF do obiektywów - prosta konstrukcja złożona z dwóch gumowych pierścieni i zderzaka - szeroko używany wynalazek przez fotografów ptaków.
 
kartuzki  Dołączył: 13 Lip 2016
Witam,
Co wybrać do architektury i wnętrz: k1 czy 645D?

Kartuzki
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Sigma sd Quattro ? ;-)

Małe, poręczne z Foveonem...
 
kartuzki  Dołączył: 13 Lip 2016
Pod rozwagę biorę dwa wymienione korpusy. Nie wiem na który mam się zdecydować?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Sam korpus zdjęć nie zrobi więc jak coś to musisz się jeszcze zastanowić czym chcesz te zdjęcia robić ? Jako najtańsza opcja chyba dobry jest K-1 + Samyang T-S 24 / F 3.5 ?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
A ktoś pytał żeby było tanio? Może 645Z albo ten nowy mały Hassel?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Zależy na co cię stać.

- K-1 plus odpowiednie szkła to połowa a nawet 1/3 ceny 645D z odpowiednimi obiektywami.
- 645D będzie miał niewątpliwie lepszą dynamikę, ale w architekturze nie jest problemem robić wielokrotną ekspozycję. Wąskim gardłem i tak jest zawsze element ostatni czyli albo monitor albo papier.
- żywotność migawki 645D jest znacząco niższa niż K-1,
- K-1 choć ma liczącą mniej pikseli matrycę to posiada funkcję pixel shift co w architekturze znacząco się przydaje i co pozwoli zrobić jeszcze lepsze zdjęcia.
- waga i rozmiar zestawu z odpowiednim statywem też przemawiają za K-1

Osobiście skłaniał bym się bardziej ku K-1, ale jeśli 20-30 tysi więcej nie robiło by żadnej wyrwy w budżecie albo zdjęcia są sposobem na życie to rozważyłbym zamiast 645D dołożenie do 645Z.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Grzechotnik napisał/a:
- 645D będzie miał niewątpliwie lepszą dynamikę
Przemyśl tę śmiałą tezę...
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
kartuzki napisał/a:
Co wybrać do architektury i wnętrz: k1 czy 645D?


Większość powiedział Grzechotnik - jedynka idealna do tego typu zdjęć - razem z 15-30/2.8 to zestaw kiler.
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
Fenol napisał/a:
Michal Sosnicki napisał/a:
bo bagnet rysowały?


Nie bagnet, tylko obudowę ponad bagnetem. Rysowaniem bym tej mikroskopijnej kreseczki nie nazwał :evilsmile: poszukaj w necie, są przykłady - a może któryś forumowicz już porysował swój korpus? :evilsmile:

Michal Sosnicki napisał/a:
10-20/4-5.6


To co sprawdzone:
Sigma 10-20/3.5 nawet kryła FF tak gdzieś od... 14mm? Pracowała ok.
Sigma 18-35/1.8 - tylko w trybie crop, więc trochę bez sensu do K-1
Sigma 70-200 HSM w wersji II - śmigała aż miło :-)

Czyli wygląda na to że z moich szkieł to tylko Sigma 70-200/2.8 i Pentax 50/1.4 by w pełni współpracowały z K1, tak? Reszta na cropie czyli z dużą stratą choćby w rozdzielczości... A 50-500 pracuje na FF?
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Michal Sosnicki, tak z innej beczki, może założyłbyś na forum temat w którym pokazywałbyś nam swoje świetne zdjęcia :?:
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Nowy firmware (1.20).
Jest też dla: K-3II, K-S2, K-S1.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Wysilanie się na blogspocie jest jak lizanie stopy Neronowi.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Nie zrozumiałeś więc wytłumaczę - chodzi o medium. Można wybrać finezyjny środek przekazu, można wybrać wlasne medium lub barbarzyńską tubę cezara.

Dziwię się, ze przedkładasz blogspota nad fotoforum, ale w zasadzie dziewic mnie nie powinno.
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
tref napisał/a:
Nie zrozumiałeś więc wytłumaczę - chodzi o medium. Można wybrać finezyjny środek przekazu, można wybrać wlasne medium lub barbarzyńską tubę cezara.

Dziwię się, ze przedkładasz blogspota nad fotoforum, ale w zasadzie dziewic mnie nie powinno.


Bywam tu rzadko ale po takich wpisach - na pewno nie będę tu częściej :) Tematem jest K-1 a nie wystawianie zdjęć, tam czy gdzie indziej...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach