Nicram  Dołączył: 15 Mar 2012
Kurz na matrycy - jak zapobiegać?
Witam wszystkich zaglądających w ten dziwny wątek :)
Na początku chciałbym napisać, że nie chcę pytać jak pozbyć się kurzu z matrycy. Kontakt IPA 40 i duża grucha są moimi przyjaciółmi od początku zabawy z Pentaxem.
Żalenie się:
Ale, powoli zaczyna mnie denerwować to, że czyszczę sobie matrycę, wracam ze zdjęć, i mimo że nigdzie nie zmieniałem obiektywu to oczywiście przy wyższych wartościach przysłony (f16 czy f22) widać plamki. Jasne, że takich wartości się rzadko używa, ale czasami tak wypadnie no i...
I mam tego trochę dość :) Mam w sobie coś takiego, że nienawidzę wręcz mieć w obrazie takich rzeczy. Niestety moja puszka ma kurz wszędzie, chyba nawet na spodzie pryzmatu bo widać brudy w wizjerze, ale nie widać ich ani na lustrze, ani na matówce (ale nie wyciągałem).
Kiedyś wysyłałem na gwarancję to troszkę podczyścili (był we Francji, słynny problem ze strzelającą migawką w K-r). No ale wiadomo z czasem kurzu łapie.

Zapytanie:
Czy znacie jakieś metody zapobiegania łapania kurzu przez matrycę? Czy macie doświadczenia aby jakaś puszka Pentaxa zbierała mniej kurzu na matrycy niż pozostałe?
Czy polecacie jakiś serwis, który by mi wyczyścił idealnie puszką i każdy element przez który przepływa światło z chirurgiczną wręcz precyzją? Mam fioła na punkcie takich rzeczy :P

Za wszelkie sugestie, uwagi, i recepty uspakajające z góry dziękuje :)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Kaera miałem więc się wypowiem . Body jest nieuszczelnione i niestety łapie kurz do środka . Trzeba się z tym pogodzić . Trzepane czyszczenie matrycy jest mz mało skuteczne . Aby dobrze wyczyścić trzeba najpierw odkurzyć komorę lustra . Ja tak robiłem za pomocą mini ssawki podłączonej do zwykłego odkurzacza . Dopiero po gruntownym odkurzeniu czyszczenie matrycy . Paprochy w wizjerze mogą być pod matówką . Matówkę trzeba odpiąć a środek przedmuchać spężonym powietrzem .
Po kupnie K5 matrycę czyściłem dwa razy od 2012 roku ( przebieg ok 20k , często zmieniam obiektywy )
 

majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
Od niedawna przyjąłem zasadę, że nie kładę aparatu na stole, czy czymkolwiek innym, tylko stawiam obiektywem do góry. Tak na chłopski rozum, leżący aparat może "podciągnąć" kurz z podłoża szczeliną między korpusem a obiektywem.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Kot72 napisał/a:
za pomocą mini ssawki podłączonej do zwykłego odkurzacza
parafrazując Kazika: to jeszcze jest odwaga czy już brak wyobraźni?
Odkąd mam k-m w zasadzie tylko dmucham gruszką, ze 2-3 razy użyłem niepylącej szpatułki do zdjęcia większego paproszka z matrycy. przyznaję - raz go odkurzałem ale tylko z zewnątrz (z zapiętym obiektywem) bo trafiło mi się fotografowanie na plaży.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Cytat
to jeszcze jest odwaga czy już brak wyobraźni?


możesz sprecyzować co miałeś na myśli ?

zresztą , niech każdy robi jak mu pasuje . Dla mnie dmuchaj sobie gruszką na zdrowie . Nic mi do tego . Tematem nie było czyszczenie matrycy .

Dobranoc.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
pyciar napisał/a:
Kot72 napisał/a:
za pomocą mini ssawki podłączonej do zwykłego odkurzacza
parafrazując Kazika: to jeszcze jest odwaga czy już brak wyobraźni?
Odkąd mam k-m w zasadzie tylko dmucham gruszką, ze 2-3 razy użyłem niepylącej szpatułki do zdjęcia większego paproszka z matrycy. przyznaję - raz go odkurzałem ale tylko z zewnątrz (z zapiętym obiektywem) bo trafiło mi się fotografowanie na plaży.


Niektórzy stosują takie coś :-P

http://www.edziecko.pl/pi...urzacza,,4.html

A swoje 3 grosze też do tematu dodam.
Stosowałem ipe (do czyszczenia obiektywów) moim zdaniem kiepsko się spisuje, zostawia plamy i miałem wrażenie że bardzo elektryzuje czyszczony element bo tuż po wyczyszczeniu był zakurzony.

Zdecydowanie lepiej spisuje się Chemax 3 (płyn do czyszczenia okularów) http://www.pro.chemax.pl/produkty
Piszę o czyszczeniu optyki i filtrów ale zdarzyło mi się raz wyczyścić tym płynem upierdliwą plamkę na matrycy. Ma on chyba jakieś właściwości antystatyczne bo nie ma takich cudów jak z ipa.
Matrycę jeżeli już to czyszczę Lenspenem bez żadnych płynów.
 
piotrek1989  Dołączył: 21 Sty 2016
Raz na jakiś czas po prostu warto przedmuchać gruszką wnętrze.
Jeśli chodzi o zapobieganie, to z tym może być ciężko przy częstej zmianie obiektywów. Jeżeli nie używam aparatu to chowam go do torby, raczej nie leży sobie na zewnątrz. No i torbę warto raz na jakiś czas odkurzyć/przeczyścić.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
espresso,
Z tym stwierdzeniem o braku kurzu w kompaktach byłbym ostrożny ... W necie można znaleźć ( na forach fotograficznych ) wpisy o w/w problemie . W moim osobistym Panasonicu Tz-10 , po pół roku od kupna ( nowy aparat ) , na matrycy pojawił się włos . Diabli wiedzą jak tam się znalazł . Być może dostał się przez otwory mikrofonu . Wyczyszczono mi to w ramach gwarancji . W Ex-1 kurzu jeszcze nie stwierdziłem . Odnośnie body uszczelnionego vs nieuszczelnionego stwierdzam fakt z doświadczeń własnych .Matryca w Pentax-ie Kr kurzyła się bardzo i nieustająco pomimo tego że obiektywy zmieniałem z zachowaniem ostrożności i czyściłem je po każdym plenerku . Z k-5 problem jest marginalny . Czyściłem 2 lub 3 razy od nowości .
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
espresso napisał/a:
Większość kompaktów, nawet zaawansowanych nie jest uszczelniana i nie ma problemów z łapaniem kurzu....

Ma, ma. W moim Canonie S120 po roku pojawił się okropny włos. Na gwarancji nie uznali, trzeba było bulić...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
espresso napisał/a:
nie ma problemów z łapaniem kurzu

Kurz to pikuś… https://goo.gl/xMuywU
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
mrówki :mrgreen:
Faraonki zaatakowały komuś matrycę monitora.
Też było o tym w sieci.
 

Nicram  Dołączył: 15 Mar 2012
Dziękuje wszystkim za cenne rady. K-r to bardzo lubi kurze. Ja kupując lustrzankę (K-r to moja pierwsza po naprawdę dokładnym studiowaniu parametrów co i jak działa w torze świetlnym itd.). Niestety im więcej się dowiadywałem o technologii tym mniej wyobraźni miałem i kupując aparat nie myślałem o tym, że coś na matrycę padnie (wcześniej używałem kompaktów Sony i Canon, no ale tam matryce duże to nie były).
W każdym razie moje pierwsze zdjęcia pamiętam skończyły się 1 syfem na matrycy. To była kwitnąca czereśnia, no i niestety pyłek znalazł się na matrycy (nie zmieniałem obiektywu). Tak, że można powiedzieć, że od samego początku miałem z tym problem. A pyłek jako że na gruszkę nie reagował (bo zapewne się przykleił) nauczył mnie walczyć z tym.
Dziękuję za radę w kwestii IPA i Chemax 3. Ten drugi też akurat posiadam (używałem do czyszczenia optyki mikroskopu i okularów).
Dziękuje wszystkim za uwagę. Faktycznie będę musiał pomyśleć nad uszczelnioną puszką w przyszłości.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Nicram napisał/a:
Dziękuje wszystkim za uwagę. Faktycznie będę musiał pomyśleć nad uszczelnioną puszką w przyszłości.

Nie wiem, czy uszczelniona puszka coś na to pomaga, ale za to w K-7/5/3 jest mechanizm ultradźwiękowy czyszczenia matrycy, który u mnie bardzo się sprawdził.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
wydaje mi się że nie ma idealnego środka a układ na 100% nigdy nie jest wewnątrz sterylny przykład przy pełnym uszczelnieniu, nawet K-3 i obiektyw WR 18-135 przechodząc z ogniskowej 135 na 18 mm w muszce czuć wychodzące powietrze z wewnątrz układu w drugą stronę działa prawdopodobnie to w odwrotny sposób różnica ciśnień robi swoje.

najgorsza rzecz to zapuścić sobie sprzęt poprzez niewłaściwe przechowywanie czy transportowanie(przenoszenie) myślę to tym żeby zwracać uwagę na torby czy plecaki warto od czasu je wytrzepać czy dokładnie okurzyć.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach